zamknij

Wiadomości

Prezydenta Fudalego ocenia P. Masłowski

2012-12-10, Autor: ww
Kontynuujemy podsumowania półmetka rządów prezydenta Adama Fudalego. O recenzję władz Rybnika poprosiliśmy Piotra Masłowskiego - dyrektora Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, największej organizacji pozarządowej w regionie.

Reklama

W ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy Wam naszą subiektywną ocenę rządów Adama Fudalego w konwencji jego sukcesów i porażek. W naszym serwisie takiej oceny dokonali też radni – zobacz.

Teraz o głos poprosiliśmy Piotra Masłowskiego – dyrektora Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, który również otrzymał zadanie wypisania trzech sukcesów i trzech porażek urzędującego prezydenta.

 

Sukcesy

 

1. Krok po kroku prezydent otwiera się na obywateli. Udało się nam (jako CRISowi) przekonać miasto do inicjatywy lokalnej, czy programu rabatowego dla dużych rodzin. Plany zmian na ulicach Powstańców i Sobieskiego zaczynają się od spotkania z mieszkańcami. Przedstawiciel protestujących w sprawie parku obok budynku Domusu został zaproszony do komisji przetargowej. Zmienia się na lepsze.

 

2. Urząd Miasta dobrze wypada w rankingach dotyczących obsługi petentów. I rzeczywiście - z perspektywy mieszkańca mogę powiedzieć, że mamy miłych i sprawnych urzędników.

 

3. Pracuję w projektach finansowanych z funduszy europejskich i bacznie obserwuję ten rynek. Rybnik ciągle utrzymuje się stosunkowo wysoko w rankingach pozyskiwania środków zewnętrznych. Mimo, że środki inwestycyjne na lata 2007-2013 niemal się kończyły, władze przesunęły aktywność na projekty społeczne. To cieszy.

 

Porażki

 

1. Pierwsza i najważniejsza - prezydent nie realizuje własnego programu wyborczego. Pamiętacie symbol kampanii - czyli otwartą dłoń mającą symbolizować drogi, pracę, wypoczynek, Internet i bezpieczeństwo? Na temat dróg np. ulicy Wodzisławskiej nie ma sensu się wypowiadać; bezrobocie mamy na stabilnym poziomie - ale strefa przemysłowa Rybnika pozostawia wiele do życzenia; wypoczynek - z Rybnika latem wyjeżdża się żeby popływać, zimą ucieka się od smogu. Zasoby w postaci Zalewu Rybnickiego, lasów, czy zabytków techniki są niewykorzystane. Ubywa terenów zielonych. Internet - budowana sieć ma objąć głownie urzędy. Bezpieczeństwo - próbowano zlikwidować Straż Miejską. Z dzielnic zniknęły posterunki Policji. Ludzie mieszkający poza centrum narzekają na brak patroli pieszych jednych i drugich.

 

2. Martwi mnie sytuacja w rybnickim sporcie. Spotykam się z działaczami sportowymi i mam obawy, graniczące z pewnością, że problemy natury prawnej znane z Klubu Koszykarskiego ROW Rybnik mogą dotyczyć również innych. Prezydent chętnie podpierał się szefami klubów w kampanii, teraz umywa ręce.

 

3. Władze stają się nieporadne. Prezydent coraz częściej mówi, że temu wszystkiemu winny jest rząd, że on nie może itd. A sposoby rozwiązania problemów mają nawet sąsiednie, mniejsze gminy. Od kontroli tego czy ludzie palą śmieci, przez kwestie dłużników mieszkaniowych, a na budowie dróg w systemie wielozmianowym kończąc. Naoglądałem się jak każdy rybniczanin wielu wizualizacji, z których niewiele wynika. W efekcie Urząd Marszałkowski podpisał umowę z miastem Racibórz na przygotowanie budowy drogi Pszczyna-Racibórz również na terenie powiatu rybnickiego. To nie jest z pewnością sukces rybnickiego magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~czarny_julek 2012-12-10
  09:24:26

  0 0

  I tak najlepszy jest podpis pod zdjęciem " Piotr Masłowski (z prawej)" :) :) :)

 • ~ 2012-12-10
  09:29:37

  0 0

  Dobrze,że podpisali zdjęcie bo ja nie znam tego pana a będąc tolerancyjnym mógłbym się pomylić.

 • ~ 2012-12-10
  09:32:46

  0 0

  nauczycielka niemieckiego mojego syna i jest podobna do tego po prawej
  , wiec może autor tez ma takie doświadczenia życiowe.

 • ~Tomek_81 2012-12-10
  09:59:45

  0 0

  Pierwszy raz widzę tego Pana ale z jego opiniami trudno się nie zgodzić

 • ~VEN 2012-12-10
  10:24:59

  0 0

  Lepiej napiszcie kim jest ta ładna pani z lewej ;-)

 • ~blitz 2012-12-10
  10:36:30

  0 0

  Odnośnie działania urzędów, mam spore zastrzeżenia do sposobu obsługi petentów w Urzędzie Pracy, tzn. nie wiem jak to wygląda na ten moment, ja mam wspomnienie sprzed dwóch lat, kiedy "musiałem" być bezrobotnym, aby otrzymać dotację, z tego co słyszałem od znajomych, jest tak dalej.. Najpierw trzeba stać w kolejce, aby otrzymać kartę, z tą kartą zazwyczaj też trzeba stać w kolejce do pokoju, w którym Panie przedstawiają nam oferty pracy, (jako iż nie było ofert pracy adekwatnych do mojego wykształcenia, byłem odsyłany do doradcy zawodowego- kolejne dłuuugie minuty, ponieważ nie rozumiano, jak osoba z wyższym wykształceniem nie może przyjąć np. oferty sprzedawcy szczotek do zębów- domokrążcy), następnie wraca się do pierwszego okienka i w kolejce czeka na numerek.. nie rzadko po kilkudziesięciu minutach wyświetla się numerek i idzie się do odpowiedniego pokoju tylko po to, by podpisać kartę i otrzymać termin następnej wizyty.. i teraz najciekawsze: proces podpisania karty i otrzymania terminu trwa max 3 minuty, po wyjściu petenta na zmianę numerka czasem trzeba czekać aż 15min... łącznie często 4 godz w urzędzie.. rozumiem- dużo bezrobotnych.. dla porównania w UP Żory: Po przyjściu wchodzisz do pokoju, tam otrzymujesz ofertę pracy- bądź nie, podpisujesz u tej samej osoby kartę, ta sama pani wyznacza nast. termin- max 20min. . ..w życiu nie widziałem tam żadnej kolejki... może czas pomyśleć w końcu nad jakimiś usprawnieniami w UP w Rybniku?

 • ~ 2012-12-10
  11:11:21

  0 0

  blitz, było tak miło

 • ~werkk 2012-12-10
  12:10:33

  0 0

  blitz Bo w Żorach jest normalnie a w Rybniku UP walczy z bezrobociem, w Żorach wystarczy 1 urzędniczka aby załatwić wszystko, w Rybniku w pracuje ? urzędników bo gdyby nie ta praca UP to Oni stali by w tych kolejkach 4 godziny, czego z okazji Świat Bożonarodzeniowych i Nowego Roku im życzę.

 • ~JustDoiT 2012-12-10
  16:39:42

  0 0

  każda fala Jangcy spycha poprzednią, woda w strumieniu jest zawsze świeża, a w miejsce starych liści na drzewach rosną młode- młodość zawsze w końcu triumfuje nad starością. Reakcjoniści, którzy usiłują zdusić nowe, rodzące się siły są jak modliszka próbująca zatrzymać powóz - nie zdają sobie sprawy z własnej słabości _____MO YAN_____

 • ~Arteks 2012-12-10
  23:23:08

  0 0

  @blitz - w przypadku PUP każdy bezrobotny załatwia sprawy w urzędzie pracy w miejscu swojego zamieszkania. Dziwne że ty załatwiasz je zarówno w Żorach i w Rybniku. ;) A może po prostu bredzisz? A tak w ogóle to żal mi ludzi którzy mają pretensje do całego świata że nie mają pracy, a przeważnie kiedy mogli mieć wpływ na dalsze swoje życie to szli po najprostszej linii oporu i nie chciało im się ani uczyć, ani dokształcać, ani zdobywać nowych uprawnień, ani ryzykować... Oczywiście nie twierdzę że wszyscy bezrobotni ponoszą winę własnego lenistwa ale część na pewno. Po twoim wpisie już widzę że mam do czynienia osobą roszczeniową i pretensjonalną. @werkk - tak twierdziliście szczególnie przed wyborami. Życie to zweryfikowało. Żory to jedno z najbardziej nienormalnych miast w Polsce - zadłużenie prawie najwyższe w Polsce, idiotyczne inwestycje, kupowanie terenów i miejskich obiektów przez ...miejskie spółki z miejskich pieniędzy, problemy z wypłatami dla miejskiej budżetówki, złe szacowanie kosztów inwestycji jak np. przy pawilonie itd...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 249