zamknij

Biznes

Prezydent RP podpisał Prawo Wodne. O ile może w Rybniku wzrosnąć cena wody?

2017-08-04, Autor: 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o prawie wodnym. Choć rząd uspokaja, że nie czeka nas podwyżka cen wody, to rybnicka Platforma Obywatelska wespół z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym ostrzegają, że w nowym roku możemy zapłacić więcej. O ile dokładnie?

Reklama

Za nowe Prawo Wodne zapłacimy wszyscy?

O planach rządu dotyczących nowej ustawy Prawo Wodne pisaliśmy już w październiku 2016 roku. Wtedy jednak politycy wycofali się na pewien czas z tego projektu, by powrócić z tematem podczas tegorocznych wakacji. Projekt ustawy został uchwalony przez Sejm i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Klub radnych Platformy Obywatelskiej w Rybniku alarmuje, że w przypadku naszego miasta, czy Śląska w ogóle mieszkańcy będą najbardziej pokrzywdzeni nową ustawą. - Rybnik kupuje 75 procent wody od GPW w Katowicach, około 25 procent pochodzi z własnych zasobów. Do tej pory GPW było opodatkowane w kwocie około 700 tys. złotych, po zmianie będzie to prawie 6 mln złotych – mówi radny Łukasz Kłosek.

Marszałek województwa śląskiego – Wojciech Saługa wystosował apel do parlamentarzystów w sprawie Prawa Wodnego. Jak pisze w liście, podwyżka cen hurtowych wody może wynieść nawet 47 groszy brutto za metr sześcienny – podkreśla. Przypomnijmy, że w Rybniku aktualna stawka za wodę to 5,41 zł za metr sześcienny. Natomiast za ścieki płacimy 9,28 zł.

W myśl Prawa Wodnego ma powstać Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które m.in. ma regulować ceny wody. Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów tym samym zmniejszą się wpływy opłat środowiskowych do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i przekazanie ich do PGW. Jak podaje marszałek Wojciech Saługa, rozwiązania zaproponowane przez ustawodawcę są wyjątkowo niekorzystne dla mieszkańców Śląska. - Wydaje się, że pomysłodawcy ustawy zupełnie nie wzięli pod uwagę specyficznego systemu zaopatrzenia w wodę naszego województwa – dodaje Wojciech Saługa.

Z kolei Anna Hetman - prezydent Jastrzębia-Zdroju i przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów ostrzega. - Tak wysoka podwyżka cen wody przy równoległym wzroście cen towarów i usług oraz paliw i energii, spowoduje w dużej części społeczeństwa znaczące zubożenie, co może znacząca wpłynąć na zwiększenie liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej – czytamy. Anna Hetman wskazuje również, że wysokie opłaty mogą zniechęcić przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w naszym regionie, spowodować redukcję kosztów przez zwolnienia pracownicze czy nawet likwidację zakładów.

- Z tego, co nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, teoretycznie cena wody nie może wzrosnąć do 2020 roku, pytanie dlaczego do tego roku? - pyta retorycznie radny Kłosek. - Tak naprawdę cena wody może nie wzrosnąć, ale tylko w przypadku ograniczenia inwestycji przed przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Będzie zatem więcej awarii, mniej remontów – dodaje.

Z kolei radny Wojciech Kiljańczyk zwraca uwagę, że aby uniknąć podwyżek cen wody, samorząd będzie do niej dopłacał z własnej kasy. - Pośrednio i tak mieszkańcy zapłacą ze swoich podatków – zaznacza.

Nowe Prawo Wodne ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. 

Prawo Wodne wymusiła Unia Europejska? 

Rząd tłumaczy, że Prawo Wodne jest formą dostosowania się do unijnych przepisów. Nieco inne zdanie w tym temacie mają rybniccy radni. - Rządzący powołują się na przepisy Unii Europejskiej, które zobowiązują ich do takiej decyzji. To nie do końca prawda, ponieważ w samej dyrektywie nie ma informacji mówiącej o wzroście dodatkowych opłat. Poza tym są kraje w UE, które nie wprowadziły przepisów w pełni jak Niemcy, Finlandia, Irlandia, Szwecja Estonia, Litwa i Łotwa. Tam gdzie jest to wygodne, rządzący powołują się na przepisy unijne, tam gdzie nie pasują one do ich polityki to karcą, mówią, że Unia jest zła - mówi Łukasz Kłosek.

Do wody dopłacimy rocznie 100 złotych? Prezes PGW zabiera głos

Zdanie w tym temacie zabrał jeden z głównych zainteresowanych, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe w Katowicach, które wydało niedawno specjalne oświadczenie. Jeśli opłaty środowiskowe nie wzrosną drastycznie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów deklaruje, że będzie kontynuowało politykę stabilnej i niskiej ceny. Warunkiem musi być jednak rozporządzenie ministra środowiska, które poda szczegółowy cennik wody. - W ciągu kilku najbliższych tygodni ministerstwo środowiska wyda ten akt prawny. Mamy nadzieję, że nie będzie on powielał stawek z ustawy. Te są dziesięciokrotnie większe niż dotychczasowe opłaty środowiskowe, które płacimy za pobór wody z rzek i jezior – zaznacza w wywiadzie z Dziennikiem Gazetą Prawną Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

W jaki sposób prezes GPW odnosi się do rządowych deklaracji o nie wprowadzaniu podwyżek cen wody? - Mówienie o tym, że nie podrożeje chleb, gdy zwiększa się cenę mąki, jest absurdalne. Ustawa – Prawo wodne z jednej strony dziesięciokrotnie podnosi opłaty środowiskowe, z drugiej – próbuje się zaklinać rzeczywistość formalnym zakazem zmiany ceny produktu końcowego. Ktoś będzie musiał pokryć różnicę w cenie. Obawiam się, niestety, że jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, luka zostanie pokryta przez mieszkańców. Jeśli oprzeć się na danych zawartych w samej ustawie przyjętej przez parlament, można przyjąć, że czteroosobowa rodzina rocznie za wodę dopłaci ok. 100 zł – dodaje.

O zdanie w tym temacie poprosiliśmy kilka dni temu również rybnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Czekamy na odpowiedź.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 103

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (81):
 • ~rekin59 2017-08-04
  12:27:06

  PIS teraz będzie tylko ograbiał społeczeństwo z każdej strony bo kosiorka już się kończy. Potrafią tylko rozdać co wypracowali poprzednicy.

 • ~exx 2017-08-04
  12:33:09

  Te wszystkie 500 plusy oddadzą te srebrniki z nawiązką, szkoda tylko że reszta też musi do tego dopłacać.

 • ~ 2017-08-04
  12:39:11

  Efekty dobrej zmiany już dają się nam we znaki, to nie koniec, to dopiero początek podwyżek, ale niektóry tego nie rozumieją i nie zrozumieją dopóki sami nie odczują tego na własnej kieszeni. Łatwo się rozdaje a teraz zaczyna brakować, ludziom oczy się dopiero otworzą z czasem...

 • ~korniszon 2017-08-04
  12:51:24

  W cieniu innych, bardziej głośnych spraw- po cichu załatwiaja inne, mniej głosne ale przynoszące niezwykle potrzebne pieniadze na obiecanki wyborcze. Lud zapłaci...

 • ~co to jest ? 2017-08-04
  13:10:32

  Używajmy rozumu i pamięci! Pan bf napisał, że cena wody w Rybniku może wzrosnąć... ale, jak na razie nie wzrasta i to zależy od wielu czynników. Natomiast za POprzednich rządów wszelkie ceny i wysokość podatków wzrastały, pomimo zapewnień, że będą obniżone. Nie wymagam tego od komentujących, bo niektórym płacą za trolowanie, ale redakcja mogłaby wysilić się na trochę obiektywizmu! PIS nie jest idealny, ale to, co działo się przez ostatnie lata - dosłownie: woła o pomstę do nieba!

 • ~kraken 2017-08-04
  13:14:59

  41 41

  a temu Panu po prawej to guzik się w koszuli urwał czy jest taki cool?
  - z charakterystycznym uśmieszkiem pod wąsikiem.

 • ~Ja_2 2017-08-04
  13:28:44

  Dlaczego PO oraz portal rybnik.com nie podaje, że nowe prawo jest wymuszone przez UE i narzucone nam jako przykry obowiązek !!!
  W przypadku jego nie uchwalenia czekają nas potężne kary !!!
  TYLKO PRAWDA MOŻE NAS WYZWOLIĆ :)

  Egon z Rybnika

 • ~xxxx 2017-08-04
  13:54:02

  kodziarze zróbcie w brukseli spontaniczny protest.

  Nowe przepisy pozwolą spełnić Polsce ostatni z tzw. warunków ex ante, czyli warunek wstępny pozwalający odblokować 3,5 mld euro z funduszy unijnych na inwestycje związane w gospodarką wodną, w tym przeciwpowodziową.


  Prawo wodne ma bowiem w pełni wdrażać przepisy unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej, w tym jej kontrowersyjny artykuł 9., mówiący o zwrocie kosztów usług wodnych. Polska była już upomniana przez Komisję Europejską za niewdrożenie tych przepisów. Ustawa implementuje w sumie 8 unijnych dyrektyw m.in. ściekową i azotanową.

 • ~rybnikus 2017-08-04
  14:08:16

  11 10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rekin59 2017-08-04
  14:11:47

  Ha ha, " użyjmy rozumu" , da się to pisowcom wszczepić ?

 • ~zaniepokojony 2017-08-04
  14:14:43

  ~Egon dobrze napisał jeśli nie dostosujemy się do nowego prawa wodnego Unii Europejskiej Polsce grozi wstrzymanie 3,5 mld euro z funduszy unijnych!Rząd nie podwyższy opłat za wodę i ścieki. Rząd określa stawkę za korzystanie z zasobów wodnych.Ta kwota nie wzrośnie.Za pozostałe elementy składowe ceny wody odpowiadają samorządy!

 • ~mau 2017-08-04
  15:15:21

  40 19

  Panie ryba, ale Pan jesteś żartowiś. Pan nie masz nic sensownego do powiedzenia, ale lubisz Pan uszczypnąć. Ot, taki leming;)

 • ~rekin59 2017-08-04
  15:20:11

  13 22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Grazyna Biegaj 2017-08-04
  15:38:06

  29 19

  to już skandal w rybniku i tak już jest droga woda i jeszcze wiecej

 • ~totrzebaskomentowac 2017-08-04
  15:38:49

  63 7

  Cena wody w Rybniku jest jedną z najwyższych w Polsce. Mamy płacić jeszcze więcej. Cały czas piszą o urzędzie z Katowic, dlaczego od nas nikt się nie wypowiada. Chodzi o PWIK Rybnik. Oni to dopiero nam dowala żeby te gmaszysko utrzymać!

 • ~Dania Alek Kranc 2017-08-04
  19:00:40

  75 67

  POpaprańcy przestańcie już straszyć PISem, brakuje wam pomysłów ?! Straszenie PIS-em to wasze motto ?! Od czasów rządzenia PO Rybnik ma najdroższą wodę w Polsce ! W Rybniku jest masa źródeł z czystą wodą -wykorzystajcie to ! Zróbcie coś mądrego i dobrego dla mieszkańców Rybnika ! PIS w tak krótkim czasie zrobiło więcej niż PO w ciągu 8 lat ! Wstydźcie się !!! Nie stać was na więcej jak tylko straszyć PIS-em, pomyślcie o"swojej"belce"w oku ,a nie o"drzazdze"w oku PIS-u !!!

 • ~rekin59 2017-08-04
  19:35:11

  69 57

  Zrobił więcej, zniszczył demokrację, praworządność, państwowe instytucje, niszczy przyrodę, kulturę, samorządność, media. Lansuje na stanowiska miernoty. Oszukuje w sprawie smoleńska, sączy jad i nienawiść.Kieruje siē zemstą, paranoją i obłedem, wszędzie widzi wrogów. Lansuje byłych agestów SB i funkcjonariuszy komunistycznych

 • ~Basia_Basia 2017-08-04
  19:40:38

  63 54

  PO bralo wszystko do swych kieszeni same afery przetargi I slynne amber wszyscy mieli pelne kieszenie a Pis przynajmniej dzieli sie kasa z ludzmi kilka lat temu komorowski odmowil nawet dzieciakom szklanki mleka, a Pis za dwa lata chce by kazde dziecko dostalo w szkole obiad za darmo. Takie moje zdanie nikogo nie popieram ale fakty mowia za siebie.

 • ~mau 2017-08-04
  19:52:19

  50 39

  ~rekin59 2017-08-04 19:35:11
  Zrobił więcej, zniszczył demokrację, praworządność, państwowe instytucje, niszczy przyrodę, kulturę, samorządność, media. Lansuje na stanowiska miernoty. Oszukuje w sprawie smoleńska, sączy jad i nienawiść.Kieruje siē zemstą, paranoją i obłedem, wszędzie widzi wrogów. Lansuje byłych agestów SB i funkcjonariuszy komunistycznych

  Jesli uważasz, że ten Twój wywód jest taki wspaniały i przyczynia się do czegokolwiek, to jest mi Cię po prostu żal. Jesteś chorym z nienawiści człowiekiem dla którego każdy kto ma odmienne zdanie musi byś przez Ciebie potraktowany z pogardą. Ogarnij się. Pozdrawiam i życzę Ci więcej dystansu, bo w przeciwnym razie sam siebie wykonczysz.

 • ~Wiesław Danyłko 2017-08-04
  19:55:23

  48 39

  ~rekin59 - rozumiem, że masz na myśli niejakiego Tuska i jego wyznawców. ODBIÓR

 • ~rekin59 2017-08-04
  19:57:50

  41 42

  Nie jest wspaniały tylko prawdziwy, to chłodna analiza dokonań pis i możesz się o mnie nie martwić. Większość poważnych instytucji polskich i europejskich tak to ocenia i to smutny ale fakt.

 • ~ 2017-08-04
  20:07:07

  49 48

  Ha ha ha, Superprawdomówna Szydło mówiła, że woda nie podrożeje ;) Dostosowanie do prawa unijnego?? A od kiedy to nasz rząd respektuje prawo unijne?;) Wyborcy PiS nadal to łykacie, czy już przejrzeliscie na oczy?

 • ~mau 2017-08-04
  20:13:52

  31 21

  Nie, my czytamy co jest w środku. Wam wystarczy tytuł i już wszystko wiecie. Geniusze wy jedne.

 • ~rekin59 2017-08-04
  20:17:53

  50 43

  A co było w środku Szydło ?
  Pierwszy raz słyszę, że jesteśmy geniusze bo codziennie dowiadujemy się, że zdradzieckie mordy, kanalie, ubeckie dzieci, gorszy sort i inne przemyślenia, he he waszego geniusza z Żoliborza.

 • ~mau 2017-08-04
  20:30:46

  29 23

  Człowieku, aTy dalej z tą mową miłości bliźniego. Naprawdę, idź przśpij się, jutro może będzie lepszy dzien. DOBRANOC

 • ~rekin59 2017-08-04
  21:47:30

  19 10

  Dobranoc

 • ~Zoltan666 2017-08-04
  22:22:52

  22 5

  ... tymczasem oprotestowane przez irlandczyków opłaty za wodę zostały zniesione. Woda na "zielonej wyspie" pozostaje darmowa, czy Irlandia nie jest w tej samej Unii Europejskiej co Polska?

 • ~dizers 2017-08-04
  23:14:04

  28 4

  dlaczego zwykły użytkownik ma płacić więcej za wodę ? Dlaczego wodociągi nie zapłacą tego ze swojego wielomilionowego zysku ? Ktoś w końcu zacznie dbać o interes zwykłego obywatela ?

 • ~ 2017-08-05
  00:45:18

  31 29

  ha ha ha te sztucznie nabijane minusy przez PIS-owców nic nie dają, widać, że prawda w oczy boli !!!

 • ~kuczerka 2017-08-05
  00:47:55

  7 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kuczerka 2017-08-05
  00:48:56

  27 16

  piszecie tu nieprawde to nie rzad narzuca cne wody tylko miasto........

 • ~kuczerka 2017-08-05
  00:52:38

  7 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  06:31:07

  9 17

  Woda i pralki raczej zdrożeją, a i cenna sznura do wieszania prania będzie rosła.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  08:09:28

  24 28

  ~bartezz 2017-08-04 12:39:11
  Efekty dobrej zmiany już dają się nam we znaki, to nie koniec, to dopiero początek podwyżek, ale niektóry tego nie rozumieją i nie zrozumieją dopóki sami nie odczują tego na własnej kieszeni. Łatwo się rozdaje a teraz zaczyna brakować, ludziom oczy się dopiero otworzą z czasem...


  Mamy podobne spostrzeżenia jeszcze w 2014 za zgromadzone oszczędności mogłem kupić kamienice w stolicy (Hania miała promocje) dziś stać mnie tylko na sławojkę w Bieszczadach.

 • ~Barakuda 2017-08-05
  11:48:01

  30 29

  PiS zawsze bredzi, że zmiana i podwyżki nie dotknie obywateli i zawsze okazuje się, że dotyka. Mówili tak kiedy zmieniali prawo bankowe i to było kłamstwo. To samo z podatkiem od sklepów itp. A ciemny lud oglupiany telewizją Kurskiego łyka wszystko co mu wcisną. Już niedługo się przekonacie ile kosztują obiecanki PiS. Obecne podwyżki to pikuś z tym co będzie za kilka miesięcy. Dostaniecie 500 zł a oddacie 1500.

 • ~kasti 2017-08-05
  12:41:13

  24 22

  Barakuda a Tobie to tak zal tego 500 plus? Nie lepiej bylo jak PO panstwo rozkradalo I obietnice z ktorych I tak g.wno bylo. Wiec lepiej mniejsze zlo ktorym jest PIS ale co tam Ty pewnie z tych , ktorym PO na kupke sralo choc I tak miales dosc na tej kupce wiec zal uzasadniony. Ja rozumiem ze mozecie miec zal ze I patole pobieraja 500 plus lecz sa i rodziny uczciwe ktore dzieki temu moga zapewnic swoim latorosla np wakacje, lepsza wyprawke szkolna I wydac te pieniazki na co dziecko tylko zapragnie bo wczesniej nie starczalo.

 • ~zaniepokojony 2017-08-05
  13:35:52

  18 12

  w latach 2008-2015 woda np dla 4osobowej rodziny zdrożała o 70% teraz jak podaje radny Kłosek będzie to wzrost o 600% ...ciekawe wyliczenia. bo powstaje organ regulujący rynek wody, aby zabezpieczyć interesy konsumentów przed spółkami wodociągowymi, które są monopolistami na swoim terenie. Tu nam mówią,że "Po wprowadzeniu ustawowego regulatora cen wody niektóre samorządy będą zmuszone do obniżenia cen i woda dla mieszkańców stanieje. Więcej zapłacą tylko gospodarstwa wielkotowarowe", oni już nas straszą, że będzie podwyżka o 50 gr gdzie na ślasku woda jest ~2x droższa! od województwa gdzie jest najtaniej( i nic w tym kierunku nie działają!). więc jeśli weszło to prawo regulujące rynek wodny , będzie dotacja 3,5 mld ojro to skąd takie wyliczenia? nie ma co więcej się rozpisywać poczekamy zobaczymy kto chce nam zabrać i jak wiarygodnych mamy radnych ."Mawia się, że „okazja czyni złodzieja”. Nieprawda, ona go tylko ujawnia." RIP

 • ~Barakuda 2017-08-05
  13:41:14

  26 27

  Kasti tak jak PiS rozklada ten kraj na łopatki to nawet PZPR tego nie robił. Takich skandali i złodziejstwa jak za PiSu nigdy dotąd nie było i to jawnie bez krempacji, na chama. Co do 500+ to niestety tacy jak ty dali się kupić i przekupić tymi 500+ i prezentują podejscie w stylu " dobra dajcie nam te 500+ i kradnijcie sobie ile chcecie, niszczcie demokracje g...o nas to wtedy obchodzi"...Wszyscy niedługo przeżycie na oczy ale będzie za późno.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  13:41:36

  17 20

  PiS zawsze bredzi, że zmiana i podwyżki nie dotknie obywateli i zawsze okazuje się, że dotyka. Mówili tak kiedy zmieniali prawo bankowe i to było kłamstwo. To samo z podatkiem od sklepów itp. A ciemny lud oglupiany telewizją Kurskiego łyka wszystko co mu wcisną. Już niedługo się przekonacie ile kosztują obiecanki PiS. Obecne podwyżki to pikuś z tym co będzie za kilka miesięcy. Dostaniecie 500 zł a oddacie 1500.

  Bredził to premier Tusk o zielonej wyspie i że nie podniesie wieku emerytalnego, wiek emerytalny podniósł, a że było mało, to zrobił zamach na OFE. Bredzą również koleżanki i koledzy partyjni pana premira. Hania Ewka Julka i Grześ powyższa czwórka powinna podać się do dymisji.

 • ~master4k 2017-08-05
  13:54:52

  28 18

  "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.". Margaret Thatcher.

  +500 plus to bardzo sprytne posunięcie, ale tylko na krótką metę. Chodzi o to żeby uzależnić finansowo społeczeństwo od konkretnej partii politycznej. Puki kasa jest lud kocha, kiedy kasa się skończy lud znienawidzi. A jak uczy historia rozdawanie pieniędzy zawsze prędzej czy później kończy się jednym wielkim krachem. Ludziom trzeba dać wędkę, a nie rybę.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  14:11:24

  19 16

  ~Barakuda 2017-08-05 13:41:14
  Kasti tak jak PiS rozklada ten kraj na łopatki to nawet PZPR tego nie robił. Takich skandali i złodziejstwa jak za PiSu nigdy dotąd nie było i to jawnie bez krempacji, na chama. Co do 500+ to niestety tacy jak ty dali się kupić i przekupić tymi 500+ i prezentują podejscie w stylu " dobra dajcie nam te 500+ i kradnijcie sobie ile chcecie, niszczcie demokracje g...o nas to wtedy obchodzi"...Wszyscy niedługo przeżycie na oczy ale będzie za późno.

  Czy szanowny pan mógłby sprecyzować, gdzie doszło do nadużyć?

 • ~rekin59 2017-08-05
  14:27:36

  19 25

  Państwo PIS dzisiaj strzelało do ludzi gumowymi kulami. To początek.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  14:41:42

  3 19

  ~rekin59 2017-08-05 14:27:36
  Państwo PIS dzisiaj strzelało do ludzi gumowymi kulami. To początek.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  14:42:22

  14 16

  ~rekin59 2017-08-05 14:27:36
  Państwo PIS dzisiaj strzelało do ludzi gumowymi kulami. To początek.

  Szanowny kolego jak byś mógł odpowiedzieć, gdzie doszło do tego zdarzenia, będę wdzięczny.

 • ~kasti 2017-08-05
  14:47:17

  21 14

  Barakuda a g.wno prawda tyle wiesz ile zjesz chlopie. Kupilo to Ciebie PO bo Ci wiecej dawali. Pampoń pamponiowi da a ubozszych w dup.e ma I ot cale PO

 • ~notosru 2017-08-05
  15:05:45

  7 6

  Zróbmy protest przed urzędem.

 • ~Barakuda 2017-08-05
  15:12:14

  21 19

  Krzysztof Pllar, nie rozmieszaj mnie bo mam zajady. Takiego skoku na spółki skarbu państwa nigdy wczesniej nie było. Na dodatek obsadzani są tam ludzie po zawodówkach, bez żadnych kwalifikacji. O Misiewiczu i córce leśnika nie wspomnę. Taki dobitny przykład i porównanie to sprawa zegarka p. Nowaka versus sprawa Domu przerobionego ze stodoły p. Szyszko. Nowak wyleciał za zegarek z rządu i miał sprawę w sądzie a Szyszce włos z glowy nie spadł. To jest przykład standardów stosowanych przez PiS. Pompowanie kasy z budrzetu na konta Rydzyka ( grube miliony ). Przyodobnych przykładów są dziesiątki jeśli nie setki. Więc kolego nie zadawaj głupich pytań.

 • ~rekin59 2017-08-05
  15:12:52

  17 19

  Zabierasz głos a kompletnie nie orientujesz się co się dzieje w kraju ? Jakie to pisowskie

 • ~rekin59 2017-08-05
  15:15:14

  17 19

  Panie Pilar, na A1 i to strzelali do prawdziwych patriotów wg waszej nomenklatury czyli kiboli . PIS strzela do suwerena , no, no

 • ~mau 2017-08-05
  15:24:30

  19 10

  Drogi rekin59 cieszę się, że wziąłeś sobie do serca moją sugestię, aby czytać artykuł, a nie tylko tytuł. Według Ciebie byłoby lepsze, żeby te głuptasie się między sobą pozabijali? Chyba lepiej, że policja użyła gumowych kul i uspokoiła to towarzystwo. Takie jest moje zdanie. Jestem ciekaw Twojego stanowiska. Pozdrawiam

 • ~rekin59 2017-08-05
  15:32:26

  17 23

  Wyobraź sobie, że się z zgadzam, jesteś jednak stanowczo mało kojarzący fakty . Gdy policja za PO użyła kul w obronie przeciw atakowi górników demolujących wszystko PIS darł pysk a pani Szydło stwierdziła, że PIDS nigdy nie będzie strzelał do ludzi. Kolejny raz okazuje się ile warte są słowa tej pani i pozostałych pisowców

 • ~mau 2017-08-05
  15:41:57

  22 15

  Rekin, widzę, że jednak ten dzien nie jest dla Ciebie lepszy od wczorajszego. Dalej w koło jedno i to samo. Widzę człowieku, że Masz obłęd na punkcie tego nieszczęsnego PIS-u. Co oni Ci takiego zrobili, że ich aż tak bardzo nie lubisz?

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  16:01:13

  21 11

  ~Barakuda 2017-08-05 15:12:14
  Krzysztof Pllar, nie rozmieszaj mnie bo mam zajady. Takiego skoku na spółki skarbu państwa nigdy wczesniej nie było. Na dodatek obsadzani są tam ludzie po zawodówkach, bez żadnych kwalifikacji. O Misiewiczu i córce leśnika nie wspomnę. Taki dobitny przykład i porównanie to sprawa zegarka p. Nowaka versus sprawa Domu przerobionego ze stodoły p. Szyszko. Nowak wyleciał za zegarek z rządu i miał sprawę w sądzie a Szyszce włos z glowy nie spadł. To jest przykład standardów stosowanych przez PiS. Pompowanie kasy z budrzetu na konta Rydzyka ( grube miliony ). Przyodobnych przykładów są dziesiątki jeśli nie setki. Więc kolego nie zadawaj głupich pytań.

  Zadałem precyzyjne pytanie, gdzie i ile PiS zdefraudował.

 • ~rekin59 2017-08-05
  16:54:46

  20 19

  5 miliardów złotych w SKOKach

 • ~rekin59 2017-08-05
  16:55:16

  12 20

  Nie mi robią ale mojej Ojczyźnie

 • ~mau 2017-08-05
  17:48:00

  18 14

  Chłopie Ty sam sobie robisz krzywdę takim myśleniem. Bawię się trochę na GPW i w latach (2007-2014), kiedy było tak dobrze według Ciebie nasza giełda 99% była na czerwono. Teraz, kiedy jest tak źle, że gorzej być nie może, giełda od półtora roku w 99% jest zielona. Mało tego, odrobiła w tym czasie to, co za rządów tych, którzy mówili, że to panstwo to Ch+D+kamieni kupa i jest na plusie. To chyba o czymś świadczy. Pozdrawiam optymistów. Pesymistom życzę choć trochę optymizmu, może w koncu przełkniecie tę gorycz porażki w wyborach. Za dwa lata wybory, wię można będzie ocenić i zweryfikować poczynania rządzących. Demokracja żyje, więc będzie dobrze.:)

 • ~Barakuda 2017-08-05
  17:49:31

  18 17

  Krzysztof Pllar nie rozumiesz po polsku? Napisałem ci wyraźnie. Nie liczysz chyba na to, że ci odpowiem kto z PiS i kiedy ukradł jakieś pieniądze. Dziś kradnie się w inny sposób. Dziś np. wymyślają taką inwestycje jak centralny port lotniczy której istnienie nie na żadnego sensu po to tylko, żeby "nasi ludzie" wygrali przetarg i się "nachapali" i oczywiście "odpalili" nam działkę. Ale nie tylko w taki sposób bo np. zamawia się "usługi" PR jak ostatnio Ziobro od "swoich" za kilkaset tysięcy zł z wolnej ręki, które tyle nie są warte i de facto jest to zwykłe złodziejstwo. Albo wprost bezczelnie przelewa się kasę z budżetu na konta pana Rydzyka ( 40 mln ), bądź tworzy się stanowiska dla "swoich" ludzi z wynagrodzeniem kilkukrotnie wyższym niż jest to warte. KIEiedy się z akwarystów robi członków zarządów w KGHM albo kiedy się żonę zatrudnia w PZU ( jak Ziobro) za dziesiątki tysiecy zlotych pensji mimo, że ona nie ma bladego pojęcia o tej branży.Tak się dziś kradnie kasę. Naszą kasę bo rząd nie ma żadnych swoich pieniedzy. Ugoda z Rydzykiem na ostatniej rozprawie w myśl której daje się mu 23 mln w sytuacji kiedy taka właśnie była wartość przedmiotu sporu a Sąd prawdopodobnie powództwo by oddalił w całości i nic by Rydzyk nie dostał to są właśnie przykłady złodziejstwa. Tak się kradnie pieniądze w majestacie prawa. Rozumiesz już czy jeszcze ci coś wytłumaczyć?

 • ~rekin59 2017-08-05
  18:01:50

  20 19

  Mau, mam wrażenie, że przy całej twojej dobrej woli mało rozumiesz z tego świata i rzucasz slogany, przecież nie chodzi o to, żę pis wygrał wybory, wygrał i dobrze. Ale nie ma mandatu do niszczenia Konstytucji, prawa i sadownictwa, nie ma mandatu do niszczenia wszystkiego co mu się nie kojarzy z pisem, łącznie z przyrodą, kulturą i historią. Nikt mu nie nadał prawa do dewastowania tylko w imię prostackiej zemsty na Tusku. Nie jestem jak mi to wmawiasz gloryfikatorem PO, popełniali mnóstwo błędów ale to jednak partia demokratyczna. A co wyborów za dwa lata, jesteś pewny, że się odbędą demokratyczne wybory ? A po co chce się obsadzić Sad Najwyższy swoimi, usłużnymi sędziami podobnie jak TK. Kto kontroluje i decyduje o ważności wyborów. Więcej myślenia a nie rzucania sloganami.

 • ~mau 2017-08-05
  18:07:09

  17 16

  Barakuda, może jednak byś przedstawił jakiś dowodzik do twojego wywodu. Rzucać oskarżenia na prawo i lewo podobno jest domeną PIS-u. A ty robisz dokładnie to samo. Bzdury wyssane z palca lub zasłyszane w TVN. Pozdrawiam:)

 • ~mau 2017-08-05
  18:10:41

  19 16

  Rekin59=paranoja.

 • ~Krzysztof PIlar 2017-08-05
  18:22:02

  12 17

  ~Barakuda 2017-08-05 17:49:31
  Krzysztof Pllar nie rozumiesz po polsku? Napisałem ci wyraźnie. Nie liczysz chyba na to, że ci odpowiem kto z PiS i kiedy ukradł jakieś pieniądze. Dziś kradnie się w inny sposób. Dziś np. wymyślają taką inwestycje jak centralny port lotniczy której istnienie nie na żadnego sensu po to tylko, żeby "nasi ludzie" wygrali przetarg i się "nachapali" i oczywiście "odpalili" nam działkę. Ale nie tylko w taki sposób bo np. zamawia się "usługi" PR jak ostatnio Ziobro od "swoich" za kilkaset tysięcy zł z wolnej ręki, które tyle nie są warte i de facto jest to zwykłe złodziejstwo. Albo wprost bezczelnie przelewa się kasę z budżetu na konta pana Rydzyka ( 40 mln ), bądź tworzy się stanowiska dla "swoich" ludzi z wynagrodzeniem kilkukrotnie wyższym niż jest to warte. KIEiedy się z akwarystów robi członków zarządów w KGHM albo kiedy się żonę zatrudnia w PZU ( jak Ziobro) za dziesiątki tysiecy zlotych pensji mimo, że ona nie ma bladego pojęcia o tej branży.Tak się dziś kradnie kasę. Naszą kasę bo rząd nie ma żadnych swoich pieniedzy. Ugoda z Rydzykiem na ostatniej rozprawie w myśl której daje się mu 23 mln w sytuacji kiedy taka właśnie była wartość przedmiotu sporu a Sąd prawdopodobnie powództwo by oddalił w całości i nic by Rydzyk nie dostał to są właśnie przykłady złodziejstwa. Tak się kradnie pieniądze w majestacie prawa. Rozumiesz już czy jeszcze ci coś wytłumaczy
  Szanony panie zadałem pytanie ile i gdzie sposób mnie nie interesuje.

 • ~rekin59 2017-08-05
  18:28:22

  17 22

  No i jak brakuje argumentów to się rzuca epitety. Przynajmniej obnażyłeś intelektualną pustkę bo na konkrety odpowiadasz typowo dla pisowca. Jak nie ma przekazu dnia z Nowogrodzkiej to nie wiadomo co można myśleć. Ale nie przejmuj się, z tym da się żyć, choć moim zdaniem wolnym i nie zniewolonym ludziom żyje się lepiej i radośniej. Pozdrawiam

 • ~mau 2017-08-05
  19:30:55

  17 13

  He he epitet?. Na punkcie czyjegoś intelektu też u Ciebie coś nie halo. Reszta już w Twoim, jakże bogatym stylu. Jeśli chodzi o zniewolenie to chyba o sobie napisałeś. Tak ściągnij klapy z oczu może dojrzysz, że ktoś Cię po coś nakręca.

 • ~rekin59 2017-08-05
  19:43:02

  14 17

  Żal mi cie..............

 • ~mau 2017-08-05
  20:14:00

  12 13

  ... i vice versa, już Ci to samo wczoraj powiedziałem. Dobrej nocy.

 • ~bikerek 2017-08-05
  22:25:59

  14 0

  Najlepsze że głos zabiera Prezydent Jastrzębia Pani Hetman gdzie woda jest z Czech. Dobra i najniższa cena: 4,31 (woda)+6,47)ścieki) = 10,78 zł
  A w Rybniku jedna z najdroższych 5,41 (woda) +9,28 (ścieki) =14,69zł

  Drożej od Rybnika jest tylko w Tarnowskich Górach, Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Nowym Sączu.
  A najtańsza w Zamościu i Białej Podlaskiej - 6,56 (woda + ścieki)

 • ~frbro 2017-08-05
  22:32:37

  23 17

  Nie spodziewałem się, że ludzie mają tu tak mocno wyprane mózgi. Cenę wody im podnoszą, a oni jeszcze przyklaskują wołając "BO ZA PO!" :D

  Polecam jednak zaopatrzyć się w nieco więcej sceptyczności i rozsądku. Chwalić za dobre i ganić za złe, zamiast bawić się w kibica, tyle że nie klubu piłkarskiego, a partii i stać murem za każdą inicjatywą "bo to przecież nasi!"

 • ~templariusz 2017-08-06
  18:34:59

  23 20

  Mam prozpozycję do tych geniuszy z PO ze zdjęcia - CZY SŁYSZELIŚCIE NOWE NAGRANIA ZE SOWY - CO POWIEDIZAŁ SIKORSKI NA SCHETYNĘ I CO OWIEDZIELI O HALICKIM - TO JEST CAŁA WASZA PARTIA PO !!! :)

 • ~xxxx 2017-08-06
  21:31:59

  17 16

  pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota.

 • ~rekin59 2017-08-07
  23:11:08

  16 15

  Usłyszeć z ust pis-bolszewika zarzut głupoty jest największą pochwałą jakiej można doznać. Przyjemne jest uczucie, że jest się normalnym, przyzwoitym i uczciwym, pojęcia tak obce tej sekcie. Czekam na dalsze komplementy ( nie wiem czy to nie za trudne słowo).

 • ~rekin59 2017-08-08
  09:58:15

  16 16

  Hej, pisiory. Już czas na codzienne wylewanie jadu, żółci, wszelkich frustracji na wszystkich "odmiennych" od was. Trening czyni mistrza.
  Musicie jakoś zrekompensować swoje obsesje, paranoje i to, że nikt was nie kocha. Do boju !

 • ~zaniepokojony 2017-08-08
  11:34:38

  14 15

  szkoda ludziom czasu na POlszewickiego trola jak widać, większym zainteresowaniem cieszy się kupa w basenie niż Twoja "inteligencja, przyzwoitość, normalność" czyli obsesje i paranoje frustrata:D idź sobie protestuj przeciwko łamaniu praw bakterii z zalewu na Pniowcu nierobie

 • ~rekin59 2017-08-08
  11:40:26

  14 14

  Brawo, ruszyło, normalnie miód na moje uszy, do szczęścia brakuje mi więcej soczystych inwektyw ale myślę, że się rozkręcicie, jak co, to sięgnijcie do słownika z Nowogrodzkiej. Centrala pomoże.

 • ~rekin59 2017-08-08
  11:48:26

  13 12

  A co zainteresowania kupą w basenie to ~zaniepokojony wiesz, że takie zainteresowania da się leczyć ? Chcesz adres placówki ?

 • ~benek1 2017-08-08
  13:12:17

  14 10

  Do rekin59: bogusieńku tyle jadu ile się z ciebie wylewa to na prawdę rzadko spotykane sprawa. i ty innym każesz się leczyć? te wszystkie minusiki przy twoich wypowiedziach powinny dać ci do myślenia.

 • ~xxxx 2017-08-08
  14:07:31

  5 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rekin59 2017-08-08
  14:34:31

  11 15

  Bardzo mnie te minusiki cieszą, na pisowski jad nie da się stosować języka miłości ale trzeba wyśmiać ich styl wypowiedzi. To nie jest jad to jest kpina z pisowskiego braku poczucia humoru, dystansu, zadęcia, zacietrzewienia, ale to trzeba rozumieć. Pozdrawiam

 • ~rekin59 2017-08-08
  14:49:10

  11 14

  Ja się dobrze bawię, inni widać mniej ale to nie mój problem

 • ~maijkel 2017-08-08
  15:00:19

  15 11

  Rekin poczytaj wszystkie swoje komentarze, od pierwszego do ostatniego, a gwarantuję Ci, że w tej żółci, która jest w nich zawarta sam się utopisz. Drodzy forumowicze, proszę Go nie komentować, nie minusować, bo z nim jest coś nie tak. Zostawcie chorego w spokoju, może mu przejdzie.

 • ~rekin59 2017-08-08
  15:21:03

  10 15

  Witamy lekarza na forum

 • ~zaniepokojony 2017-08-08
  16:07:14

  15 10

  ~maijkel spokojnie , niech sobie pisze, tylko pokazuje ludziom: kto był na marszach, jaki jest jego cel nie, nasze miasto czy kraj , tylko nienawiść do demokratycznie wybranego rządu . widzimy jak wyprane "mózgi" POlszewików próbują siać chaos w Rybniku. To wszystko będzie miało inny efekt niż oczekują. Przecież nic sensownego nie pisze. Chce być tym kodomickim męczennikiem na ulicy i na forum publicznym. Przecież jeszcze w tym roku będzie kolejna próba przejęcia władzy przez opozycję.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4900