zamknij

Wiadomości

Potrafisz liczyć? Licz na siebie

2020-01-23, Autor: ww

Dopóki obywatele nie będą masowo żądać od Skarbu Państwa odszkodowań za przewlekle prowadzone postępowania, dopóty w polskim sądownictwie nic się nie zmieni – pisze rybniczanin Benedykt Kołodziejczyk.

Reklama

Nie przekonują mnie proponowane zmiany w sądownictwie i argumentacja, że w wyniku ich wprowadzenia coś w działaniach sądów się zmieni. Politycy uzasadniają m. in. że obecnie sprawy w sądach ciągną się nieskończenie i nie ma na to rady, dopiero po zmianach będzie możliwe usprawnienie i przyspieszenie procesów. W tej sprawie zastanawia mnie jedno pytanie - dlaczego nikt z parlamentarzystów nie zająknął się słowem, że obywatele już dzisiaj mogą skutecznie bronić się sami przed np. przewlekłymi postępowaniami sądów i prokuratury i, że od 2004 roku obowiązuje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Ustawę (jej jednolity tekst) tę można znaleźć w Dzienniku Ustaw z 2018 r. pod pozycją 75.

Piszę o tym dlatego, bo dawno przestałem wierzyć w to, że politycy mogą zrobić coś, co nam, szeregowym obywatelom ułatwi życie. Jeżeli zaś politycy nie, to kto może zmienić ten stan rzeczy? Odpowiadam - My czyli obywatele tego kraju. Tylko powszechna znajomość swoich praw może doprowadzić do tego, że politycy będą zmuszeni podjąć działania w celu realnego usprawnienia wymiaru sprawiedliwości.

Co zatem takiego daje ta ustawa, której tytuł przytoczyłem na wstępie? Daje m.in. to, że strona postępowania może otrzymać od Skarbu Państwa w przypadku przewlekłego postępowania sądowego lub prokuratorskiego odszkodowanie w wysokości od 2 000 do 20 000 zł. Wielu obywateli z tego skorzystało i otrzymało odszkodowanie, jednak znakomita większość nie wie, że może się o to ubiegać. Informacji o tej możliwości ani wniosku, czy formularza nie znalazłem ani na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ani na stronach sądów. Tylko od tego ilu obywateli skorzysta z tego prawa będzie zależało czy ktoś z naszych reprezentantów w parlamencie pomyśli o rzeczywistej naprawie systemu wymiaru sprawiedliwości. Nikt bowiem, nawet Skarb Państwa, nie lubi płacić za coś co przy sprawnym działaniu wymiaru sprawiedliwości nie miałoby miejsca.

Dlatego każda wlokąca się sprawa zasługuje na skargę. Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli ktoś pomyśli, że fakt, iż sprawy są opieszale prowadzone jest wyłączną "zasługą" sędziów to się myli. W wielu przypadkach przewlekłe prowadzenie postępowań wynika z tego, że niektóre sądy są zawalone robotą, bo znaczna liczba etatów sędziów jest w nich nieobsadzona. Skutkuje to tym, że sędziowie nie są w stanie szybko orzekać, a terminy wydłużają się w postępie arytmetycznym lub geometrycznym.

Na drugim biegunie są sądy, w których sędziowie "wyrywają sobie z rąk" sprawy do prowadzenia, żeby mieć robotę i nie są zainteresowani szybkim orzekaniem. Trzeba poważnie zastanowić się nad przesunięciem etatów z tych sądów do sądów nadmiernie obciążonych pracą, a nawet rozważyć zamknięcie tych sądów z niewielką ilością spraw. Jest to brutalne, ale prawdziwe. By to wykonać trzeba wykazać się odwagą, gadanie i pozorne ruchy nic tu nie pomogą. Sędziom i części personelu pozostanie przeniesienie się w inne miejsca, nawet do innego województwa, by wspomóc swoich przepracowanych kolegów albo poszukać sobie innej pracy. W związku z tym resort powinien zapewnić dla nich mieszkania służbowe.

Na koniec, na tę opieszałość nakładają się niejednokrotnie mocno rozbieżne opinie biegłych sądowych, które również oddalają termin orzeczenia. Moim zdaniem biegłych sądowych należy objąć obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych, ponieważ to oni są najbardziej narażeni na skorumpowanie przez strony procesowe. Tak to w wielkim skrócie wygląda.

Podsumowując, dociekajmy, uczmy się swoich praw, korzystajmy z nich, być może wtedy nareszcie staniemy się nowoczesnym społeczeństwem obywatelskim, któremu zależy na dobru naszego kraju i z którym zaczną się liczyć wybrane przez nas władze.

Pozdrawiam, Benedykt Kołodziejczyk, Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Specc 2020-01-23 10:54:27

  Demokracja Skończyła Się Wtedy, Kiedy pis Przekupił Społeczeństwo Za Ich Własne Pieniądze.

  89 67
 • ~Franz Kawka 2020-01-23 11:11:09

  Ustawa kagańcowa raczej niczego nie zmieni w szybkości działania i nie taki jest cel tej ustawy. Celem jest ukrywanie własnych przekrętów pis i zamykanie opozycji. Wystarczy popatrzeć co zrobili w TVP, po prostu kabaret a nie bezstronna i publiczna telewizja.

  69 43
 • ~The observer 2020-01-23 11:40:31

  To nieprawda, że politycy coś z tym zrobią. Przecież w razie wygranej ze skarbem państwa to my wszyscy płacimy a więc indywidualnie nikt, żaden poseł.Jest oczywiste, że przewlekłość postępowań sądowych wynika tylko z niejednoznacznego prawa stanowionego przez p-osłów. Brak spójności między ustawami, jeden zapis ustawy przeczy innemu z innej ustawy dotyczącego tej samej sprawy. Który zapis ustawy jest ważniejszy? Obecnie nawet władza państwowa nie potrafi wybrnąć z tego burdelu prawnego. Obywatel w tym gąszczu przepisów jest z góry na straconej pozycji i swą frustrację bezmyślnie wylewa na sądy. A tak na prawdę to sądy są tylko od rozstrzygnięcia racji między zapisami w ustawach, bo same nie tworzą takiego rozgardiaszu prawnego. Wszystkiemu winien jest parlament z prezydentem na czele. Na końcu jak już całe prawo zostanie zagmatwane do granic wytrzymałości obywatela, nastąpi rewolucja.

  39 9
 • ~Lahcim 2020-01-23 12:12:28

  Przecież PISowi nie zależy na poprawie jakości sądownictwa. Im po prostu nie pasuje 3 podział władzy i to, że muszą się tą władzą dzielić i ktoś ma nad nimi nadzór.

  44 36
 • ~Trop leminga 2020-01-23 12:39:51

  do lahcim - To już nie będzie można telefonicznie zamówić sobie sędziego i wyroku??? Jak żyć? Donald wracaj. Dlaczego zmiany są kontrowersyjne, skoro normalni ludzie tego chcą?

  35 43
 • ~Franz Kawka 2020-01-23 13:30:19

  ~Trop leminga - teraz jeżeli wyrok nie będzie się podobał małemu nieinternowanemu, to będą sankcje dla sędziego. W ten sposób zaczyna się każda dyktatura.

  30 28
 • ~Trop leminga 2020-01-23 13:47:03

  do Franz Kawka - tak pierze mózgi TVNienawiść. Jest Władza Ustawodawcza, Władza Wykonawcza, Sądownictwo. Sejm uchwala, Rząd realizuje, a Sądy pilnują ustanowionego przez rzeczony SEJM prawa. Amen.

  29 31
 • ~Lahcim 2020-01-23 14:29:13

  ~Trop leminga Art. 178. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Art. 8. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
  I jeśli Sejm uchwala ustawy z nią sprzeczne to sędziowie mają obowiązek stosowania Konstytucji.

  21 17
 • ~Trop leminga 2020-01-23 15:04:27

  I właśnie dlatego - Sędzia nigdy nie kradnie. On tylko pożycza. Sędzia nigdy nie kłamie. On tylko przedstawia sprawę z innej perspektywy. Sędzia nigdy nie zajmuje się polityką. On tylko spotyka się ze znajomymi.

  24 17
 • ~Lahcim 2020-01-23 15:40:16

  ~Trop leminga i parę negatywnych przykładów daje usprawiedliwienie do zaorania systemu prawnego kraju? Gratuluję logiki. Chciałbym żeby PIS w takim wypadku tak samo walczył z kościołem za ich występki.

  17 14
 • ~Trop leminga 2020-01-23 15:54:59

  Praworządność w Polsce ma się dobrze. Za to nie jest dobrze, gdy obce siły polityczne ingerują w wewnętrzne sprawy dużego europejskiego państwa, łamiąc fundamentalne podstawy demokracji, poprzez negację działań demokratycznie wybranego rządu, na drugą kadencję, gdzie reformy wymiaru sprawiedliwości są jednym z głównych elementów programu wyborczego.

  12 17
 • ~Mirosława Sobinska 2020-01-23 16:40:22

  brak sędziów wynika z tego że sędziami zostawali członkowie rodzin sędziów nie dopuszcza się osoby z po za klanu jest tylu młodych ludzi gotowych objąć to stanowisko ale stoją przed murem nie do przebicia wystarczy spojrzeć na sędziów z Rybnika krążom jedne nazwiska w sądzie prokurarure i w adwokaturze zwykły człowiek nie ma szans na uczciwy proces a sędziowie są bezkarni jak do tej pory nie było gzie złożyć skargi na nie kompetentnego nieuczciwego sędziego teraz po DOBREJ ZMIANIE to się zmieni i mam nadzieję że wróci prawo z przed wojny gdzie za korupcje i kłamstwo ,zdradę będzie kara śmierci

  15 8
 • ~Mirosława Sobinska 2020-01-23 16:49:39

  licząc na te odszkodowanie trzeba wziąść adwokata i to odpowiedniego któremu trzeba zapłacić i ile człowiekowi zostanie tyle co nic

  11 4
 • ~Franz Kawka 2020-01-23 17:01:18

  ~Trop leminga jeżeli polityk będzie karał sędziego to nie jest żadna praworządność tylko patologa. Rozumiem, że obce siły polityczne to jest wszystko poza narodowo-socjalistyczną koalicją.

  12 13
 • ~Barakuda 2020-01-23 22:22:43

  PiS naprawił sądownictwo dokładnie tak jak stadninę koni w Janowie. O ile przed rządami PiS procesy były przewlekłe i trwały za długo to aktualnie można powiedzieć, że sądownictwo zostało kompletnie zablokowane. Szczególnie po dzisiejszej uchwałę SN sytuacja się pogłębi bo wszystkie sprawy, które prowadzili sędziowie z upilitycznionej neo KRS trzeba będzie zaczynać od nowa czyli trafiają na koniec kolejki i do mniejszego grona sędziów. Tak się kończy zabawa Ziobry w próbę podporządkowania sobie sądownictwa... To jest dramat. Państwo nie działa od paru lat przez partactwo PiS. Afera goni aferę a instytucje państwa nie działają bo każdy prezes takiej instytucji jest sterowany z Nowogrodzkiej (patrz sprawa Banasia czy KNF i afera Get Back). Dramat. Już niedługo każdy przeciętny obywatel odczuje ten demontaż państwa na własnej skórze w każdej dziedzinie. Nie da się tak długo improwizować... Rząd PiS to najgorszy rząd po 1945 roku...

  7 9
 • ~Barakuda 2020-01-23 23:28:35

  Kolego Trop Leminga kiedy czytam te twoje głupoty to mam wrażenie, że stawki dla PiSowskich trolli urosly najbardziej. W sumie nie dziwota bo z budżetu państwa to można lekką ręka wydawać. PiS miał 5 lat na reformę wymiaru sprawiedliwości i co się poprawiło? Ano nic. Nic dla normalnego przeciętnego obywatela. Mamy zapaść tak jak w służbie zdrowia, szkolnictwie i w każdej innej dziedzinie życia. Afera goni aferę. Zachowanie rządzących przynosi nam wstyd na cały świat a nazywane jest to wstawaniem z kolan... Kiedy ten naród zrozumie, że go oklamują za jego własne pieniądze?

  6 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 0