zamknij

Wiadomości

Premier zdecydował: wybory samorządowe odbędą się 16 listopada

2014-08-21, Autor: bf
Premier Donald Tusk podpisał dzisiaj rozporządzenie w sprawie tegorocznych wyborów samorządowych. Mają się one odbyć 16 listopada (niedziela), a druga tura (jeżeli będzie to konieczne) – 30 listopada.

Reklama

Za niecałe cztery miesiące wybierzemy się do urn wyborczych, 16 listopada zdecydujemy kto obejmie fotel prezydenta w Rybniku. Analogiczna sytuacja obejmie gminy powiatu rybnickiego, gdzie mieszkańcy wybiorą wójtów i burmistrza. Wybory samorządowe wyłonią również przedstawicieli na radnych Rybnika, gmin, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz rad dzielnic.

Kampania wyborcza rozpocznie się oficjalnie 27 sierpnia, w momencie kiedy dzisiejsza decyzja premiera Tuska ukaże się w dzienniku ustaw. Partie polityczne, stowarzyszenia czy organizacje mają czas do 8 września, by złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. W momencie kiedy PKW wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia, dany komitet ma prawo rozpocząć agitację wyborczą wraz z zbieraniem podpisów poparcia na listach.

Z kolei listy kandydatów na radnych należy składać do 7 października. Po upływie tej daty, dokumenty nie będą już przyjmowane. Podobne zasady dotyczą kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów – komitety mogą zgłaszać ich maksymalnie do 17 października.

Cisza wyborcza rozpocznie się 14 listopada, dokładnie o północy. Przypominamy, że jej złamanie grozi wysokimi karami pieniężnymi – od 500 tys. do 1 mln złotych (w przypadku publikacji sondaży przedwyborczych). Natomiast ten, kto będzie prowadził w czasie ciszy wyborczej agitację, może liczyć się z karą grzywny.

Niedziela wyborcza będzie trwała od 7.00 do 21.00. W przypadku jeżeli głosowanie nie wyłoni przewagi kandydata na wójta, burmistrza czy prezydenta, zarządzana jest druga tura wyborów. Zostanie ona przeprowadzona 30 listopada.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Tadeusz Dybala 2014-08-21 12:37:33

  No i w wyborach będzie startował Adam Fudali z poparciem Prawa i Sprawiedliwości a Andrzej Wojaczek będzie znowu pisał "Adam Fudali musi wygrać bo to jest warzne" Ponadto ja chyba napiszę do Prezesa Jarka, dlaczego jego partia popiera człowieka, który składa fałszywe zeznania w sądzie. Czy według Prawa i Sprawiedliwości tak powinien postępować ich kandydat. Czy ich kandydat powinien zwalniać z urzędu ludzi a potem płacić odszkodowania za nielegalne zwolnienia. Czy powinien kandydat Prawa i Sprawiedliwości brać nielegalnie pożyczki socjalne z ZFŚS Urzędu Miasta Rybnika traktując ten urząd jak własną skarbonkę. Zapytam również Prezesa czy ich kandydat powinien brać takie pożyczki mając zarobek 13/14 tysięcy i zaoszczędzone na koncie 16 tysięcy. Zobaczymy co Prezes odpisze, a może w stylu Adama F. oleje wypisane łania prawa.

  16 0
 • ~ 2014-08-21 12:51:34

  Mana nadzieję ,że Rybniczanie już na Fudalego nie zagłosują że wybiorąka każdego tylo nie jego i to samo tyczy się Rady Miasta -pora na zmiany...

  15 0
 • ~ 2014-08-21 13:37:46

  Dokładnie, czas na zmiany, dość już promowania "wiecznie bezrobotnych" dając im zasiłki oraz darmowe mieszkania socjalne tylko dlatego, że nie chcą się pohańbić pracą. Jak długo jeszcze uczciwie pracujący ludzie, zasuwający od rana do wieczora, świątki, piątki i niedziele mają być ubijani oraz upokarzani za to, że pracują, podczas gdy wiecznie bezrobotni ludzie nic innego nie robią tylko krzykiem domagają się "swoich praw", kolejnych zasiłków, dodatków na mieszkania, pierwszeństw w przyjmowaniu ich dzieci do przedszkoli oraz żłobków itd. Wystarczy już tego. Czas na nowe władze, które ukrócą ten patologiczny system raz na zawsze a zaczną w końcu promować pracowitość.Rybnik potrzebuje porządnego przemysłu,porządnych fabryk gdzie ludzie będą porządnie zarabiać a nie kolejnych marketów czy salonów samochodowych których zysk jest wyprowadzany za granicę. Inaczej będzie coraz gorzej.

  6 0
 • ~jurempus 2014-08-22 00:01:07

  Ja mogę być waszym prezydentem...po pierwsze duży parking obok urzedu miasta będzie za darmo,parking obok urzedu pracy będzie za darmo,darmowa komunikacja miejska na terenie miasta Rybnika,darmowa wypożyczalnia rowerów.Prawidłowe oczyszczenie studzienek kanalizacyjnych przez fachową firmę,zakaz wjazdu na rynek oraz plac wolności za wyjątkiem samochodów Pogotowia,Policji,Straży Pożarnej,Straży miejskiej oraz firm które wykonuja remonty ale musza otrzymac tymczasowe pozwolenie na wjazd.I bydzie jak w raju

  0 4
 • ~ 2014-08-22 17:22:26

  Jechałam dzisiaj przez nasze miasto i aż dziw bierze skąd Prezydent bierze raptownie tyle kasy ,że w centrum co kawałek trwają jakieś prace remontowe-oczywiście tylko w centrum bo w Boruszowicach nic się specjalnego nie dzieje i jak śmiem przypuszczać w innych dzielnicach jest podobnie ,Ciekawe ,ze przez 4 ostatnie lata na wszystko brakowało a teraz na wszystko jest - czyżby zbliżały się wybory? CWANIACTWO .....

  6 0
 • ~Arteks 2014-08-22 18:45:52

  @Lila - jak to się nic nie dzieje w dzielnicach? A realizacja budżetu obywatelskiego? A remont Małachowskiego i Jastrzębskiej oraz nowa droga przez zwał północny w Boguszowicach "to nic"? Pokaż mi jakieś miasto w okolicy które realizuje tyle inwestycji drogowych co Rybnik. A na kogo zagłosują Rybniczanie to się okaże w listopadzie.

  0 6
 • ~ 2014-08-23 07:13:24

  ~Arteks- po moim wpisie powinien Pan się domyśleć,że nie chodzi mi o duże inwestycje unijne ale o drobne remonty chodników,uliczek ,budynków itp.Osobiście walczę od 4 lat o kawałeczek opaski wokół budynku i podjazd -bezskutecznie ,bo na uboczu,bo nie wspólnota ,bo tego nie widzi przejeżdżający przez Rybnik rybniczanin. Proszę mi powiedzieć jakie korzyści będą mieli rybniczanie z rewitalizacji Sobieskiego?ile miejsc pracy ? jakie dochody będzie z tej inwestycji miało miasto- kto zapłaci za kwiaty ,energie itp.Za nasze pieniadze Fudali robi z Rybnika jakis kurort przy 400% przekroczeniu zanieczyszczenia powietrza- usuwając przy tym masę zdrowiutkich drzew-wiedząc (już w podstawówce tego uczą) że to właśnie te drzewa oczyszczają powietrze .Przykładów marnotrawienia naszych pieniędzy można by przytoczyc wiele więcej ale zabrakłoby mi tutaj miejsca a i wpis może przez to zostac usunięty więc na tą chwilę zakończę ciągle wierząc ,że rybniczanie tym razem nie wybiorą Fudalego ,że zauważą ,że robi wszystko pod publikę by utrzymać się na stołku za wyjątkiem jednego najważniejszego - boi się swoich wyborców i nie ma możliwości dostania się na indywidualną rozmowę z nim .Powód tego jakiś musi byc.........

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4162