zamknij

Wiadomości

Prezydent rozliczony, radni udzielili absolutorium

2011-06-09, Autor: Wacław Wrana
Rada Miasta Rybnika głosami radnych Bloku Samorządowego Rybnik i Prawa i Sprawiedliwości udzieliła prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu. Zdaniem radnych koalicji miasto świetnie sobie poradziło w trudnym, 2010 roku. Przeciw była opozycja – radni PO wytykają prezydentowi, że nie spełnia przedwyborczych obietnic.

Reklama

Prezydent Adam Fudali zdając radnym sprawozdanie finansowe, zwracał uwagę, że w budżecie miasta na 2010 rok zakładano deficyt na poziomie 108 milionów złotych, a tymczasem rok zakończono nadwyżką 49 milionów złotych. - Można powiedzieć, że wynik jest lepszy od zakładanego o 160 milionów – chwalił się prezydent.

Jak zmieniał się budżet Rybnika od jego uchwalenia, przez zmiany, po wykonanie, obrazuje to zestawienie:

 

 

Z różnego rodzaju źródeł zewnętrznych (zwrot podatku VAT, fundusze unijne, fundusze krajowe) miasto pozyskało w 2010 roku 81,5 mln zł, co stanowi 13,8% całości dochodów budżetowych.

 

Relacjonując wykonanie budżetu prezydent wspomniał m.in. o największych inwestycjach minionego roku. Na drogi miasto wydało 87 milionów złotych (m.in. budowa drogi obok Ryfamy i remont wiaduktu na Raciborskiej). Na inwestycje komunalne z budżetu miasta poszło 47 milionów (m.in. składowisko odpadów). W 2010 roku zakończyła się też budowa kanalizacji sanitarnej, remont hali w Boguszowicach (w latach 2007-2010 koszt 14,8 mln zł) i boisko piłkarskie w Kamieniu (ponad 4 mln zł)

 

Wydatki miasta na edukację wyniosły 164,6 miliona zł, na opiekę społeczną 63,6 miliona złotych, na kulturę 14,6 miliona zł, na sport 26,7 mln zł.

 

Utrzymanie Urzędu Miasta Rybnika kosztowało 20,5 mln zł, a straży miejskiej 2,6 mln zł. Straż pożarną miasto wsparło kwotą 7 mln zł, a policję 150 tys. zł.

 

Absolutorium prezydentowi zostało udzielone przez radę miasta stosunkiem głosów 14:10. Za przyjęciem wykonania budżetu głosował Blok Samorządowy Rybnik Adam Fudali, Prawo i Sprawiedliwość oraz niezrzeszony radny Leszek Kuśka. Anna Gruszka z PiS powiedziała, że pomimo ciężkiego dla samorządów roku 2010 władze Rybnika doskonale sobie poradziły. - Głęboko wierzymy, że również opozycja w końcu zrozumie, że Rybnik jest dobrze zarządzany – mówiła radna PiS. - Prawie ¼ budżetu Rybnika to inwestycje, dzięki czemu miasto dynamicznie się rozwija – zwracał uwagę Jan Mura z BSR.

 

Piotr Kuczera z Platformy Obywatelskiej tłumaczył, że jego klub zagłosował przeciw udzieleniu Adamowi Fudalemu absolutorium, bo ten nie spełnił przedwyborczych obietnic. - Murem stoimy za poprawą układu drogowego, ale prezydent nie wywiązał się z realizacji projektów priorytetowych. W 2010 roku miała np. rozpocząć się modernizacja ulicy Wodzisławskiej – mówił Piotr Kuczera.

 

Platforma skrytykowała również prezydenta za nieefektywną promocję terenów inwestycyjnych. - Przez to, że nie udało się znaleźć inwestora na działki w centrum miasta cierpią zwykli mieszkańcy Rybnika, którzy muszą korzystać z będących w fatalnym stanie parkingów – krytykował radny Kuczera.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~wodziu 2011-06-09 01:32:48

  inwestycje, wszystko niby fajnie, tylko czemu wszystkie naraz? druga sprawa parkingi: zgadzam się z opozycją że są w fatalnym stanie. Ciekawi mnie jak będzie wyglądało centrum w czasie dni rybnika. Dobrze że szału nie ma, bo przyjezdni na pewno nie mieli by gdzie zaparkować, chyba że na terenach inwestycyjnych (o ile fani Adamsa nie zostawią tam kupy błota. Moim zdaniem nie ma się co chwalić, że jest zysk, skoro miasto i tak jest na minusie, a założenia i rezultat końcowy to dwa różne światy. Do tego jak to jest, że tyle się u nas dzieje, a pozycje w rankingach spadają. Wyprzedają nas Gliwice, Żory. O tegorocznym rankingu newsweek'a tygodnik "Nowiny" napisał chyba 3 zdania, i to w takim miejscu, żeby jak najmniej ludzi widziało. Do tego pytanie do radnych PiS: rok 2010 dla samorządów był trudny, a dla kraju to nie? widzę pewną rozbieżność w ocenie ekonomicznej lokalnych i centralnych organów partii. Co do dynamizmu, o którym wspomniał wiceprzewodniczący Mura, to było go widać w bodaj dwutygodniowym remoncie kilku kafelek na schodach przed TZR.

  0 0
 • ~ 2011-06-09 16:39:09

  Rybnik.com.pl - jak oni za autorytet dla krytyki prezydenta przedstawiają kogoś takiego jak Piotr Kuczera (szkoda, że jeszcze nie zacytowali Marka Krząkały), to naprawdę z tymi pseudodziennikarzami nie ma o czym rozmawiać. Jedna wielka żenada. A teraz werki artesy i inne POesy możecie pluć nienawiścią na prawo i lewo i krytyować wszystko i wszystkich bo tylko to potraficie.
  Szkoda tylko, że nikt z rybnickiej PO nie wziął się za krytykę tego pseudorządu który obecnie mamy, który narżnął długów, doprowadził kraj do kryzysu i nędzy, sobie przyznał kolosalne premie (Hanka Waltz przypomnijmy sobie i kumplom dała 9 mln zł premii, Bronek Komorowski przyznał sobie 22 tyś. zł na odchodne ze stanowiska marszałka sejmu, że o innych nie wspomnę), a drogi na euro są w gorszym stanie niż ta nasza A1 za Świerklanami. Jedna wielka klapa. Ale muszę przyznać, że podziwiam PO i mam do nich głęboki szacunek za znalezienie i zatrudnienie świetnych moim zdaniem PRowców, oraz sprzedajnych dziennikarzy, bo to jak dziennikarze wraz z PRowcami potrafią manipulować faktami, a każdą porażkę przedstawiać jako sukces, to prawdziwe mistrzostwo świata. Tego właśnie chcę Platformie pogratulować:) PIS, SLD, PSL, PJN i cała ta reszta może chodzić do nich na korepetycje, jak oszukuje się ludzi i stara się im mącić w głowach.

  0 0
 • ~ 2011-06-09 16:45:06

  I pragnę jeszcze dodać, że jestem zdecydowanym PRZECIWNIKIEM polityki społecznej pana Adama Fudalego. Bo to co on robi to się po prostu w pale nie mieści. Jednak w przeciwieństwie do siusiumajtków platformy, potrafię obiektywnie ocenić sytuację.

  0 0
 • ~benek 2011-06-09 17:11:34

  Jakoś pustawo teraz w postach na rybnik.com.pl. Przydały by się znowu jakieś wybory, bo coś wieje nudą:)

  0 0
 • ~charlie 2011-06-09 18:07:30

  Przyjdą wybory to i młodzieżówka wylęgnie jak glizdy po deszczu, za 2 zł. za komentarz

  0 0
 • ~qwerty 2011-06-09 21:08:24

  obiektywna ocena sytuacji: Pan Prezydent Adam Fudali nie dal rady wykonac planowanych wydatkow, poniewaz jego nieudolne pieski nie potrafily sprostac bardzo ambitnemu planowi przedwyborczej kampanii remontowej. Jeszcze dobrze nie zaczeli tej kampanii, a juz tak zakorkowali Rybnik, ze przestraszyli sie ja kontynuowac, przez co nie zaczeto remontow ul. Wodzislawskiej i Zorskiej. Tak to jest jak sie marnoty zabieraja najpierw za planowanie bez wyobrazni, a potem za realizacje planow przygotowanych pod kampanie wyborcza. I oto sekret nie wykonania planow wydatkow.

  0 0
 • ~wodziu 2011-06-09 21:57:20

  ~charile01 jeśli to prawda, że za komenta płacą 2 złote, to ja mogę trollować 24/h wszystkie opcje polityczne, i wszystkich kandydatów. Moim zdaniem komentarze tutaj i tak w żaden sposób nie przekładają się na wyniki, a dorobić bym sobie potrzebował.

  0 0
 • ~ziupo 2011-06-09 22:06:30

  Długo nie musieliśmy czekać. Mamy pierwszy komentarz za 2zł :) Dzięki Q.

  0 0
 • ~ 2011-06-09 22:33:02

  ~charlie01 jesli wiesz ze placa przed wyborami to zglos a nie szczekaj tu

  0 0
 • ~lukasz_bombik 2011-06-10 10:04:37

  charlie01 mogę Tobie zagwarantować, że nikt w PO nie dostaje pieniędzy za komentarze, a ja chyba dobrze wiem bo już dawno nazwałeś mnie "pieskiem Krząkały". Tylko, że ja nie boję się ujawnić sowich danych pisząc komentarz, a Ty masz z tym już problem.

  0 0
 • ~lukasz_bombik 2011-06-10 10:21:59

  charlie01 mogę Tobie zagwarantować, że nikt w PO nie dostaje pieniędzy za komentarze, a ja chyba dobrze wiem bo już dawno nazwałeś mnie "pieskiem Krząkały". Tylko, że ja nie boję się ujawnić sowich danych pisząc komentarz, a Ty masz z tym już problem.

  0 0
 • ~ 2011-06-10 11:12:59

  jesli faktycznie PO płaci 2 zł za komentarz (w co nie wierzę), to ile dostanie teraz ~lukasz_bombik ? Jego komentarz wyskoczył przypadkowo 2 razy. Dostanie 2 zł, czy 4 ?

  0 0
 • ~Arteks 2011-06-10 14:40:06

  No i co płaczki przyplatformiano-makoszowskie? Miała być katastrofa budżetowa, kiełbasa wyborcza i załamanie inwestycji, a tymczasem jak żyję nie pamiętam tak wielu inwestycji drogowych w Rybniku jak w 2011 roku. Dobrze, że naszymi drogami zajmuje się Koper, a nie np. Grabarczyk ;) @lukasz_bombik - tak aktywna osoba w PO jak ty i piszesz jako lukasz_bombik raz na kwartał? Weź no młody, nie ściemniaj. Forum umożliwia znanym osobom wypowiadanie się pod nickiem, a przez to nierozpoznawalność i "równość". Ty czasem się przypomnisz jako bombik ale jak znam życie piszesz tutaj na forum też pod innymi nickiem @wodziu - co do parkingów to może warto byłoby wziąść przykład z Gliwic? Tam niektóre parkingi są w znacznie gorszym stanie niż w Rybniku np. klepisko koło pl. Piastów albo niedaleko Qubusa - obydwa po deszczu zamieniają się w staw. Ale co muszę obiektywnie podkreślić faktycznie są bezpłatne i miasto nie pobiera opłat za korzystanie z nich. A więc nie ma co narzekać skoro jest za darmo. A nasze klepiska są płatne i to może być irytujące ale sprawa nie jest łatwa do rozwiązania skoro jak na razie inwestorów brak. O rankingach na forum dyskutujemy zawsze, obojętnie czy Rybnik występuje w pierwszej piątce, pierwszej dwudziestce czy pięćdziesiątce.

  0 0
 • ~lukasz_bombik 2011-06-10 15:03:34

  Arteks jest wiele ważniejszych spraw niż polemika z kilkoma osobami na forum, jeżeli chcesz zapraszam na kawę dowiesz się czegoś więcej o mnie i o mojej aktywności, chociaż Ty już wiesz wszystko; wiesz, że pisze pod nickiem @wodziu ;). Sam sobie teraz odpowiedziałeś dlaczego tu nie komentuję zbyt często. Dla rozluźnienia atmosfery zapraszam na skecz kabaretu Neonówka. Postarajmy się by było jak w drugiej części tej piosenki. http://www.youtube.com/watch?v=1RQIpfZGy-w

  0 0
 • ~Buzz7 2011-06-10 15:46:33

  A teraz konkrety a nie te wasze gadanie o niczym. Budżet miasta na rok 2010 miał zamknąć się deficytem 108 mln zł, a zamknął się nadwyżką 49 mln zł. Jak myślicie, gdzie jest te ponad 150 mln zł? Według planu uchwały budżetowej na wydatki inwestycyjne miasto miało przeznaczyć w 2010 roku 224 mln zł, a wydało tak naprawdę 148 mln zł. Według planu uchwały budżetowej wydatki inwestycyjne na transport i łączność w 2010 roku miały wynieść 123 mln zł, a wyniosły niecałe 55 mln zł. Wniosek? Miasto w 2010 roku nie zrealizowało ogromnej ilości inwestycji drogowych jakie obiecywało wykonać w roku wyborczym (wykonano niecałe 45% planu). To nie jest żaden populizm z mojej strony, wszystko jest na BIPie Rybnickiego Urzędu Miasta i każdy ma możliwość to sprawdzić. Dziękuję!

  0 0
 • ~Arteks 2011-06-10 16:00:17

  @bombik - to byłoby nienormalne gdyby tak aktywna osoba w PO nie pisała także pod innymi nickami. Ale wiedz bombik, że nic do ciebie nie mam choćbyś był nawet werkkiem czy sylasem. Na forum znam tylko dwie toksyczne osoby: qwerty i stfu. Z resztą można normalnie podyskutować.

  0 0
 • ~lukasz_bombik 2011-06-10 17:35:37

  ~Arteks Cieszę się, że nic do mnie nie masz:) Może nawet uda mi się namówić Cię do oddania na mnie głosu w zbliżających się wyborach. Życzę miłego weekendu ja spędzę go na konwencie w Gdańsku. Pozdrawiam

  0 0
 • ~grzesnick 2011-06-10 21:00:54

  spotkałem się niedawno na piwku z kolegą z UM Rybnik. Fudali poprosił go na rozmowę. Panika była taka, że najpierw musiał wytłumaczyć pani sekretarz co powie, potem skarbnikowi. Po wspólnych ustaleniach mógł dopiero dostąpić oblicza Fudalego. Nasze małe Bizancjum, nasz prawdziwy Babilon. Czy to nie jest normą forumowi klakierzy z urzędu? 2 zł októre dostanę z PO przeznaczę na księdza Natanka ;-) lub zbieżnie, prawdziwie polski cel. Może charlie potrzebuje datków?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12343