zamknij

Wiadomości

Prezydent A. Duda w Zofiówce: bardzo trudna jest ta wiosna dla naszego górnictwa

2022-04-23, Autor: 

Akcja ratunkowa w KWK „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. JSW informuje o odnalezieniu 4 górników. Ratownicy musieli jednak się wycofać. Nieznany jest nam jeszcze stan odnalezionych. Na Śląsk ponownie przybył prezydent RP - Andrzej Duda.

Reklama

AKTUALIZACJA (godz. 21.00):

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do kopalni Zofiówka przyjechał prezydent RP - Andrzej Duda. Spotkał się z zarządem JSW i dyrekcją kopalni.

Nie spodziewałem się, że dosłownie za kilkadziesiąt godzin będę tutaj znowu w Jastrzębiu-Zdroju, w związku z kolejną katastrofą, która nastąpiła - mówił Andrzej Duda. - Eksperci wyjaśnili mi, że nie ma żadnego związku pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami, to jest po prostu zbieg losów - dodał prezydent RP zwracając uwagę, że zawsze w takich sytuacjach ratownicy bohatersko będą pomagali do samego końca.

Prezydent Duda wiele czasu spędził w sztabie akcji. Zapalił też znicz przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych górników, która znajduje się w cechowni kopalni.

Jeszcze raz składam wyrazy współczucia wszystkim tym, których bliscy zginęli tutaj w ostatnich dniach na Pniówku i w Zofiówce, bo to jest sytuacja tragiczna. Bardzo trudna jest ta wiosna dla naszego górnictwa i nas wszystkich. W górnictwie te wypadki niestety się zdarzają, wszyscy górnicy wiedzą, że ryzyko jest i że ono, wcale nie jest małe. Taka jest niestety specyfika tej trudnej pracy - powiedział Andrzej Duda.

Nadal nie wiadomo jaki jest stan odnalezionych górników i co z tymi, do których nie dotarli jeszcze ratownicy. Czekamy na komunikat JSW.

AKTUALIZACJA (godz. 19.35): Prezydent RP - Andrzej Duda ponownie na Śląsku:

AKTUALIZACJA (godz. 19.15): dyrektor ds. pracy w kopalni - Marcin Gołębiowski powiedział dziennikarzom po briefingu prasowym, że odnalezieni pracownicy nie dają oznak życia.

Wcześniej pisaliśmy:

Jak dowiadujemy się, ratownicy dotarli do czterech poszukiwanych górników, z którymi utracono kontakt po wstrząsie w chodniku D4a.

Zastęp ratowniczy znalazł czterech poszkodowanych górników około 220 metrów od czoła przodka. Ratownicy musieli się jednak wycofać, bo kończył im się tlen w butlach – informuje JSW.

Kierownik akcji podejmie decyzję o wytransportowaniu poszkodowanych górników przez kolejne zastępy do bazy, w której znajduje się lekarz. Wtedy dopiero poznamy stan odnalezionych.

Nie wiadomo też, co z pozostałymi 6 górnikami. Przypomnijmy, Do zdarzenia doszło w sobotę o 3:40 w KWK „Zofiówka”. W kopalni trwa akcja ratownicza, sztab akcji nie miał kontaktu z dziesięcioma pracownikami. W rejonie wypadku było 62 pracowników, 52 z nich wyszło o własnych siłach.

Na miejsce dotarł premier Mateusz Morawiecki »Premier Morawiecki pod KWK Zofiówka: jeszcze ponad 300m dzieli ratowników od górników«

Z nieoficjalnych informacji, jakie przekazał nam jeden z pracowników kopalni Zofiówka, do tąpnięcia doszło w nowej ścianie wydobywczej, która dopiero przygotowywana była do wydobycia węgla. Pracownikom miało pozostać kilkadziesiąt metrów ściany do rozjechania, czyli połączenia chodników z przodkiem - frontem robót. W przyszłym tygodniu miało się rozpocząć odmetanowywanie obszaru.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2022-04-23
  19:05:39

  52 21

  Ratownicy się wycofali bo nie mają tlenu więc jaki może być stan górników? Świetny, pod warunkiem że oddychają beztlenowo.

 • ~takiuj 2022-04-23
  20:15:43

  32 10

  Onyx01,
  Górnicy mają aparaty ucieczkowe które w spoczynku potrafią dostarczyć tlen przez kilka godzin. W tym wypadku idzie się z nadzieją, bo tak jak pisali, zwiększyli ciśnienie w rurociągach z powietrzem co może być bardzo pomocne bo w takim wstrząsie jest szansa że w wielu miejscach ten rurociąg się rozszczelnił w takim miejscu górnik może „przytulić” się do tego wypływu. Ratownicy obligatoryjnie wchodzą z tlenem.

 • ~ 2022-04-23
  20:23:09

  19 17

  ~takiuj wczoraj pisałem o Pniówku że nie żyją. Minusowali mnie pomimo sprawdzonych, lecz nieoficjalnych informacji. Ci też nie żyją. Niestety. Udusili się.

 • ~takiuj 2022-04-23
  21:26:53

  16 9

  Ochłoń, wybuch wybuchem, podjęcie decyzji o wejściu tam za kilka miesięcy świadczy o tym że wiedzą że nie żyją. Napewno najbliżsi też są na to przygotowani. W tym wypadku jest szansa, w środku chodnika rurociąg może być szczelny a w 3/4 nie.

 • ~boroczek2 2022-04-23
  22:00:08

  28 12

  Jakby sztab kryzysowy miał mało problemów z RATOWANIEM górników, to jeszcze muszą mieć w najbliższym otoczeniu ochroniarzy "oficieli", którzy raczej nie pomagają, a chyba wręcz przeciwnie....

 • ~ 2022-04-23
  22:53:03

  13 5

  Źle się dzieje na tym świecie i nie zapowiada się że będzie normalnie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803