zamknij

Biznes

Praca w upały – co powinniście wiedzieć

2019-06-10, Autor: Redakcja

Od kilku dni słupek rtęci w naszych termometrach nierzadko przekracza 30°C. I nic nie zapowiada, że taka sytuacja szybko się zmieni. Dlatego też przytaczamy garść informacji Państwowej Inspekcji Pracy na temat obowiązków spoczywających na pracodawcach, a także o tym co zrobić może, choć nie musi.

Inspektorzy pracy apelują do pracodawców by rozważyli możliwość skrócenia czasu pracy, albo poprzez obniżenie dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy bądź poprzez wprowadzenie dodatkowych przerw regeneracyjnych, wliczanych do czasu pracy.

Reklama

- Szczególnie mocno namawiamy do tego pracodawców, których pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne – mówią w inspekcji. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż przy takich temperaturach, jak obecnie panujące, zdecydowanie obniża się koncentracja i uwaga pracowników, a tym samym rośnie ryzyko wypadkowe. Koszty chwilowego skrócenia czasu pracy będą zdecydowanie niższe niż ewentualne koszty wypadków przy pracy. Wykaz prac, w odniesieniu do których obowiązywałby skrócony czas pracy ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielstwem oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Wśród podstawowych obowiązków pracodawcy, gdy temperatura na stanowisku pracy zorganizowanym na otwartej przestrzeni przekracza 25°C, a w pomieszczeniu nie spada poniżej 28°C, jest zapewnienie pracownikom napojów chłodzących. Pamiętać należy, iż ich ilość musi być dostosowana do potrzeb pracowników,. Zatem niedopuszczalne jest ograniczanie tej ilości do małej, półlitrowej butelki na zmianę roboczą. Lekarze zalecają, by przy takich upałach wypijać minimum 2,5 l płynów dziennie. Napoje te wydaje się pracownikom nieodpłatnie. Nie można tu także wypłacić podwładnym ekwiwalentu za napój - to pracodawca musi o wodę zadbać. Zauważyć warto, iż w ten sposób pracodawca ma przynajmniej pewność, że spragniony pracownik nie przeznaczy ekwiwalentu na schłodzenie się napojem bardziej wyskokowym niż woda z bąbelkami...

Pracownicy wykonujący prace brudzące na otwartej przestrzeni muszą także mieć zapewnione 90 l wody do celów higieniczno-sanitarnych. Obowiązek ten nie spoczywa na pracodawcach, których pracownicy mają dostęp do wody bieżącej.

Czytaj cały artykuł na slaskibiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Takja 2019-06-10 16:31:55

  Fajnie -propozycja skrócenia czasu pracy dotyczy raczej osób pracujących w firmach państwowych ,gdzie wynik każdego miesiąca nie ma większego znaczenia. W firmach prywatnych BOSS patrzy jak tylko maksymalnie wycisnąć z człowieka każdą "sekundę", wolne ok ale później dwa razy więcej i szybciej żeby wynik kończący miesiąc był tak zwany RENTOWNY.

  69 7
 • ~auralfloat 2019-06-10 21:01:11

  ~Takja, to załóż sobie prywatną firmę i możesz nawet dodawać "modro kapusta" do kawy i wody, albo załóż firmę prywatną, która będzie jednocześnie charytatywnie wspierać niegrzeszących pracowitością i obowiązkowością.

  17 34
 • ~Kwinto 2019-06-10 21:26:19

  ~auralfloat jak widać po wpisie zasługujesz na takich niegrzeszących pracowitością. Dalej mamy prywaciarzy którzy żyją na przełomie lat 90-2000. Trzeba było zatrudnić fachowców za odpowiednią stawkę a nie pana Kazia spod sklepu i trzech emerytów za 9zeta na godzinę. Można by napisać jak płaca taka praca, skoro nawet wody ludziom żałujesz.

  35 3
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-06-10 22:42:19

  ~Kwinto i ~Takja

  widze, ze idioci nadal sie w naszym kraju maja dobrze.

  Wasz szef ma zaciagniete kredyty, zebys mial za co zrac..

  Wasz szef wlasnym tylkiem reczy za wasze partactwa i niedotrzymanie terminow..

  Wam co najwyzej grozi utrata pracy, ktora znajdziecie w 45minut.. a wasz szef przez 45 lat bedzie splacac kary umowne i zaciagniete kredyty.

  Zarcie jest drogie, koszty pracy sa wysokie, a panstwo coraz wiecej wyciaga z portfeli waszych szefow, zeby utrzymac piwerkowe nierobstwo - kielbacha wyborcza kosztuje i ktos musi ponosic koszty..

  a koszty ponosi wasz szef, ktory musi oszczedzac na swoich pracownikach.

  Taka krotka lekcja jak dziala gospodarka - chociaz wy tego nie zrozumiecie.. bo ma tvpis wam mowia, ze przedsiebiorcy sr..ja dolarami i sie nie chca z wami ta kupa pieniedzy podzielic..

  ale udziele wam jeszcze jednej lekcji.. kupa bedzie zawsze kupa.. jak chcecie moja kupe to chetnie wam n..sram do portfela - moze wtedy zrozumiecie o czym mowie.

  21 36
 • ~Kwinto 2019-06-11 06:18:25

  ~PogromcaSzkodnikow tylko nie mieszaj mnie do PIS-u wiesz że to nie moja bajka. Co do reszty powiedz mi czy 20 lat temu pracodawcy mieli takie skrupuły względem pracowników? zapieprzało się po całych dniach za 4zeta na godzinę (zazwyczaj na czarno albo pół etatu) a jak się nie podoba do wypad z roboty. Widzisz każdy kij ma dwa końce. Co do obecnych dodatkowych opłat dla pracodawców to już musisz mieć pretensje do tych co głosują na PIS.
  Ps. Z tym piwerkiem to już nie przesadzaj pewna epoka się skończyła, chyba że się ma w firmie ludzi spod sklepu.

  16 6
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-06-11 07:56:52

  Piwerko wali ekipa od kaczynskiego.. ktora pracujacy Polacy utrzymuja z podatkow.. przejedz sie na wycieczke na Pozastaw / Paruszowiec - bedziesz widzial dumne przyszle mamy z brzuchami, browarem i fajka.

  Pracodawcy 20 lat temu tez nie mieli lekko. Wszyscy jada na kredytach i maja podpisane kary umowne za niewywiazanie sie ze zlecenia - wiec troche wiecej szacunku dla takich ludzi lub jak Ci zle to sam zostan takim „bogaczem” - gwarantuje, ze rodzine bedziesz widzial przez 10 min dziennie. Zobaczysz jakie to mleko z miodem.

  16 16
 • ~leokadia 2019-06-11 12:23:14

  chcieliście wolności to zapiepszajcie teraz na prywaciarzy :)

  8 8
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-06-11 16:39:38

  leokadia

  i wlasnie o tym mowie - takie stare komuchy jak ty chca za wszelka cene zniszczyc nasza wolnosc..

  banda starych ... za mlodu wam sie dobrze zylo z podpier..lania ludzi.. teraz na starosc znow do tego chcecie wrocic - bo od urodzenia byliscie zlymi ludzmi.

  3 7
 • ~Kwinto 2019-06-11 16:40:33

  ~PogromcaSzkodnikow a o co ty masz do mnie pretensje? że zrobiło się normalnie po wejsciu do Unii? Też mogę ci napisać zamknij firmę i idz do roboty? Kiedyś mieliście ciężko? mam w to uwierzyć? 90% ludzi na czarno, co tyrali po 10-12 godzin za marne grosze, traktowanie człowieka jak niewolnika... żadnych pieniędzy za chorobowe, urlopy...
  a prywaciarze śmiali się i przebierali w ludziach. Szacunek to przede wszystkim teraz musi mieć pracodawca do pracownika aby sobie nie poszedł do innej firmy

  7 4
 • ~leokadia 2019-06-12 12:54:46

  ludzie już nie stoją w kolejce za pracą i buraki muszą się nieźle napocić żeby ktoś chciał robić u nich :)

  4 1
 • ~Takja 2019-06-12 13:44:38

  Pogromca szkodnik_u mój szef nie jest prywaciarzem ,a ponadto kto komu każe brać kredyty dobrze prosperijaca firma nie czaruje urzędu skarboweho kredytami.
  Ośle patentowy, jak Ty kupujesz na zeszyt w osiedlowym sklepiku sory twoja sprawa ale nie mierz wszystkich swoją miarą o tego co woem to i jedni prywaciarze maja co czego do myślenia najwyraźniej brakuje Wszystko nie pisz więcej bo to i tak nic nie da

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1350