zamknij

Wiadomości

Program KAWKA nie dla Rybnika. Miasto ma inny sposób na walkę z niską emisją

2015-02-25, Autor: bf
Na początku lutego Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydował, komu przyznać dofinansowanie na walkę z niską emisją. Z Programu KAWKA skorzysta w tym roku kilkanaście gmin, ale nie Rybnik. Dlaczego?

W ramach drugiej edycji Programu KAWKA w województwie śląskim, pieniądze zostaną przeznaczone na przedsięwzięcia realizowane w m.in. Cieszynie, Bytomiu, Tychach czy Dąbrowie Górniczej. Co ciekawe, dofinansowanie otrzymają również Żory oraz Racibórz. Łącznie zaplanowano 29 zadań, które mają kosztować ponad 18 mln zł. Dofinansowanie w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu wyniesie 7,2 mln zł, natomiast pożyczka ze środków Wojewódzkiego Funduszu przekroczy 6,2 mln zł.

Według wyliczeń WFOŚiGW w Katowicach, powyższa decyzja o przyznaniu środków przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, m.in. CO2 o 1.271 Mg/a, pyłu PM 10 o 8,74 Mg/a (w tym pyłu PM 2,5 o 8,25 Mg/a).

Śledząc listę gmin należących do Programu KAWKA, próżno szukać nazwy naszego miasta. Dlaczego? - Po analizie władze miasta doszły do wniosku, iż nie będziemy przystępować do programu – powiedziała Agnieszka Skupień, asystent prezydenta miasta.

Rzecznik rybnickiego magistratu przedstawiła również przesłanki do podjęcia takiej, a nie innej decyzji:

1. Proponowane procentowe udziały dofinansowania w kosztach inwestycji są w KAWCE dużo niższe niż w przypadku środków, które zostaną uruchomione w 2015 r. w ramach funduszy unijnych. Wszystkie proponowane w KAWCE typy dofinansowywanych projektów będą również dofinansowywane w ramach programów unijnych. - W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ma to być 85% bezzwrotnej dotacji, zaś KAWKA oferuje tylko do 45 % bezzwrotnej dotacji + 35 % pożyczki, którą trzeba spłacić – wyjaśniła Agnieszka Skupień.

2. W budynkach użyteczności publicznej należących do miasta zostały już tylko pojedyncze źródła zasilane węglem (nieekologiczne). Zdecydowana większość budynków jest podłączona do sieci ciepłowniczej lub do gazu. Wymiana nieekologicznych źródeł ma zostać sfinansowana w ramach RPO na warunkach korzystniejszych niż w KAWCE.

3. Jak dodaje rzecznik urzędu miasta, w ramach KAWKI nie można dofinansowywać kompleksowej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej – programu, który jest konsekwentnie realizowany przez miasto od kilku lat. - Program ten daje najlepsze efekty jeżeli chodzi o relację nakład/efekty – wyjaśniła.

4. Rozbudowa sieci ciepłowniczej (jeden z możliwych typów projektów dofinansowywanych w KAWCE) nie może być realizowana przez Rybnik. Miasto nie jest właścicielem PEC, który dostarcza ciepło na terenie Rybnika. Ewentualny projekt mógł być zgłoszony przez PEC.

Niemniej, jak powiedziała nam Agnieszka Skupień, w przypadku ogłoszenia kolejnej edycji programu KAWKA zostanie dokonana ponowna analiza zasad ubiegania się o środki. - Nie jest wykluczone, że będziemy starać się dofinansowanie dla 1-2 projektów, które uzupełnią działania miasta we wdrażaniu polityki niskoemisyjnej – dodała.

Reklama

Miasto obrało inną drogę na walkę z niską emisją – zamierza przede wszystkim pozyskać środki z funduszy unijnych na:

1. Modernizację energetyczną kilkudziesięciu budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych będących własnością miasta

2. Wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na: gaz, ciepło sieciowe lub pompy ciepła w budynkach miejskich, w tym mieszkalnych

3. Zwiększenie efektywności energetycznej w oświetleniu miejskim poprzez wprowadzenie oświetlenia typu LED oraz systemu sterowania oświetleniem.

- Wszystkie planowane działania będą finansowane głównie z funduszy UE oraz ewentualnie uzupełniane innymi środkami np. WFOŚiGW – wyjaśniła Agnieszka Skupień.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~kutas 2015-02-25 15:51:24

  Czekam na wysyp i płacz eko-buraków. No dalej malować elektrownię, chronić żabki jeżdżąc na walki autami terenowymi które palą 20l/100km hipokryci...

  10 0
 • ~Afordancja 2015-02-25 16:07:11

  (dygresja) hm.nie wiem moze przypadkiem mi sie to rzucilo w oczy i moze wczesniej tez tak bylo, w kazdym razie podoba mi sie forma odpowiedzi na dany temat, wszystko rozbite na punkty do ktorych jakos mozna sie ewentualnie odniesc. Nie chce mi sie szukac "wypowiedzi" poprzedniej pani rzecznik, ale tez tak to bylo przedstawiane? Jezeli nie, to jest jakis plus (wiem, wiem, nowa jest wiec stara sie ;) ). (koniec dygresji)

  14 0
 • ~FigoFago 2015-02-25 16:52:55

  Jednym z punktów walki z niską emisją jest: "Zwiększenie efektywności energetycznej w oświetleniu miejskim poprzez wprowadzenie oświetlenia typu LED oraz systemu sterowania oświetleniem." - tak, to na pewno wpłynie na obniżenie niskiej emisji.

  25 0
 • ~Zebrzydowski 2015-02-25 17:06:35

  Chętnie zamieniłbym smrodzący kocioł węglowy ("eko-groszek", khe, khe) na gazowy. Jednak rozbudowa gazociągu to w Rybniku marzenie ściętej głowy. Czyżby trzeba było sobie radzić samemu, inwestując w urządzenia pozyskujące energię ze słońca? Może nowa ustawa będzie jakimś ratunkiem...

  8 0
 • ~jojo 2015-02-25 17:29:31

  Mam jedno pytanie do p. rzecznik; ile nas będą kosztować te dotacje z UE.

  7 0
 • ~song 2015-02-25 17:51:58

  figo.fago - zastosowanie oświetlenia LED skutkuje MINIMUM dwukrotnym zmniejszeniem poboru energii elektrycznej oraz zmniejsza wielokrotnie koszty bieżące eksploatacji. Szanujące się firmy dają już 10 lat gwarancji na tego typu oświetlenie. Lampy są zdecydowanie proekologiczne . Jeżeli dostrzegasz zależność między ochroną środowiska a zużyciem energii to powinno to być dla Ciebie jasne. Jest kilka innych powodów dla których oświetlenie LED jest niesamowicie przyjazne dla środowiska ale te 1000 liter które mi jeszcze pozostało w komentarzu to zdecydowanie zbyt mało aby się nad tym rozwodzić. Pozdrawiam

  2 0
 • ~Robin Tell 2015-02-25 17:52:37

  Ile razy 1 MJ ciepła wyprodukowanego z gazu jest tańszy od 1 MJ ciepła wyprodukowanego z ekogroszku?

  6 0
 • ~S1J1Z1 2015-02-25 18:17:18

  Program KAWKA nie dla rybniczka za to na wiosnę kiedy nieco się ociepli wkroczy program GOŁĄB czyli kiedy zaatakują pierzaste obsrałki startujące z ratusza.Będzie trochę kleksów na rynku ale za to skrzydłami rozgonią tumany dymu.He.Pozostaje wam przyjazd do sanataorium 2o km na płd wsch.He he.

  1 0
 • ~exx 2015-02-25 19:30:39

  A jaki bedzie koszt oswietlenia LED (robocizna+ produkt ) ? I po jakim czasie trzeba liczyć sie z wymianą ledów ? I jak to sie ma do oszczędności wzgledem starego oświetlenia ? Tyle w temacie .

  3 0
 • ~powiem1 2015-02-26 07:44:50

  Ten artykuł to kpina, nawet czytać się nie chce. Czy ktoś zastanawia się, co wypisuje. Nie wypada, po prostu nie wypada - drażnić i oszukiwać mieszkańców Rybnika !!!

  1 3
 • ~rodzyn 2015-02-26 09:03:02

  Rozumiem, że ledy i termomodernizacja to oszczędności, ale nie walka z niską emisją. Nasze ciepłownie to tez niestety skansen i za kilka lat nie będą spełniały norm środowiskowych. Ratunkiem są milionowe inwestycje (redukcja tlenków siarki, azotu, w niektórych elektrofiltry), lub odbiór ciepła z modernizowanej właśnie elektrowni. Chciałbym żeby moi rodzice nie musieli palić w piecu (kamienica w centrum). Nie ma tam żadnego bodźca, który zachęciłby mieszkańców wspólnoty do zmian. I dogadaj się człowieku w takim tłumie.

  4 0
 • ~mb3366 2015-02-26 09:57:25

  Caly czas zastanawiam się dla czego w programach nastawionych na poprawę jakości powietrza mówi się jedynie o wymianie czy dofinansowaniu czegokolwiek. Nigdzie nie widzę pozycji mowiącej o edukacji ludzi. Podam przykład z "własnego" podwórka. Jest m ten zły ale tylko troszkę - palę ekogroszkiem. Strasznie denerwowały mnie 2 posesje w mojej okolicy robiące "zadymę". Postanowiłem coś z tym zrobić. Na początku zachęcałem do zmiany źródła ciepła, pokazując i zachwalając caly czas ekogroszek. Ale jak dochodziliśmy do kwestii kosztów, pojawiał się grymas na twarzy. Swego czasu na stronie urzędu miasta znalazłem poradnik o paleniu w kotle "od góry" i postanowiłem spróbować w tą stronę. Kotły posiadane przez sąsiadów to standardowe Viadrusy z nadmuchem. Troche mnie to czasu kosztowało ale efekt jest taki, że dymu jest naprawde mało na poczatku, a po rozpaleniu wcale. Po załadowaniu wegla do kotła do pełna kocioł utrzymuje 36 godzin palenie przy temperaturze na kotle 45°C. Komin nie zarasta, w kotłowniach czysto, wizyta w kotłowni raz na 2 doby. To jest mój mały sukces tylko albo az 2 domy! Moim zdaniem tym tropem Miasta powinny pójść. A jeśli już kocioł jest do d... to dopiero dopłacać do wymiany. Ja nie licząc kilku browarków zrobionych podczas wizyt u sąsiadów zyskałem względnie czyste powietrze w okolicy i uśmich sąsiadów na codzień. Pozdrawiam

  15 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 880