zamknij

Wiadomości

Prawie 400 worków nawadnia w Rybniku drzewa!

2019-07-19, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Już blisko 400 zbiorników, zwanych treegatorami, nawadnia rybnickie przydrożne drzewa. Woda zgromadzona w otulających drzewa workach stopniowo uwalnia się do gruntu, nawadniając ich korzenie.

Reklama

- To rozwiązanie zastosowaliśmy w Rybniku po raz pierwszy w ubiegłym roku. 40 treegatorów zostało wówczas umieszczonych pilotażowo wokół młodych, niedawno posadzonych drzew przy ul. Kościuszki i 3 Maja. Pomysł doskonale się sprawdził, dlatego zdecydowaliśmy się zakupić kolejne partie worków – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

W sumie worków nawadniających jest w tej chwili blisko 400. Można je zobaczyć między innymi wzdłuż ulicy Wyzwolenia, gdzie wiosną tego roku nasadzonych zostało 60 klonów oraz 950 róż. Koszt zakupu 378 treegatorów (136 w ubiegłym roku i 242 w tym) to w sumie 42,7 tys. zł.

- Worki są do wielokrotnego użytku z trwałością określaną nawet na kilka lat. Pojedynczy worek ma ponad 50 litrów pojemności a woda w nim zgromadzona sączy się ok 8h, dzięki temu może nawodnić drzewo dogłębnie do korzeni. Takie podlewanie wystarcza na ok. 5-7 dni. Worki łączą się ze sobą systemowo i w razie potrzeby można zmontować wokół jednego drzewa ich wielokrotność. Tkanina worka ma stabilizator promieniowania UV, aby wytrzymać nasłonecznienie – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Warto pamiętać, że przydrożne drzewa, zwłaszcza te liczące sobie niewiele lat, są szczególnie narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – suszę, nadmierne ciepło oddawane przez pobliskie nawierzchnie asfaltowe czy betonowe oraz niewielką ilość gleby. Worek nawadniający sprawia, że korzenie drzewa mają stały i równomierny dostęp do odpowiedniej ilości życiodajnej wody.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Lateks 2019-07-19 16:17:58

  Jak to mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej: "nie ma wykształcenia ogrodniczego ale ciągle się uczy" to zakup tych worków na wodę jest zupełnie bez sensu. Drzewa w mieście usychają bo: są sadzone kilkunastoletnie zamiast młodych sadzonek, bo ziemia nie jest odkwaszona co uniemożliwia pobieranie składników pokarmowych w tym też wody, i PRZEDE WSZYSTKIM bo drzewa są niszczone przez głupotę i durnowate wykonywanie poleceń by drzewa ogołacać z wszystkich gałęzi.

  21 18
 • ~Lateks 2019-07-19 16:20:05

  p.s. nie mam pojęcia dlaczego ktoś w UM czy też ZZM upiera się przy platanach. Gdyby nikt nie niszczył klonów to też by mogły być ładnymi drzewami. Ale ktoś z uporem maniaka każe je przycinać wiosną na goły pień chociaż klony nigdy nie powinny być w ten sposób cięte.

  25 5
 • ~Arteks 2019-07-19 17:54:19

  Warto zauważyć, że na Wyzwolenia bardzo dużo drzew zostało posadzonych w ostatnim czasie. :D @lateks - nie znam się, może masz rację odnośnie tego wiosennego "golenia" czy gatunków. W ukraińskich miastach spotkałem jakieś takie gatunki drzew które nie są zbyt wysokie, a mają bardzo bujne korony. Dają bardzo dużo cienia i chyba nieźle filtrują powietrze taką ilością liści. U nas chyba zbyt mocno się soli zimą drogi. W niektórych miastach już się od tego odchodzi nie stosując soli np. w centrach miast albo przy ulicach-promenadach jak nasza 3 Maja. Sól niesamowicie szkodzi drzewom (zresztą nie tylko im). Nie sądzę aby te worki to było coś bezsensownego w obliczu co raz bardziej ciepłych i suchych lat.

  20 14
 • ~wojto 2019-07-20 07:36:54

  Nie ma to jak wywalić w błoto 40tyś nie swoich kawałków. Przy pisie który na lewo i prawo wywala 40mln dziennie, to kropla w morzu ale jednak. Niecałe 10lat temu wycinali u mnie w parku duże dorodne drzewa, kasztanowce, potężne topole. W ich miejsce nasadzono 2,5 metrowe mimozy, które w tej chwili dalej są tak samo marne, jak przy nasadzeniu! Nie urosły ani o pół metra, dalej mają łącznie z 40 lisków i ni jak nie można ich dalej określić jako DRZEWO!

  17 4
 • ~Jan R. 2019-07-20 21:28:13

  mosznowych

  2 0
 • ~wojto 2019-07-21 20:37:36

  Wywalanie pieniędzy w błoto. Pierwsze przy sadzeniu, drugie przy kupowaniu worków, trzecie przy i obsłudze. Mnie by było głupio, ale widać miasto ma inne poczucie żenady
  https://images.tinypic.pl/i/00986/2sjzqg3oqqdg.jpg

  Kawałek dalej, solidne podlewanie trawki, gdy tymczasem parę godzin wcześniej solidnie lało...
  https://images.tinypic.pl/i/00986/1q7rev7awx0k.jpg

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1742