zamknij

Wiadomości

Prąd drożeje, za to gaz będzie tańszy. O około 2,6 proc.

2019-12-19, Autor: tora, źródło: Śląski Biznes

Dobra wiadomość dla mieszkańców korzystających z gazu. Przynajmniej do czerwca 2020 roku ich rachunki będą niższe o około 2,6 proc. To efekt obniżej cen paliwa na Towarowej Giełdzie Energii.

Reklama

Obniżka cen gazu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dwóm przedsiębiorstwom energetycznym o istotnym znaczeniu dla sektora gazowego: PGNiG Obrót Detaliczny oraz Polskiemu LNG.

"Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r., dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 2,6 proc. zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi." wyjaśnia URE.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za transport paliwa (dystrybucję). Odbiorcy kupujący gaz od PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i na jej rzecz ponoszą opłaty za transport gazu. Taryfa tej spółki na razie nie zmieni się - postępowanie administracyjne w tej sprawie jest w toku. Zatem spadek opłat dla odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, wyniesie średnio ok. - 1,8 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego, - 1,9 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw oraz - 1,8 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Ls.

Kto najbardziej skorzysta z obniżki cen gazu

Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej.

To kolejny argument za tym, by zmienić źródło ogrzewania z węglowego na gaz. Przypomnijmy, w ostatnim czasie prezentowaliśmy rachunki za ogrzewanie domu gazem, który jest mocno konkurencyjny w stosunku do palenia węglem. Faktury przedstawił radny Łukasz Kłoseknasi Czytelnicy.

URE przypomina, że regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy często oferują gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~sympatykrybnika 2019-12-19
  10:02:13

  22 22

  Dla tych co nie mają i nie będą mieć dostępu do GAUZU

  Pompy ciepła są już instalowane w co SIÓDMYM nowym budynku w Polsce.
  Najczęściej są to pompy ciepła typu powietrze-woda. Stosując pompę ciepła, decydujesz się na sprawdzoną i wydajną technologię ogrzewania i chłodzenia. Technologia pomp ciepła rozwijana jest intensywnie od kilkudziesięciu lat, a w dodatku jest bardzo OSZCZĘDNA, bez SMOGU, bez konieczności obsługi źródła ogrzewania, a od niedawna wiąże się z jej zakupem możliwość uzyskania DOFINANSOWANIA.

  Poczytajcie: https://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/102122/pompa-ciepla-dla-domu-wybor-bez-ryzyka-mozliwosci-dofinansowania

 • ~imrahil 2019-12-19
  10:28:40

  17 8

  ~sympatykrybnika - w Rybniku i okolicy pewnie w co 20 nowym domu instaluje się pompy ciepła. brak gazociągu jest tutaj doskonałym wytłumaczeniem instalacji kopciucha (w tym kopciucha klasy V)

 • ~sympatykrybnika 2019-12-19
  11:06:03

  14 12

  ~imrahil –Instalacji kopciucha (w tym kopciucha klasy V) jest wyrazem głupoty, a nie tłumaczeniem się, że akurat brak jest gazociągu.
  To wspaniała informacja, że w Rybniku i okolicy pewnie w co 20 nowym domu instaluje się pompy ciepła.
  Pozdrawiam.

 • ~ 2019-12-19
  11:09:14

  7 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~piotr.kowalski 2019-12-19
  11:27:14

  14 5

  Witam

  Z jednej strony to dobra wiadomość, bo gaz będzie jeszcze bardziej konkurencyjny do węgla. Z drugiej strony niestety ogrzewanie prądem w stosunku do gazu straci, co nie jest dobrą informacją. Na pocieszenie zostaje fakt obniżenia podatku VAT na panele fotowoltaiczne i możliwość generowania własnego prądu na własne potrzeby.

  Pozdrawiam

 • ~master4k 2019-12-19
  12:16:27

  12 5

  @ Trop leminga

  Na razie wstrzymałbym się otwieraniem szampana. Niższa stawka ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku. Jakie stawki będą po 30 czerwca 2020 roku to się dopiero dowiemy. I w ogóle te daty nie ma to związku z wyborami. Nic a nic. Cen prądu dalej mrozić się nie dało, a z gazem jeszcze można pokombinować. Z resztą gaz i tak musi podrożeń, bo USA mają zamiar nałożyć sankcje za budowę Nord Stream 2. Zgadnij co się wtedy stanie z ceną gazu w Europie?

 • ~master4k 2019-12-19
  12:22:13

  12 4

  @ piotr.kowalski

  O sensie instalacji paneli wszyscy powinni sobie poczytać w kontekście ostatnich artykułów prasowych i internetowych dotyczących pewnego jegomościa, który gospodarczą metodą zrobił sobie na balkonie małą "elektrownię" za jedyne 2.500 zł. Projekt jest bardzo perspektywiczny i cieszy się należnym zainteresowaniem. Szkoda, żeby się zmarnował. Panele powinny być obowiązkowe w firmach i instytucjach, a w dla odbiorców indywidualnych powinny być zwolnienia lub obniżki na podatku np. z nieruchomości. I nie chodzi o tylko ekologie, ale również zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce jeszcze nie było blackout'u, co nie oznaczana, że nam nie grozi.

 • ~piotr.kowalski 2019-12-19
  12:45:58

  5 6

  ~master4k

  Tak Panie Master, zgadzam się z Panem w 100%.

 • ~Janusz_Cebularz 2019-12-19
  15:14:09

  8 2

  Jutro ze szwagrem podłączym gaz pod bezpieczniki w domu. Człowiek zaoszczędzi troche.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2611