zamknij

Powrót do szkoły. Porady i inspiracje

Powrót do szkoły. Jak będzie wyglądać w Rybniku?

2020-08-28, Autor: 

Jak będzie wyglądała rzeczywistość szkolna w Rybniku po 1 września? Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny będą obowiązywały? O tym mówił w dzisiejszym odcinku programu „Dziękuję, nie słodzę” Wojciech Świerkosz – wiceprezydent Rybnika. Czytajcie, oglądajcie!

Reklama

To jest już jasne, od 1 września uczniowie w Rybniku wracają do szkół, podobnie jak maluchy do przedszkoli. Jak będzie wyglądała rzeczywistość szkolna? O to pytał dzisiaj Wojciecha ŚwierkoszaWacław Wrana, redaktor naczelny portalu Rybnik.com.pl i prowadzący program „Dziękuję, nie słodzę”.

Nowy rok szkolny jak „skok na główkę do basenu”

Jak powiedział wiceprezydent Rybnika – Wojciech Świerkosz, o zasadach bezpieczeństwa i trybie nauczania w nowym roku szkolnym prezydenci największych śląskich miast rozmawiali wczoraj podczas wideokonferencji z wojewodą śląskim – Jarosławem Wieczorkiem.

Część samorządowców wyraziła wątpliwości czy całkowity powrót do nauki stacjonarnej to dobry pomysł.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji, rząd przyjął rozwiązanie nie dopuszczając posyłania dzieci w systemie mieszanym. Rząd zaproponował, że wszyscy mamy skoczyć do basenu na główkę. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński proponował „drabinkę” - aby wszyscy uczniowie nie pojawili się w systemie edukacji, a my moglibyśmy odpowiednio reagować. Rząd podjął inne rozwiązanie – powiedział gość „Dziękuję, nie słodzę”.

Powrót do szkoły w Rybniku. Maseczki w częściach wspólnych

Wacław Wrana zapytał również zasady bezpieczeństwa i higieny, które będą obowiązywały w placówkach oświatowych w Rybniku. Wojciech Świerkosz wymienił m.in. dezynfekcje rąk, dostosowanie planów lekcji w taki sposób, aby uczniowie nie rozpoczynali lekcji o jednej porze dnia. Dyrektorzy uruchomią również w budynkach wszystkie dostępne wejścia do szkoły, by rozproszyć potok przemieszczających się osób

Nie będzie jednak systemu dwuzmianowego. Wyjątkiem są te szkoły, w których z powodu ograniczeń lokalowych jeszcze przed pandemią lekcje odbywały się w trybie dwuzmianowym.

Do tego będzie obowiązywała zasada noszenia maseczek w częściach wspólnych szkół, takich jak korytarze.

- Przygotowywaliśmy się do rzeczywistości w czerwonej strefie. Zaleciliśmy dyrektorom szkół, by przekazywali tę informację. Rekomendacja została podtrzymana. Cieszymy się, że dzięki mieszkańcom doprowadziliśmy do mniejszej ilości zakażeń. Nie oznacza to, że strefa zielona jest nam dana raz na zawsze. Proszę wszystkich, by uświadamiać dzieciom, że na korytarzach, klatach nosić maseczki – zaapelował wiceprezydent.

COVID-19. Jaka procedura w szkołach, gdy ktoś zachoruje?

Co będzie, jak za tydzień czy dwa uczeń lub nauczyciel zakazi się koronawirusem? Wojciech Świerkosz wyjaśnił, że w mieście procedurę na tę okoliczność już przerabiano. W minione wakacje przez wakacje w rybnickich przedszkolach i żłobkach potwierdzono 5-6 przypadków koronawirusa.

- Dyrektorzy podzielili się doświadczeniem. Jeżeli u dziecka pojawi się gorączka w trakcie dnia, procedura zakłada odizolowanie. Nauczyciel ma obowiązek zabezpieczyć siebie, dzieci i powiadomić rodziców, którzy muszą udać się z dzieckiem do lekarza i na badania. W oczekiwaniu na wynik dziecko jest w domu, dyrektor na wszelki wypadek przygotowuje listę osób, z którymi uczeń miał kontakt. Szkoła pracuje normalnie aż do czasu pojawienia się wyniku pozytywnego. Wtedy rozpoczyna się procedura. Informuje się sanepid, dostarczana jest mu lista, a dzieci przebywają w kwarantannie – do 10 dni, jeżeli nie ma objawów – podkreśla nasz rozmówca.

W przypadku dzieci, które miały kontakt z potencjalnie zakażoną osobą – kwarantanna liczy się od dnia styczności.

Wietrzenie sal? Raczej nie w Rybniku...

Wacław Wrana zwrócił uwagę, że w Rybniku trudno będzie zrealizować zalecenia Sanepidu GIS, by wietrzyć sale lekcyjne pomiędzy zajęciami. Wszystko z powodu spodziewanego wkrótce smogu. Wojciech Świerkosz zapewnił, że zgłosił już ten problem służbom sanitarnym.

- My naszym dyrektorom zalecamy zamykanie okien w okresie zimowym. Na wczorajszym spotkaniu była obecna śląska kurator oświaty. Zapowiedziałem, że będę się z nią kontaktował, jeżeli wzrośnie stężenie pyłu zawieszonego w Rybniku – oznajmił gość programu.

O czym jeszcze mówił wiceprezydent Rybnika – Wojciech Świerkosz? Oglądajcie najnowszy odcinek „Dziękuję, nie słodzę”.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 75

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Franek7 2020-08-28
  18:16:39

  67 46

  Panika, chaos, brak procedur, brak środków ochrony i pieniędzy.

  Najważniejsze, że wujek Andrzeja Dudy w zarządzie PKP CARGO z pensją 10.000 miesięcznie.


  Polska XXI wiek

 • ~MatiW 2020-08-28
  18:25:52

  34 62

  Fajny wywiad. Widać, że miasto jest przygotowane na fanaberie PiS-u, a pan zastępca zna się na swojej robocie.

 • ~tosia10 2020-08-28
  18:59:26

  58 12

  A uczniowie dalej nie mają jak dojechać do szkół. Większość dodatkowych kursów jest w godzinach wczesno rannych lub nocnych. A między 7-9 rano jest bez zmian

 • ~ 2020-08-28
  19:35:17

  145 8

  Jedno jest pewne: dystans spoleczny w 30-osobowych klasach to fikcja.

  I ciagle pytam, dlaczego - skoro szkoly beda dzialac normalnie - UM nie dziala normalnie a lekarze nie przyjmuja pacjentow???

 • ~VeB 2020-08-28
  21:03:06

  55 11

  Ludzie jak i obecne dzieci są coraz głupi niestety. Nie ma szans aby stosowały się do zasad. Po lekcjach obowiązkowo jedna fajka na trzech i 1,5 litrowa oranżada po wfie na pięciu.

 • ~ 2020-08-29
  00:52:05

  36 37

  A moze smrodziarze-rodzice i smrodziarze-dziadkowie dla odmiany w tym sezonie wykazali sie madroscia i smrodzili mniej, zeby dzieciaki mogly wietrzyc klasy? Co wy na to, dymiarze weglarze? Macie w d... zdrowie tych dzieci?

 • ~Lidia Wojdyło 2020-09-01
  17:32:49

  0 1

  Maseczki na korytarzach to pikuś do tego co usłyszałam dziś od syna jak wrócił ze szkoły- jakie obostrzenia będą mieli. Na korytarz mogą wychodzic tylko do małego,wyznaczonego liniami na ziemi kwadracika ( jest naprawdę niewielki więc nie ma sensu wogole wychodzić)żeby pobyć na korytarzu a wszystkie lekcje w jednej sali i tak przez 7 godzin- można jobla dostać!!!! Zero szatni,kurtki na ich krzesłach mają się suszyć, a na książki nie mają już szafek tylko wszystkie książki do wszystkich przedmiotów będą mieli mieć na swoim stole klasowym- ciekawe gdzie będą te książki jak będzie dana lekcja- chyba pod nogami!!!!! Paranoja- przeginają z tymi obostrzeniami. Przecież to młody człowiek może być nawet takim czymś przytłoczony !!! A poza szkołą każdy z każdym bawi się na placu zabaw bez maski a w szkole taki cyrk.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5291