zamknij

Wiadomości

Premier ogłasza lifting CPK. Mieszkańcy Palowic mogą odetchnąć z ulgą? Zabrakło konkretów

2024-06-26, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Premier Donald Tusk ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej lifting Centralnego Portu Komunikacyjnego, który do tej pory kosztował 2 mld 700 mln złotych. Pewne jest to, że projekt ma być kontynuowany. Będą wdrożone jednak modyfikacje. Czy to oznacza, że Palowice nie zostaną przecięte Kolejami Dużych Prędkości? Zabrakło konkretów i z tego powodu mieszkańcy czują się rozgoryczeni.

Reklama

Premier oznajmił dzisiaj, że projekt CPK będzie kontynuowany. Zapowiedział, że „Polska stanie się jednym wielkim megalopolis”. Wyjaśnił jednak, że wdrożone zostaną do planu modyfikacje.

Ten projekt ma być trójskokiem w nowoczesność. Ten projekt musi uwzględniać wielki skarb, jakim jest Polska regionalna – zaznaczył premier RP.

Co to oznacza? Na pewno tyle, że rząd będzie skupiał się na projekcie Y, czyli połączeniu kolejowym Warszawy, Poznania i Wrocławia.

To ma być projekt 100 minut. W takim czasie będziemy mogli dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska – wyjaśnił Donald Tusk.

Drugi priorytet to „blisko lotnisko”. Dodatkowe pieniądze zostaną dołożone do rozwoju portu w Modlinie, jako centrum tanich linii lotniczych. Lotnisko w Baranowie ma powstać, ale będzie oparte na realnych założeniach.

Te pierwotne założenia były wyssane z palca i mówiły o 200 mln pasażerów rocznie – dodał Tusk.

Była też mowa o rozbudowie autostrady pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Premier powiedział też ważną rzecz z naszej perspektywy. Wg nowych założeń, koleje nie będą budowane od nowa.

Ta zmiana sprawi, że będzie radykalnie mniej wywłaszczeń. Przygotowujemy taki model, który naprawi krzywdy tych osób – oznajmił.

Co na to Dominika Baranowicz, sołtyska Palowic, która od początku walczy o wieś w niezmienionym kształcie? Wcześniejsze plany dzieliły Palowice na pół, łącznie z Pojezierzem Palowickim. Zaznacza, że z ust Donalda Tuska nie padło nic o Śląsku - to może być dobra wróżba, ale niepewnośc wśród mieszkańców dalej się utrzymuje. Mówiąc wprost - sołtyska czeka na szczegółowy plan nowego rządu.

Mam nadzieję, że plany projektu CPK przestały właśnie dotyczyć naszego regionu. Jednak przeciętny Kowalski musi usłyszeć wprost słowa o linii 170. Musi być pewny. Na pewno będziemy działać, kontaktować się z burmistrzem Czerwionki-Leszczyn i panem Grzegorzem Wolnikiem, by mieli ręce na pulsie – usłyszeliśmy od Dominiki Baranowicz. W tym czasie trwała jeszcze konferencja Donalda Tuska.

Do sprawy zachowawczo podchodzi radny Sejmiku Województwa Śląskiego, który zaangażował się w walkę o prawa mieszkańców Palowic (i nie tylko).

Ze słów premiera wynika, że nasz region na pewno nie jest priorytetowy dla CPK. Rząd widzi rozwój projektu Y i regionu w pobliżu Warszawy. Dojazd do Katowic mamy komfortowy, linie są dobrze zmodernizowane, a moim zdaniem łączenie kolei z Ostrawą jest przeskalowane. Widać, że teraz już nie ma nacisku na linię 170. Zapewniam jednak, że będziemy monitorować sytuację – podkreśla Grzegorz Wolnik.

AKTUALIZACJA (godz. 16:50): kiedy rozmawialiśmy z Dominiką Baranowicz i Grzegorzem Wolnikiem, trwała jeszcze konferencja. Pod koniec spotkania padł temat dotyczący losów KDP170. Wiceminister infrastruktury powiedział parę słów o szprychach kolejowych (jedna z nich przechodziłaby przez Palowice). Tu jednak mieszkańców Czerwionki-Leszczyn czekał zawód i rozgoryczenie.

Pan Malepszak nie powiedział w zasadzie nic konkretnego. Zabrakło jasnej deklaracji. Nie uspokoił nas, że KDP będzie przechodziła przez Palowice, czy też nie. Oznajmił, że część jest na etapie projektowania. Nie powiedział, że szprycha powstanie, czy nie. Jesteśmy więc w zawieszeniu - zauważa Dominika Baranowicz. 

Sołtyska czuje się rozgoryczona. Zapowiada, że podejmie kroki. 

Myślę o protestach, ale nie w naszym regionie, ale w Warszawie. Myślę o oddolnym sztabie kryzysowym. Mam wrażenie, że tam w stolicy nie rozumieją jakie są problemy na Śląsku - stwierdza.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 49

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~pma 2024-06-26
  15:54:47

  40 5

  Nie ma nadziei, bo połączenie Katowice-Ostrava jest realizowane wg. innych porozumień międzypaństwowych i było tylko podczepione pod CPK.
  Prace projektowe na tym odcinku toczą się mimo politycznej zawieruchy.
  I dobrze, bo potrzebne jest nam szybkie połączenie kolejowe od Katowic na południe.

 • ~Grisza 2024-06-26
  16:51:18

  48 11

  Nie rozumiem, jak politycy Platformy Obywatelskiej mogą być przeciw rozwojowi Śląska, Polski i skokowi do przodu. Zarówno nowe lotnisko jak i rozwój szybkich kolei powinny być priorytetem. Należy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, godziwie wypłacić odszkodowania i szybko zrealizować, żeby nasz kraj na tym zarabiał, a nie Niemcy. W Rybniku wywłaszczamy mieszkańców nawet pod krótki łącznik drogowy Jankowicka - ścieżka rowerowa nad Nacyną "budowa drogi łączącej ul. Jankowicką - ul. Młyńską - Obwiednię Południową w Rybniku" i jakoś cicho w mediach ...

 • ~Franek 7 2024-06-26
  16:58:45

  19 62

  To CPK to była kompletna bzdura. Ten projekt powstał tylko po to aby pisowskie tłuste koty jak Horała mogły się obłowić za nic nie robienie. Takich osób było około 200. A co do samego pomysłu ? Moim zdaniem są pilniejsze potrzeby jak np. elektrownia/elektrownie atomowe. I od tych pilniejszych potrzeb należy zacząć. Lotnisk ci u nas dostatek i nic nie gwarantuje nam wielkich dochodów jeśli by nawet takie CPK powstało.

 • ~Luty 2024-06-26
  18:19:10

  53 11

  Czemu taki nieobiektywny artykuł? Z Projektu CPK zostały szczątki. W projektach kolejowych związanych teraz z Baranowem nie uwzględniono średnich miast. NA CPK mogliśmy zarobić na transporcie towarów, CPK podnosiłoby bezpieczeństwo - umożliwiało szybki przerzut jednostek NATO i sprzętów w razie wojny. A teraz z lotniska o przepustowości 50 milinów rocznie chce się zrobić mini lotnisko 35 milionów przepustowości rocznie w Baranowie. Tymczasem w Rumunii będzie budowane lotnisko, które będzie największą bazą NATO na kontynencie. Polska się cofa w rozwoju. Ach i pod CPK nie wywłaszczono nawet 1 osoby do tej pory, więc po co te wrzaski?

 • ~corona 2024-06-26
  19:50:03

  35 14

  Przecież powstanie to samo tylko rudy nazwę zmienił by plebs się nie obraził. Narazie robią igrzyska dla swojej gawiedzi by mogli się cieszyć jacy to oni ważni bo wybrali mniejsze zło. Padoł w przeciągu 8 lat xD. Jak oni za 4 lata będą wsadzani do pierdla. Tylko że będzie to bardziej efektywne bo puki co z PiSu nikogo nie wsadzili.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-26
  20:18:25

  11 37

  Niech się w Palowicach cieszą że PIC nie zdążył im wyburzyć im domów , choć bardzo tego chciał

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-26
  20:50:14

  9 41

  Franek . Czy słyszysz te zgrzytanie zębów picowców co wykupiło za bezcen ziemię w pobliżu planowanego CPK ?

 • ~kurier 2024-06-26
  22:05:13

  10 43

  W czasach PIS ludzie niesłusznie się bali. Te fajtulapy nic nie potrafiły i nie dałyby rady nawet metra toru wybudować. Teraz może sie okazać inaczej i za Tuska Polska będzie się rozwijać bardzo szybko a odszkodowania będą uczciwe tak jak za wywłaszczenia podA1. PISiory do obory!

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-26
  22:08:59

  9 35

  Dlaczego w przygotowaniu jest tylko 25 wniosków o cofnięcie imunitetu PICowcom ?

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-26
  22:30:49

  8 34

  Od Chin przez CPK . Jarosław Anżeja gna...

 • ~stam55 2024-06-26
  23:09:01

  25 4

  Wariat nie doczytał do końca,już harnasia wali,ciebie komuchu to trzeba do Tworek

 • ~eurobarter 2024-06-27
  10:14:57

  25 11

  100 minut, 100 konkretów , sto dni , mam dość ryżego trola , w POalowicach się cieszą że ich uwstecznił o 40 lat , tragedia jak można popierać cofanie się w rozwoju. noooo ale za to mamy rozwój Niemiec!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 737