zamknij

Wiadomości

Potrącenie pieszej, zderzenie z rowerzystą i pijani na drogach. Niespokojny weekend w regionie

2017-10-09, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Miniony weekend na naszych drogach nie należał do najspokojniejszych. Od piątku rybniccy policjanci odnotowali kilkanaście zdarzeń drogowych. Niestety, nie zabrakło amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. 

Podczas minionego weekendu na drogach naszego miasta i powiatu doszło do kilku wypadków oraz kilkunastu kolizji:

Reklama

- W piątek, w Rybniku na ulicy Górnośląskiej doszło do potrącenia pieszej. Jak wstępnie ustalili policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy kierujący fiatem, 29-letni rybniczanin, jadąc w kierunku ulicy Rzecznej, potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych 53-letnią kobietę. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

- Do kolejnego wypadku doszło w Czerwionce-Leszczynach na ulicy Kolejowej. Jak wstępnie ustalili policjanci drogówki, kierujący samochodem ciężarowym marki DAF, 55-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego, wjeżdżając z ulicy Wyzwolenia nie udzielił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście i doprowadził do zderzenia. 76-latek kierujący rowerem, został zabrany przez pogotowie do szpitala.

Dokładne okoliczności wypadków zostaną wyjaśnione w prowadzonych przez rybnickich mundurowych, postępowaniach przygotowawczych.

Policjanci z rybnickiej drogówki zatrzymali także kilku nierzeźwych kierujących:

- W piątek, około 15.00 dyżurny rybnickiej komendy otrzymał informację od zgłaszającego o nietrzeźwym kierującym. 41-letni rybniczanin został zatrzymany przez policjantów na ulicy Żorskiej. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego fordem. Wynik badania na alkomacie wykazał w organizmie 41-latka ponad 3 promile alkoholu.

- Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany przez mundurowych na ulicy Barwnej w Rybniku. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego kią. 45-letni rybniczanin „wydmuchał” ponad 2 promile alkoholu.

- W sobotę, dyżurny rybnickiej komendy otrzymał informację o ujęciu nietrzeźwego kierującego. Na ulicę Rajską natychmiast udał się parol policji. Świadkowie przekazali mundurowym nietrzeźwego kierującego. 23-letni mieszkaniec Rybnika został poddany badaniu na zawartość alkoholu. Wynik badania na alkomacie wykazał 1,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Kierujących czeka teraz rozprawa w sądzie. Grożą im 2 lata więzienia oraz bardzo wysokie kary finansowe. - Dziękujemy zgłaszającym za przekazanie informacji. Dzięki Waszej reakcji rybniccy policjanci zatrzymali nietrzeźwych kierujących, którzy mogli doprowadzić do tragedii na drodze – zwraca się do świadków st. sierż. Anna Karkoszka, rzecznik rybnickiej policji.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~bugielka 2017-10-09 10:46:28

  Przepraszam, ale nie rozumiem do końca. "... w Rybniku na ulicy Górnośląskiej doszło do potrącenia pieszej.(...) kierujący fiatem, 29-letni rybniczanin, jadąc w kierunku ulicy Rzecznej, potrącił ..." W Rybniku ul. Rzecznej nie ma w tym miejscu. I śmiem twierdzić, że w Radlinie też nie. A Górnośląska długa jest. Przekopiowaliście tekst z jakiegoś starego newsa czy co?

  37 1
 • ~goliat 2017-10-09 11:14:27

  Potrącenia to się dopiero zaczną na Chrobrego, jak zostanie oddana ta "ścieżka rowerowa".

  73 7
 • ~Arteks 2017-10-09 11:35:47

  @goliat - a powiedz mi co jest niezrozumiałego lub trudnego dla kierowcy w zrozumieniu pojęć takich jak: pasy, powierzchnie wyłączone, droga rowerowa? Jeśli ktoś nie wie jak się zachować w aucie w mieście lub nie potrafi dostosować się do zmian w organizacji ruchu - to lepiej żeby auto zostawił w garażu bo taka nieporajda za kierownicą może kogoś skrzywdzić i przy okazji zaszkodzić sobie. Oczywiście takie same zasady dotyczą rowerzystów - jeśli nie znają znaków drogowych, zasady prawej ręki - lepiej aby jeździli sobie po lasach niż po mieście.

  23 57
 • ~bartezz 2017-10-09 11:53:20

  goliat - dokładnie tak, tam dopiero się zaczną zdarzenia z rowerzystami, poroniony pomysł żeby ścieżkę rowerową puścic na takiej głównej i zatłoczonej ulicy. Mają być ścieżki rowerowe w centrum ale nie łączone z najgłówniejszymi ulicami w mieście. Rozum podpowiada, że na Chrobrego są dwa chodniki po obydwu stronach ulicy, to nie szło na jednym z tych chodników zrobić ścieżki rowerowej i byłby wilk syty i owca cała. Na 3-go Maja są również dwa chodniki jadąc od Focusa w kier. Piłsudskiego, prawy chodnik jest bardzo szeroki wręcz niewykorzystywany taką szerokością przez pieszych to również spokojnie można było puścic na nim ścieżkę rowerową ale tak to jest jak się robi coś przez przemyślenia i zastanowienia. Ja myślę, że z czasem gdy będzie tam dochodzić do potrąceń sami wyciągną wnioski i zmienią to tak jak rzeczywiście powinno to wyglądać.

  49 15
 • ~akronaut 2017-10-09 11:54:21

  Zastanawiam się nad bezpieczeństwem jazdy rowerem wzdłuż Hermesu. Nieuważny kierowca wyjeżdżając z miejsca parkingowego może wypchnąć rowerzystę wprost pod auto na sąsiednim pasie. Znajomość przepisów to nie to samo, co ich zrozumienie i stosowanie. Dobrze, że jest "zasada ograniczonego zaufania". Ja z tego odcinka nie będę korzystał. Na początku z całą pewnością.

  45 3
 • ~akronaut 2017-10-09 11:58:45

  Czytając/słuchając komentarze "miasta" w różnych mediach doszedłem do wniosku, że pojawił się nowy tani sposób na spowolnienie ruchu w miastach oprócz już znanych (próg spowalniający, poduszka berlińska, znaki itp.) czyli rowerzysta. Czy ktoś pytał rowerzystów? Do mnie nikt nie dotarł.

  33 9
 • ~goliat 2017-10-09 12:03:05

  No i wyskoczył filip z konopi, Arteks Trzy najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów to wg danych Komendy Głównej Policji : nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu , nieprawidłowy manewr skrętu oraz niedostosowanie prędkości do warunków. Takich wypadków z ich winy było w 2016 ponad 40% i dalej rośnie. Więc nie oceniaj tylko kierowców samochodów. Rowerzyści czują się nieśmiertelni, do tego dodaj jeszcze pieszych z smartfonami w ręce i wyjdzie Ci ........

  46 8
 • ~Arteks 2017-10-09 12:20:47

  @akronaut - cofając do tyłu z każdego parkingu (czy to na osiedlu czy pod marketem) można uderzyć w pieszego, inne auto lub rowerzystę. Po prostu trzeba to robię wolno i ostrożnie. @goliat - a ile wypadków było z winy kierowców? To żaden argument. @bartezz - piszesz takie bzdury bo nigdzie w świecie nie bywasz. W Warszawie pojawiły się drogi rowerowe nawet na tak niesamowitym skrzyżowaniu jak al. Jana Pawła II z al. Jerozolimskimi a także przy wielopasmowej Marszałkowskiej!!! A ty tu wyskakujesz, że Chrobrego to główna ulica i nie powinno się tam robić niczego dla rowerów. Typowe motokultystyczne, betonowe myślenie. A zresztą... sam czytałem gdzieś wypowiedź naszego prezydenta, że docelowo Miejska i częściowo Chrobrego zostaną pozbawione ruchu aut, a w okolicy UM i poczty powstanie nowy, piękny miejski plac. Nawet już jakiś przetarg na opracowanie tego widziałem na bip. :) Chora dominacja aut w naszym Śródmieściu chyba zostanie ograniczona z pożytkiem dla miasta. :)))

  13 55
 • ~akronaut 2017-10-09 12:34:01

  Arteks, nie jestem przeciwnikiem rowerów w mieście. Podobają mi się te pomysły z ograniczeniem ruchu w centrum. Miałem kiedyś taką kolizję na ul. Kominka z autem wyjeżdżającym spod kościoła. Od tej pory "koduję" swoim dzieciom, że mają chole...nie uważać jadąc lub idąc za tyłem auta. Kierowca może ich nie widzieć patrząc dookoła kilka razy i zachowując szczególną ostrożność.

  38 1
 • ~Arteks 2017-10-09 12:49:22

  @akronaut - ostrożność mają zachować wszyscy a rozwój miasta musi dotyczyć wszystkich dziedzin. Przez dekady wielu przyzwyczaiło się, że dotyczył on tylko motoryzacji indywidualnej. Do czego to doprowadziło to sami widzimy po totalnym zepsuciu miasta-ogrodu, po korkach, po wypadkach, po hałasie, po uciekaniu ludzi z centrum, po spalinach, po zagracaniu autami każdej wolnej przestrzeni. Jeśli oponenci poza głupią krytyką "nie bo nie", nie mają nic alternatywnego do zaproponowania to niech poczekają na efekty i na to jak nasze centrum skorzysta na tych zmianach. Sami przekonacie się czy to były zmiany na plus czy nie. Po 3 latach nikt nie ma wątpliwości, że wywalenie aut spod bazyliki i zrobienie tam placu było rozwiązaniem świetnym. Pamiętam, że plany były mocno krytykowane - oczywiście najbardziej przez motokultystów dla których to było niewyobrażalne...

  12 48
 • ~swojadroga 2017-10-09 12:49:39

  @Arteks - cofnąć Cię mogą do szkoły podstawowej i z korzyścią dla Ciebie lub nie posadzić Cię w jej ostatniej (tylnej) ławce. ;)
  Wracając jednak do tematu. Pomysł z prowadzeniem ścieżki w ten sposób jest poroniony! Nie mamy podkreślać, że należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i budować ścieżkę w znaczący sposób podnoszący ryzyko potrącenia, wypchnięcia lub nawet przewrócenia rowerzysty wprost pod nadjeżdżający samochód. Należało odwrócić kolejność, tj. chodnik, ścieżka rowerowa, zatoki parkingowe, pasy ruchu. W ten sposób nie stwarzamy dodatkowego, potencjalnego ryzyka! Mamy sobie wzajemnie pomagać, a nie kłody pod nogi sobie rzucać!
  Przez myślenie: "zostanie ukarany", zamiast "znajdźmy rozwiązanie problemu" nasze życie wygląda, jak wygląda.

  43 8
 • ~bartezz 2017-10-09 12:56:56

  Arteks - powtórzę się z przed paru tygodni - bywam w świecie na pewno więcej niż ty i szczęka by ci opadła gdzie jestem w jakich miejscach to tak na marginesie, z tobą nie ma co dyskutować bo ty masz wizje marzyciela bujającego w obłokach sam widzisz zresztą co ludzie ci odpisują i co myślą o twoich bzdetach ;-) nie porównuj kultury jazdy u nas z kulturą jazdy na zachodzie bo to inna bajka. Wyjeżdżając spod Hermesu założę się, że co chwilę ktoś nie zauważy rowerzysty z tyłu boku i dojdzie to kolizji. Kompletnie nieprzemyślane rozwiązanie.
  Co do przemyśleń prezydenta, o których piszesz ja bym proponował najpierw niech prezydent zrobi to co obiecał w trakcie kampanii bo jak na razie minęły już 3 lata jego kadencji i ani słychu ani widu nie ma na większość jego obietnic,a przypominam, że został już rok do wyborów.... także Arteks zluzuj gacie nie prorokuj z wizjami i przewrotami bo wszystko jeszcze może wrócic do normy.

  46 5
 • ~LEMUR 2017-10-09 13:27:38

  Odnośnie tej "ścieżki" rowerowej, to przebiega ona blisko parkingu na przeciwko UM / Koniaczek. Znowu jak bumerang wraca sensowność zmodernizowania tamtego pasa. Duża część samochodów nie dość, że już teraz blokowała 1/2 pasa ruchu, to teraz będzie blokowała cały pas dla rowerzystów. Ba! Parkować przecież na pasie nie można - to co dalej ;-) hm. Klomby, ławeczki, przestrzenie wyłączone z ruchu tam się pojawią?

  16 1
 • ~ 2017-10-09 13:29:00

  @ Arteks - sorry, da się cofać do przodu? :))) Co do miejsc pod Hermesem - plotka niesie, że miejsc postojowych tam nie będzie (skoro i tak "za rogiem" jest parking).

  Zaś zwalanie na to, że coś może być niebezpieczne - jest absurdem. Problemem jest nasze myślenie - niedawno, jako pieszy na chodniku, potrącił mnie młody koleś na rowerze. Zwróciłem dziadowi uwagę to jeszcze mnie zwyzywał. Sam jechałem rowerem to jakiś koleś nie spojrzał i wymusił pierwszeństwo (chciał wyjechać z Brudnioka w prawo ale zasłaniał mu stojący na prawym pasie inny pojazd). Jeszcze pretensje miał (chwała panom motocyklistom, którzy pogrozili mu palcem). Wyjeżdżam autem od siebie i co widzę? Sobotni szał pał, on tu musi stanąć bo z dzieckiem jest (na oko pięciolatek) a miejsca nigdzie nie ma. A ja mam co - przeciskać się "na żyletki" bo jemu się nie chce stanąć kawałek dalej i przejść oraz skutecznie zablokować wyjazd z jednokierunkowej? Hierarchia, psia mać.

  Problem tkwi w naszych głowach a nie w tym, że ktoś komuś odda kawałek jezdni do dyspozycji bo miasto jest dla wszystkich.

  20 2
 • ~pprywatne 2017-10-09 13:40:38

  Kto te bzdety komunikacyjne ciągle wymyśla?
  Czy da się poznać tą osobę z imienia i nazwiska?

  21 9
 • ~kurier 2017-10-09 14:35:46

  Jak widać z artykułu problemy robią kierowcy nietrzeźwi, ślepi, nieostrozni i głupi. Karać i odbierać prawo jazdy.

  7 0
 • ~Patrycja Legnicka 2017-10-09 15:19:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 3
 • ~eliszka 2017-10-09 15:41:40

  pääkäyttäjä - skoro krążą plotki o likwidacji miejsc parkingowych na Chrobrego, to dlaczego nie zlikwidowano ich od razu, tylko pas dla rowerów poprowadzono środkiem? Może ktoś wie......

  14 0
 • ~Arteks 2017-10-09 19:10:11

  @pprywatne - poczytaj, doucz się i dorośnij, a sam w końcu uznasz, że w czym jak w czym ale w motoryzacji i urbanistyce nie można pozwolić sobie na długo na taki żywioł jaki mieliśmy do tej pory. Zresztą sam zobacz ile wypadków pieszych mamy. Trzeba uspokajać ruch i małymi kroczkami wywalać go z centrum miasta. Auta na autostrady. Śródmieście dla ludzi! :) Kiedyś podałem ci kilka ciekawych stron, źródeł i informacji. Wśród pionierów nowoczesnych rozwiązań transportowych są nawet nobliści. @swojadroga - kierowcy i rowerzyści będą musieli nauczyć się nowej organizacji ruchu. Osoba średnio pojętna nauczy się tego po przejechaniu się jeden raz tą ulicą. Osobom mniej pojętnym niech pomoże ktoś z rodziny kto będzie siedział obok lub niech sobie wykupią godzinę jazdy z instruktorem "L-ki" ;) Na pewno pomóc mogą tu media. A na najbardziej tępych kierowców - monitoring, policja i mandaty. @bartezz - szczerze? Nie wierzę w twoje wojaże, a jeśli to może po jakichś dzikich krajach na wschód od Polski. Bo wystarczy nawet się przejechać do Ostrawy czy Karwiny aby zobaczyć wiele różnych rozwiązań prorowerowych. A na zachodzie to jest standard. Skoro cię dziwią takie rozwiązania to co byś powiedział na velostradę z dawnej ulicy czy woonerf? A poza tym - kto mądry to uczestniczył w konsultacjach mobilności miejskiej. Ja oczywiście też. :DDD Władze miasta konsultowały te sprawy ze społeczeństwem zanim zaczęły je w tym roku wprowadzać. Kto chciał to mógł wnosić różne uwagi. Ja wniosłem sporo - oczywiście większość z myślą o pieszych, autobusach i rowerzystach. :D A wy? Przespaliście temat to teraz możecie co najwyżej popyskować w komentarzach i pokornie się dostosować.

  6 20
 • ~TajnyAgent 2017-10-09 21:06:01

  Zarejestrowałem się tylko po to, aby zadać to pytanie.

  @Arteks
  Bez urazy, ale kim Ty jesteś, że w każdym temacie wypowiadasz się na temat zmian w Rybniku?
  Bo kreujesz siebie na fachowca od architektury miejskiej, transportu (zarówno drogowego, publicznego, rowerowego jak i pieszego), zarządzania przestrzenią publiczną itd.
  Pół żartem, pół serio przychodzi mi na myśl, że jesteś osobą, która ma profity z transportu publicznego. Nie pracujesz może w ZTZ? (:

  A odnośnie tematu artykułu, to niestety Polacy nie dorośli do kierowania samochodami (a przynajmniej niektórzy). Z tego co widzę jakie zmiany zachodzą na polskich drogach, to bardziej nam w kierunku naszych wschodnich, słowiańskich, braci, niż ku "postępowej", zachodniej Europie. Także szanowni Państwo. Wiele wody musi jeszcze upłynąć (nie tylko w Rudzie, ale także w Wiśle) nim dojrzejemy do wielu zmian.
  Osobiście nie podoba mi się rozwiązanie z tym pasem rowerowym na Chrobrego, bo można to było lepiej zorganizować. Wtedy i wilk by był syty, i owca cała.

  16 3
 • ~Arteks 2017-10-09 21:27:08

  @tajnyagent - widzisz, ty zarejestrowałeś się aby zadać jedno pytanie, a ja zarejestrowałem się 13 lat temu aby zmieniać to miasto. To podstawowa różnica między nami. Moim celem jest wspieranie miasta idei, a twoim interesowanie się komentatorami... Nie dziwię się, że nazwałeś się od agenta. Mogłeś się nazwać ubekiem - byłoby jeszcze lepiej. Ich też interesowali ludzie, którzy się jakoś wyróżniali. Nie wypowiadam się w każdym temacie tylko w tych które mnie interesują. Sprawy urbanistyczno-transportowe to moje hobby. Nie pracuję w UM, ZTZ i nigdy tam nie pracowałem. A teraz ja zadam ci pytanie. Skoro uważasz, że można było lepiej rozwiązać pas dla rowerów na Chrobrego - to napisz jak. Dzięki temu wniesiesz coś do tej dyskusji poza wścibską ciekawością i sarkazmami personalnymi.

  5 21
 • ~LEMUR 2017-10-09 21:51:40

  @~eliszka, bo prawdopodobnie parking przy chodniku na Chrobrego zostanie utrzymyany. Oczywiście zwiększona ostrożność parkując czy wyjeżdzając, jednak pas obok aktualnego parkingu pozwoli na jednak utrzymanie go dla kilku pojazdów. Gdyby droga dla rowerów przebiegała przy chodniku - wtedy poszedłby pod likwidację, widać jednak zostanie. Poza tym jeżeli to będzie KONTRAPAS to ruch rowerowy może nim odbywać się TYLKO w jedną stronę (przeciwną do ruchu samochodów) w związku z czym rowerzysta jadący "w dół" Chrobrego nie może z niego korzystać!!!

  10 0
 • ~bartezz 2017-10-09 23:15:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 1
 • ~bartezz 2017-10-09 23:21:25

  Arteks - do Ostravy czy Karviny to ja na kawę jeżdżę w tygodniu i mam tam ulubione swoje lokale a nie na wycieczki jak ty kilka razy w roku helllooo ;-))) o czym my rozmawiamy...

  10 0
 • ~1floyd 2017-10-10 02:07:37

  Jedni namalują, kolejni zlikwidują. Taka jest kolej rzeczy, w naszym kraju i mieście. Sam robię sporo km na rowerze. Co prawda w większości w weekendy, bo w tygodniu brak czasu. Sam odczuwam potrzebę zmian w układzie komunikacyjnym w Rybniku. Ale muszą one być gruntownie przemyślane, rozważone alternatywne rozwiązania. A co najważniejsze bezpieczne dla wszystkich użytkowników. A patrząc na niektóre rozwiązania możliwość tragedii jest spora.

  10 1
 • ~TajnyAgent 2017-10-10 08:32:14

  @Arteks
  Szanowny Panie Arteksie,
  Nie będę tworzył prywatnych wycieczek pod Twoim adresem, jak to sam zacząłeś robić. Zapytałem uprzejmie, a ty mnie zwyzywałeś od "ubeków". Mnie nauczyli żeby nie wyzywać innych. Nie wiem, może w wielkim Centrum Rybnika jest inaczej. Ale co ja tam mogę wiedzieć.

  Muszę Ci za to pogratulować twojej wytrwałości. 13 lat to bardzo długo. Ja niestety nie mam czasu na takie rzeczy, żeby całymi dniami przesiadywać na forum, gdyż prowadząc swój biznes ma się inne priorytety.

  Co do innego rozwiązania. Idąc Twoim tokiem myślenia zamknijmy centrum Rybnika całkowicie. Może od ronda Gliwickiego do ronda na Kamyczku, a z drugiej strony od ronda "z kulkami" na Żorskiej do ronda przy Budo-Zbycie i Carrefourze.

  Z mojej strony koniec tematu, gdyż z Tobą nie da się sensownie polemizować, co już nie raz przedstawiłeś.

  14 2
 • ~Arteks 2017-10-10 08:39:05

  @tajny agent - nie masz czasu na sensowną dyskusje, a masz czas aby pisać takie dyrdymały... Brak odpowiedzi na moje pytanie, oznacza, że tak naprawdę nie masz pomysłu na lepsze poprowadzenie tej rowerowej drogi. Co do zamknięcia całych ulic - tak postąpiono np. w Katowicach. Spora część Śródmieścia została wyłączona z ruchu. Jest bezpieczniej. Pojawiło się mnóstwo knajp, dużo ludzi zaczyna spacerować po swoim mieście, jest bezpieczniej. Generalnie więcej plusów niż minusów. @1floyd - nie sądzę bo to są rzeczy których domagało się mnóstwo ludzi, a przede wszystkim czasy się zmieniają i powiew nowoczesności dochodzi także do naszego miasta.

  0 20
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2017-10-10 08:52:29

  pan S znowu się nachlał i wsiadł w auto

  1 0
 • ~swojadroga 2017-10-10 09:13:03

  @Arteks - Ty naprawdę chcesz uczyć kierowców samochodów ostrożności rowerzystami?! Spowalniać ruch rowerzystami?! Mam nadzieję, że to nie był Twój pomysł, aby mających mniej szans w starciu z samochodem rowerzysta, musiał przed każdą zatoką wypatrywać czy go kierowca samochodu dojrzał albo jest miejsce do uniknięcia kolizji. Jeśli jako społecznik pochwalasz takie rozwiązania, to lepiej się już nie udzielaj, bo ilość nieracjonalnych pomysłów, niepomagających obywatelom a wchodzących w życie w tym kraju i tak już jest wielka.

  16 1
 • ~akronaut 2017-10-10 09:23:41

  ~swojadroga popieram, właśnie to miałem na myśli na samym początku dyskusji. Chyba, że autorzy planują zastosować Pancerne Rowery do dyscyplinowania kierowców - była kiedyś taka kapela.

  6 1
 • ~ 2017-10-10 10:24:24

  ~goliat 2017-10-09 11:14:27

  Potrącenia to się dopiero zaczną na Chrobrego, jak zostanie oddana ta "ścieżka rowerowa".

  święte słowa.
  Kto będzie płacił odszkodowania potrąconym rowerzystom?

  7 3
 • ~goliat 2017-10-10 10:56:47

  rosthost, każdy rowerzysta powinien obowiązkowo płacić oc. Znajomej facet wymusił na rowerze i poprzecierał bok. Ubezpieczony nie był i teraz włóczenie po sądach , strata czasu i nerwów. W końcu tak samo korzystają z drogi jak inni więc niech będzie sprawiedliwie.

  8 2
 • ~mobilek 2017-10-10 12:14:33

  ~rosthost - masz całkowitą rację chore przepisy nic nowego, rowerzyści tak samo korzystają z dróg publicznych, dodatkowo ze specjalnie zrobionych im ścieżek rowerowych więc również powinni płacić obowiązkowe OC bo tak jak mówisz w razie kolizji z rowerzystą trzeba samemu założyć sprawę cywilną i sądzić się latami. Ścieżka rowerowa na Chrobrego, 3 Maja i w trakcie roboty na Miejskiej to jakieś absurdy drogowe, które z pewnością zainteresowały by program " Absurdy drogowe " z TVN.

  9 1
 • ~auralfloat 2017-10-10 16:33:57

  Ścieżki rowerowe to są w lesie, a wzdłuż dróg w ruchu kołowym i w centrum są drogi rowerowe. Morawiecki sobie może swoją indolencją tak nazywać drogi rowerowe. Mamy XXI wiek, wypasione fury, a nadal dochodzi do potrąceń pieszych (na pasach) - jak w jakiejś Albanii, Pakistanie czy innym Bangladeszu. Normalnie dziki kraj. W Polsce wyjątkowo powinno być ograniczenie prędkości w okolicach pasów do 15km/h. Jak się komuś nie podoba, zawsze może przejść się pieszo albo ruszyć d.. i wsiąść na rower.

  2 1
 • ~Arteks 2017-10-10 18:03:31

  @mobilek @rosthost - ja nie mam nic przeciwko aby rowerzysta opłacał dodatkowo jakieś OC. Tak samo jak nie miałbym nic przeciw podatkowi spalinowemu od np. aut diesli które wjeżdżają do centrum miasta oraz odbieraniu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego w przypadku braku filtra dpf. A niestety podobno sporo kierowców tak jeździ - trując przechodniów. @swojadroga - przed jaką zatokę? Rowerzyści na Chrobrego otrzymają kontrapas i pojadą w górę. Oczywiście też muszą zachować ostrożność ale przynajmniej nie będą dyskryminowani tak jak do tej pory kiedy legalnie nie mogli jechać po chodniku, nie mogli jechać po drodze z której 2 pasy zajmowały auta, a jeśli chcieli jechać w kierunku dworca - musieli bardzo nadrabiać. Takie rozwiązania oczywiście w dalszym horyzoncie - mają zachęcić ludzi do przesiadania się na rowery. A jeśli ktoś nie chce, nie musi - musi się jednak liczyć z tym, że w rybnickim Śródmieściu dominacja aut zostanie przykrócona. @mobilek - raczej ośmieszyłyby ciebie i podobnie myślących bo dla ekipy TVN czy Polsatu kontrapas to coś zupełnie normalnego. W Warszawie jest pełno kontrapasów mimo tak dużego ruchu samochodowego. Nigdzie nie byłeś, niczego nie widziełeś, w dodatku nie chce ci się wbić w wikipedię co to jest "kontrapas" i jaką rolę spełnia.

  1 6
 • ~swojadroga 2017-10-11 09:07:49

  @Arteks - czy Ty czytasz ze zrozumieniem w ogóle co my piszemy?
  Przedkładasz własną ideologię nad bezpieczeństwo. Powiem Ci więcej, przy tak potencjalnie niebezpiecznej ścieżce rowerowej, chcąc dojechać z Rynku na Dworzec PKP z moim synkiem na rowerze, nadal będę wybierał niewiele dłuższą i przyjemniejszą trasę Rzeczną, Młyńską, Klasztorną, Wieniawskiego, niż sprawdzał czy wyjeżdżający tyłem spod Hermesu kierowca mnie zauważył. Co z tego, że mam pierwszeństwo i mandat dostanie kierujący samochód, ale to ja i/lub mój syn będziemy mieli mniejszy lub większy uszczerbek na zdrowiu. Nie mówiąc o najgorszym.
  Wiedzy czerpanej z Wikipedii nawet nie komentuję. O Warszawie i funkcjonujących tam rozwiązaniach komunikacyjnych porozmawiamy, jak już będziesz mógł o tym pisać z własnego doświadczenia, mieszkając tam przynajmniej rok. Ja mieszkałem, żyłem i pracowałem w Warszawie. A Ty skąd czerpiesz wiedzę jak to wygląda naprawdę dla szarego obywatela?
  Gdybyś nie czerpał wiedzy o kontrapasie tylko z Wikipedii, to wziąłbyś pod uwagę m.in. aspekt psychologiczny i działanie ludzkiego mózgu. Skupienie uwagi przy niebezpiecznym manewrze cofania i jednoczesnego włączenia się do ruchu prowadzi do wielokrotnie większego ryzyka niezauważenia przez kierującego pojazdem jednego z kilku poruszających się obiektów. Tutaj dodatkowo te obiekty poruszają się w przeciwnych kierunkach. I nie ma znaczenia, czy to będzie rowerzysta, czy inny samochód lub nawet pieszy zmierzający do bagażnika swojego samochodu obok zaparkowanego. I nie mają do tego nic umiejętności kierowania pojazdem. Popołudniami dojdzie do tego jeszcze zmęczenie, które spotęguje tylko w/w zachowanie ludzkiego mózgu i ryzyko kolizji.

  4 0
 • ~Arteks 2017-10-11 10:54:48

  @swojadroga - czytam ze zrozumieniem ale oponenci nie mają nic do zaoferowania poza straszeniem, że będzie tam niebezpiecznie. A jeśli faktycznie będą się tam zdarzać wypadki to władze miasta mogą sięgnąć po ostrzejszą broń i... zamknąć tę ulicę dla ruchu samochodów tworząc z niej deptak. Po co gdybać kiedy nowa organizacja ruchu jeszcze nie funkcjonuje. Możesz sobie jeździć trasami jakimi tylko chcesz - czym ich będzie więcej tym lepiej. Natomiast rowerzyści mają prawo do skracania sobie drogi i to miasto chce im umożliwić. Co do Warszawy to chyba tam mieszkałeś w latach 90. Od kilkunastu lat bus-pasy, drogi rowerowe, tworzenie nowych pasaży to normalność. Odnośnie tego mózgu, chciałbyś zasugerować, że w Polsce ludzie mają słabsze mózgi? Możesz tak myśleć - twoja sprawa. Ale w krajach zachodnich takie rozwiązania jak na Chrobrego to powszechność w każdym mieście i nie słychać o jakichś masowych wypadkach. Do wszystkiego się trzeba przyzwyczaić i się z oswoić z nowościami.

  1 8
 • ~swojadroga 2017-10-11 11:45:12

  @Arteks - kolejny raz pokazujesz, że jesteś ignorantem i dyskusja z Tobą to tylko strata czasu. Jako hobbysta jeszcze wiele się musisz nauczyć. A jako społecznik jesteś zwyczajnie niebezpieczny, żeby nie być bardziej dosadnym.
  Niestety czytasz, czytasz, czytasz i nic nie rozumiesz co czytasz.
  Poza tym pokaż mi miejsce gdzie napisałem, że "Polacy mają słabsze mózgi"? Są odpowiednie badania naukowców w tej kwestii, tylko nie piszą o tym w Wikipedii.
  PS. Z Warszawą chybiłeś okrutnie.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Prezydent Rybnika zarabia "na rękę" 8 750 zł. Czy to odpowiednie wynagrodzenie?

Oddanych głosów: 2705