zamknij

Wiadomości

Prezydent Fudali chce, by wszystkie parkingi w mieście były płatne

2014-05-09, Autor: Dominika Kuśka
Prezydent Rybnika pod koniec roku planuje wprowadzenie opłat na wszystkich parkingach w naszym mieście. Adam Fudali spodziewa się wielu głosów sprzeciwu, ale uważa, że miastu wyjdzie to na dobre.

Reklama

Przypomnijmy, zdecydowana większość parkingów w naszym mieście jest płatna. W minionym roku dość dużym echem odbiło się wprowadzenie opłat na parkingu na Kampusie. Od ponad roku miejsca parkingowe przy rybnickich uczelniach są też dostępne wyłącznie dla studentów. Poza tym dawniej bezpłatny parking przy Domusie teraz również jest płatny, choć prezydent obiecał coś całkiem innego.

Parking na Kampusie na co dzień jednak świeci pustkami – choć cena abonamentu dla studentów jest niska, żacy i tak wolą szukać miejsc bezpłatnych. – Szkoda mi tych pustych miejsc. Wiem, że mieszkańcy chętnie by z nich skorzystali, dlatego też planujemy otworzyć parking dla rybniczan i wprowadzić tam jakiś inny system płatności niż abonamenty – mówi Adam Fudali.

Rybniczanie wciąż jednak wolą pozostawiać swoje pojazdy na bezpłatnych parkingach, choć ich w mieście jest mało. Wkrótce powstanie nowy parking przy parku tematycznym przy ulicy Kotucza, a także przy nowym skwerze, przy ulicy Kościuszki. Kilka tygodni temu prezydent mówił, że te miejsca będą bezpłatne. W czasie ostatniej konferencji prasowej zdradził jednak, że prawdopodobnie te plany ulegną zmianie. – Rozważam wprowadzenie opłaty na wszystkich parkingach w mieście – zapowiada Adam Fudali.

Włodarz zdaje sobie sprawę, że taki krok może wywołać wiele głosów oburzenia. – Jestem pewien, że nie unikniemy sprzeciwu i ostrej krytyki. Ale chociażby z doświadczeń władz Ostrawy wiem, że trzeba to przeżyć, przetrwać krytykę, a jak to minie, to okaże się, że był to bardzo dobry krok w zarządzaniu miastem – tłumaczy prezydent Rybnika.

Co Wy sądzicie o wprowadzeniu opłat na wszystkich parkingach w mieście? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 99

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (79):
 • ~ 2014-05-09 09:04:56

  dziwne by było jakby dla odmiany zrobili coś bezpłatnego, parkingi płatne placów zabaw dla dzieci brak po kiego diabła komuś park tematyczny jak dzieci nie maja się gdzie bawić?

  56 0
 • ~Afordancja 2014-05-09 09:14:54

  A ja jestem nawet za. Ludzie przeżywali jak FOCUS i PLAZA wprowadzili płatne parkingi, że teraz nikt nie będzie kupował itd. i co się zmieniło? Tyle, że teraz w miarę spokojnie można zaparkować. Tutaj też mógłby byś podobny system,(tak wiem, może być to trudne do wprowadzenia). Czyli pierwsze np. 30/40 minut darmowe, reszta płatne, i w ten sposób kto chce ktoś na chwilę załatwić robi co ma zrobić i jedzie. Szybkie sprawy ludzie załatwią i pojadą, a ci co dojeżdżają do pracy, może przesiądą się do autobusów. Na "obrzeżach" powinny być większe darmowe parkingi. Teraz tylko pytanie, czy trzeba walczyć z kombinatorami czy nie.(bo powodowali by większe zagęszczenie na drogach) wystarczył by system identyfikacji nr rejestracyjnych, i nie ma tak, że wyjedziesz i zaraz wiedzieć znów na darmochę. Najlepiej jak by system był połączony ze wszystkimi parkingami. (i co np. 2 godziny, "zapominał" dany numer rejestracyjny).

  7 0
 • ~Tomek_81 2014-05-09 09:23:20

  Planuje pod koniec roku? Przypominam że jesienią są wybory. Wiadomo że po 16 latach rządzenia można się przyzwyczaić ale może by tak trochę skromności ? przynajmniej w mediach.. Co do parkingów to jeżeli wokół Bazyliki będą płatne to wszyscy jak dotychczas pojadą do galerii i ożywienie ul.Powstańców i Sobieskiego pozostanie kolejnym pobożnym życzeniem naszych doświadczonych samorządowców.

  36 0
 • ~ 2014-05-09 09:24:31

  Tytuł nieco nieszczęśliwy, bo sugeruje, że parkingi na osiedlach też będą płatne, a chodzi tylko o parkingi w centrum, a nie w całym mieście.

  4 0
 • ~Wisior 2014-05-09 09:25:20

  ~Afrodancja po co od razu jakiś system rozpoznawania tablic czy czegokolwiek. Mamy przecież e-kartę - żeby zmusić do korzystania zrobić ceny biletów osobne dla posiadaczy kart imienny, a inne ceny dla zwykłych. Wtedy np. Imienna karta ma na każdym parkingu w mieście 1 godzine dziennie stania gratis, a za kolejne np. 1zł. A jak nie masz karty to od razu dostajesz cenę 3zł za godzinę. Wtedy każdy by wyrobił kartę za tą godzinę stania gratis :) A jakby jeszcze zrobić takie parkingi jak proponujesz, na obrzeżach, to tam zrobić z e kartą darmowy parking na 12 godzin (żeby nikt nie stał tam bez przerwy) i później przesiadka na autobus do centrum. Zgadzam się też, że parkingi powinny być płatne - na focusie i plazie w końcu można było normalnie zaparkować.
  Pozdrawiam

  20 0
 • ~roger 2014-05-09 09:29:57

  A czy teraz jest jakiś parking w Rybniku bezpłatny? Ja proponuję Panie Fudali zrobić chodnikometry i omytować każdy kawałek chodnika w tym mieście. Złodziejskie miasto!!!

  68 0
 • ~Afordancja 2014-05-09 09:35:10

  @~Wisior hm..nie wiem dlaczego Cie "minusują", ale to co mówisz, nawet nie jest takie głupie (mówię o koncepcji). W sumie nie pomyślałem o tym.

  4 0
 • ~darektiger 2014-05-09 09:38:34

  Rozumiem że jak wszystkie parkingi dla mieszkańców Rybnika będą płatne, to ten przy Urzędzie Miasta dla urzędników w tym Pana Prezydenta Fudalego również będzie płatny. Czy znowu będziemy jakieś Święte Krowy, które są ponad wszystkimi szarymi zjadaczami chleba ? Żadną wymówką w tym akurat przypadku nie jest fakt że to jest parking dla pracowników urzędu, pozostałymi pracownikami którzy muszą dojeżdżać do pracy i pozostawić swoje samochody na płatnych parkingach, czy nawet studentami nikt się nie przejmuje. Panie Prezydencie proszę uczciwie uderzyć się w pierś i nie stawiać się ponad wszystkimi mieszkańcami Rybnika. Pozdrawiam.

  107 0
 • ~Callahan 2014-05-09 09:42:37

  Jestem na tak,ale pod warunkiem że ceny tych parkingów będą takie jak w Plazie/Focusie (pierwsze 30min. darmowe,a później 1zł/godz.).

  34 0
 • ~lukaszn84 2014-05-09 10:12:37

  Niech wszyscy ciężko pracujący w UM przesiądą się ze swoimi tyłkami na rower i proszę ile będzie wolnych miejsc do parkowania !!!! Im to nie zaszkodzi bo rusza się za tych biurek :)

  35 0
 • ~minowa 2014-05-09 10:21:03

  Precz z Fudalim ! Jakim prawem muszę płacić za parkingi jako mieszkaniec Rybnika, płacący podatki do kasy miejskiej ? Czy jestem gorszy od mieszkańca centrum, który spacerkiem wszystko załatwi a ja z dzielnicy peryferyjnej, po jeździe 30 minut w korku muszę za parking płacić, aby załatwić np. OBOWIĄZKOWE sprawy w UM ? Oczywiście, mogę autobusem jechać, powiecie. Ale to nie Żory, autobusy są płatne i nie jeżdżą często !!!! Dlatego - dla Rybniczan parkingi BEZPŁATNE - niech płacą przyjezdni z obcymi rejestracjami !!!!

  35 0
 • ~Afordancja 2014-05-09 10:30:36

  @~minowa (Jak już pisałem) przecież nie chodzi w ogóle o zarobek, podatki itd., tylko o ilość samochodów w centrum, jeżeli będą opłaty to ilość samochodów w centrum zmniejszy się. Z tym załatwieniem spraw w UM to też przesada, ile razy średnio załatwiasz w roku takie sprawy. Autobusy są płatne, ale dojazd samochodem też kosztuje ( przejazd 10 km samochodem, w mieście w korkach kosztuje w okolicach 4 zł albo więcej).

  3 0
 • ~max660 2014-05-09 10:31:46

  No tak po wyborach się zacznie rewitalizacja sob-powstańców ma tylko sens jeśli wokół Bazyliki parkingi będą ZA DARMO!!!inaczej szkoda milionów.w Wodzisławiu np w soboty parkingi są za darmo i masa ludzi nawiedza centrum może zacząć myśleć o tych co próbują przetrwać w centrum a nie tylko o galeriach,drogi Panie Prezydencie?

  20 0
 • ~Arteks 2014-05-09 10:49:52

  @afordancja - oczywiście że tak jest jeśli chodzi o Plazę i Focusa. Można teraz bez problemu zaprosić jakichś gości żeby sobie tam zostawili auto i bez problemu zaparkowali co wcześniej było bardzo niepewne bo ciągle brakowało miejsc. @roger - każde szanujące się miasto do którego przyjeżdża dużo ludzi i które ma problemy ze zbyt dużym ruchem - powinno prowadzić taką politykę. To nie jest złodziejskie miasto tylko rozsądne! Katowice też zarabiają na swojej wojewódzkości i nawet ostatnio rozciągnęli strefę płatnego parkowania na dodatkowe ulice. I wcale się im nie dziwię. @darektiger - w sumie masz rację - jak wszystkie to wszystkie. To byłoby pouczająco na społeczeństwo gdyby włodarze miasta też płacili za parking. @minowa - skończ znowu histeryzować bo nikt ci nie każe przyjeżdżać autem jak nie chcesz. Parkingi muszą być płatne bo społeczeństwo jest egoistyczne i myśli tylko o sobie. Dzięki temu następuje rotacja i każdy liczy się z opłatą którą musi uiścić. @max660 - też się zastanawiam nad tym czy w sobotę kiedy wiele urzędów jest nieczynna czy nie możnaby wprowadzić bezpłatnych parkingów.

  0 11
 • ~ 2014-05-09 10:56:34

  Człowieku weź się ogarnij, bo to co odwalasz z parkingami w tym mieście to przechodzi ludzkie pojęcie, a może za chwile też za każdą kupę będę musiał płacić, którą będę robił w domu co??? OGARNIJCIE SIĘ!... człowiek czasem, na 3min nie ma gdzie stanąć autem, bo wszystko płatne... Wielki mi Prezydent, gówno robi dla ludzi, by mogli lepiej funkcjonować...Chyba czas na zmiany Panie Prezydencie

  22 0
 • ~ 2014-05-09 10:59:13

  ZMIENIĆ PREZYDENTA I TYLE!....

  45 0
 • ~hindenburgstrasse 2014-05-09 10:59:38

  @Arteks - mieszkam w Katowicach już od jakiegoś czasu, ale pierwsze słyszę by ostatnio rozszerzali tam strefę płatnego parkowania. A jeśli chodzi o zarabianie na wojewódzkości to akurat wokół urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego parkingi są bezpłatne. Inna sprawa, że z tego powodu prawie niemożliwe jest znalezienie tam miejsca... Co do płatnych parkingów w Rybniku - jeśli wraz z nimi przyjdzie budowa centrów przesiadkowych przy wjeździe do centrum albo budowa jakiś sensownych dróg rowerowych (nie rekreacyjnych nad zalewem tylko normalnych po asfalcie w centrum) to jest na tak. Wkurzają mnie strasznie ludzie, którzy muszą, po prostu muszą podjechać swoimi czterema literami aż pod same drzwi. Ostatnio w Katowicach zamknięto dla prywatnych aut jedną ulicę i pewna pani skomentowała to na publicznym forum mniej więcej tak: "Czy oni pogłupieli? Jak ja mam teraz podjechać do fryzjera? Nie każdego stać na taksówkę!" - to jest właśnie taka mentalność...

  18 0
 • ~Bart 2014-05-09 11:00:44

  Panie Fudali a skąd pan jest taki pewien, że wygra pan wybory jesienią, że zakłada pan plany na koniec roku to raz??!!... dwa - czy nie może pan choć raz zrobic czegoś bezinteresownie chociażby tylko dla nas mieszkańców Rybnika, że byłby nawet jeden darmowy parking a nie kazać za wszystko i wszędzie płacic??... niech pan to rozważy a ludzie napewno pana bardziej polubią, bo jak narazie to wiele jest kontrowersji co do pana rządzenia.

  19 0
 • ~adamos33 2014-05-09 11:03:48

  A parkingi kościelne też płatne?jak TAK to życzę panu prezydentowi udanych wyborów,bo jeśli wygra zmieniam miejsce zamieszkania.
  No tak,teraz minusy polecą,bo mi się to nie podoba,ale patrząc na inne miasta jak władze dbają o ludzi to Rybnik ma to chyba w d..ie!

  32 0
 • ~Arteks 2014-05-09 11:08:49

  @hindenburgstrasse - jak zwykle w temacie moto można liczyć na rozsądną wypowiedź z twojej strony. :))) A co do Katowic to
  Jagiellońska chyba była kiedyś zwolniona z opłaty, a teraz jest tam płatny parking, tak samo w górę chyba na Plebiscytowej widziałem pobierających opłaty. A co do okolic UW to dziwię się czy Uszok nie widzi ile mógłby zarobić na autach które tam parkują, a przy okazji może nieco oczyścić tę okolicę? Pamiętam jak chyba z rok temu miałem coś do załatwienia w UW i szukałem miejsca chyba z 20 min. W końcu zaparkowałem niedaleko tego CH u Belga i przez cmentarz do UW szedłem pieszo kolejne 10 min... Gdyby nie to, że musiałem jeszcze tego dnia jechać do Siemianowic i Rudy Śl. to wolałbym przyjechać pociągiem.

  0 16
 • ~hub381 2014-05-09 11:10:08

  A więc sprawa jest przejrzysta i prosta,poważni inwestorzy uciekają z Rybnika na prowincję,więc trzeba szukać pieniędzy!
  Więc pozostał obywatel miasta i przyjezdni z nich można jeszcze coś z kieszeni"wyszarpać".

  22 0
 • ~Arteks 2014-05-09 11:13:49

  @wasyl33 - niektóre miasta nie muszą wprowadzać opłat za parkingi bo nikt tam w żadnych sprawach nie jeździ (np. Knurów, Żory, Pszów itd). Ale nawet mniejsze miasta które są odwiedzane przez gości typu Racibórz czy Wodzisław od lat mają płatne parkingi, a Wodzisław przeżywa obecnie z parkingiem przy Karuzeli to samo co Rybnik do niedawna z Plazą i Focusem. Wszyscy jadą tam parkować za darmo - nawet ci którzy nie robią zakupów w Karuzeli. Największą tajemnicą dla mnie jest to, że ludzie potrafią do swoich aut kupić drogie wycieraczki, firmowe kołpaki, nie widzą nic dziwnego w opłacie za ubezpieczenie które czasami wynosi kilkaset złotych na rok (czyli w przeliczeniu 1-2 zł dziennie), a szkoda im zapłacić np. raz na tydzień 2 zł za półgodzinny postój w centrum... To jest jakieś anormalne.

  0 21
 • ~KSnake 2014-05-09 11:29:25

  Dobrze, płatne parkingi są OK. Uważam, że jak kogoś stać na samochód i paliwo, to stać go na płacenie za parking - tym bardziej, że stawki nie są wygórowane. Problemem jest fakt, że w Rybniku NIE MA PRAWDZIWYCH PARKINGÓW! Większości są to byle jakie place, gdzie podczas deszczu można utonąć w kałużach głębokich do łydek, a podczas suszy człowiek dusi się od pyłu jak podczas burzy piaskowej na pustyni. Wybudowanie w mieście dwóch - trzech dużych, wielopoziomowych parkingów byłoby bardzo na miejscu. Gdzieś na obrzeżach, z miejscem przesiadkowym do komunikacji miejskiej - problem korków i smogu w mieście zostałby załatwiony raz na zawsze. A i w takim wypadku wjazd do centrum samochodem z liczbą pasażerów mniejszą niż 4 powinien być grubo płatny. Bierzmy przykład z cywilizowanych i sprawdzonych rozwiązań.

  2 0
 • ~KSnake 2014-05-09 11:30:58

  A i zapomniałem dodać, że taki autobus, jeżdżący od centrum parkingowego do centrum i z powrotem powinien być bezpłatny - w cenie miejsca na parkingu.

  23 0
 • ~Arteks 2014-05-09 11:38:05

  @KSnake - chyba pomyliłeś Rybnik z innym miastem bo ile jest miast na Śląsku które mają tak profesjonalne parkingi jak chociażby: Focus, Plaza, Brudnioka, Curie-Skłodowskiej, naprzeciw ZUS. Chciałbym aby Rybnik dbał tak dobrze jak o parkingi - o transport publiczny, chodniki, bezkolizyjne przejścia dla pieszych czy ścieżki rowerowe. A jeśli chcesz zobaczyć naprawdę fatalny parking to zaparkuj sobie kiedyś w Gliwicach koło Hotelu Qubus - po deszczu rekordowe kałuże mają tam nawet po 3 m i miasto jakoś się tym nie przejmuje, a u nas z tymi dwoma najgorszymi parkingami czyli Hallera i 3 Maja jednak coś w ostatnich latach zrobiono.

  0 24
 • ~bandinho 2014-05-09 11:51:38

  A niech sobie będą płatne te parkingi, ale dlaczego mam płacić 2 zł za całą godzinę skoro planuję zostac 15 czy 20 minut? Przykładowo w Holandii, godzina parkowania kosztuje 2 Jurki, ale moge sobie zapłacic 50c i stac 15 min czy nawet 20 i stać około 4 min. Gdybym miał taką opcję, to wrzucam do parkomatu 50 gr i za 15 minut zwalniam miejsce dla innego samochodu a tak to bede stał na chama bo w koncu zapłaciłem za godzine.

  13 0
 • ~zenek65 2014-05-09 12:06:18

  kolejny krok do pogorszenia atrakcyjności miasta, dlaczego żaden poważny inwestor nie pojawił się w Rybniku od kilku lat, dlaczego biznes ucieka z Rybnika. Gratulacje panie A.F. tylko tak dalej a Rybnik powoli zacznie umierać czego pewne symptomy już widać.

  21 0
 • ~minowa 2014-05-09 12:38:21

  Arteks, ty NIGDY złego słowa na temat "miejskich" jeszcze nie wypowiedziałeś. Na żaden temat. Widocznie masz powody. A wiesz, co ja zrobię ? Mam drugie mieszkanie poza Rybnikiem. W innej miejscowości. I w przyszłym roku zapłacę PIT w Urzędzie Skarbowym innym niż Rybnik.

  16 0
 • ~Maniak 2014-05-09 12:39:40

  Przeciez tutaj chodzi tylko i wylacznie o "zarabianie" , parkingi moga byc platne ale musi byc alternatywa, sciezki rowerowe albo parkingi typu park&ride na obrzezach miasta. Zreszta parkingi powinny byc bezplatne przynajmniej wieczorami po 18. Nie rozumiem jak osoba traktujaca mieszkancow jak stado baranow i nie liczaca sie z ich opinia moze byc za kazdym razem wybierana na prezydenta. A najwazniejsze jak ktos juz napisal wczesniej, dlaczego urzednicy sa traktowani lepiej niz inni mieszkancy, sa oplacani z podatkow a parking maja za free, czy to sa jakies swiete krowy. Wstyd i zenada panie F

  12 0
 • ~Arteks 2014-05-09 12:51:16

  @minowa - widocznie wybiórczo czytasz moje wypowiedzi - stosunkowo często krytykuję władze miasta, ostatnio drwiłem z UM odnośnie ich postawy w czasie sesji sejmiku czy w sprawie krematorium. A więc twoje NIGDY już jest obalone. Natomiast to co napisałeś o drugim domu i podatku mnie nie dziwi. Ty masz mentalność wieśniacką co widać po twoich wpisach - nie tylko w tym temacie ale także odnośnie mułu i innych twoich wypowiedzi. Najlepiej jakbyś w ogóle się wyprowadził z Rybnika a swoimi mądrościami dzielił się na forum tej miejscowości w której masz tę drugą kopcącą chatkę.

  0 27
 • ~Afordancja 2014-05-09 12:53:43

  @~Arteks o, obrażenie innych forumowiczów...czyżby nie powinien zareagować moderator? ;)

  14 0
 • ~Arteks 2014-05-09 12:53:50

  @Adolf - a ty korzystasz z parkingów? Bo tak piszesz jakbyś nie wiedział że parkingi po 18.00 są bezpłatne. A ja bym postulował aby parkingi były płatne w godzinach 7.00-16.00 a więc w czasie kiedy multum ludzi jeździ do naszego miasta załatwiać sprawy, do pracy, do lekarzy itd Natomiast w godzinach późno-popołudniowych jest już luźniej na parkingach. Możnaby wtedy iść na rękę tym którzy przyjeżdżają na zakupy, na spotkania, do lokali itd aby było bezpłatnie. Akurat takie rozwiązanie mógłbym wesprzeć tak samo jak bezpłatne parkingi w soboty - byłby jakiś kompromis :)))

  0 23
 • ~zenek65 2014-05-09 12:58:07

  ~minowa zrobiłem to jakiś czas temu, wymeldowałem się z Rybnika, w spadku otrzymałem dom po dziadkach w Zebrzydowicach, rodzinny dom w Popielowie, zamieniłem na trzeci w innym miejscu bo miałem dosyc dojazdu z Popielowa do Zebrzydowic, który zajmował czasem ponad godzinę (rekord świata 12km godzina) i dziś jestem szczęśliwym mieszkańcem nieRybnika i co jest o niebo lepiej!!!! Polecam

  10 0
 • ~Słoma 2014-05-09 13:18:26

  Chętnie opłacałbym parking na kampusie, bo jestem studentem. Ale nie będę tego robić gdyż nie mam czasu co miesiąc jeździć z jakimiś papierami po całym rybniku i prosić się żeby łaskawie po zapłaceniu i oddaniu wniosku mieć zgodę na miesiąc parkowania. Jakbym mógł przyjść w jendo miejsce, zapłacić i dostać papierek to owszem chętnie. Ale tak to wolę parkować na tesco i przejść się kawałek.

  13 0
 • ~Arteks 2014-05-09 13:32:16

  Niektórzy cieszą się z tego że są pijakami, inni z tego że są kibolami czy moherami. Innych cieszy własny debilizm. A jeszcze innych to że stali się wieśniakami z własnego wyboru. Ale nie rozumiem co w takich zachowaniach jest tak wspaniałego, żeby to ogłaszać na forum? ;P Miasta zawsze dawały prestiż, pracę, wykształcenie, wygodę itd, a w naszym subregionie to Rybnik budzi powszechną zazdrość i zawiść - a ludzie nie zazdroszczą brzydkim i zapomnianym i biednym tylko pięknym, sławnym i bogatym :DDD Ktoś chętnie was zastąpi i może to będzie osoba która zrobi to z wyboru. :)

  0 27
 • ~danielv12 2014-05-09 14:13:44

  Cały Rybnik :) może wjazd z czterech stron świata do tego miasta też zrobią płatny + opłata dla samochodów które nie posiadają normy spalin euro 6 ? :):) a może jeszcze malutka ale na serio maciupeńka opłata za stanie na światłach przy czerwonym kolorze? :)

  13 0
 • ~adamos33 2014-05-09 14:37:44

  Hmmm?a może by tak bramki przed rodami zrobić,1zł za przejazd i kasiora do miasta poleci,a rondków mamy mnogo.Jeszcze raz piszę,oj kiepsko się staracie Panie A.F. proponuję emeryturkę i na rybki,ale to też płatne.

  9 0
 • ~Wisior 2014-05-09 14:45:15

  ~minowa, ~zenek65 - jesteście naprawdę super, że nie mieszkacie w Rybniku. Pochwalcie się tym gdzie tylko można. Po co w takim razie wchodzicie na stronę o tym znienawidzonym Rybniku? W dodatku minowa, uważasz się za gorszego mieszkańca bo musisz podjechać załatwić sprawy i zapłacić. Pomyśl, że ten uprzywilejowany mieszkaniec centrum nie ma udogodnień związanych z mieszkaniem na peryferiach (cisza, spokój itd.). Może zrobimy darmowe parkingi w centrum, a dorzucimy jakiś podatek dla mieszkających na wsi za to, że mają takie przywileje? Puknij się w łeb zanim następnym razem podobną rzecz zaproponujesz. Pozdrawiam

  0 4
 • ~dziki77 2014-05-09 15:08:06

  Proponuję wprowadzić opłaty od głupich decyzji naszej rady miasta. Gwarantuję,że miejska kasa wówczas na pewno nigdy nie będzie pusta.

  9 0
 • ~roger 2014-05-09 15:32:46

  Artex Ty weź zrób przysługę rozpędź się i nie hamuj :) Jak Pan F zrobi 1 zł od każdego "nie podoba mi się" przy Twoich wypowiedziach na forum to parkingi mamy za free !!!

  7 0
 • ~Negro 2014-05-09 15:43:03

  Rynek, Sobieskiego, Powstańców i przyległe ulice pozostaną bezpłatne!

  5 0
 • ~qwer 2014-05-09 16:15:24

  ale wydać 250 tyś zł na bzdurną fontanne to można i na to kasa jest

  15 0
 • ~obserwathor 2014-05-09 17:43:10

  i na bzdurne "rzeźby"

  11 0
 • ~morfeus12 2014-05-09 18:25:43

  Ciekawe ile kosztuje obsługa tych parkinów z doliczeniem kosztów parkomatów itd...

  8 0
 • ~kurteczka_on 2014-05-09 19:22:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 2
 • ~Arteks 2014-05-09 19:49:16

  @roger - a jak zrobi odwrotnie za "podoba mi się" ;P

  0 8
 • ~martin75fm 2014-05-09 20:39:32

  Może tą decyzję Pan Fudali zostawi swojemu następcy bo z tego co widzę na co dzień to wozi się za nasze podatki służbową Skodą a i parkingi pewnie UM mu zwraca. Kupi sobie Pan Fudali prywatne auto i będzie nim dojeżdżał do pracy oraz parkował na miejskich parkingach to powrócimy do tematu. Parkingi płatne ale dla każdego w tej samej cenie.

  10 0
 • ~Matteo 2014-05-09 20:39:58

  Zróbcie porządek z żulami parkingowymi. Wtedy chętnie zapłacę za bezpieczny parking.

  8 0
 • ~adamb1 2014-05-09 20:40:46

  Słowa prezydenta: "wiem, że trzeba to przeżyć, przetrwać krytykę, " - trochę pokory by się przydało ! ...może AF się wydaje, że jest dożywotnim prezydentem ? kto powiedział, że po tylu wtopach ostatnich lat znów znajdą się naiwni chcący na niego oddać głos ?
  Ja na pewno na niego nie zagłosuję !

  9 0
 • ~adamb1 2014-05-09 20:42:36

  Jeszcze jedno - mina AF na zdjęciu zdaje się mówić:- co by tu jeszcze spieprzyć, by przegrać wybory :)

  9 0
 • ~martin75fm 2014-05-09 21:08:33

  ~adamb1 ale trzyma cię za słowo że pójdziesz na wybory oraz oddasz ważny głos na jakiegokolwiek innego kandydata niż AF.

  4 0
 • ~adamb1 2014-05-09 21:27:50

  Ja zawsze chodzę na wybory (wraz z żoną) i oddaję głos na kandydata, który odpowiada moim oczekiwaniom :) ...inna bajka czy je później spełni.

  1 0
 • ~major666 2014-05-09 22:26:46

  czytam te komentarze i wszystko ok. Ale ja zrobię mały offtopic - Panie Arteks. Zastanawiam się, jak można być tak beznadziejnym człowiekiem, żeby tak głupio pisać i tylu osobom podpaść?

  11 0
 • ~Don C. 2014-05-09 22:32:36

  To tylko pokazuje że w Rybniku już niektórym całkowicie popier* się w głowach.Już teraz ten syfiasty parking obok targowiska jest płatny do 19.Już nawet doszło do kuriozum że koło Domusu zrobili płatny choć tam mało kto parkuje.Także mam propozycję - 24h/d wszystkie parkingi w tym na osiedlach płatne! Na rogatkach Rybnika (czyli polskiego Manhattanu) opłata za wjazd po 5 zeta dla posiadaczy opon pow. 195 szerokości 7 zeta pow.225 10 zeta a co jak stać na bryki to bulić!Na zjeździe z węzła A1 co się Rybnik zowie choć do Rybnika daleko brać po dodatkowych 20 zeta.Dla tych co do Plazy i Focusa chcą wjechać po 10 zeta lub zniżka po 5 jak udowodnią obywatelstwo rybnickie.A tak swoją drogą to drugi Berlin Zachodni się robi nic tylko oddzielić murem i spokój...

  7 0
 • ~Kurz 2014-05-09 22:55:53


  A Ci co swymi pojazdami
  Pobocza ulic zastawiają,
  Niech, nawet krociowe,
  Opłaty uiszczają.

  0 0
 • ~pablo71 2014-05-09 23:06:12

  wszystkie parkingi w rybniku płatne a komunikacja miejska w rybniku...bezpłatna!

  5 0
 • ~dizers 2014-05-09 23:16:46

  _______________jesienią będą wybory________________

  5 0
 • ~nikdre 2014-05-10 01:32:54

  Wkolo targowiska parkingi sa platne wiec ludzie parkuja na placu dla mieszkancow, potem czowiek wraca z nocnej zmiany i nie ma gdzie zaparkowac, musi stanac na srodku i wszystkich zablokowac. A jeden z sasiadow wykorzystuje okazje i pobiera pieniadze od handlowcow i zakupowiczow co u nas staja. Szkoda im 3zl na parking a on dostanie 1zl czy 2 i na piwko jest. Po co mieszkancy placa czynsz skoro nie maja spokoju z parkingiem pod wlasnymi oknami, nawet dzieci strach wypuscic na plac, bo niedoswiadczeni kierowcy wyjezdzaja niebezpiecznymi sposobami (tam da sie tylko wycofac). A zgm ma gdzies ten problem (jest zglaszany od dobrych kilku lat).

  6 0
 • ~drozdaxxx 2014-05-10 12:07:06

  Jak zwykle wszystkie opinie negatywne :D Jeśli opłata za parking będzie niższa, nie mam nic przeciwko, żeby tych płatnych było więcej. Nie oszukujmy się, kasa za parkingi w mieście, to naprawdę duże pieniądze, które można wydać na inne cele. A i komentarz do pani Eweliny z pierwszego wpisu. Otóż placów zabaw dla dzieci jest kilka w centrum i świecą one pustkami.

  0 1
 • ~ 2014-05-10 12:16:51

  Trochę nie na temat ale drażni mnie bardzo ta sprawa - czemu do jasnej ch... nie można od jakiegoś czasu w spokoju przejść się po rynku? Czemu nagle wszyscy mogą sobie tam wjeżdżać i trąbić na spacerujących? Widuję ludzi, którzy podjeżdżają sobie furą pod Rossmann, fru na zakupy i wyjeżdżają. Co to ma być? Postuluję, żeby rynek był CAŁKOWICIE zamknięty dla samochodów, przecież to jest niebezpieczne!
  Co do parkingów - proponuję wprowadzić opłaty również dla mieszkańców osiedli, a idąc za ciosem - dla mieszkańców domów prywatnych też, a co, na dom ich stać, to niech płacą na zostawianie samochodu na swoim podwórku! Myślałam, że sprawa parkingu na Kampusie coś pana Prezydenta nauczyła (samochody są wszędzie tylko nie tam), ale widać zero.

  9 0
 • ~superelektro 2014-05-10 12:42:25

  Zaznaczam od razu że nie jestem mieszkańcem Rybnika, a wypowiadam się na forum tylko z racji tego że tu od kilku lat pracuję i tak jakoś się utarło że każdego ranka dzień zaczynam od przeczytania przy kawie co w Rybniku się wydarzyło. Przeczytałem wszystkie wpisy i mam mieszane odczucia. Sądzę że wiekszość z dyskutantów nie wie kto w stosunkach zarząd miasta mieszkańcy jest pracodawcą a kto pracownikiem. Przecież to Wy głosując tak lub inaczej zatrudniacie tych ludzi. To oni mają spełniać Waszą wolę a nie odwrotnie. A jeżeli jest inaczej to po prostu należy ich pogonić i zatrudnić innych. A Wy od lat wybieracie tych samych i płaczecie że nie robią tego co byście chcieli żeby było zrobione. Zaraz przypomniała mi się anegdota jak to Icek każdego ranka modlił się do Boga. Jahwe, Ty daj mi wygrać na loterii, i tak codziennie. Aż w końcu niebo się rozstąpiło i Icek usłyszał gromki głos. Icek, ty daj mi szansę, ty kup los. Tak więc "kupcie ten los " i dajcie sobie szansę. Tylko wydaje mi się że nie bardzo było by kim zastąpić urzędującego prezydenta. O ile chętnych do pobierania prezydenckiego wynagrodzenia i korzystania z przywilejów jakie by one nie były jest wielu, to z resztą mogły by być problemy. Jestem zdania że lepsza jest stara bieda niż nowa. Chyba że poprzedni prezydent ( o którym czytałem duzo dobrego, ale i złego też ) zgodził by się na stanięcie w szranki.

  6 0
 • ~adamos33 2014-05-10 13:23:46

  ~superelektro co Ty bredzisz,kto dał na remont aż tyle kasy na fontannę na rynku?na jakieś rzeźby(figurki)na rondach,kanalizacja była zrobiona,a za chwilę rozkopywali bo o czymś zapomnieli,sorry ale ktoś chyba ma rządzić z głową miastem i dzielnicami,a z tego co wiem to jest prezydent i reszta urzędasów,bez obrazy bo dużo się zmieniło,ale czyim kosztem?Z fajnych małych sklepików same(prawie) banki(filie)itp.Sorry,w Rybniku mamy taki klimat i tak musi być?

  0 1
 • ~daro 2014-05-10 14:08:17

  dlaczego na rzecznej nie płacą dyrektorki za parking tylko mają darmo a ja zwykły pracownik płacę a przecież pracuje w tym samym budynku tylko mam mniejsze stanowisko nie będę walił nazwiskami przecież po pierwsze zarabiają więcej niż inni pracownicy podlegając również pod urząd miasta my płacimy im za to podatki ani darmo ty płać elita debili i nietykalnych baranów w domu za tych urzędasów żony sprzątają bo on paluszki by sobie pobródził a pracowników traktują jak plepsy ale w kościele w pierwszych ławkach siędzą i pokazują kim on nie jest to są soronie

  13 0
 • ~anka9202 2014-05-10 16:57:30

  panie fudali z całym szacunkiem ale zamiast wyjsc w jakis sposob z tego problemu ze nie ma pieniedzy w miescie to utrudniacie zycie ludziom kiedys bylo wprowadzone tzw 15 minut studenckie wiele to nie kosztowalo i byl to bardzo dobry pomysl bilety autobusowe drogie wole jezdzic sama samochodem niz autobusem dojezdzam do pracy codziennie z mila checia bym korzystala z naszych rybnickich autobusow ale niestety taniej mnie wychodzi samochodem a im wiecej tzw panskich planow jak z ludzi wyciagnac kase to tym gorzej lepiej zapytac rybniczan co by z tym zrobili napewno ciekawe odpowiedzi by padly na taka decyzje pana prezydenta

  9 0
 • ~superelektro 2014-05-10 19:40:08

  wasyl33, jesteś trzeźwy ? A może słońce Ci zaszkodziło ? Ja o niebie a Ty o tym że się j...ie. Jak wybierzecie obecnego prezydenta na następną kadencję to przez nastepne 4 lata będziecie mogli narzekać ile tylko się da, a coś mi się wydaje że tak właśnie będzie gdyż nie ma wśród was jedności. Nie dojdziecie do porozumienia między sobą i zostanie jak jest. I o to im chodzi, żeby nie było jedności wśród ludzi. Trudno jest zmusić do czegokolwiek majacych inne zdanie jeżeli jest ich dużo i przynajmniej na zewnątrz nie pokazują że czymś się różnią, a rozproszony elektorat jest jak gołębie kiedy spadnie na nie jastrząb. Rozpierzchną się we wszystkie strony myśląc tylko o uratowaniu własnej skóry. Tak będzie i z Wami. Teraz wszyscy mocni ( w gębach ).A kiedy nadejdzie czas to grzecznie pójdziecie zagłosować jak zwykle. Wiesz jak długo trwało przygotowanie do odwołania wójta w gminie w której mieszkam ? Całą kadencję i udało się w końcu przewagą kilku głosów, gdyż wszyscy którzy najgłośniej darli mordy że trzeba go odwołać po cichu z nim kolaborowali i zagłosowali za tym żeby został. Ale już zaczynają cienko śpiewać. I problem nie tkwi w tym że zagłosowali jak zagłosowali. Chodzi o to że zadeklarowali że będą głosować przeciw i dużo nie brakło aby 4 lata pracy poszły na marne. A u Was ? Ilu mieszkańców tyle odrębnych zdań w temacie prezydenta. Myślicie że to się zrobi samo ? To życzę powodzenia. Mnie nic do tego. Parafrazując O.S.T.R. Ja tu tylko sprzątam.

  5 0
 • ~slmen 2014-05-10 21:00:03

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~adamos33 2014-05-10 22:54:20

  ~superelektro "Zaznaczam od razu że nie jestem mieszkańcem Rybnika" a to gdzie robisz to mnie nie obchodzi,Ja mieszkam już ponad 38 lat w dzielnicy Rybnika,to pytanko,co się wypowiadasz? Fakt,jestem na ramszu.

  0 4
 • ~verdi 2014-05-10 23:46:15

  Gdy są imprezy masowe, organizuje się ruch ludzi i pieszych, zabezpiecza, zapewnia miejsca parkingowe, żeby się ci ludzie nie pozabijali. Gdy jest się mieszkańcem centrum, parkingowa impreza masowa jest, ale nie ma na kogo liczyć w tym względzie. Ja rozumiem, że w centrach coś trzeba z parkingami robić, ale jak wszystkie będą płatne, to przyjezdni będą atakować darmowe miejsca mieszkańców. U nas jest niby brama, ale ostatnio jakiś desperat w celu zaparkowania wozu wyszarpał ją z rolek... Po tym zajściu uważam, że moje obawy są uzasadnione. Wymyślcie coś, lepszego, inni kandydaci, mój głos jeszcze wolny jest;-)

  2 0
 • ~Teddy 2014-05-11 11:13:43

  Szkoda mi już słów na komentowanie coraz bardziej idiotycznych pomysłów tego ciężko schorowanego człowieka, który nie ma na tyle honoru, żeby ustąpić. Widać parcie na władzę i kasę jest silniejsze od honoru. Za to mam kolejny świetny pomysł dla Pana Prezydenta - wprowadzić opłaty za korzystanie ze ścieżek rowerowych, postawić bramki co 5 km i kasować. Do tego jak wprowadzimy podatek od posiadania roweru to przychody będą takie że w zasadzie wodę będzie można w Rybniku rozdawać za darmo !!!

  6 0
 • ~Teddy 2014-05-11 11:26:28

  P.S. żeby nie być gołosłownym, to daleko nie będziemy szukać... niech pan Fudali wystawi łeb za okno i popatrzy jak w godzinach 8 - 16 wygląda przejście w pasażu miedzy Miejską a Hallera (koło fotografa na przystanek pod Sądem). Nie da się przejść między samochodami, zęby nie skrzywić komuś lusterka bo stoją już nawet na chodniku ws'a'vis przejścia dla pieszych. Kto? Pracownicy pobliskich firm oraz interesantów Wydziału Komunikacji urzędu Miasta. Za chwilę będą parkować na przejściu dla pieszych nie mówiąc już o tym, ze wyjeżdżają na Hallera właśnie z chodnika na przejściu. Jeszcze ma Pan jakieś durne pomysły racjonalizatorskie na zarabianie kasy?

  6 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-05-11 12:54:00

  Sam nie potrafi wyżyć za soją pensję, chociaż to nie małe pieniądze, bierze pożyczki socjalne, stawia markety w których zarabia się grosze stając się niewolnikiem, woda droga, podatki od nieruchomości poszły do góry, Straż Miejska ładuje mandaty po 500 zł, no ale co się spodziewać po człowieku, który kłamie. Oby jak najszybciej został usunięty ze stanowiska i oby zapłacił za wszystkie swoje grzechy.

  3 0
 • ~Afordancja 2014-05-11 13:10:08

  @Tadeusz Dybala Uświadomię Pana trochę, 1) pożyczki socjalne nie bierze się tylko dlatego, żeby wyżyć, ale dlatego, że się je opłaca brać, i jak bym miał tylko okazję, to sam bym brał. No, na stanowisku Prezydenta Miasta może być to co najwyżej nieetyczne. 2) To nie AF stawia te markety, ale inwestorzy którzy stwierdzają, że im się to opłaca. sam Prezydent nikogo nie zmusi aby postawił tu "fabrykę" może oczywiście trochę "zachęcić", ale to wszystko. 3) A straż miejska, jakoś mi nie dała żadnego mandatu 500 zł, dają tak za nic?
  4) Co do tych grzechów, to jak ma za nie zapłacić?

  1 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-05-11 13:56:06

  żeby otrzymać pożyczkę socjalną, wnioskodawca powinien udowodnić, że jest w ciężkiej sytuacji. Jak prezydent ten fakt udokumentował. Ponadto należy zauważyć, że pożyczkę otrzymał łamiąc prawo, które sam wprowadził a to już jest bezczelne pokazywanie gdzie się ma prawo i ludzi. Ponadto kłamie w mediach, kłamie w sądzie, ma poczucie bezkarności. Mam nadzieję, że zostanie skazany za fałszywe zeznania. Jak dalece władza się posunie do monitorowania obywateli, aby z ciągnąć z nich każdy grosz. Mówi Pan, że Straż Miejska nie daje mandatu za darmo. Udowodniłem, że tak jest. Na przykład na Pocztowej są 2 znaki wykluczające się a Straż Miejska ładuje mandaty po mimo, że sąd powiedział, że tak nie można. Jest za darmo? Dlaczego tego nie zmieniają, co? Bo ładuje się pieniądze do budżetu miasta? Tak to powinno wyglądać? Mam nadzieję, że nowe władze miasta zlikwidują to chorą instytucję. Markety - to nie prezydent decyduje, czy tu powstaną markety, czy firmy produkcyjne na strefie ekonomiczne. Aj sory najpierw należy mieć strefę z prawdziwego zdarzenia, żeby inwestorzy zechcieli coś postawić. Ja osobiście mam dość tej władzy.

  4 0
 • ~Arteks 2014-05-11 14:32:18

  Cieszy mnie z jednej strony że na te 73 wypowiedzi jest parę osób które potrafi pomyśleć i napisać coś rozsądnego na temat. I to mnie pociesza, że jeszcze nie jest tak źle z tym forum ale niestety są osoby które potrafią tylko wzmóc się na hejting wobec innych użytkowników czy pisanie jakichś pierdoł o nowych wyborach. A który rozsądny włodarz w dzisiejszych czasach dbający o finanse miasta byłby przeciwnikiem opłat za parkowanie? Czy ktoś z następców odważyłby się na takie głupstwo aby proponować ludziom bezpłatne parkingi tak aby się "pozabijali" o te miejsca i już całkowicie zakorkowali śródmieście? Kolejna sprawa do @Dybała - zachowujesz się jak stara baba która ciągle pod każdą informacją, pisze zawsze jedne i te same słowotoki o jakichś pożyczkach społecznych Fudalego. Jeśli byłby to jakiś ciekawy temat medialnie to już dawno zainteresowałyby się tym lokalne media w tym także ten portal. Widocznie jednak nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Za to zasadnicze pytanie brzmi co to ma wspólnego z parkingami i parkowaniem? Idź lepiej do pracy - będzie to z korzyścią dla ciebie samego i naszego miasta.

  0 10
 • ~MQ 2014-05-11 15:07:50

  Nie mam nic do płatnych parkingów. Rotacja samochodów jest większa i z automatu jest więcej miejsca. Myślę, że warto iść za przykładem np. Żor. Pierwsze 30 minut bezpłatne a dopiero po tych 30 minutach wprowadzić opłaty. Kilka miesięcy temu RM w Żorach postanowiła zrobić płatny parking przy UM na Rynku (przy głównym urzędzie na Al.WP nadal dwa parkingi są bezpłatne) i wszystkim wyszło to na dobre. Na parkingu wolne miejsca, spokojnie można zaparkować załatwić sprawę w urzędzie i jechać dalej. Mnie najbardziej drażni fakt, że przy rybnickim magistracie nie ma parkingu. Czasami mam do złożenia tylko wniosek w kancelarii i muszę płacić za parking. Także żadnego veta dla płatnych parkingów ale nie na zasadzie, zedrzeć z mieszkańca ile się da. I w kwestii tego, że społeczeństwo jest egoistyczne i myśli tylko o sobie zgadzam się z Arteksem. Chcesz iść na kawę do koleżanki w urzędzie czy sądzie płać za parking, ale jeśli masz do załatwienia drobną sprawę parking powinien być bezpłatny (np. pierwsze 15 czy 30 minut).

  0 0
 • ~Arteks 2014-05-11 15:25:57

  @Mqg - tłumaczyłem ci już kiedyś że sytuacja każdego miasta jest inna, z żorskich parkingów korzystają głównie mieszkańcy Żor. W Rybniku z parkingów korzystają mieszkańcy nie tylko 2,5 krotnie większego miasta ale także cały subregion który tu przyjeżdża do pracy i załatwiać sprawy czy na zakupy. Gdyby wprowadzono pierwsze pół godziny gratis to niczego nam to nie rozwiąże, a mamy całkowity paraliż miasta i krążenie kilkuset samochodów po śródmieściu - dodatkowo! Rozwiązania dla Rybnika powinne iść w kierunku ciągłego poprawiania transportu zbiorowego i zniechęcania ludzi do poruszania się po śródmieściu autami, powiększania strefy płatnego parkowania w dni robocze i to również wobec urzędników miejskich (jak to ktoś tutaj podkreślił - bardzo dobry pomysł!), a w przyszłości podwyższanie opłat przy czym wobec mieszkańców SR możnaby zastosować jakąś ulgę np. dla korzystających z e-karty lub innego systemu "Kart Rybniczanina", tak aby miasto zarabiało głównie na przyjezdnych, a swoich mieszkańców co najwyżej motywowało. Z drugiej strony ukłonem wobec mieszkańców i gości mogłaby być rezygnacja z opłat w soboty kiedy ruch w rybnickim śródmieściu jest kilkukrotnie mniejszy niż w dni robocze. :)

  0 11
 • ~superelektro 2014-05-12 09:20:49

  Arteks, wk....wia mnie takie bezsensowne " jojczenie" jak to jest źle i trzeba było by coś zrobić. Czytam o tym od 3 lat. 90% i twierdzi że coś ( czytaj, odwołać urzędującego prezydenta ) trzeba zrobić. No to niech zrobią. Tyle że to się samo nie zrobi. Ktoś musiał by to zainicjować. A takiego kogoś nie widzę i stąd właśnie mój wtręt o wyborach. Mnie obecny prezydent, kto by nim nie był nie przeszkadza. Chyba głównie z tej racji że jak napisałem wcześniej mnie to tylko w minimalnym stopniu dotyczy. Ale nie wiadomo czy ewentualny nowy nie poszedł by dalej niż tylko zrobienie wszystkich parkingów płatnymi. Możliwości wyciągnięcia pieniędzy od mieszkańców jest dużo więcej. A nie ma takiej niegodziwości jakiej nie zrobili by łagodni skąd inąd rządzący kiedy zabraknie im w kasie pieniędzy. Przy obecnym stanie techniki nie stanowi żadnego problemu aby parkujący którzy posiadają np. kartę miejską płacili znacznie mniej niż przyjezdni. Już jakieś 10 lat temu w Katowicach na Mariackiej aby zaparkować należało kupić w kiosku za odpowiednią ( minimum to było wtedy 20 zł ) kwotę kartę parkomatową, coś jak dużego formatu karta SIM do telefonu, do bezterminowego wykorzystania. Możliwości są wtedy ogromne. Można ustawiać opłaty dowolnie. Wtedy można by zaprogramować aby pierwsze 30 minut jak tu było sugerowane były bezpłatne, a potem w zależności od miejsca nabycia karty, czasu parkowania i dowolnych innych parametrów różnicować opłaty czy zwalniać z ich ponoszenia.

  4 0
 • ~janek19973 2014-05-21 16:08:19

  Jeszcze mu mało.....musi sie nachapic....wiecej do koryta..na ulicy kawalca była piaskownica i panu Prezydentowi przeszkadzała i ja rozebrali....a nie wspomne juz o koszeniu trawy tam .....płacimy czynsz i trzeba sie prosic zeby wykosili trawe nam....

  2 0
 • ~ 2014-05-29 00:09:32

  Dla mnie Rybnik to Polska w skali mikro - sukcesy na pokaz a w efekcie zadłużanie miasta i sprzedaż terenów pod markety kosztem istniejących terenów zielonych w centrum i nie tylko.
  Życzyłem prezydentowi zdrowia gdy zaniemógł i teraz żałuję.
  Doszedł do siebie i dawajjj....
  Odszedłby od koryta z honorem...
  (o ile gawiedź go ponownie pomimo jego klęski jako zarządzającego nie wybierze - jak to w PL)

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 344