zamknij

Wiadomości

Pożary składowisk nie trują? Niestety, to nieprawda!

2018-11-30, Autor: Wacław Wrana

Od wczoraj Urząd Miasta Żory, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz strażacy przekonują mieszkańców naszego regionu, że dymy i smród będące skutkiem pożaru składowiska śmieci nie są groźne dla życia i zdrowia. Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego nie pozostawiają złudzeń: toksyczne substancje są powietrzu i prędzej czy później znajdą się w płucach ludzi oraz w glebie.

Reklama

Przypomnijmy, w środę wybuchł pożar składowiska odpadów na granicy Żor i Suszca. W czwartek smród palonej gumy unosił się nie tylko nad Żorami – dotarł nawet do Rybnika. - Dogaszanie pożaru potrwa jeszcze kilka dni – powiedział w piątek Krzysztof Kuś – rzecznik prasowy żorskiej straży pożarnej.

Po wybuchu pożaru Urząd Miasta Żory opublikował komunikat mówiący o tym, że dymy będące skutkiem pożaru nie są groźne dla życia i zdrowia, ale zaleca się niewychodzenie z domu i noszenie masek. Magistrat oparł się na badaniach przeprowadzonych toksykometrem oraz spektometrem przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz na badaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska .

Strażacy dokonali pomiarów w środę o 05:17 i o godz. 10:00 w kilku miejscach w Żorach. Ratownicy przeprowadzali badanie powietrza pod kątem obecności: NO2, SO2, CO2, NH3, HCl, Cl2, CO i HCN. Pomiary nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych stężeń tych związków w powietrzu.

W środę i czwartek badania powietrza prowadził też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Inspektorzy użyli do badania mobilnego ambulansu, który – jak przekonuje WIOŚ – bada jakość powietrza pod kątem obecności ponad 200 różnych substancji. - Spektrometr nie wykazał żadnych poważnych wzrostów. Mało tego, wyniki są poniżej oznaczalności – podkreśla Andrzej Szczygieł - Naczelnik Wydziału Monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach .

Mieszkańcy pytają jednak, jak to możliwe, że wydostające się do atmosfery kłęby dymu oraz unoszący się w powietrzu smród nie wpływają na jakość powietrza i stan naszego zdrowia? 

- Obawy i zdroworozsądkowe myślenie mieszkańców są jak najbardziej słuszne – mówi dr Jakub Jędrak – działacz Polskiego Alarmu Smogowego, który od lat zajmuje się problematyką zanieczyszczenia powietrza. 

- Podczas trwającego kilka dni pożaru składowisk odpadów do powietrza przedostaje się mnóstwo pyłu (sadzy), a także cząsteczki związków takich jak benzen i jego pochodne (toluen, ksyleny, etylobenzen) czy styren. Nawet jeśli urządzenia do pomiaru nie wykazały w danym momencie  przekroczeń dopuszczalnych norm tych związków, to nie zmienia to faktu, że one są w powietrzu i prędzej czy później znajdą się w czyichś płucach lub zatrują glebę albo wody gruntowe – wylicza dr Jędrak.

Jakub Jędrak obawia się, że skutki pożaru dla Żor i Suszca mogą być w przyszłości opłakane. - Sugeruję władzom i inspekcji ochrony środowiska przeprowadzenie za jakiś czas badań gleby na terenach, nad którymi unosiły się kłęby dymu po pożarze – mówi.

Jeszcze ostrzej na temat sytuacji w Żorach wypowiada się Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego. - Moim zdaniem, mówienie o tym, że taka lokalna katastrofa ekologiczna nie wpływa na zdrowie mieszkańców okolicznych miejscowości to skandal. I kolejny dowód na to, że system ochrony ludności przed zanieczyszczeniem powietrza w Polsce kuleje – uważa Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy 15 listopada br. wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o stworzenie systemu chroniącego obywateli przed trucicielami – zobacz treść apelu.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 83 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~pprywatne 2018-11-30 16:19:08

  Skoro to takie zdrowe powietrze, to po co to gaszą? Może by tam urządzić wokół tego składowiska taką żorską tężnię.

  221 1
 • ~grzegorz410 2018-11-30 16:49:56

  W głowie się nie mieści. Po prostu okłamują nas w żywe oczy

  167 2
 • ~ 2018-11-30 16:51:36

  Ja czekam na opinie Arteksa tylko jemu wierzę.

  92 7
 • ~xxxx 2018-11-30 16:56:38

  ok,czyli można zatem palić oponami w piecu skoro Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska twierdzi że nie są groźne,a jak przyjedzie sm to powołać się na opinię którą wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

  213 0
 • ~halupczok1 2018-11-30 16:58:22

  Dziękuję w imieniu wszystkich "kopciuchów" panu naczelnikowi Szczygłowi za instrukcje co do "paliwa" jakie można używać do palenia we wspomnianych "kopciuchach", a i rozumiem, że jakby co to straż miejska też nie nałoży mandatu za spalanie śmieci,odpadów, skoro te z Żor nie trują to inne odpady,śmieci czy stare opony zimówki w Rybniku też są EKO. A my tu kombinujemy jak walczyć ze "SMOKIEM" wystarczy posłuchać "fachowca"

  154 1
 • ~Takja 2018-11-30 17:15:12

  Sprzedam,zamienię 5 ton eko groszku, piec klasy 5 gratis na opony każda ilość mogą być używane,rozmiar sezon be znaczenia, większe potne sobie sam przed włożeniem do pieca.

  155 3
 • ~truman20 2018-11-30 17:26:37

  ~grzegorz410 - bo nie mają z tego żadnych konsekwencji. Polityk, urzędnik, itp... mogą mówić co chcą, nikt im tego nie zabroni i nie wyciągnie konsekwencji karnych za kłamstwa i mataczenie. Takie prawo w Polsce mamy. Obywatel nie ma za bardzo czym się bronić, bo prędzej nerwy straci niż coś ugra.

  113 0
 • ~master4k 2018-11-30 17:32:23

  "I kolejny dowód na to, że system ochrony ludności przed zanieczyszczeniem powietrza w Polsce kuleje – uważa Andrzej Guła."

  Kuleje to Janina Ochojska. U nas taki system jest tylko na papierze. W Polsce można by gaz musztardowy rozpylać, a i tak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska mógłby niczego nie zauważyć.

  "Inspektorzy użyli do badania mobilnego ambulansu, który – jak przekonuje WIOŚ – bada jakość powietrza pod kątem obecności ponad 200 różnych substancji. - Spektrometr nie wykazał żadnych poważnych wzrostów. "

  Czy ambulans w ogóle wyjechał z garażu? A może był w okolicach Rybnika w województwie pomorskim? To by sporo tłumaczyło.

  87 1
 • ~ 2018-11-30 17:33:59

  Prawnik po zawodówce .
  Ze Zbigniewem Gelzokiem liczą się sędziowie. Boją się go urzędnicy z całej Polski, bo ten domorosły prawnik z Rybnika zasłynął z niezwykłej skuteczności. Ma na koncie... 90 wygranych spraw. Cześć z nich dotyczy naszego regionu.
  Technologia 5G za chwile zabije Rybniczan .

  44 12
 • ~norton 2018-11-30 17:41:32

  A ja urzędnikom wierzę. Szczególnie takim, którzy twierdzą, że wywożąc śmieci raz w miesiącu to dbają o moją kieszeń. Widzę to szczególnie u moich sąsiadów. Oszczędzają na węglu i spalają śmieci. Bo nie mają co z nimi zrobić. Od dzisiaj pewnie będą po lasach zbierać opony. Jako najbardziej ekologiczny opał w tym zasmrodzonym kraju.

  77 3
 • ~spirit-of-the-town 2018-11-30 19:08:44

  Czyli np. lepiej kartofle upiec na ognisku z opon niż z łętów, bo te mogą mieć przekroczoną wilgotność a opona nie wchłania wody:) Proponuję osobom mierzącym stężenie w czasie pożaru aby rozbili sobie w pobliżu namiot na 2 tygodnie i pooddychali nietoksycznym powietrzem. Pożar opon "nieszkodliwy dla środowiska", no przecież to już nawet nie są jaja, to szczyt buractwa i ignorancji.

  85 1
 • ~Agnieszka Culic 2018-11-30 19:20:02

  Czyli każdy z nas może palić w piecu oponami i to nie szkodzi środowisku.... Proszę Was.... Ten gość od Ochrony Środowiska chybą skończył podstawówkę i nie wie o czym gada.... Słuchałam dzisiaj radia i pękałam ze śmiechu ... Wychodząc z samochodu siwo i samą gumą cuchło ale nie, to nie pożar w Żorach tylko to czym Rybniczanie palą w piecach.... Brak słów

  74 0
 • ~Agnieszka Culic 2018-11-30 19:20:32

  Czyli każdy z nas może palić w piecu oponami i to nie szkodzi środowisku.... Proszę Was.... Ten gość od Ochrony Środowiska chybą skończył podstawówkę i nie wie o czym gada.... Słuchałam dzisiaj radia i pękałam ze śmiechu ... Wychodząc z samochodu siwo i samą gumą cuchło ale nie, to nie pożar w Żorach tylko to czym Rybniczanie palą w piecach.... Brak słów

  34 1
 • ~Admirał Pieskov 2018-11-30 19:46:29

  @norton, widzę, że dalej masz ból czterech liter o te wywozy - ciekaw jestem ile wykonałeś telefonów, bądź napisałeś maili do UM w tej sprawie? Bo wygląda na to, że narzekasz dla samego narzekania. Sąsiedzi nie mają gdzie śmieci składować, ojeju, straszne rzeczy. Otóż kupno dodatkowego pojemnika na śmieci to nie jest koszt pokroju Paseratti TDI w kombiku, tylko jakieś 100 zł za coś co posłuży dobrych kilkanaście lat. Ostatecznie jeśli tego nie możesz zdzierżyć, to zawsze można rozważyć przeprowadzkę.

  13 46
 • ~smr 2018-11-30 20:04:50

  Ile oszustów pracuje w UM Żory jak i w WIOŚ, aż jest to żenujące, co za matoły rządzą tym krajem ...

  62 1
 • ~norton 2018-11-30 21:07:31

  Admirał wyprowadź się. Zrobisz dobry uczynek.

  14 9
 • ~nairuk 2018-11-30 21:48:58

  komunikat o tej sytuacji powinien mieć zupełnie odwrotne brzmienie a tym samym stanowić podstawę do ścigania właściciela tego składowiska o narażanie zdrowia i życia ludzi. Przy obecnym brzmieniu komunikatu firmowanego przez UM Żory czy WIOŚ nawet słaby prawnik wybroni właściciela składu przed odpowiedzialnością.
  Kolejna kwestia to sposób prowadzenia pomiarów (jeden ambulans pomiarowy to chyba żart), ilość punktów pomiarowych, czy została określona strefa zagrożenia i oddziaływania, jak tak to na jakiej podstawie. Jak długo prowadzone będą badania oddziaływania na środowisko po tym zdarzeniem.
  Ogólnie nikomu z zarządzających tym państwem (niezależnie od stopnia) nie zależy na tym aby dbać o zdrowie obywateli, co wydaje się niebywałym absurdem bo to zadowolenie obywateli bezpośrednio powinno przekłada się na zadowolenie polityków.

  44 1
 • ~ttoys 2018-11-30 22:07:47

  Obłuda, ignorancja, głupota i tak dalej można wymieniać tak jak już ~ truman20 napisał polityk urzędnik nie mają z tego konsekwencji sprawa w prokuraturze i tyle, więc można pisać co się chce, że to nie szkodliwe wszystko z normami itd.. Tylko czemu zawsze ten szary zwykły obywatel musi być poszkodowany, teraz to widać od jakiegoś czasu tyle się mówi o smogu zagrożeniach z nim związanych, spalaniu śmieci ograniczeniu ogrzewania domów piecami na węgiel nawet w ubiegłym roku został zakupiony przyrząd do pomiaru wilgotności drewna, żeby nie było za mokre, a tu co wybuchła bomba ekologiczna i nic wszystko jest ok. Za głupców nas mają!

  44 0
 • ~Adam Szymiczek 2018-11-30 22:17:54

  Teraz juz nie mam wątpliwości.dlaczego w polsce obowiazuje zakaz posiadania broni palnej.

  33 2
 • ~Admirał Pieskov 2018-11-30 23:06:04

  Wyprowadzać się nie zamierzam, bo mimo wszystko w Rybniku żyje mi się dość dobrze. A jeżeli coś mnie boli, to uderzam tam, gdzie mogę coś zdziałać, ale to wymaga minimum zaangażowania. Oczywiście zostanę zminusowany, bo lepiej za pomocą klawiatury pod pseudonimem trochę ponarzekać i pomarudzić. Nie mam zamiaru nikogo bronić, ale januszeria z puszką Żubra w dłoni nic nie wnosi.

  22 13
 • ~agatamiliard12 2018-12-01 01:10:34

  Czyli jak palace się opony nie są szkodliwe do nic tylko do lasu zbierać i do pieca. Takie bzdury wypisują za to nie jest trujace że aż nie można w to uwierzyć i to piszą ludzie wyksztalceni

  31 0
 • ~agatamiliard12 2018-12-01 01:11:40

  Arteks jest najlepszy zna się na wszystkim gościu

  14 6
 • ~Alicja Ossowska Farhat 2018-12-01 07:57:57

  Zakłamane,pieprzone skurczybyki

  22 0
 • ~fryfa 2018-12-01 08:32:13

  Ludzie palcie oponami to nie truje

  27 0
 • ~ 2018-12-01 08:39:30

  Pytanie czy w tym kraju ktoś jeszcze nad czymś panuje niestety brakuje nam fachowców a na wysokich stanowiskach siedzą sami idioci i celebryci

  30 0
 • ~dizers 2018-12-02 01:05:58

  sorry ale nie wierzę żadnemu "specjaliście" z aktualnego obozu władzy

  10 3
 • ~Antyk 2018-12-02 09:41:46

  admirale P.....napisałeś;"zostanę zminusowany, bo lepiej za pomocą klawiatury pod pseudonimem trochę ponarzekać i pomarudzić.".....rzadko kto tak opluwa sam siebie!! Gratuluję

  4 1
 • ~qwer 2018-12-02 10:10:05

  Sprzedam tanio używane opony idealne na opał ekologiczne.Inspektorat ochrony srodowiska w Katowicach nie wykazał szkodliwości ich spalania.

  21 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12495