zamknij

Wiadomości

Powietrze w Rybniku można kroić nożem. Pył zawieszony przekroczył prawie 1200% normy!

2014-12-09, Autor: bf
Po kilku wietrznych dniach, ponownie pogarszają się warunki aerosanitarne w naszym mieście. Dzisiejszej nocy (godzina 1.00) stężenie pyłu zawieszonego wynosiło 592 µg/m3 – to dawka, która przekroczyła prawie 1200% normy! Powietrze w Rybniku można kroić nożem. Nie wierzycie? Zobaczcie filmik internauty.

Reklama

Jeżeli możecie, to nie wychodźcie z domu. Czystość powietrza, którym oddychamy mówiąc delikatnie – daleka jest od ideału. Stacja monitoringu na ul. Borki odnotowała o 1.00 w nocy stężenie pyłu zawieszonego na poziomie 592 µg/m3. Przez pięć następnych godzin wartość ta utrzymywała się na poziomie 415 – 492 µg/m3. Ostatnie dane pochodzą z godziny 9.00, stężenie PM10 zmniejszyło się do 313 µg/m3.

Czy da się oddychać, kiedy pył zawieszony przekracza prawie 1200% normy? Z odpowiedzią śpieszy internauta Artur, który przesłał do nas filmik jak wygląda centrum miasta (Plac Kościelny) o 1.00 w nocy. - Oddychać się nie da, taki SMOG. Babcia astmatyczka już 3 dawkę leków bierze – pisze.
A sezon grzewczy dopiero się zaczął…

AKTUALIZACJA (godz. 14.00): 
dziękujemy Czytelnikom za czujność. Oparliśmy się na omyłkowym wyznaczniku, co dało nam sumę przekroczonej normy o połowę niższą. Tymczasem jeżeli norma wynosi  50 µg/m3, to dawka 600 µg/m3 (592 µg/m3), którą oddychaliśmy to 1200 a nie 600 procent. Jeszcze raz dziękujemy za czujność.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (98):
 • ~markrotka 2014-12-09 11:38:33

  Pan Piotr Masłowski i Pan Piotr Kuczera w swoich programach pisali i mówili o walce ze SMOGIEM. Czekamy więc na efekty, bo 4 lata szybko miną, a wyborcy rozliczą z obietnic.

  87 0
 • ~Arteks 2014-12-09 11:52:38

  To są szokujące dane w kontekście tego, że mamy bardzo łagodną zimę, a temperatury nawet w nocy nie spadają za bardzo poniżej 0 st. Z jednej strony niektórzy narzekają że palą w piecach bo ich "nie stać" ale czemu tych swoich kostek jakoś nie ocieplą? Bo to jest jakieś dziwne, że przy tak ciepłej zimie, smog jest tak gigantyczny. No może częściowo związane to było ze straszną mgłą i bezwietrznym dniem. Kiedyś ktoś zarzucił Fudalemu, że ten bał się działać zbyt drastycznie i restrykcyjnie aby nie narażać się za bardzo wyborcom. Panie Kuczera ma pan mandat społeczeństwa do rządzenia miastem pod każdym względem i do podejmowania bardziej rewolucyjnych i ostrych działań niż do tej pory. To sprawa która naraża na szwank dobry wizerunek miasta. Straż miejska zimą powinna wrócić do wyrywkowych kontroli w kierunku zmniejszenia spalania różnego rodzaju śmieci w piecach. Podejmijcie również jakąś edukację jak rozpalać piec. Użytkownicy na tym forum zwracali słusznie uwagę, że niektórzy nie robią tego prawidłowo. Wreszcie wespół z rządzącą PO w sejmiku dążcie do przegłosowania zakazu palenia mułem węglowym w piecach. Zakażcie budowy w Rybniku domów ogrzewanych inaczej niż ekologicznie. Czy nie możnaby też uruchomić specjalnego telefonu pod który będzie można dzwonić w sytuacji kiedy dym z komina nie przypomina węglowego? Wprowadźcie duże ulgi w podatku od nieruchomości dla każdego podłączonego do ciepłociągu lub ogrzewającego swój dom prądem czy gazem.

  4 13
 • ~ 2014-12-09 11:56:48

  Albo zamiast dofinansowywać wymianę pieca na ekologiczny (bo w gruncie rzeczy piec zostanie i tak) sfinansować podłączenie do ciepłociągu pod warukiem pozbycia się kotła. Tam gdzie to możliwe oczywiście, a wbrew pozorom całkiem sporo takich miejsc w okolicy centrum. Można było kopać kanalizację X lat, można i rozwinąć sieć ciepłowniczą.

  55 0
 • ~predkront 2014-12-09 11:57:40

  Ja bym stworzyl specjalna komorke w UM, ktora zajmowalaby siue tylko i wylacznie kontolowaniem czym "domkowicze" pala w swoich piecach. Jesli by sie okazalo, ze pala plastiki i inne smieci to mandat 1000 zl. Kontrole powinny byc na tyle czeste, zeby nikt nigdy nie mogl byc pewny czy akurat nie wpadnie taka wizyta. Wtedy by sie flejtuchy nauczyly zeby nie smrodzic paleniem smieci. Jak stac cie na dom to stac cie tez na opal. A jak nie do sprzedaj dom i kup mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

  6 2
 • ~Tomek_81 2014-12-09 12:12:51

  Najwyższy czas przestać dopłacać do solarów i pseudoideologicznych kotłów w których i tak pali się węglem. Tą kasę trzeba przeznaczyć na dotowanie podłączeń do sieci lub ogrzewania gazowego (o ile będzie to możliwe również dociepleń). Warunkiem otrzymania jakichkolwiek pieniędzy musi być fizyczna LIKWIDACJA kotłów węglowych!!! Miasto powinno dać również dobry przykład sukcesywnie likwidując piece kaflowe w budynkach ZGM gdzie (w przeciwieństwie od prywatnych budynków) nikogo nie trzeba pytać o zdanie.

  51 0
 • ~lukaszn84 2014-12-09 12:21:09

  palą byle gó... i jest smog, jednego z drugim dorwać i dać im tabliczkę na szyje "jestem debilem i zanieczyszczam powietrze" i na rynku w dyby!!!!!!!!

  39 1
 • ~hub381 2014-12-09 12:21:11

  Czekejcie a Piotr Masłowski i Piotr Kuczera jutro już będą"wygaszać piece węglowe"indywidualnym mieszkancom dla poprawy powietrza nad Rybnikiem!
  To przez lata poprzedni zarząd miejski i nie tylko lobowali górnictwo miast zakazać palenia odpadów jakim są floty,muły i t.p.świństwa po płuczenne . Oj Boże,jaki ten naród jest g.... ! Zlikwidowano brykietownie. Co z ciepłownictwem ? Wielkie halo,zebrania a w rezultacie,po czesku"howno". A elektrownia jezioro musi grzać,bo brak sieci ciepłowniczej.... I tak się koło zamyka.

  33 0
 • ~imrahil 2014-12-09 12:35:15

  w nowych domach powinien być zakaz montażu kotłów węglowych od dawna. powinno to być przewidziane w planie zagospodarowania. ludzie myślą, że nie da się inaczej tanio ogrzewać domu. mój przykład - dom (ogrzewane 123 m2) jeszcze w budowie, niezamieszkany (brak zysków od ludzi i urządzeń), bez części ocieplenia i bez drzwi do nieogrzewanego garażu. jest jeszcze kilka nieszczelności, garaż musi zostać ocieplony (symbolicznie, bo go nie ogrzewam). w domu 16-17*C, koszt grzania domu grzałką 6 kW (brak innych źródeł ciepła) w tym sezonie wyniósł do tej pory niecałe 160 zł. dołożyłem do izolacji, wentylacji, okien i szczegółów (eliminacja mostków cieplnych) zamiast do kotła węglowego, kotłowni, komina, miejsca na opał. mam teraz czysto, tanio i wygodnie.

  1 8
 • ~Arteks 2014-12-09 12:36:59

  @tomek_81 - ale miasto to robiło, przecież prawie całe Maroko przyłączono do ciepłociągu. Problemem są szpetne i nieekonomiczne jednorodzinne kostki budowane w czasach Gomułki i Gierka byle jak i byle gdzie... Jeszcze jedna rada do Kuczery. Spróbujcie opracować program dla starszych ludzi którzy ze względu na koszty czy zdrowie zgodziliby się na zamianę z miastem swoich starych nieekonomicznych i brzydkich domów na wygodne, zadbane ciepłe lokum z zasobów ZGM. Dzięki temu mogłoby spaść zanieczyszczenie powietrza a przy tym z krajobrazu miasta mogłyby znikać szpetne i zaniedbane budynki.

  1 44
 • ~imrahil 2014-12-09 12:37:16

  a najgorsze, że w kilku nowych znanych mi domach ludzie zamontowali kotły 30 kW. nowy dom to jednak nie jest stara kostka bez izolacji. potem taki piec chodzi na sprawności max 50% przez większość sezonu, jest duszony i pluje pyłem przez komin.

  26 0
 • ~dr Becker 2014-12-09 12:39:08

  Żeby było zabawniej jednym z trucicieli jest nasz dostawca ciepła systemowego czyli PEC Jastrzębie, ich nowa kotłownia w Niewiadomiu dostaje niewłaściwy rodzaj opału w efekcie czego mają kompletnie zniszczone filtry, cały syf idzie w niebo a kotłownia ma problem nawet dostarczyć wodę do instalacji CO w odpowiedniej temperaturze.

  23 0
 • ~Marcin74 2014-12-09 12:44:19

  Arteks… Jeśli jest zimno, temperatura nie ma specjalnie znaczenia jeśli chodzi o ilość dymu. To jest prosta zależność: jest zimno (2-3 st) to się pali w piecu. Jest zimno (-10, - 20 st) też się pali w piecu. Różnice w ilości dymu są nieznaczne.
  Spalanie śmieci to margines. „Prawidłowe” spalanie w piecu to margines (nawet gdyby wszyscy w mieści palili „prawidłowo” to nie będzie przekroczenia o 600% tylko o 400%... to jest ok.? To samo tyczy mułu… tak… to gorsze paliwo ale np.: drewno jest jeszcze gorsze! Co to znaczy dom ogrzewany ekologicznie? Chyba, że masz na myśli coś innego niż węgiel. Kiedy dym nie przypomina węglowego? Pieprzenie o zakazach jest najgorszym z możliwych! Zamiast zakazywać miasto powinno stworzyć warunki do przechodzenia na inny rodzaj ogrzewania (miejskie, gaz, prąd, olej)… stworzyć warunki to znaczy spowodować, że mieszkańcom BĘDZIE SIĘ TO OPŁACAŁO! Wszystkim mieszkańcom, nie tylko tym którzy palą w piecach.

  42 1
 • ~Marcin74 2014-12-09 12:46:17

  Arteks… Problemem są szpetne, obrzydliwe króliczoki które blokują naturalny przepływ mas powietrza przez miasto.

  31 2
 • ~imrahil 2014-12-09 12:49:28

  ~Marcin74 zakaz budowy domów opalanych węglem to naprawdę rozsądne wyjście. kotłownia węglowa jest bardzo drogim rozwiązaniem, problem w tym, że ludzie nie wliczają jej w koszt budowy domu, bo mają w głowie, że jest w każdym domu. a prawda taka, że zamiast węgla można zainwestować w dom i inny rodzaj ogrzewania. finanse nie mają nic do rzeczy, to tylko taka mentalność.

  3 10
 • ~nocomen 2014-12-09 12:50:40

  Szanowni panowie prezydenci, nadszedł wreszcie czas aby zakazać kategorycznie palenia w piecach CO. tzw. mułem. Najlepiej spowodowac zakaz sprzedaży mułu i flotu ptywatnym odbiorcom. Tym świństwem można palić tylko przy użyciu specjalnych filtrów. Oby to było priorytetowym zadaniem dla nowego samorządu. Należałoby też pomyślec o milionach dżuli topionych w zbiorniku rybnickim. Tej niszczonej bezmyślnie energi starczyłoby do ogrzania całego miasta i wody. Całą swoją wiedzą i energią pomogę w realizacji tych zadań, bo uważam je za bardzo istotne. Chciałby doczeką chwili w której nasz mini region znowu otrzyma statut uzdrowiska.
  z uszanowaniem j.m.

  1 1
 • ~Tom_maroko 2014-12-09 12:52:20

  @Arteks - Maroko jest podłączone do ciepłociągu? Kpisz chyba! Budynki komunalne na osiedlu Dolnym palą w kaflokach jak w XIX wieku.

  13 0
 • ~imrahil 2014-12-09 12:53:10

  dodatkowo zapotrzebowanie nowych domów budowanych zgodnie z coraz ostrzejszymi normami spada, za to moc kotłów dostępnych na rynku już nie. dlatego niekoniecznie dobrym przykładem są stare kostki. to nowe domy z przewymiarowanymi kotłami są problemem. a będzie jeszcze gorzej, w 2017 i 2021 kolejne zaostrzenia przepisów, jeśli ludzi nie zmienią nawyku i nadal będą pakować przewymiarowane kotły do takich domów (z przyzwyczajenia?), to będzie jeszcze gorzej

  5 0
 • ~Marcin74 2014-12-09 12:53:13

  ~imrahil – zgadzam się.. stać cie na wybudowanie domu? Tzn. że stać cie również na ogrzewanie, które nie dołoży się do powstawania syfu w mieście lub… miej ogrzewanie węglowe ale wtedy płać tak duży podatek, żeby miasto miało pieniądze na walkę ze smogiem.

  1 2
 • ~Jarek_LX 2014-12-09 12:59:27

  kolego imrahi czy mylę się w takim toku rozumowania: 6kW X 12 godzin X 30 dni X 0,5PLN daje 1080PLN na miesiąc to skąd te 160???

  5 0
 • ~imrahil 2014-12-09 13:04:36

  ~Jarek_LX grzeję w taniej (godz 13-15 i 22-6) taryfie niewielki bufor (200L) i podłogówkę. ciężki i dobrze zaizolowany dom sprawia, że nie ma wahań temperatury. sterownik uruchamia pompkę. w sumie jeszcze się nie zdarzyło, żeby pompa czy grzałka chodziły dłużej niż 7-8 godzin dziennie. w nocy też będzie grzana woda do mycia, uruchamiana zmywarka i pralka. reszta prądu bytowego - wystarczy żeby zużyć 1/3 w taniej taryfie i wychodzi taniej niż w prądzie jednotaryfowym

  3 0
 • ~SunShine11 2014-12-09 13:05:16

  Inco wy myślicie że jak jest nowy prezydent to wszyscy zaraz hurtem do sklepu poleca i nowy piec kupią!!! To jest proces który bedzie trwał przez wiele wiele lat!!

  10 0
 • ~Marcin74 2014-12-09 13:06:05

  Ciekaw jestem jednego… ile na przestrzeni ostatnich np.: 5 lat powstało w Rybniku nowych domów. Ile z nich jest opalanych węglem. Ile w tym samy czasie domów (bloków, zakładów) zostało przełączonych na inne ogrzewanie niż węglowe. Mam dziwne wrażenie, że liczba budynków ogrzewanych węglem jeśli nie maleje to też nie rośnie… za to smogu z roku na rok jest co raz więcej. Czy ktoś przeanalizował zmiany ruchów powietrza przepływających przez Rybnik? Ich siłę? Kierunek? Czy ktoś przeanalizował wahania ciśnienia atmosferycznego w naszym mieście? Takie rzeczy się zmieniają w czasie i to czasami znacznie. Do póki ktoś tego nie zbada, wyjaśni cała ta Eko gadka jest bezsensowna i na poziomie obwiniania pierdzących krów za globalne ocieplenie.

  26 0
 • ~imrahil 2014-12-09 13:09:32

  dodam jeszcze, że dzięki rozsądnemu rozkładowi przeszkleń (dużo od południa) dzisiaj grzanie nie włączy się w taniej taryfie w godz. 13-15, za to w domu 19 stopni. w lecie przed słońcem chronią odpowiednie okapy i inne elementy zacieniające. trzeba korzystać z tego co daj natura :)

  4 0
 • ~werkk 2014-12-09 13:15:13

  Wietrzenie naszego miasta przebiega zgodnie z kierunkiem przepływu,
  doliny rzek to naturalne korytarze przewietrzające miasta. Wspomagają ruch i spływ powietrza poprzez naturalne obniżenie terenu, niższą temperaturę – zieleń i woda chłodzą masy powietrza.
  Dlatego jedną z podstawowych zasad urbanistycznych przy planowaniu miast jest pozostawienie dolin rzecznych niezabudowanych i tak zagospodarowanych, by ten naturalny ruch powietrza umożliwić Przez 16 lat tysiące m/2 zasypano odpadami górniczymi (dzielnica Meksyk) które emitują ciepło z drugiej strony mamy zalew który wręcz paruje również emituje ciepło w centrum miasta duże powierzchnie dachowe (markety) emitują ciepło brak zieleni w centrum miasta a to co było zostało skutecznie zlikwidowane. Zakorkowane ulice samochodami które stojąc w korku produkują metry sześcienne dwutlenku węgla ( należy wrócić do przewozów mam na myśli kopalnie nie dosyć że poprawimy powietrze to zlikwidujemy korki) i do tego należy dodać spalanie różnego rodzaju odpadów (to jest w dużej mierze spowodowane biedą) Zlikwidowanie tego jest prawie niewykonalne bo nie dotyczy to tylko Rybnika ale całego śląska. Co powinien zrobić Prezydent Piotr Kuczera spotkać się z urbanistami w Rybniku mamy kilka osób które skończyły Politechniką w Gliwicach na tym kierunku, wrócić do przewozów pracowniczych mam tu na myśli zakłady zatrudniające powyżej 1000 osób, wykorzystać ciepło z elektrowni wtedy zalew nie będzie emitował takiej ilości ciepła -

  23 0
 • ~werkk 2014-12-09 13:16:22

  - i pary która zatrzymuje pył.

  11 0
 • ~korin 2014-12-09 13:16:46

  Marcin74: temperatura ma spore znaczenie jesli chodzi o ilosc dymu co widze wyraznie w swojej okolicy (to glownie stare domy i gospodarze ktorzy wiedza lepiej jak palic, bo oni tak zawsze palili). Jak jest temperatura w okolicy 0 to rano i od popoludnia do wieczora mam zakopcona okolice - bo dokladaja ile wlezie i przyduszaja ogien, albo zalewaja mul - dym czarny i zolty to norma. Jak jest bardzo zimno to pala pelnym ciagiem ze sporym doplywem powietrza - wtedy dym szary juz tak bardzo nie dokucza przy oddychaniu - mozna wyjsc na zewnatrz.

  7 0
 • ~Jarek_LX 2014-12-09 13:17:42

  6X7X30x0,25=315 kuszące była by alternatywa dla prądu. Ale teraz mam w domu 21 stopni i na dworze +, jaki będzie rachunek przy -5 stopniach na dworze i 21 w domu

  1 0
 • ~Marcin74 2014-12-09 13:28:03

  Korin – jak jest w okolicy 0 to najprawdopodobniej jest stosunkowo niskie ciśnienie. Jak piździ fest to ciśnienie jest raczej wysokie. To ma wpływ na ciągi w kominach. Przy niskim ciśnieniu „ogień się dusi”. Przy wysokim „idzie lepiej”. Wiele też zależy od różnicy temperatur pomiędzy szczytem komina a powietrzem dostarczanym na dole do pieca. Nie ma to wiele wspólnego z „zalewanie mułu” czy „przyduszaniem ognia”. - naprawdę wiele zależy od fizyki a nie od wyobrażenie od tego czy i jak ludzie palą.

  14 0
 • ~Arteks 2014-12-09 13:36:47

  @werkk - oczywiście że wszystko ma swoje znaczenie ale ile jest tych biednych osób, no napisz - 2-3% w społeczeństwie miasta? A reszta? Ja mam to szczęście, że mieszkam w takiej okolicy gdzie ludzie są jacyś bardziej świadomi. Domy jednorodzinne głównie z lat 80. i 90. i mało kopcą. Większość nie jest uciążliwa ale jakbyś się tak przeszedł np. w okolicy Poprzecznej, Szczęść Boże, św. Jadwigi - tam jest średniowiecze węglowo-flotowe... Rybnik jest bardzo zielonym miastem ale zimą to nie ma żadnego znaczenia bo nie dochodzi do procesu fotosyntezy. Teza z marketami brzmi podobnie jak teza z zamachem smoleńskim. Szacun dla marketów że wszystkie są ogrzewane gazem lub podłączone do ciepłociągów. Ale najbardziej w Rybniku wstyd mi za właścicieli kamienic którzy mieli możliwość podłączenia do ciepłociągu, stać ich na to bo nieźle zarabiają na tych budynkach i na złość sobie i innym nie korzystają z ciepła PEC. Ponieważ jesteś z ferajny PO czemu nie zmienicie ustawy która powinna nakazywać podłączenie się do ciepłociągu na takiej samej zasadzie jak obowiązkowe podłączenie do kanalizacji? Teoretycznie czym więcej podłączonych, tym mniejsza cena ciepła. A jeśli chodzi o większe koszty - ludzie przeżyją. Kiedyś ludzie żyli bez aut, bez komputerów, bez internetu, bez TV cyfrowej, bez komórek. To dziwne że stać na tego rodzaju gadżety, a nie stać na coś czym poprawiliby sobie jakość życia, a z drugiej strony przyczyniliby się do swojego zdrowia oraz zdrowia sąsiadów.

  0 17
 • ~werkk 2014-12-09 13:45:35

  Arteks nie chodzi o to czym są ogrzewane markety tylko o wielkie powierzchnie dachowe które emitują ciepło nie ma ruchu powietrza.

  3 0
 • ~Arteks 2014-12-09 13:54:34

  @werkk - z takimi głupimi teoriami to "jo cie prosza"... Masz jakieś naukowe potwierdzenie na to? W jakichś miastach rządzonych przez PO wstrzymano budowę marketów z powodu smogu? To jeśli powierzchnie dachowe przyczyniają się do smogu to moja teoria przebije twoją. Bo koło stacji pomiarowej znajduje się największy w regionie "generator" - szpital z gigantyczną ilością dachów, różnego rodzaju urządzeń emitujących ciepło i bardzo wysokim budynkiem głównym... A jeśli chodzi o ruch samochodowy to co PO w skali Śląska zrobiła w ostatnich latach (poza dobiciem kolei) aby zmniejszyć indywidualny ruch samochodowy? Gdzie centra przesiadkowe, gdzie polityka zrównoważonego transportu, gdzie szybka kolej miejska, gdzie nowe przystanki, gdzie integracja taryfowa? To nie są jakieś złośliwe czy tendencyjne pytania. PO jest u władzy od dwóch kadencji i mogę szczerze i śmiało powiedzieć że NIE ZROBIŁA NIC! A to co było lepsze kilka lat temu, jeszcze pogorszyła czy zepsuła. Również jeśli chodzi o powietrze - żadnych kroków w sejmiku w tej tak ważnej dla regionu sprawie.

  0 13
 • ~minowa 2014-12-09 14:03:53

  Ciekawe, kto dokłada i pali w piecu od 1.00 do 5.00, gdy jest 0st.C !!!! To nie pierwszy raz najwyższe wskaźniki po północy a nie po południu, czy rano, jak ludzie rozpalają w piecach ! Moze ktoś to wytłumaczy logicznie, kto tak naprawdę syfi noca !!!! Nie ma -20st, aby wstawać po nocy i dokładać do pieców !!!! Ja rozpalam po południu, dokładam wieczorem ok. 18.00 i tyle ! Po północy w zasadzie się juz nie pali, bo lepsze spanie jest, gdy chłodniej !!!

  15 0
 • ~imrahil 2014-12-09 14:14:09

  ~Jarek_LX - nie rozumiesz, że MAKSYMALNIE grzałka chodziła 7 godzin na dobę i to tylko

  przez ostatni miesiąc? czasem chodziła trzy godziny. do połowy listopada w domu

  temperatura nie spadła poniżej 16*C - grzało tylko słońce, ogrzewanie było wyłączone.

  poza tym brak drzwi (po drugiej stronie teraz na termometrze 6*C - pomieszczenie zupełnie

  nieizolowane od północy), części ocieplenia i zysków bytowych. dom ma projektowane

  obciążenie cieplne 3,5 kW przy temperaturze 22*C wewnątrz i -20*C naokoło. opłata za

  ogrzewanie będzie maksymalnie 1100 zł za rok. to jest fizyka budowli. dla Ciebie nie

  byłaby to kusząca alternatywa bo na pewno grzałka 6 kW nie dogrzałaby Twojego domu przy

  ostrzejszym mrozie, nawet dyby działa 24 godziny na dobę. cały czas piszę o tym, że

  trzeba wybudować odpowiedni dom najpierw.

  2 3
 • ~Gregorio 2014-12-09 14:15:20

  Taak . Temat mantra . Że też nikt jeszcze tutaj nie wpadł na pomysł aby zakazać w ogóle ogrzewania domów. Po co ogrzewać ? Rozdać ludziom kufajki i finito. 8 - go grudnia - niskie cisnienie, brak wiatru , mgła to i efekt był jaki był. 9-go grudnia - dość wysokie cisnienie, lekki wiatr , brak mgły i widoczność na kilkanascie kilometrów. A to co sie stało ? - przecież ilość domów i jakość opalania jest dzisiaj taka sam jak była wczoraj. A może wczoraj był społeczny zryw na spalanie śmieci , opon i Bóg wie czego tam jeszcze a dzisiaj jest społeczny zryw na opalanie domów papierem i miłoscią. Trzeba napisać petycję do Bozi zeby nie zsylała nad Rybnik niskiego cisnienia, braku wiatru i mgły. Ale co tam - przecież wiadomo że to wina .........

  10 0
 • ~dadon 2014-12-09 14:36:25

  ~imrahil nie ciesz się, jak zamieszkasz podniesiesz temperaturę do 21-22 stopni ( o ile pamiętam każde 3 stopnie wyżej to wzrost kosztów o połowę czy jakoś tak ), dojdzie ruch powietrza, wietrzenie itp itd wtedy się pochwalisz ile cię to kosztuje.

  6 0
 • ~Żet 2014-12-09 14:38:17

  no moi państwo segregacja śmieci i darmowy wywuz każdsych ilości by do pieca nie trafiało a smog z roku na rok coraz większy czyżby coraz więcej piecy węglowych ?? coś tu jest niechalo skończcie mydlić ludziom oczy.

  4 0
 • ~imrahil 2014-12-09 14:46:18

  ~dpa - jak zamieszkam to dojdą zyski bytowe, czyli jakieś 20% zapotrzebowania obecnie. do tego wstawię drzwi i docieplę ścianę. no i teraz ostro wentyluję, jakieś 200 m3/h. jak zamieszkam, to zmniejszę strumień powietrza, bo teraz suszę budynek (pierwszy sezon w mokrym budynku to zywkle 10-30% więcej niż w kolejnym sezonie grzewczym) i rekuperator idzie na wyższym biegu. przy mieszkaniu będzie mniej wietrzone, żeby w gardle nie zasychało :). także myślę, że będzie porównywalnie do tego co teraz. jeszcze dojdzie kawałek wymiennika gruntowego dla wentylacji. dzisiaj na budowie 19*C, ogrzewanie wyłączyło się o 3 rano.

  1 0
 • ~ 2014-12-09 14:50:55

  ludzie to jest tylko zwykła mgła,o co tyle szumu

  10 0
 • ~ 2014-12-09 14:54:16

  -Arteks czy ty zawsze musisz komentować? Jak Adam Fudali przegrywał wybory nie komentowałeś cicho byłeś. Ryby głosu niemają i tu sie sprawdza.

  8 0
 • ~minowa 2014-12-09 15:04:41

  Zobaczcie sobie dane z Żywca za ostatnich kilka dni ! A tam dużo więcej pali się drewnem !

  7 0
 • ~Don C. 2014-12-09 15:37:34

  Po rekordzie polski w budowie małych rond jest kolejny rekord polski w zadymieniu powietrza.I w 1 i 2 przypadku nie ma się czym chwalić.I nie tylko nowy prezydent ale nawet David Copperfield nie pomoże a śmiało można powiedzieć że sytuacja się pogorszy od przyszłego roku po odebraniu duputatów węglowych.Wtedy stare opony i meble mieszkańcy będą kupowali na Allegro byle ocieplić mieszkanie.

  4 0
 • ~dedoe 2014-12-09 15:57:30

  Pole do popisu dla przyszłych władz.

  0 0
 • ~kokosz321 2014-12-09 16:25:43

  nałożyć dodatkowe podatki na węgiel.
  jak palą i syfią w powietrzu to niech płacą na to żeby miasto mogło walczyć z skutkami smogu. o skutkach zdrowotnych nawet nie wspomnę, bo żyjemy krócej przez to bractwo "rylów" które robi ten syf. Myślę że kwota 150-250 zł za tonę była by odpowiednia i wystarczyła by na szkody spowodowane smogiem. Sam muszę odświeżać elewację co 3-5 lat przez tych dziadów.

  1 16
 • ~kokosz321 2014-12-09 16:29:32

  "2014-12-09 14:50:55
  ~smog

  1 ludzie to jest tylko zwykła mgła,o co tyle szumu"

  ZWYKŁA MGŁA? WIDZIAŁEŚ KIEDYŚ MGŁĘ?
  Jestem alergikiem i mam kłopoty z ODDYCHANIEM przy tej "zwykłej mgle". Trzeba to opanować bo mamy najgorsze powietrze już nie tylko w Polsce, ale i w Europie, ostatnio Rybnik zajął miejsce w niechlubnej 10 na świecie. To już o czym świadczy. Zakazać palenia węglem albo dołożyć taki podatek żeby ludzie rezygnowali na rzecz ekologicznych systemów grzewczych.

  1 8
 • ~Ancymon 2014-12-09 16:29:52

  Należy zakazać jeździć samochodami które trują środowisko,wyłączyć ciepłownie i elektrownie i zakazać palić papierosów.I będzie czysta powietrze.

  10 0
 • ~werkk 2014-12-09 16:38:04

  Arteks dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu poczytaj coś na temat korytarzy powietrznych.

  4 0
 • ~minowa 2014-12-09 16:39:11

  Skąd to przekonanie, że muł jest gorszy od węgla ? Jakieś dowody na to ? Ilość siarki - taka sama. Muł jest drobnoziarnistym weglem. A teraz jeden z drugim, z króliczoka, sprawdźcie, co leci z komina przy rozpalaniu i paleniu węglem, a co mułem. A jeśli jeszcze jakieś "ale" to dowiedzcie się, czym palą ciepłownie i elektrownia, bo ja wiem, że MIAŁEM i jeszcze "ZIELONĄ MASĄ", czyli liśćmi, trawą, rozdrobnionymi zielonymi gałęziami - tym, czym zakazane jest opalanie indywidualnych pieców.

  6 1
 • ~werkk 2014-12-09 16:43:13

  ~kokosz321 dodatkowy podatek to wszystko zdrożeje kilkakrotnie no i oczywiście energia elektryczna najbardziej.

  4 0
 • ~pit75rk 2014-12-09 16:45:04

  Nakazać rozbiórkę wszystkich blokowisk i wysiedlenie wszystkich goroli a nie przesiedlanie starych mieszkańców, dzięki którym macie to co macie. Ktoś tu ma ochotę na przejmowanie cudzej własności....

  3 1
 • ~marekm71 2014-12-09 17:30:23

  dzisiaj w nocy o godzinie 2:30 także widziałem to samo za oknem a mieszkam na obrzeżach Rybnika. Tylko że to żaden smog a mgła za oknem. Gdyby był taki smog jak na zdjęciu, już by nikt tutaj nic nie pisał by wszyscy by leżeli trupem.

  13 1
 • ~adiqq 2014-12-09 18:12:04

  imrahil - rozumiem twoje intencje, ale chyba nie sądzisz, że to piszesz zostanie przyjęte ze zrozumieniem? :D
  to nie FM, nie zawracaj ludziom głowy WMz reku i grzaniem prądem ;)

  dpa - każde podniesienie temperatury wewnątrz budynku to zwiększenie kosztów ogrzewania o 7,5-8,5%
  ale jak słusznie zauważył imrahil, dojdą do tego zyski bytowe - jak dom mu wyschnie, to będzie ok
  I tak, ogrzewanie akumulacyjne prądem w taniej taryfie może być tanie, pod warunkiem że dom przed budową się do tego odpowiednio przygotuje

  0 0
 • ~pwlrybnik 2014-12-09 18:18:23

  Pieknie

  1 0
 • ~ 2014-12-09 18:26:39

  Imrahil, "opłata za ogrzewanie będzie maksymalnie 1100 zł za rok", prądem? nawet w przypadku mieszkania to chyba tylko dla lalek.

  Aby problem rozwiązać należy zakazać sprzedaży flotu i mułu, który w tonach jest spalany. To jest prawdziwe źródło problemu a nie jakaś butelka pet, których nawet 1000 sztuk nie ogrzeje domu w ciągu godziny.

  1 0
 • ~dizers 2014-12-09 18:44:35

  ___________zabronić opalania domów węglem !!! i śmieciami !!!

  1 5
 • ~xxxx 2014-12-09 19:05:18

  strefa przewietrzania miasta jest zabudowana i takie są skutki, a wy z króliczoków myślicie że wam dupska kto i czym ogrzewa?

  3 1
 • ~imrahil 2014-12-09 19:26:26

  ~mod normalny dom. nie wiem czy wiecie, ale prąd w nocnej taryfie teraz jest sporo tańszy niż gaz. niedowiarków mógłbym w sumie zaprosić, żeby zobaczyli temperatury, licznik założony na grzałce i faktury z cenami.
  ~adiqq - zawsze warto spróbować zwrócić uwagę na pewne rozwiązania. mało osób zagląda na FM.

  0 0
 • ~Lateks 2014-12-09 19:49:01

  Jak to wszystko czytam to aż chcę kupić granat i "wyłączyć" elektrownie. Nie będzie spalania węgla, nie będzie smogu, nie będzie tych farmazonów od ludzi którzy ani jednej tony węgla nie spalili w piecu.
  Co do mułoprzeciwników to zapraszam do mnie, możemy eksperymentować jak pali się węgiel, jak suchy flot i jak mokry...
  Jak wygląda najpierw rozpalanie pieca i jak później dokładanie opału, i dlaczego paląc czymkolwiek -> drewnem, węglem, mułem, flotem należy rozpalać od góry.
  Ale kto mieszkający w króliczoku o tym pomyśli i ma tą wiedzę praktyczną?

  P.s. Szkoda że żaden z profesorów nie sprawdzi ile te "ekologiczne" piece z podajnikiem są w stanie wydmuchać popiołu do komina ;)

  2 1
 • ~ 2014-12-09 19:50:00

  Do pit75rk i xxxx i reszty przekonanej że przyczyną wszelkiego zła są blokowiska. Jestem Hanysem z dziada pradziada ale mieszkam teraz w "króliczoku" i powiem jedno. Płacę za ogrzanie 75m2 tyle co wy za ogrzewanie domu 200m2 węglem - dzieje się tak m.in dlatego że oprócz wygody, płacę za ekologiczne wytwarzanie ciepła w ciepłowniach wyposażonych w filtry. Trucicielami Rybnika jesteście WY mieszkańcy domków - 25 lat mieszkałem na osiedlu domków jednorodzinnych i wiem co tam się wyprawia. Nie podłączacie się do PEC bo byłoby to dla was za drogie i tylko taka jest prawda, a też każdy kto choć trochę zna temat wie że dla powietrza w mieście dużo lepszym rozwiązaniem jest skoncentrowane jedno źródło emisji poza miastem niż setki źródeł w mieście.
  Każdy kto twierdzi, że bloki tak bardzo blokują przepływ powietrza powinien przejść się między blokami nawet w tzw. bezwietrzny dzień to mu tam na przejściach wywieje resztę kretyńskich przemyśleń. Tak więc drodzy panowie Hanysy i Gorole z blokowisk dużo bardziej dbają o NASZ Rybnik niż wy truciciele, a teraz jak już to sobie przemyślicie zapraszam po kociołek gazowy do najbliższego "instalcyjnego" żebyście mogli pokazać jak to "przajecie" Rybnikowi.

  5 0
 • ~minowa 2014-12-09 19:58:13

  Lateks, prawdę piszesz. Ja mam grawitacyjny piec i codziennie wybieram popiół z popielnika. A co wybierają ci, co palą eko-groszkiem z nadmuchem ? Nic ? Czyli ich węgiel nie zawiera części niepalnych ? BZDURA !!!! Popiół z ich opału został wydmuchany przez komin do atmosfery ! I to jest ta ekologia - nie mam w piecu popiołu - mam go w płucach !!!

  6 1
 • ~ 2014-12-09 20:29:08

  Lateks Jesteś więc chyba jednym na kilkaset który interesuje się tym co dzieje się w jego kotle i który wie co w nim się dzieje. Z tego miejsca może wygłoszę apel do nowego p. Prezydenta licząc, że może to przeczyta.
  PANIE PREZYDENCIE - dziesiątki absolwentów Inżynierii Środowiska rybnickiej Pol Śl z niewątpliwą chęcią wzięłoby udział w programie organizowanym z udziałem urzędu miasta w zakresie szkolenia ludzi z właściwego korzystania z kotłów węglowych w ramach i tak obowiązkowych praktyk. Dla studentów przy odpowiedniej organizacji byłby to o wiele lepszy praktyczny eksperyment niż odbywanie praktyk w wydziale Inwestycji UM i przerzucanie papierków. Dla miasta - niewątpliwa korzyść w postaci choćby kilkudziesięciu domów w których stosowałoby się dobre praktyk palenia. Może zamiast straszyć karami na początek należałoby spróbować edukować społeczeństwo które nawet nie ma pojęcia o swoich błędach.

  8 0
 • ~adiqq 2014-12-09 20:43:19

  ~Serafin - masz racje. Przerabiałem to tak jak ty. Domki jednorodzinne smrodzą najbardziej niestety. Nawet te w których rozpala się od góry, a to moim zdaniem promil (bo domy z gazem czy pompą ciepła to można prawie na palcach policzyć)
  Na forum budowlanym, była kiedy ankieta - czym planujesz ogrzewać nowo budowany dom jednorodzinny (budowanych w naszej okolicy) - i w około 70% przypadków był to węgiel, około 20% gaz i 10% pompa ciepła (o ile dobrze pamiętam)
  już nie wspomne, że do nowych domów ludzie dawają przewymiarowane piece 2-3 razy (z niewiedzy), które potem pracują bardzo nieoptymalnie, co też przyczynia się do zanieczyszczania całej okolicy

  1 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-09 20:46:55

  Wielki smog londyński utrzymywał się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952 roku i został utworzony z wyemitowanych do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz spalin samochodowych. W ciągu kolejnych tygodni na ostrą niewydolność oddechową zmarło dalsze 8 tys. osób, przez co łączna liczba ofiar wielkiego smogu, według współczesnych badań, wyniosła około 12 tys. Musimy za wszelką cenę doprowadzić do rozmów z elektrownią Rybnik, aby jak najszybciej podłączać budynki do ciepłownictwa. Słuchałem ludzi którzy naprawdę znają się na tym temacie i zdania są jednoznaczne. Elektrownia wypuszcza bardzo dużą ilość ciepła do atmosfery, które to ciepło zabezpieczyłoby nie jedno wielki miasto. Jeżeli tak się nie stanie, to za niedługo będziemy mieć potężne kłopoty zdrowotne, my a co gorsza nasze dzieci itp. Są to potężne zaniedbania poprzedniej władzy.

  13 0
 • ~adiqq 2014-12-09 20:46:56

  ~mod: prąd w nocnej taryfie, dla taryfy weekendowej i po zmianie operatora na DUON kosztuje około 0,19zł za 1kwh. Ogrzewanie akumulacyjne CO można bez problemu ustawić na grzanie tylko w nocnej taryfie. Dla porównania - 1kwh z gazu kosztuje około 0,30zł a z węgla 0,16zł (zakładając że palacz jest dobrze przeszkolony i piec ma dobrą sprawność!!!) z pompy ciepła wyjdzie około 0,12zł

  0 0
 • ~smr 2014-12-09 21:10:53

  To co jutro do pracy wychodzimy w maseczkach co ? Bo inaczej się tutaj ku.... nie da no

  6 0
 • ~ 2014-12-09 21:37:16

  Gdy zaczną w Polsce płacić jak w Niemczech to będzie będziemy ogrzewać prądem,gazem i innymi "czystymi"srodkami.Teraz to bicie piany.Ogrzewanie jest drogie i każdy jeżeli zmusi go sytuacja to bedzie palil chocby oponami.

  6 0
 • ~Teddy 2014-12-09 21:55:04

  Skończcie z tymi jajami, a Redakcja niech się przestanie dawać wkręcać. O godz 1:00 poziom wynosił 592 ug/m3 i widoczność była taka jak w czasie burzy piaskowej, a 19 godzin później czyli o 19:00 wynosi 397 ug/m3 i widoczność prawie idealna? O 7ej rano tej powietrze było przejrzysteW nocy po prostu wystąpiła gęsta mgła (był deszcz w ciągu dnia, popołudniu 5 st.C, wieczorem się ochłodziło i wytworzyła się mgła), a ze dołożył się smród z kominów, no bo jakże ma być inaczej we mgle to zaraz ktoś kręci film o smogu. Litości!!! Smog to jest na Żorskiej między rondem Makro a rondem Boguszowickim i na Piaskach gdzie palą czym się da i cały dym snuje się po ziemi. Co do trucicieli to polecam wybrać się pod kominy bloków energetycznych EDF Rybnik w nocy. Wczoraj o 17-tej kłęby dymy były z bloków takie jak z chłodni, tylko jakby w innym kolorze :-) Przerwa technologiczna w pracy elektrofiltrów? Nie mówię, że nie ma syfu w Rybniku, ale nie dajmy się zwariować zwykłej mgle, bo za chwilę przed deszczem będziemy uciekać do schronów na zapowiedź przelotnych opadów deszczu!!!

  2 1
 • ~ypsilon 2014-12-09 22:10:39

  markkrotka - ma rację nowa władza obiecała skuteczną walkę ze smogiem w mieście wiec teraz będziemy się przyglądać efektom tych zapowiedzi i obietnic.

  1 0
 • ~Teddy 2014-12-09 22:11:05

  @Tadek Dybała...nie siej paniki bo za chwilę się okaże, że po 2 tygodniach smogu wyginie pół Rybnika, a bajki o ogrzewaniu z Elektrowni sobie odpuść bo tylko 4 bloki można by wykorzystać do ogrzewania, ponieważ pozostałe 4 są chłodzone chłodniami. Wyobraź sobie teraz że któryś blok trzeba wyłączyć (przerwa technologiczna) i co? Ile tysięcy domów czy mieszkań będzie bez ciepła i na jak długo? Poza tym bloki potrzebują ciągłego chłodzenia, więc jak chcesz je chłodzić? Latem w zalewie a zimą w rurach rozprowadzających ciepło do mieszkań? Ktoś się będzie bawił w przełączanie obwodów chłodzących? Skąd pewność, że całe wysłane ciepło zostanie odebrane i do bloków wróci zimna woda, a nie tylko schłodzona? To wymaga wybudowania elektrociepłowni przy elektrowni a nie puszczenia wody z kotłów w świat. Wątpię, że EDF pójdzie w takie koszty bo chłodzenie za pomocą zalewu jest tańsze, a przecież Francuzi są u nas a nie u siebie, żeby musieli martwić się o swoje podwórko

  0 2
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-09 22:11:25

  Początkowo Londyńczycy podeszli do sprawy z charakterystyczną flegmą. Smog nie był w końcu niczym nadzwyczajnym w mieście słynącym z gęstych mgieł i kiepskiej pogody. Jednak szybko zorientowali się, że tym razem zjawisko przybrało nadzwyczajne rozmiary. Przyczyną większości zgonów były infekcje dróg oddechowych, niedotlenienie i uduszenie wywołane nadmiernym wydzielaniem śluzu w podrażnionych płucach. - W ciągu kilku dni pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową zapełnili wszystkie oddziały, niezależnie od ich specjalności. Smog zniknął tak nagle jak się pojawił. 9 grudnia wieczorem powiał lekki wiatr i następnego dnia powietrze było czyste, jak na londyńskie standardy. Nowe podejście do ochrony środowiska i stopniowy zanik opartego na węglu przemysłu pozwoliło wyeliminować smog w brytyjskich miastach. Wciąż jest on jednak problemem w wielu regionach świata. Wielkim problemem był też w Pekinie, zwłaszcza w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 2008 r. Mamy masę marketów, do których za niedługo będą zjeżdżać całe tabuny ludzi z okolicznych okolic. Parki są dosłownie rozgrabione. Jak tu się nie martwić o własne dzieci.

  2 0
 • ~Teddy 2014-12-09 22:16:22

  @Tadek... w Pekinie występuje permanentny smog z powodu głownie natężenia ruchu i gęstości zaludnienia i jak nie byłeś to co możesz o tym powiedzieć. A bać to się powinieneś, ale przede wszystkim o swoją głowę, bo widzę że Fudalizm wywarł straszne piętno a Twojej psychice. Obudź się chłopie, sen o Adamie się już skończył.

  1 1
 • ~Arteks 2014-12-09 22:24:27

  @teddy - zgadzam się że nie ma co dawać się zwariować. Tym bardziej, że przecież mamy w Rybniku sporą grupę stulatków których smog nie zabił, a mamy też przypadki zachorowań i śmierci ludzi w sile wieku w Polsce północnej gdzie powietrze jest bardzo czyste... Ale jakiś problem jest bo zauważ, że ludzie zawsze palili węglem i dało się normalnie oddychać. Od conajmniej 5-10 lat naprawdę śmierdzi tak że trzeba szczelnie zamykać okna żeby się nie zaczadzić. To jest niemożliwe żeby z samego węgla był taki potworny smród który często przypomina zapachem jakby się tliła folia albo guma. Na pewno część tych bardziej tępych ludzi pali w piecu niepotrzebne ubrania i klamory. Ja sam kiedyś widziałem jak ze śmietnika ktoś zbierał rozwalone meble - no chyba nie żeby je ustawić sobie w mieszkaniu... Smród z samego węgla nie jest aż tak nieprzyjemny jak właśnie te różne rozpałki jakie ludzie stosują.

  0 2
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-09 22:26:10

  Twoim argumentem na zadymienie i zarazem ratowanie Rybnika i Rybniczan, jest obrażanie mojej osoby? No trudno.

  4 0
 • ~ 2014-12-09 22:32:14

  ~Teddy_Dybała ma rację i do kilku lat się o tym trąbi .Za chwilę w maskach będziemy chodzili i to wątpię czy i one nam pomogą.Skoro mamy elektrownie która jest w stanie ocieplić nawet kilka miast to dlaczego tego nie wykorzystać ,dlaczego Fudali tego nie zrobił wywalając pieniądze (nasze pieniadze) na nikomui niczemu nie potrzebne rzeczy i światełka -przecież to był jego posrany obowiązek zadbać w pierwszej kolejności o ludzi ich zdrowiei życie ,Trudno wymazać z pamięi coś co nie daje o sobie zapomnieć .Nowy Prezydent i owszem pewnie coś z tym zrobi ale od razu Krakowa nie zbudowano a Fudali miał na to 16 lat .Dla takich ludzi jak Ty szkoda czasu na pisanie bo albo jestes słabo zorientowany co do naszej elektrowni albo robisz z siebie i...tę.

  5 0
 • ~ 2014-12-09 22:33:43

  markrotka-Fudali z tym się nie poradził przez 16 lat,a oni to mają zrobić za 4 lata,pobożne życzenie,a swoją drogą OBIECAĆ to nie jest grzech,na to trzeba kasy,a skąd ją wziąć,jako społeczeństwo jesteśmy za biedni,

  0 0
 • ~Teddy 2014-12-09 22:39:36

  @Arteks - nie mówię, że nie ma problemu, bo jest i to ogromny. Jeleniogórzanie alarmują, ze mają smog w mieście, a oddychanie tam a tu to tak jakby wejść do namiotu tlenowego. Tam w Jeleniej płuca rozprężają się w pełni i nawet szybki marsz nie kończy się zadyszką. A ludzie palą czym się da (butelkami, plastikami, izolacjami z kabli, szmatami, kartonami, starymi meblami, słupami telegraficznymi z demobilu bo są nasączone impregnatami i się dobrze palą) dlaczego? Bo zubożeli do tego stopnia, że trzeba wiecznie pasa zaciskać. Zresztą zaciskamy go do 25 lat wolności. Jak ktoś ma dom, choćby po rodzicach, a robotę w biedronce czy w jakiejś innej Hausgeraite GmbH to za co ma kupić kilka ton węgla za 600 zł każda? Za co mają wymienić piece? Za co mają się podłączyć do ciepłociągu jak koszty są takie a nie inne? Tu jest problem. Ale to nie powód, żeby histeryzować nagrywając mgłę i krzyczeć, że tak wygląda smog. Problem jest i trzeba nad nim pracować, ale też nie wymagać, że w drugi dzień urzędowania Prezydent da wszystkim ciepło za darmo i na cito.

  3 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-09 22:55:49

  Dlatego należało przez 16 lat rządzenia wybudować markety, aby w nich ludzie się wzbogacili poprzez zarabianie 700 zł miesięcznie. Nie budowanie np. strefy ekonomicznej w której ludzie by zarabiali np. 2000 zł. Należało jako pilne zająć się rzeźbami na rondach, lampkami na Rynku wkładając w to wszystko masę potrzebnych pieniędzy. Należało jeździć do Zjednoczonych Emiratach Arabskich itp. zamiast poświecić czas, aby zapobiec zadymieniu naszego regionu. I to wszystko dla dobra i dla zdrowia mieszkańców Rybnika.

  12 0
 • ~ 2014-12-09 23:04:23

  Tadeuszu Dybała, na początku mojej wieloletniej kariery miałem możliwość pracować zarówno w zakładzie produkcyjnym jak i w rybnickim hipermarkecie. Szokujące jest to, że w markecie na starcie dostałem lepszą płace i byłem lepiej traktowany. Nie posługuj się schematami skoro nie masz doświadczenia na rybnickim rynku pracy.

  2 0
 • ~ 2014-12-09 23:07:51

  Moi drodzy mnóstwo ciekawych wypowiedzi się tu pojawia.Natomiast najważniejsza jest tutaj edukacja i nauka w temacie jak palić w starych kotłach których nie da się pozbyć z dnia na dzień ani z roku na rok. Ja osobiście robię ile mogę aby uczyć ludzi dobrych zachowań i z węglem i z mułem i z drewnem.Prowadzę próby spalania różnych paliw w tym mułu i miału tak aby przy spalaniu wyemitować jak najmniej PM10 ( mam dobre rezultaty). Myślę że nowe władze miasta w końcu pomogą mi zorganizować warsztaty w których będę uczył zainteresowanych i skazańców :) skazany będzie miał szansę na uniknięcie mandatu w zamian za przystąpienie do szkolenia i szczere żale, czyli obietnicę postawy obywatelskiej. Za recydywę podwójna grzywna. Myślę że to uczciwe.

  11 0
 • ~Arteks 2014-12-09 23:31:01

  @mod - oczywiście, że tak często się zdarza jak piszesz. Np. zarobki w strefie przemysłowej w Żorach są w większości przypadków niższe od zarobków w zwykłych marketach, nie mówiąc o tych lepszych. Zakłady z tej najniższej półki zatrudniają też bardzo często na umowy śmieciowe czy z agencji pracy tymczasowych. Natomiast skąd Dybała ma wiedzieć o takich rzeczach? Czy on w ogóle gdziekolwiek pracował? Wątpię.

  0 9
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-09 23:41:25

  Arteks - mam Cię dość i twoich insynuacji, że jestem nie robolem, że nigdy nigdzie nie pracowałem. Oddaje sprawę na prokuraturę i zobaczysz ile i gdzie mam przerobione. Dość tej propagandy o nieróbstwie Dybały. Z Tobą już skończyłem. Spotkamy się w prokuraturze.

  10 0
 • ~Arteks 2014-12-10 00:06:29

  @Dybała - bujaj się ;) Ciągle tylko wszystkim grozisz a sam wylałeś tony pomyj i jadu na tym forum z których faktycznie niejedna osoba mogłaby zrobić użytek przeciwko tobie i może zrobi. A ja mam prawo wątpić w twoją "pracowitość" tak samo jak mam prawo wątpić czy u ciebie wszystko w porządku z głową. ;)

  0 4
 • ~Tadeusz Dybala 2014-12-10 00:07:50

  Jutro jesteś w prokuraturze i koniec.

  2 0
 • ~tiiki 2014-12-10 00:12:34

  Hahaha pan Tadzio idzie do prokuratury. Panie Tadku, już w progu pana wyśmieją...

  1 0
 • ~orient 2014-12-10 00:23:42

  @Lila Ślipek sprawa jest poważna, dotyczy jakości powietrza które co roku zimą drastycznie się pogarsza przez spalanie niskiej jakości opału, a może też śmieci a pani robi kabaret pisząc "Dybała ma rację i do kilku lat się o tym trąbi". Czy Dybała może być w czymkolwiek jakimś autorytetem i czy kiedykolwiek miał w czymś rację? No naprawdę w tym smutnym temacie pani wypowiedź mnie naprawdę rozbawiła. :D

  1 0
 • ~hanys960 2014-12-10 00:24:23

  Myślę że na prokuraturze nikogo jeszcze nie wyśmiali. Prokuratura ma obowiązek zabezpieczyć dowody i ustalić osobę. Czuję że za niedługo Dybała dowie się jak nazywa się arteks. miano - wspomnę ci tą rozmowę za powiedzmy 1 miesiąc.

  4 0
 • ~ 2014-12-10 01:03:13

  ~orient -z tego co wiem to T.Dybała nie raz udowodnił swoje racje więc w czym problem ?nie interesuje mnie co Pana śmieszy bo widać niezły z pana żartowniś skoro tak poważny problem pana rozbawia ,ciekawe czy pomyślał pan w tym momencie o swoich dzieciach i wnukach czy tylko patrzy pan na siebie

  1 0
 • ~ 2014-12-10 01:24:49

  ~Arteks, ~miano-ten się śmieje kto się śmieje ostatni-czytam komentarze pana Dybały bardzo często i nie zauważyłam by komuś ubliżał a to ze pisze prawdę winno być uznane raczej za odwagę .Ile razy nazwaliście panowie prawdę po imieniu wskazując konkretnego winowajcę całego zajścia .Jak dobrze znacie człowieka,że śmiecie mu ubliżać - przypuszczam ,że to wy nie ubrudziliście sobie rączek porządną pracom i dlatego tak dużo macie do powiedzenia ,szkoda tylko ze brak wam argumentów a "szczekać" każdy potrafi ,Jeśli jesteście tacy odważni to może zaczniecie pisać pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem a jeśli jesteście takimi pracusiami to chociaż fantazjując napiszcie jaką to ciężką pracą zbrudziliście sobie rączki i ilu osobom pomogliście bezinteresownie w swoim życiu-nie wliczając w to rodziny

  3 0
 • ~mondtech 2014-12-10 07:59:35

  Mam dobrą wiadomość - w prognozach pogody zapowiadają wiatr - sytuacja się polepszy...
  Przerażające, że od lat praktycznie nic się nie robi i ludzie dalej trują siebie, swoje i czyjeś dzieci, znajomych, sąsiadów.

  8 0
 • ~werkk 2014-12-10 08:39:00

  Posłuchajcie http://youtu.be/XtuiKCMqpcw?list=PLE0A4B3C5341E6076

  1 0
 • ~jarczyslaw 2014-12-10 09:02:24

  a ile to już kasy poszło na dofinansowania (pseudo) ekologicznych kotłów, srolarów itd a jest co raz gorzej - dziwne, nie?

  8 0
 • ~minowa 2014-12-10 10:03:40

  Dziś, 10 grudnia, wyniki bardziej realistyczne - mimo mgły i bezwietrznej pogody ! Oto dane od 1.00 do 9.00: 267,294, 251,296,223,151,190,239,306. Czyżby elektrofiltów nie czyszczono sprężonym powietrzem ?

  0 1
 • ~P_Buchta 2014-12-10 10:17:25

  ~Arteks, ~Tadeusz Dybała - jesteście siebie warci :) A teraz z pytanie: jeżeli muszę płacić za dzienne wdychanie jodu na wakacjach nad morzem ( klimatyczne ) to cz przypadkiem nie powinienem dostawać kasy od miasta za to że muszę wdychać takie gówno w miejscu zamieszkania ???

  8 0
 • ~P_Buchta 2014-12-10 10:24:01

  Zapomniałem dodać że proponuję ~Arteksowi i panu ~Dybale złożenie na siebie na wzajem pozwów - nasza prokuratura na prawdę nie ma się czym zajmować tylko właśnie takimi duperelami. Tak właśnie się martwicie o NASZE miasto pajace. Przestańcie hejtować wszystko i wszystkich i znajdźcie jakieś hobby... Nie wiem. Modele samolotów ??? Kiedyś składałem - fajnie uspokaja i wycisza.

  1 0
 • ~norton 2014-12-10 10:32:29

  Teddy kolejny raz wypisujesz bzdury na tematy około elektrowniane. Elektrofiltry w elektrowni nie są wyłączane na noc bo monitoring powietrza trwa całą dobę i za przekroczenie parametrów ustalonych przez wojewodę są gigantyczne kary to raz a dwa wyłączenie EF powodowało by uszkodzenie (starcie ) wirników wentylatorów wyciągających spaliny z kotłów. Koszt takiego wentylatora też gigantyczny. Po za tym nikt z pracowników tego nie zrobi bo są mieszkańcami Rybnika i okolic. Nie wypisuj więc bzdur. Co do ogrzewania przez elektrownie - jest ono realizowane dla osiedla na Mglistej i okolic przez stacje ciepłownicze na blokach 1,3,5. Jeśli te bloki są w postoju stacje zasilane są z kolektora miedzyblokowego pary - więc osiedle nie zamarznie. A różnica czy bloki pracują na chłodnie czy też na zbiornik też nie robi problemu bo pracują na takich samych parametrach - różnią się jedynie odbiorem ciepła z kondensatorów. Rozumiem, że to dla Ciebie za trudne - ale poczytaj książki o energetyce - może wtedy zabłyśniesz. "Elektrownie " Pawlik Marian, Strzelczyk Franciszek .

  5 0
 • ~Arteks 2014-12-10 11:32:00

  @P_Buchta - jesteś na tym forum nie od dziś i nie zauważyłeś ogromnego dystansu do mojej osoby jaki mam? Nie wrzucaj mnie więc do jednego worka z jakimiś frustratami bo jest to wobec mnie niesprawiedliwe i obraźliwe. Oczywiście że prokuratura nie ma czasu na takie pierdoły ale za to TD ma ogrom wolnego czasu w przeciwieństwie do każdego innego normalnego człowieka. ;)

  0 9
 • ~xennax 2014-12-10 13:03:03

  Jaka to jest wartość 50 µg/m3, fizycznie ? Oznacza to 50 milionowych gramów pyłu w objetości 1m3. Sadze ze jak się odkurza w domu z dywanami to ta wartość jest tez przekroczona i to znacznie. Więc nie znaczy to ze nalezy to akceptowac , jak najbardziej trzeba zmieniać to co nie jest dobre. ale mniej paniki.

  2 0
 • ~jasiorex 2014-12-12 19:03:13

  jest jeszcze jeden banalny sposob, wystarczy odrobine zmienic prawo budowlane zeby ulatwic caly proceder wymiany kafloka na biec dwufunkcyjny. Mianowicie chodzi o system kominowy ktory obecnie trzeba wyprowadzic ponad linie dachu. Metr takiego komina to koszt okolo 150zl przy zalozeniu ze blok ma cztery pietra a nasze mieszkanie jest na parteze to bedzie nas to kosztowac grubo ponad 3000zl. W Anglii takowy komin w domach wielorodzinnych moze byc wyprowadzony przez boczna sciane budynku, przy zachowaniu 60cm od otworow okiennch. Przy zalozeniu ze naz piec wisi na scianie zewnetrznej koszt zmniejszy sie do 150zl. Jezeli gdzie indziej sie da to czemu nie u nas??

  0 0
 • ~ 2016-10-09 18:48:10

  IMRAHIL - Dziękuję Ci za wszystkie Twoje wpisy. Ja juz nie mam sily do gadania jak do ściany, dobrze że Ty masz jeszcze cierpliwość

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1593