zamknij

Wiadomości

Prezydent Kuczera obejrzał reportaż „Uwagi”. „Sami siebie trujemy!”

2019-02-06, Autor: 

Nie milkną echa po wczorajszym materiale, który pokazał się w TVN Uwaga. Głównym bohaterem programu był Rybnik i smog, w którym żyją tysiące mieszkańców naszego miasta. Do tego materiału odnosi się dzisiaj prezydent Rybnika – Piotr Kuczera.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj wieczorem w TVN Uwaga telewidzowie w całej Polsce mogli zobaczyć, jak żyje się nam w czasie sezonu grzewczego. Te obrazki nie były kolorowe, wręcz przeciwnie - szare, ponure, spowite smogiem. Do tego doszła złowieszcza muzyka >>„Rybnik stolicą smogu”. TVN Uwaga o tragicznej sytuacji w naszym mieście<<

Do tego materiału odnosi się dzisiaj prezydent Piotr Kuczera. Obejrzałem. Jak dla mnie zabrakło puenty. Sytuacja wygląda tak, jakby nie było odpowiedzialnego za smog. Ktoś nas truje, ktoś pali węglem a my wszyscy się dusimy. Sami siebie trujemy! Niestety, tej prawdy ani nie chcemy przyjąć, ani wziąć za nią odpowiedzialności – pisze.

Pod postem prezydenta pojawiło się sporo komentarzy. - A czemu miałaby służyć ta puenta? To był reportaż pokazujący, w jakim syfie żyjemy. Z którym nic się nie dzieje. Dziennikarz nie jest od opinii. Jest od pokazania rzeczywistości. Pokazał – odpowiada mu jeden z internautów. - Ale skąd się ten syf bierze? To wygląda tak, jakby nie wiadomo kto nas truł. Czasem mam wrażenie, że w Rybniku szukamy wszędzie winowajców poza nami samymi. – odpiera prezydent.

A Wam czego zabrakło w materiale „Uwagi”?

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 167

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (76):
  • ~Mael 2019-02-06
    10:20:32

    Wczoraj nastąpiła katastrofa ekologiczna na ulicy Młyńskiej. Podczas rozbiórki domu mieszkalnego i budynków gospodarczych w promieniu 100 m śnieg zmienił barwę na żółto-szarą. Otaczający teren i budynki zostały skażone paru milimetrową warstwą pyłu cementowo-wapiennego. Firma z Rydułtów prowadziła roboty niezgodnie ze sztuką budowlaną, bez zabezpieczeń w postaci plandek oraz bez zraszania wodą.

  • ~zbyszek0 2019-02-06
    10:31:04

    Super że prezydent zobaczył kiedy się w końcu wezmiecie do roboty jakie są konkretne plany na walkę z niską emisja dlaczego z miastami osciennymi nie rozmawiacie z rządem od czego wy jesteście konkrety prezydencie

  • ~mariuszgrodecki 2019-02-06
    10:31:23

    Według mnie większość się dała nabrać na ten propagandowy tani reportaż. TVN teraz tylko czeka na wizytę Biedronia na Śląsku , bo każdy sobie pewnie zdaje sprawę do czego dąży jego chora idea. Każdy kto tu mieszka widzi jak jest , a trzeba zdać sobie sprawę że reporter nie pomoże tylko bardziej zaszkodzi. Drugą sprawą jest to że rodziną z reportażu powinna się zainteresować opieka społeczna , szkoda mi tego więzionego dziecka. Nie budujmy idei na telewizyjnych reportażach , myślmy samodzielne.

  • ~Szpon 2019-02-06
    10:35:05

    Nie ma winnych? Pala byle czym, bo mnie nie stać, bo mam deputat, bo inni tez pala, śmieciami, bo nikt nie widzi itd.. A na chorowanie Cię stać, na lekarzy, lekarstwa i na krótkie życie twoje i twoich bliskich ?

  • ~Wertykalny Magik 2019-02-06
    10:40:12

    Każdy jest odpowiedzialny za swoją piwnicę i owszem. Ale Prezydent jest odpowiedzialny za działania w zakresie całego miasta, a tych poszczególni mieszkańcy nie rozwiążą (np. gazyfikacja dzielnic), a zaniedbania są wieloletnie.

    Proponuję Panu Prezydentowi zadać takie pytanie:

    "Panie Prezydencie

    Proszę o odpowiedź na pytanie kto w Urzędzie Miasta Rybnik (który wydział czy osoba np. naczelnik , pełnomocnik) odpowiada za prowadzenie zintegrowanych działań na polu walki z niską emisją? Art. 7 ustawy o samorządzie gminnym wyraźnie ceduje walkę ze smogiem jako zadanie własne gminy.
    Pozdrawiam"

    Bo wiecie co, tak chyba to nikt i to jest dopiero katastrofa...

  • ~ 2019-02-06
    10:41:26

    Panie Prezydencie , że nas trują kopciuchy to jedna rzecz , są niereformowalni , a postawa Pana odnośnie smogu to druga rzecz. Co pan zrobił w tej materii? Weż Pan przykład z Prezydenta Krakowa .Trzeba edukować śmierdzieli jak się nie da to kontrolować i karać ,zmuszać do wymiany kopciuchów.

  • ~Arteks 2019-02-06
    10:41:42

    Smród nie bierze się z kosmosu - to właściciele chałup są jego producentami. Jak można było budować nowy dom i montować w nim technologię z XIX wieku? Jeśli wtedy ludzi opuścił rozum - to może właśnie pod wpływem takich materiałów medialnych w pierwszej kolejności właśnie ci z współczesnych domów powinni jak najszybciej wywalić na złomowy śmietnik piece śmieciuchy. Dzisiaj nie bylibyśmy w takim stanie bo owszem w wielu miejscach kraju jest problem - ale tam powodują go stare kamienice czy stare domy. U nas w takim Zamysłowie czy Orzepowicach - pełno nowych domów które kopcą! WSTYD dla ich właścicieli ale nie tylko. Zrobiliście krzywdę całemu miastu, swoim rodzinom i sąsiadom. Jeśli macie jakieś resztki honoru to powinniście sobie wymieniać piece czym prędzej. Za rok, dwa kopcący piec będzie jeszcze większym obciachem niż teraz - szczególnie we współczesnych domach.

  • ~2018 2019-02-06
    10:41:44

    Wiadomo kto jest odpowiedzialny za ten stan .
    Natomiast miasto już dawno powinno zrobić inwentaryzację
    domowych kotłowni i przyjąć własny , szybszy termin wymiany
    śmierdzieli. Na co czekać , skoro mamy najgorsze powietrze w kraju.
    Poza tym ,Rybnik w tej sytuacji powinien być objęty specjalnym programem rządowym.

  • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-02-06
    10:51:37

    75 20

    Yny wacioki, spodnioki, łowcze fuzekle i filcoki w doma i koło na drodze, a bycie na dworze woniało

  • ~ 2019-02-06
    10:54:34

    @arteks, a z Twojego EC Chwałowice wylatują z komina kwiatki o zapachu fiołków, lawendy? W mojej dzielnicy przeplata się stare i nowe budownictwo, w nowych domach nie mają kopciuchów, tylko piece kl V i pelletowe. Stare domy są podłączane do gazociągu, który mamy od lat 90 XX wieku pouprzedniej termomodernizacji. Na nowych ulicach raczej nie mają gazu (ale nie jestem pewien). Węglem trzeba umieć palić, wiadomo palenie od góry to półśrodek w obecnej chwili. A ludzie którzy przeszli z flotu i mułu na węgiel, nie są nim nauczeni palić w sposób mało szkodliwy

  • ~ 2019-02-06
    10:55:45

    85 39

    trzeba się chyba zacząć odkażać tak jak on :)

  • ~exx 2019-02-06
    11:04:58

    Że zacytuję czysteogrzewanie.pl:
    "Nie ma brudnych paliw – są brudne sposoby ich spalania. Ta sama benzyna spalana w Wartburgu daje dym i smród, a w nowoczesnym aucie – przejrzyste spaliny. Tak samo jest z węglem i drewnem – ale tu tkwimy wciąż w epoce Wartburga. "
    Pora karać za kopcenie, nie za lekki dymek jak przy podajniku tylko za chamskie najeb... łopat i dmuchawa pod to! Jak kto tępy to niech płaci!

  • ~Kurt_Wallander 2019-02-06
    11:07:27

    70 22

    Puenta byłaby taka: to pan, pani, my siebie nawzajem trujemy. Jedni patrzą na drugich ale w Polsce to przerzuca się odpowiedzialność na obywatela. Zaś obywatele nie potrafią inaczej, jak z ryjem do władzy.

    Tu się długo nic nie zmieni...

    ~ryhor: elektrownie i pozostałe, mają filtry... chałupy nie.

  • ~Arteks 2019-02-06
    11:12:09

    60 95

    @ryhor - nie wylatują fiołki ale też uciążliwość ciepłowni która zastępuje kilkanaście tysięcy pieców jest w takim kontekście żadna. W niektórych większych miastach jest kilka ciepłowni, a w Wiedniu jest w centrum ciepłownia opalana śmieciami. To nie chodzi o czyjeś umiejętności w paleniu czy ich brak - utrzymywanie prywatnych kotłowni to anachronizm. Zwyczaj ten zaniknie jeszcze za życia naszego pokolenia.

  • ~sympatykrybnika 2019-02-06
    11:14:08

    25 41

    ~exx z 11:04 - "Nie ma brudnych paliw – są brudne sposoby ich spalania”. Czysty sposób spalania paliw kopalnych, też powoduje efekt cieplarniany i niekorzystne zmiany klimatyczne.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-02-06
    11:19:15

    Wy wiecie że Pioter to humanista? Wybraliście do miasta z problemami środowiskowymi, przemysłowymi i gospodarczymi faceta który byłby dobrym prezydentem Kazimierza Dolnego. Kuczera to celebryta, on ma czas na spędy dla bogatych, uzdolnionych gdzie można postać w nowym ancugu, poprzecinać wstęgi i pozować do zdjęć. Nie ma zapału do tworzenia i realizacji zadań, które np. poprawią jakość powietrza. No nie licząc edukacji dzieci w szkołach, które pójdą dołożyć do pieca za 10 lat.

  • ~dr_Moriarty 2019-02-06
    11:24:12

    Pan Kuczera tradycyjnie nie ma sobie nic do zarzucenia. Pamiętajcie, że powinniście być dumni z Rybnika. Miasto jest polskim i europejskim pośmiewiskiem oraz toksycznym skansenem, tymczasem trzy lata po rekordowym w skali Europy przekroczeniu zanieczyszczenia powietrza pan "Prezydęt" wydaje całe 3 procent rocznego budżetu na walkę ze smogiem, jednocześnie wciskając mieszkańcom drogi rowerowe i wycinając pod nie drzewa. Brak specjalistycznych dronów dla straży miejskiej, inwentaryzacji śmieciuchów, penalizacji montowania ich w nowych domach, zachęt podatkowych dla czystego ogrzewania, programu dofinansowań czy jakiejkolwiek wizji rozwiązania problemu. Jedyne co Pan prezydent zrobił, to odbył chyba wyczerpującą dyskusję pod swoim wpisem na facebooku. Wzorem partii macierzystej zrzucanie winy na obóz rządzący i czekanie aż on rozwiąże problem (rozwiązania centralne). Byle do kolejnych wyborów.

    Puenta jest taka, panie prezydencie, że zmarnował pan w tej kwestii 5 lat i wygląda na to, że zmarnuje pan kolejne. A rybniczanie faktycznie sobie szkodzą - najbardziej wybierając pana na kolejne kadencje.

  • ~pprywatne 2019-02-06
    11:41:27

    Prezydent robi bardzo dużo w kwestii walki ze smogiem. Mianowicie wycina w Rybniku ostatnie stare drzewa, aby wybudować ścieżki rowerowe.

  • ~zbyszek0 2019-02-06
    11:42:39

    53 12

    Dr moriarty i dawid dziwoki macie 100%racji

  • ~Takja 2019-02-06
    11:49:57

    81 17

    ~exx, twoja wiedza na temat spalania nawet benzyny jak widać po wpisie znikoma , spaliny koloru niebieskiego wylatujące z rury Wartburga były efektem spalania mieszanki paliwo-olej a nie samej benzyny, jak nie wiesz to nie powielaj bzdur.
    A wszystkim mieszkającym na blokach życzę segregacji śmieci i żeby były prowadzone kontrole tego co w wiaderku z papierosem w ustach trzymając pieska na smyczy oby z workiem na jego odchody wynosi jeden z drugim.SKORO WSZYSCY MAMY DBAĆ O ŚRODOWISKO TO DBAJMY.

  • ~minowa 2019-02-06
    11:50:43

    Kiedy PGNiG zacznie budować gazociągi i skończy sponsoring sportowy? Kiedy ZA DARMO podłączenie do gazociągu? Przecież rachunek za gaz zapewnia temu monopoliście wystarczające dochody !!! Kiedy państwo przestanie żerować na akcyzie i podatkach za gaz ? Czy nadal ogrzewanie gazem uważa się za kaprys bogatych i dlatego trzeba im maksymalnie przetrzepać portfel, skoro chcą ogrzewać gazem ? Czy nadal żyjemy w socjaliźmie, gdzie ktoś bogatszy to wróg klasowym, którego trzeba wydoić z pieniędzy "bo ma za dużo" i "jest z czego"?

  • ~cubbuss 2019-02-06
    11:51:22

    Panie Prezydencie, kiedy wprowadzi Pan konkretny program działań anty smogowych w Rybniku? Kiedy zobaczymy wymierne a nie pozorowane działania?
    Czy nie przeszkadza Panu, że nasze miasto przez Pana "zarządzane" stało się pośmiewiskiem na całą Polskę?

  • ~Grzegorz Adamczyk 2019-02-06
    11:53:07

    74 28

    0.49 ...

  • ~Sophia Szczygielska Szymik 2019-02-06
    11:54:58

    60 35

    Straż Miejska nic nie robi z tym dzwonisz a oni i tak nie przyjeżdżają

  • ~halupczok1 2019-02-06
    11:57:33

    A moje zdanie jest takie świadomy człowiek wie że mleko pochodzi od krowy a ciepło z pieca w którym się pali dobrym węglem ,drzewem. Mieszkańcy bloków maja inne zdanie co widać w komentarzach - ciepło jest z kaloryfera a mleko z kartonu kupionego w markecie.
    Ponoć flot był powodem smogu - flotu nie ma a smog jest , to w końcu wiecie co jest powodem tego smogu czy tylko pianę bijecie.

  • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-02-06
    12:27:42

    66 22

    Sami siadamy za kierownicą, nikt tam nas nie wpycha. Niestety, gdy nas cylną na podwójnym gazie to - tej prawdy ani nie chcemy przyjąć, ani wziąć za nią odpowiedzialności - chowamy się z układziki, wszak klata u nas mierna.
    Proszę nas tu nie pouczać, tylko wziąć się do roboty.

  • ~brandonn 2019-02-06
    12:32:59

    20 15

    ale go obijajo dzisiaj, a mógł chłopina jeździć

  • ~margot84 2019-02-06
    12:44:58

    43 31

    Według mnie , powinno być radykalne rozwiązanie, półśrodki do niczego nie prowadzą ( jak np. można węglem palić, ale w kotle klasy 5) . Sorry, ale takie rozwiązanie nie spowoduje, że smogu nie będzie Jak ktoś chce budować dom, to buduje go w miejscu gdzie jest dostęp do gazu, kanalizacji i innych mediów, a nie na końcu świata, przy lesie ( bo jest pięknie i w ogóle ) ,a potem płacze, że czeka już 3 lata na gaz. I tutaj rola radnych i Prezydenta, aby takie decyzje wprowadzić. Pan Palarz narzeka, składa pozwy, a nadal kopci, co on ze swojej strony zrobił, a swoją sytuację zmienić.? Szukał mieszkania gdzie nie pali się węglem? Zastanawiał się nad zmianą miejsca zamieszkania? Niech powiedzą Ci ludzi co wiecznie narzekają na smog i że miasto sobie nie radzi co oni zrobili ze swojej strony? Fakt faktem, że miasto boi się radykalnych rozwiązań.

  • ~Arteks 2019-02-06
    12:50:20

    @dr_Moriarty - twoje zarzuty i pretensje za bardzo idą w kierunku władz miasta - za mało w kierunku przyczyny czyli producentów smogu. Pytanie - czy jakieś media dotarły do producentów pieców śmieciuchów i dmuchaw, jak oni żyją, jak się dorobili, czy mają czyste sumienie? Dlaczego nikt nie ma pretensji do nich i właścicieli współczesnych chałup - a ciągle są pretensje do władz miasta? W tym roku są wybory do parlamentu - rozliczmy polityków z tego co zrobili lub z ich zaniechania! Dlaczego nie zmienią ustawy tak aby obligatoryjnie zmusić tych których budynki leżą w obrębie ciepłociągów do przyłączania się do nich? Nie można odmówić Kuczerze kilku dalekosiężnych i rozsądnych działań jak np. budowa mieszkań komunalnych, termomodernizacje budynków miejskich czy powołanie Ekopatrolu. Dzięki temu pojawia się szansa dla osób, które rzeczywiście nie są w stanie wymienić pieca, a mieszkają w budynkach nadających się tylko do wyburzenia. Nawet kiedy byłem zwolennikiem Fudalego i jego ekipy - zwracałem uwagę, że polityka lekceważenia budownictwa komunalnego kiedyś się zemści. @cubbuss - TVN co jakiś czas robi programy o różnych miastach więc co najwyżej jesteśmy w doborowym towarzystwie bo widziałem już takie programy o powietrzu w Skawinie, Zakopanem, Krakowie czy Poznaniu. Może właśnie takie programy otworzą oczy najbardziej zatwardziałym jaskiniowcom. W końcu oni też mają rodziny, a każdy człowiek ma jakiś instynkt samozachowawczy. Natomiast nie miejmy ciągle pretensji do władz miasta, a tym bardziej o to, że nie zajmują się tylko i wyłącznie smogiem bo miasto to multitemat różnych spraw do załatwienia. W Polsce nadal trzeba przekonywać ludzi do czegoś - co w innych krajach jest normą. Prywatne kotłownie węglowe to kompletny anachronizm tak samo jak żelazka na parę, parowozy czy parowce!

  • ~Arteks 2019-02-06
    12:53:21

    37 68

    @minowa - antyprzykład na to - rybnicki Zamysłów. Tam wszędzie jest gaz, a ile domów kopci? Przejedź się kiedyś zamiast Wodzisławską - Plebiscytową i Niedobczycką, skręć w Witosa lub Pod Lasem. Naprawdę się zdziwisz ale mimo dostępu do gazu - zaryzykuję stwierdzeniem, że większość kopci. Pozytywnym przykładem są tylko współczesne realizacje szeregowców deweloperskich które są podłączone do gazu i żaden nie kopci.

  • ~ 2019-02-06
    13:04:59

    87 14

    To jest przykład, że prezydent nic nie robi dla poprawy czystości powietrza. Od 4 kw. 2018 i dalej w 2019 r. dla nieruchomości zmieniono harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terminów co 2 tygodnie, na raz na miesiącu. Proszę sobie wyobrazić, ile, mimo segregacji powstaje różnych odpadów. Aby uniknąć problemu ze składowaniem takiej ilości odpadów i po prostu smrodu, większość tych odpadów na pewno ląduje w domowych piecach. Mogę podać inne miasta, że odpady są wywożone regularnie co tydzień, dodawane są worki na segregację, i 2x do roku czyszczone i dezynfekowane są pojemniki na odpady. Ok. - pewnie opłata jest wyższa. Niestety – jak ktoś wcześniej napisał - Rybnik szczyci się smrodem.

  • ~rys51 2019-02-06
    13:09:28

    72 8

    W ramach walki ze smogiem w Rybniku dostawca ciepła PGNiG dla miasta Rybnik od strony EC Chwałowice podniósł cenę za zużytą energię cieplną !! I znów kilkanaście domów odetnie się od sieci ciepłowniczej. !!!

  • ~ 2019-02-06
    13:38:53

    83 24

    Prezydent obejrzał he he. A na czyje zlecenie był ten program? Kto znów za niego zapłacił? Diagnoza, Urodziny hitlera, teraz smog. Która telewizja kręciła wszystkie te programy? Kiedy TVN zrobi program o prezydencie 049 z Rybnika?

  • ~kierowca bombowca 2019-02-06
    14:08:07

    66 16

    Cóż koledzy z 0,49 i inni popierający promocje miasta, mamy promocje, teraz tylko problem bo akcje poleciały na dół, a ściezki i tak będą świecić pustkami, dotacje z miasta zabrane, geniusz goni geniusz

  • ~Takja 2019-02-06
    14:27:20

    32 21

    A tak całkiem poważnie , zróbmy tak -nazwa nie gra roli ale żeby sie dobrze kojarzyło - ZIELONY TYDZIEŃ- wszyscy przesiadają się z aut na komunikację miejską (darmowa) jażdża tylko ci którzy muszą i ich charakter pracy z tego wynika,dzieci do szkoły ,przedszkola odprowadzajmy spacerując przy okazji pokazując pociechom jak wygląda ich okolica , nie kupujmy i nie palmy przez ten tydzień papierosów, zakupy nośmy w torbach wielokrotnego użytku, chodźmy po zakupy pieszo jak jeszcze 15-20 lat temu - to na początek, a mam jeszcze wiele ciekawych rozwiązań, w razie potrzeby panie prezydencie służę pomocą .Zawsze będzie pan mógł powiedzieć że tak wiele zrobiliśmy w kierunku który nas wszystkich interesuje.

  • ~Bikeman 2019-02-06
    14:44:50

    32 19

    wszystkim kopciuchom do przemyślenia...parafraza...:

    warto nie syfić choć nie zawsze się to opłaca,
    opłaca się syfić ale nie warto...

    Nie warto bo to nasze życie.....

  • ~ 2019-02-06
    14:45:31

    89 8

    Przeraziła mnie ta wypowiedz pana prezydenta.z tego co mozna wywnioskowac będzie jeszcze gorzej .To ja panie prezydencie panu powiem co trzeba zrobic mianowicie .Po pierwsze trzeba wybudowac elektrociepłownię z prawdziwego zdarzenia o nowych technologiach ,gdzie oczyszczanie spalin będzie prawie 100%,i zlikwidowac takie ciepłownie jak Chwałowice boguszowice. i pozostałe kture nie wymieniłem.Następnie trzeba ciągnąc śiec ciełowniczą do wszystkich domów i blokowisk ,i je podłączac,a jezeli ktos nie będzie chciał to dac mu jeden rok przejsciowy a potem zakaz palenia węglem. jezeli to wszystko zostanie wykonane to mozna takie ciepłownictwo dofinansowac zeby takie ogrzanie domu było w miarę tanie i dostępne dla wszystkich.Na koniec powiem że nie potraficie tego wykonac ,bo was wszystkich ten problem przerasta,byle wybory i zdobyc mandat do byle jakiego rządzenia.

  • ~ 2019-02-06
    14:48:06

    55 20

    Proste: jesli w obrebie granic miasta jest cieplociag lub gaz - NAKAZ ogrzewania w ten sposob. * inne pomysly dla prezydenta juz tu padaly, ale on nie jest zainteresowany.

  • ~ 2019-02-06
    14:48:33

    50 10

    Dzielnica Meksyk - gaz jest, a smrodza na potege

  • ~rzyt 2019-02-06
    14:49:59

    43 20

    Panie prezydencie, puenta jest wg mnie taka, że mamy słaby Zarząd Miasta. Preferencje śmieciowe dla producentów popiołu z możliwością ew. zmniejszenia ilości śmierdzących śmieci w kuble ze zmieszanymi poprzez spalanie; wszak zredukowano wywóz zmieszanych kosztem frajerów opalających gazem i nie produkujących popiołu. Wydawanie pozwoleń budowlanych na instalacje dymiące, zaniechanie prac nad ciepłem traconym w ER, doprowadzenie do sytuacji, że palenie węglem będzie nieopłacalne /już jest, gdy policzy się wywóz popiołu, zakup węgla, częste pranie odzieży "palacza', malowanie piwnicy i skalkulowanie godziny pracy tegoż "palacza kotłowego"/ czyli edukacja poprzez kieszeń. Zgodzę się nawet na działanie z pogranicza łamania konstytucyjności pewnych działań, by powietrze w Rybniku było niewidoczne.

  • ~ 2019-02-06
    15:00:11

    17 19

    ~Takja: "Zielony tydzień" powinien przede wszystkim polegać w naszym rejonie zmniejszeniu liczby dymiących kominów a nie na rozmywanie problemu i zwalanie winy na auta, torebki foliowe czy chemie w jedzeniu jak niektórzy twierdzą.

  • ~ 2019-02-06
    15:06:43

    78 12

    Wypowiedź prezydenta jest żałosna. Panie Piotrze, został Pan wybrany aby dbać o to miasto a nie kupować reklamy pod tytulem "Diagnoza".
    Po incydencie z 0.49 teraz mamy to, człowieka, który nic nie może.

  • ~tracey 2019-02-06
    16:00:06

    2 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~bikerek 2019-02-06
    16:15:22

    30 30

    Prezydent Rybnika uważa że obecne 3,2 tyś, zł to wystarczający zarobek dla nauczyciela z 5 letnim stażem. I Pan Kuczera był nauczycielem, władza zaszumiała do głowy.

    Dotąd średnia pensja nauczyciela z takim stażem – zgodnie z Kartą nauczyciela – wynosiła ok. 3,2 tys. zł brutto (to pensja nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra; w tym wynagrodzenie zasadnicze to ok. 2,6 tys. zł). Prawie wszyscy prezydenci deklarują, że powinna ona być wyższa i wynosić 4 tys. zł brutto. Tylko prezydenci Gdyni, Siemianowic i wiceprezydent Gdańska uważają, że po pięciu latach pracy nauczyciel powinien zarabiać ponad 6 tys. zł brutto. Tymczasem dla prezydentów Olsztyna, Rybnika i Przemyśla obecne 3,2 tys. zł to wystarczająca pensja.

    Za pensjami ok. 4 tys. zł są prezydenci Białegostoku, Lublina, Częstochowy, Rzeszowa, Świnoujścia, Łomży, Opola, Piekar Śląskich, Świętochłowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Jastrzębia-Zdroju, Legnicy.

    Wyższą pensję, ok. 5 tys. zł, sugerują włodarze Płocka, Zielonej Góry, Bielsko-Białej, Konina, Łodzi, Bydgoszczy, Ostrołęki i Warszawy.

  • ~bikerek 2019-02-06
    16:16:39

    32 12

    Sam zarabia prawie 13 tys. zł.

    Z artykułu, http://wyborcza.pl/7,162657,24432133,odpytalismy-prezydentow-miast-ile-powinien-zarabiac-nauczyciel.html

  • ~Don C. 2019-02-06
    16:51:01

    42 10

    Mnie ciekawi co prezydent określa mianem "syf" ? Skoro twierdzi że rybniczanie "palą syfem" znaczy czym bo chyba nie potocznie zwaną chorobą weneryczną? A jeśli ma na myśli węgiel to wypada zlikwidować 2 kopalnie i elektrownię w mieście zamiast bić pianę i po sprawie.

  • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-02-06
    17:46:00

    34 8

    A teraz wieczorny quiz - dla PK puenta której mu brakowało wieczorem to:
    - łapka w dół - dowcipne, celne, często zaskakujące podsumowanie, sformułowanie wyrażające sens wypowiedzi
    - łapka w górę - konspiracyjna nazwa napoju, spożywanego w różnych okolicznościach, czasami również do obiadu.

  • ~mondtech 2019-02-06
    17:50:26

    4 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Mateusz Mrowiec 2019-02-06
    18:51:40

    48 8

    ~Don C.: Ciekawe spostrzeżenie. Ja zachęcam Pana Prezydenta, żeby się pochwali jak ogrzewa nieruchomości w których mieszka lub których jest właścicielem. Prezydent powinien "świecić" przykładem. Panie Piotrze, proszę o krótki filmik " z wizytą w kotłowni prezydenta 'Stolicy Polskiego Smogu'". Proszę jako mieszkaniec o pokazanie jak to powinno wyglądać. Jak biorąc z Pana przykład każdy powinien ogrzewać swoją nieruchomość. To jak powinniśmy prowadzić pojazdy to już pan pokazał, niestety nie jest to zgodne z Kodeksem Drogowym. Tym razem proszę nam pokazać jak się ogrzewa nieruchomości, ale zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.

  • ~Kwinto 2019-02-06
    18:53:48

    9 5

    Niestety tej prawdy ani nie chcemy przyjąć, ani wziąć za nią odpowiedzialności

  • ~ 2019-02-06
    19:08:54

    9 9

    ~Kwinto: Zgadza się, my jako ludzie trujemy się na wiele sposobów. Od przemysłu spożywczego, przez chemiczny po transport, energetykę. Część tej winy leży po stronie wladzy - brak odpowiednich regulacji, część po naszej stronie - rozsądku obywateli. Gdyby jakaś znana sieć handlowa rzucila jutro mięso po 1zl za kilo to przypuszczam, że sklepy tej firmy bylyby wręcz niedostępne ze względu na liczbę chętnych. W takiej sytuacji należy sobie zadać pytanie, jaki jest powód okolo 20krotnej obniżki, czy aby na pewno tej sieci handlowej zależy na naszym dobrze ? Ja osobiście staram się kupić mniej ale jednak lepiej. Proszę tu nie zarzucać mi, że jestem bogaczem, bo kto rzeczywiście nie potrafi sobie odmówić tego 20% mięsa mniej - tyle wynoszą realnie promocje w znanych sieciach. Poświęcając odrobinę uwagi przy obsludze kotla zasypowego z samego dymu możnaby te 20% odzyskać poprzez oszczędność na opale już nie wspominając o mniejszym zużyciu kotla i komina. Komentujący piszący o chemii w jedzeniu i trujących w lato żywoplotach z tuji proszę zastanówcie się nad tym.

  • ~spirit-of-the-town 2019-02-06
    19:17:42

    13 1

    O co chodzi z tymi trującymi żywopłotami z tui?

  • ~exx 2019-02-06
    19:33:48

    14 5

    ~Takja
    To rozlej sobie wiadro benzyny i podpal, zobaczysz jak się "czysto" pali. A stary Ikarus zatankowany biodeislem nie będzie kopcił? Człowieku o czym ty do mnie rozmawiasz? Spalanie jakiegokolwiek paliwa w nieodpowiednich proporcjach/warunkach będzie skutkowało kopceniem. Mądremu dość dwa słowa a ...

  • ~MaciejK 2019-02-06
    20:50:35

    22 12

    Tak, zabraklo puenty. Powinna byc taka: A prezydent tego miasta nie chroni powierzonych mu mieszkancow. Majchrowski potrafi, a nasz taki tchorz

  • ~Kwinto 2019-02-06
    21:23:00

    9 17

    ~MaciejK a co ty zrobiłeś jeśli chodzi o walkę ze smogiem? Takie wpisy przypominają mi dzieci które czekają aż mama coś za nich zrobi. Raczej Kuczera pieca ci nie przywiezie, chyba że mieszkacie razem?

  • ~ 2019-02-06
    21:35:55

    9 3

    ~sympatykrybnika 2019-02-06 11:14:08
    "~exx z 11:04 - "Nie ma brudnych paliw – są brudne sposoby ich spalania”. Czysty sposób spalania paliw kopalnych, też powoduje efekt cieplarniany i niekorzystne zmiany klimatyczne."
    akurat gaz, przedstawiany tutaj jako panaceum na problem smogu też powoduje " efekt cieplarniany i niekorzystne zmiany klimatyczne."
    gdyby nam udało się uporać za pomocą gazu ze smogiem na szczeblu co najmniej wojewódzkim, zaraz pojawią się naciski z Unii w sprawie redukcji CO2

  • ~Arteks 2019-02-06
    21:38:39

    12 25

    @Don C. - no i co z tego, że tu są kopalnie i elektrownia? I dobrze! Dzięki temu ten region nieźle egzystuje. Natomiast tak jak gnojówka którą się wszyscy brzydzimy - świetnie nadaje się na pola, a nie na to aby nią podlewać trawniki przy domach - tak samo węgiel nadaje się do odpowiednich zakładów przemysłowych, a nie chałup i prywatnych kotłowni. @MaciejK - to było wyjaśnione. W przypadku Krakowa to sejmik wojewódzki uchwalił zakaz palenia węglem - ale tylko dla samego Krakowa więc w przypadku Rybnika taką uchwałę musiałby podjąć sejmik wojewódzki. Można spróbować zgłosić taką petycję mieszkańców dla radnych - będą musieli się określić. Myślę, że radnemu z Częstochowy czy Żywca byłoby to obojętne i kto wie czy nie udałoby się tego przegłosować. Tylko pamiętaj, że nawet jeśliby taka uchwała przeszła to niestety też musielibyśmy dać okres przejściowy. Druga różnica między polityką władz Krakowa a Rybnika jest taka, że tamtejsza spółka cieplna należy do miasta i od miasta zależy to gdzie powstały nowe ciepłociągi. W przypadku Rybnika spółka cieplna należy do państwa. Jeśli nie jesteś zadowolony z rozwoju ciepłociągów - też przydałyby się petycje ale do posłów, nie władz miasta.

  • ~MaciejK 2019-02-06
    21:55:33

    26 14

    KWINTO - co JA zrobilem? Kilka lat temu kupilem piec gazowy i teraz grzeje gazem - kosztem wielu wyrzeczen, bo panstwo nie sprzyja. Moze wolalbym miec cieplej w domu, ale nie mam takich funduszy. Weglem pewnie byloby taniej, ale nie umialbym sobie spojrzec w oczy gdybym wypuszczal kominem taki syf jak widze wokol. I za duza mam wiedze, zeby miec wtedy spokojne sumienie - byc moze przeze mnie jakies dziecko mialoby astme, a jego babcia miazdzyce. Last but not least - nie mam ochoty brudzic sie w kotlowni i spedzac tam czasu * ARTEKS - pisalem do Sejmiku. Twierdza, ze PiSowcy nie przepuszcza takiego pomyslu. Zenada to wszystko. 21 wiek, a my jak w 12

  • ~MaciejK 2019-02-06
    21:57:59

    18 13

    Co do ewentualnego okresu przejsciowego, to nalezaloby go skrocic do minimum z uwagi na drastycznosc sytuacji. A przynajmniej byloby jakies swiatelko w tunelu, bo teraz go nie widze. Kopciuchy by musieli zmadrzec, a to niestety nam nie grozi

  • ~Takja 2019-02-06
    22:03:58

    4 0

    ~exx zgodnie z twoim wpisem: "Mądremu dość dwa słowa a ..." zastanawiam sie co cię pcha do dalszej dyskusji ,poczytaj ze zrozumieniem i zastosuj, ja się odniosłem do silnika którym był napędzany Wartburg,nic poza tym, ty zaś coś piszesz że stary ikarus nie zadymi, i przepraszam ale wiem o czym pisze ,może ty nie rozumiesz to ok biorę to po uwagę .

  • ~palaczzasypowy 2019-02-06
    22:11:02

    13 24

    ~MaciejK nie rób z siebie boroczka,trzeba było kupić sobie piec z podajnikiem to byś nikogo nie truł, a nie na zasiarczony ruski gaz,babcia miażdżycę? co ty pleciesz? to od tego zasiarczonego ruskiego gazu takie bzdury wypisujesz?

  • ~MaciejK 2019-02-06
    23:02:26

    16 7

    Gdybys posluchal lub poczytal co mowia kardiolodzy o wplywie smogu na uklad krazenia to bys tak glupio nie pytal. Ale nie obchodzi cie, co tam jacys lekarze gadaja, co oni moga wiedziec, no nie?

  • ~Luty 2019-02-07
    01:13:39

    10 0

    Sami siebie trujemy? Nie do końca.

  • ~Luty 2019-02-07
    01:14:46

    27 4

    Sami siebie trujemy? Nie do końca. 1. Po pierwsze w mieście nie ma możliwości podłączenia budynków nawet w centrum do sieci ciepłowniczej - przecież to nie wina mieszkańców, tylko władzy. ( https://energetyka.wnp.pl/nik-ma-sposob-na-smog-jest-133... Warto też zapoznać się z https://energetyka.wnp.pl/jacek-szymczak-igcp-podlaczenie...) 2. Po drugie żyjemy w cieniu elektrowni "Tylko w 2016 r. Elektrownia Rybnik wyemitowała do powietrza 10900 ton dwutlenku siarki, 9460 ton tlenków azotu, 460 ton pyłu, 610 kg arsenu, 24 kg kadmu, 119 kg rtęci i 2 tony ołowiu. Trudno się dziwić, że wdychający od lat te trucizny ludzie w regionie Rybnika chorują – mówi dr Pazderski." - metale ciężkie stają się składnikami smogu. Elektrownia powinna tę niedogodność jakoś miastu i mieszkańcom rekompensować - np. ogrzewaniem części miasta itp. 3. Poza tym wpływ może mieć nieprzemyślna gospodarka terenami. Coraz mniej terenów zielonych, wycina się stare drzewa z dużymi koronami. Wszędzie ładuje się beton, a kiedyś Rybnik był kwiatową stolicą Polski. Ma Pan dużo do zrobienia, wystarczy chcieć.

  • ~ 2019-02-07
    07:18:03

    14 6

    Prawie w całej Europie oraz wszyscy nasi sąsiedzi ogrzewają domy gazem i nie mają problemu ze smogiem. Dlaczego w rządzie nie porusza się sprawy obniżenia cen gazu w celach grzewczych ? Bo jakby wszystkie domy przeszły na ogrzewanie gazem to dużo cwaniaków i nie tylko poszło by z torbami począwszy od składów węgla, transportu węglarkami, produkcje pieców i kominów, odbieranie odpadów, wszelkie maście pośrednicy i importerzy (niejedni co w swoim życiu zasiadali na wysokich stołkach władzy). A z opalanie gazem co - piec na 20-30 lat, transport w cenie gazu, brak odpadów i co tam jeszcze tego nie wiem. To nie jest wina Kuczery tylko poprzednich rządów 10 -20 lat wstecz. Powinne nasze władze jechać np, do Czech(nie mówiąc o Słowaci) i podpatrzeć jak oni tą kwestię rozwiązali a zrobili to skutecznie,

  • ~ 2019-02-07
    08:08:12

    5 4

    ~spirit-of-the-town "O co chodzi z tymi trującymi żywopłotami z tui?" - jakiś czas temu, jedna z osób broniących tezy, że w zimie musi być smog pisala, że w lato jest gorzej bo tuje trują i opary żywicy są zabójcze. Teoria podobna do tego, że wieczorem i w nocy wszystkie samochody ożywają i jezdzą autonomicznie produkując smog.
    Żeby nie bylo, nie lubię tuji, ale też nie sądzę, żeby byly choć w jednym procencie tak trujące jak nasz zimowy smog.

  • ~ 2019-02-07
    08:19:37

    16 3

    ~Adam250865: tak, prawdziwe źródlo problemu to zaniedbania od 1989 roku, w latach 90tych wcale nie bylo to takie nadzwyczajne, że ogrzewalo się gazem lub prądem dom, ale po podwyżkach tych nośników energii wlasnie w tym czasie wiele osób z tego zrezygnowalo na rzecz węgla. Nie mniej jednak będąc prezydentem wzglęnie dużego i zamożnego miasta, miasta będącego w pierwszej piątce o ile nie na pierwszym miejscu pod względem zanieczyszczenia w Polsce nie można rozlożyć rąk i sugerować, że nic się nie może. Od mlodego ledwo wybranego prezydenta, który nie dawno zaliczyl wpadkę z 0,49 wymagam więcej. On nie ma być na poziomie komentarzy na forach internetowych, ma być osobą, która realnie to miasto poprowadzi w dobrą stronę. Jeżeli brak mu pomyslów to można popatrzeć na sąsiadów, na przyklad za granicę. W Czechach i Slowacji wspaniale nie jest, ale wiem że Czechy od lat prowadzą spójną politykę w tej kwestii i na pewno tam jest lepiej. Jeżeli kontakty w języku obcym sa problemem to nawet tu w wielu wątkach byly podawane pomysly co można zrobić. Pomysly w większości tańsze niż wydatki na "Diagnozę". A jak już nic sie nie da zrobić, to tak jak ktoś tu napisal, bardzo ladnie że w lato przy ladnej pogodzie jezdzi Pan na rowerze do Urzędu Miasta, proszę się teraz pochwalić jak Pan ogrzewa. Proszędawać dobry przyklad, tak abyśmy szybko zapomnieli o zlym przykladzie z 0,49.

  • ~sympatykrybnika 2019-02-07
    12:25:04

    3 6

    ~ursus z 06 luty/21:35 - Zgadzam się. Gaz ziemny, czy gazy ze zgazowania węgla to paliwa kopalne. Wodór, czy biogaz to należą do paliw niekopalnych. Naciski z Unii w sprawie redukcji CO2 już są. Założę się, że Indie, Chiny, USA i biedne kraje tzw. III-go świata w ciągu 5 lat zmiękną i zaakceptują konieczność redukcji gazów cieplarnianych w tym CO2.
    Polska powinna już dzisiaj tak zaplanować ścieżkę rozwoju, aby po tych 5 latach nie musieć gonić państw będących liderami w walce o dobry klimat.
    Po 2020 r. będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. Będziemy drożsi nie tylko od naszych sąsiadów, ale i w całej Unii przy relatywnie niższej sile nabywczej Trudno będzie zwłaszcza do 2030 r. W tej perspektywie mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) zapłacą za megawatogodzinę (MWh) nawet 381 zł, czyli o 19,2 proc. więcej niż w 2015 r. (stawki netto w cenach stałych z 2017 r., bez inflacji). Prąd dla gospodarstw domowych podrożeje o 22,3 proc., do 316 zł/MWh, a koszty energii dla przemysłu wzrosną o 8,9 proc., do 259 zł/MWh. Dla porównania średnia cena energii z węgla w ub.r. wynosiła ok. 178 zł/MWh (dane URE). Do tego należy doliczyć jeszcze rosnący koszt dostarczenia prądu do gniazdek. Dla sektora MŚP stawki za dystrybucję wzrosną o 13 proc., do 291 zł/MWh, a dla gospodarstw - o 32 proc., do 317 zł/MWh. Ato wszystko przy strukturze wytwarzania opartej w 50 proc. na czarnym paliwie, uzupełnionej atomem i odnawialnymi źródłami energii.

  • ~sympatykrybnika 2019-02-07
    12:25:29

    9 4

    ~Adam250865 07 luty/07:18 - Składy węgla, transport węglarkami, produkcja pieców i kominów, odbieranie odpadów, wszelkie maści pośrednicy i importerzy (niejedni, co w swoim życiu zasiadali na wysokich stołkach władzy) to macki ośmiornicy, mafii węglowej, która umie lobbować za tym, aby w rządzie nie poruszano sprawy obniżenia cen gazu w celach grzewczych.

  • ~Bartek Malina 2019-02-07
    17:28:21

    2 8

    proszę zrobić tak jak jest w Krakowie tylko samochody elektryczne

  • ~Kwinto 2019-02-07
    17:42:07

    7 1

    ~MaciejK widzisz i dochodzimy do sedna sprawy, trochę wyrzeczeń i da się przejść na coś ekologicznego. Mam takie samo podejście i systematycznie realizuję plany aby na końcu wreszcie wymienić piec. Niestety wiele osób jakimś dziwnym trafem myśli że ktoś z góry wymieni im te piece i zrobi ocieplenie za free. Jakiż będzie lament gdy dojdziemy do magicznej daty w której skończy się możliwość używania kopciucha. Oczywiście nie bronię prezydenta, mogło by iść więcej pieniędzy z budżetu na dotacje, jednak prawda jest taka że dostaną je ci najbogatsi i prywaciarze którzy mają czas latać po biurach lub stać w kolejce trzy dni. Ot taka smutna prawda na koncu której i tak Kowalski będzie musiał wydać całą kwotę na walkę ze smogiem

  • ~sympatykrybnika 2019-02-07
    20:46:07

    4 6

    Mieszkańcy Bydgoszczy robią to tak: Podpisują i składają poniższą petycję.

    Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni,

    my, grupa niżej podpisanych mieszkańców Bydgoszczy, składamy w interesie publicznym następującą petycję: Domagamy się uchwalenia i wprowadzenia uchwał antysmogowych w Bydgoszczy, wzorowanych na uchwałach antysmogowych obowiązujących w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Kaliszu i innych miastach, które powinny obejmować

    1) zakaz spalania na terenie Bydgoszczy węgla najgorszej jakości i silnie rakotwórczych odpadów węglowych. Zakazy te obowiązują już w siedmiu województwach. Jeżeli taki zakaz nie zostanie wprowadzony na terenie Bydgoszczy, to wysoce prawdopodobne jest, że najgorszej jakości paliwa będą trafiały i już zapewne trafiają do naszego regionu

    2) rozpisanie na najbliższe lata planu likwidacji pieców węglowych, w pierwszej kolejności pieców najniższej klasy, tzw. kopciuchów.

    Ponadto domagamy się
    1) podjęcia działań w celu pozyskania odpowiednich środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy unijnych na rzecz termomodernizacji budynków, wymiany pieców węglowych oraz programów osłonowych w zakresie dopłat do wyższych kosztów ogrzewania innego niż węglowe (tak jak ma to miejsce w Krakowie i Gdańsku)
    2) w pierwszej kolejności władze miejskie powinny zająć się likwidacją pieców na paliwa stałe w budynkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i przedszkoli.
    3) wprowadzenia nakazu likwidacji pieców na paliwa stałe w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza,
    4) prosimy także o zamontowanie na terenie miasta kolejnych czujników pyłów zawieszonych

    Jak podają w mediach urzędnicy z bydgoskiego ratusza, od 2006 roku do końca marca 2018 r. wymieniono w Bydgoszczy 2111 pieców, więc średnio rocznie wymienianych jest około 200 pieców na paliwa stałe. W Bydgoszczy znajduje się około 20 tysięcy pieców na paliwa stałe. Przy takim tempie wszystkie piece w Bydgoszczy zlikwidowane zostaną za 100 lat. Wniosek nasuwa się sam - tempo wymiany pieców jest zdecydowanie zbyt wolne, a działania mało skuteczne. Dla porównania w Krakowie od 2016 roku zlikwidowano ponad 20 tysięcy spośród 30 tysięcy, czyli dokładnie tyle ile jest wszystkich pieców w Bydgoszczy (ponadto od września 2019 roku będzie tam obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem).

    Jesteśmy zdania, że dofinansowanie do wymiany pieca węglowego w Bydgoszczy wynoszące 3000 zł jest dla osób o niskich dochodach zdecydowanie zbyt małe. Dla porównania, dotacje w Krakowie wynosiły w 2016 r. dokładnie 100% kosztów wymiany pieca, w 2017 r. – 80%, w 2018 r.
    – 60%, w 2019 r. wyniosą 40%. Właśnie dzięki takiemu systemowi dofinansowania udało się zmobilizować Krakowian do rekordowego składania wniosków w 2016 r.

    W Toruniu można otrzymać dotację do wysokości 8400 zł w przypadku wymiany pieca na paliwa stałe na ogrzewanie gazowe. Ponadto w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie są wprowadzone programy osłonowe w zakresie dopłat do wyższych kosztów ogrzewania w związku z likwidacją pieców na paliwa stałe.

    Od kwietnia 2018 r. do sądów składane są pozwy przeciwko miastom i skarbowi państwa za nieskuteczne działania i zbyt opieszałą walkę władz ze smogiem. Korzystniejszym rozwiązaniem jest przeznaczenie funduszy na walkę ze smogiem, niż na ewentualne odszkodowania w wyniku przegranych procesów.

    Wzywamy Radę Miasta i Prezydenta Miasta Bydgoszczy do podjęcia natychmiastowych, zakrojonych na szeroką skalę, działań na rzecz walki z niską emisją, wzorowanych na skutecznych działaniach antysmogowych prowadzonych w Krakowie, które byłyby odczuwalne dla mieszkańców już od nowego sezonu grzewczego. Za każdy dzień Państwa zwłoki w podejmowaniu decyzji w tej kwestii płacimy zdrowiem my i nasze dzieci.

    Mieszkańcy Bydgoszczy

    Złożenie podpisu pod petycją stanowi jednoczesne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz ich udostępnianie wyłącznie na cele związane z treścią przedmiotowej petycji.

    Jolanta, Czyste Powietrze Powiedz TAK

  • ~ 2019-02-07
    22:50:30

    5 2

    ~sympatykrybnika
    chyba chcą osiągnąć to co my, jeszcze w ubiegłym roku wrogiem nr 1 był muł , flot i węgiel brunatny, pod naciskiem krzykaczy wycofano te "odpady",powietrze się nie poprawiło, a nawet pogorszyło, bo niskokaloryczne węgle, głównie brunatne umożliwiły w miarę czyste spalanie w przewymiarowanych kotłach, a teraz w sprzedaży pozostały tylko te wysokokaloryczne, a te przy obecnych warunkach "kiszą się " w kotłach , spalając się w najgorszy z możliwych sposobów

  • ~sympatykrybnika 2019-02-07
    23:12:12

    5 0

    ~ursus - W 1) punkcie tak, chodzi o węgiel najgorszej jakości i silnie rakotwórczych odpadów węglowych, ale w 2) punkcie domagają się rozpisanie na najbliższe lata planu likwidacji PIECÓW WĘGLOWYCH, w pierwszej kolejności pieców najniższej klasy, tzw. kopciuchów. Oni liczą na ogrzewanie gazowe. Piszą: “W Toruniu można otrzymać dotację do wysokości 8400 zł w przypadku wymiany pieca na paliwa stałe na ogrzewanie gazowe”.

  • ~Cagliostro 2019-02-08
    00:50:28

    10 0

    Odnoszę wrażenie, że miłościwie nam panujący PK jest ostatnią uprawnioną osobą do pisania o braniu na siebie odpowiedzialności i braku peunty. Można postulować o więcej samoświadomości wśród mieszkańców, apelować do ich poczucia przyzwoitości, mobilizować do refleksji nad dobrem wspólnym, ale nie oszukujmy się - bez odgórnych (na szczeblu państwowym i samorządowym) unormowań/nakazów/zakazów niektórzy nie ruszą palcem, bo jest im dobrze tak jak jest. I może niech najpierw pan prezydent przeanalizuje, co w tej materii może zrobić w ramach pełnionej przez siebie funkcji, bo jak pokazuje przykład choćby Krakowa, takie możliwości istnieją.

  • ~nika-aa 2019-02-19
    16:55:33

    1 0

    Czytam komentarze i dziwię się że nikt nie wspomniał o trujących starych autach z Dieslem, które Niemcy za grosze wciskają biednym, nieświadomym Polakom. Niemcy ze względu na swoj smog wprowadzaja ograniczenia, w niektórych miastach jest już zakaz wjeżdżania Dieslami. Więc szybko pozbywają się problemu. A gmina Rybnik buduje mi ścieżki rowerowe na których mam się relaksować wdychając te śmierdzące spaliny.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5004