zamknij

Wiadomości

Potomkini żydowskiej rodziny Aronade odwiedziła Rybnik

2012-03-11, Autor: Wacław Wrana
W rybnickim muzeum odbyła się konferencja pt. „Żydzi na Górnym Śląsku do 1945 roku”. Jedną z prelegentek była Brytyjka Ruth Beedle, dla której przyjazd do Rybnika miał wymiar sentymentalny.

Ruth Beedle jest prawnuczką Reginy Aronade, jednej z ostatnich przedstawicielek słynnej rodziny Aronade w Rybniku. Do rodziny Aronade należały kamienice na Rynku i ulicy Zamkowej, m.in. dzisiejsza kamienica pod adresem Rynek 11, w której mieści się Redakcja Rybnik.com.pl. W budynkach tych, żydowska rodzina prowadziła przed II wojną światową sklep kolonialny i sklep z porcelaną (w tym samym miejscu, gdzie dziś jest sklep marki „Rosenthal”!).

Co ciekawe, szyld „Aronade” widnieje na jednej z rynkowej kamienic (dzisiejszy „Milky Bar”) na zachowanym zdjęciu, zrobionym we wrześniu 1939 roku w trakcie triumfalnego wjazdu do Rybnika armii niemieckiej. Oczywiście, szyld kilka tygodni później zniknął, tak jak wszystkie inne symbole obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście.

Reklama

 

Ruth Beedle od wielu lat bada historię swoje rodziny, starannie odtwarza jej drzewo genealogiczne. Udało jej się dowiedzieć, że jej prababcia z Rybnika wyjechała do Berlina, a ze stolicy Niemic do Holandii. Niestety, tam Regina Aronade z rodziną została aresztowana przez nazistów i zginęła w obozie Auschwitz-Birkenau w 1944 roku.

 

Ruth Beedle pierwszy raz do Rybnika przyjechała 6 lat temu. W tym roku gościła w naszym mieście po raz trzeci. Razem z rybnicką badaczką historii i kultury żydowskiej – Małgorzatą Płoszaj, odwiedziła miejsca związane z historią tej rodziny. - To wspaniałe uczucie być w miejscach, gdzie żyli i pracowali moi przodkowie. Jestem szczęśliwa, że te miejsca przetrwały i są dziś tak piękne – mówiła zachwycona Ruth Beedle, której bardzo podobała się architektura rynkowych kamienic.

 

Dodajmy, że czynną w Muzeum w Rybniku wystawę „Rybniccy Żydzi” można oglądać do 29 kwietnia.

 

> Czytaj wywiad z Małgorzatą Płoszaj o śladach kultury żydowskiej w Rybniku

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~templariusz 2012-03-11 11:08:51

  Na razie odwiedziła. Ciekawy jetem konfrontacji pomiędzy potomkini żydowskich właścicieli przed wojna a obecnymi których tez przodkowie jakim trafem? stali się włascicielami. Swoją drogą duzo rybnickich bonzów którym słoma z butów stało się takimi bogaczami podczas przełomu 1989.

  0 0
 • ~elazar77 2012-03-11 11:43:04

  To prawda z wielu dziadów panów się zrobiło.No ale jeśli kiedyś ich były to majątki to do nich wrócić powinny.Mnie zastanawia to dlaczego w śród Żydów tyle nienawiści do nas jest??? Żaden inny naród tak im nie pomógł a mimo to dzieci w Izraelu uczone są że Polskie Obozy Koncentracyjne a nie Niemieckie że to my pozwalaliśmy na to itd.Byłem w Izraelu i nie było zaszczytem mówić że jest się Polakiem.U nas są muzea, cmentarze miejsca pamięci,festiwale muzyki żydowskiej jednym słowem w tyłek im wchodzimy a Oni mają nas gdzieś.

  0 0
 • ~exitcosmo 2012-03-11 11:51:02

  Z moich obserwacji wynika że największą nienawiścią do żydów pałają katolicy , bez obrazy dla wierzących. Co do artykułu - szykujcie Pany kamienice , będzie trzeba oddać.

  0 0
 • ~ 2012-03-11 11:54:34

  Żyd to teraz święta krowa. Poszkodowani przez los. Męczennicy. Powiesz coś Żydowi że źle robi czy coś ci nie pasuje to już jesteś antysemitą. A te cwaniaki mogą kłapać co im przyniesie ślina na język. Ale przecież to Żyd. Sami sobie zgotowali ten los :)

  1 0
 • ~spirit-of-the-town 2012-03-11 12:50:30

  Przedwojenne hasło Żydów dla Polaków: wasze ulice, nasze kamienice!

  0 0
 • ~ 2012-03-11 13:06:40

  exitcosmo - nie do Żydow lecz do sekty jaką jest Judaizm. Jestem ateistą, ale również człowiekiem który nie będzie tolerował rytualnych mordów i okaleczeń a także dyskryminacji innych narodów w imię wydumanej nacjonalistycznej baśni - judaizmu. Przypomnę wam, że to Żydzi rozpoczęli handel ludźmi w Afryce, nawet kobietami swojej rasy i to oni panikują gdy Holandia zakazała rytualnych mordów. W cywilizowanym kraju nie ma miejsca na tego typu patologie, Żydzi muszą to zrozumieć zamiast nazywać pewne normy społeczne i moralne a także ukazywanie prawdy o ich zbrodniach "antysemityzmem".

  0 0
 • ~kurier 2012-03-11 13:25:18

  Dzielenie ludzi z powodu narodowości czy poglądów nigdy nie przynosiło dobrych owoców. Szanuję każdego i to samo radzę innym. A swoją drogą to Żydom należy się szacunek za piękne kamienice jakie po sobie zostawili prawie w każdym polskim mieście.

  0 0
 • ~ 2012-03-11 13:32:55

  wpadla na rekonesans,za niedlugo bedzie pewnie pozew w sadzie,a nie bylo z nia prof? bartoszewskiego to jest przyjaciel spod gwiazdy dawida
  ktory bedac oficjalnym gosciem izraela jako polski minister spraw zagranicznych, milczał jak grob w parlamencie izraelskim w czasie, gdy obrazano jego? kraj, gdy Polakow publicznie nazywano wspolwinnymi wraz z niemcami zagłady zydow (robil to m.in. wiceprzewodniczacy parlamentu R. Rivlin

  0 0
 • ~ 2012-03-11 13:36:41

  "Dzielenie ludzi z powodu narodowości czy poglądów nigdy nie przynosiło dobrych owoców" a teraz poczytaj trochę, do edukuj się a potem napisz nam kto dzieli świat na ludzi i "gojów". Co do tych kamienic, które "pozostawili". Mówisz o tych, których jeszcze nie "odzyskali"?

  0 0
 • ~ 2012-03-11 14:04:13

  Może jakieś dowody dla żyjącego w nieświadomości:
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szokujace_slowa_rabina_lau_slub_z_gojem_jest_jak_nazizm_216323.html
  Polityka Izraela jest skandaliczna, nie różni się od nazistowskich Niemiec. Obecnie sami Izraelczycy są nękani przez swoje władze, sam znam wielu którzy mają tam dosyć swoich religijnych fanatyków.

  Myślę, że Pani Aronade nie ma złych intencji, inaczej nie pojawiałaby się w mediach tylko przejmowała majątki kopertami, w zaciszu urzędów. Bać się trzeba tych, którzy udają Polaków i prowadzą swoje antypolskie rozgrywki. Mamy takich wielu na wysokich stanowiskach.

  0 0
 • ~auralfloat 2012-03-11 18:04:11

  ~nti, obawiam się, że twoja nienawiść do judaizmu podyktowana jest ukrytymi pragnieniami narodowo-socjalistycznymi czyt. faszystowskimi. Jeśli byłbyś ateistą odrzuciłbyś boskie stworzenie i boską istotę, a nie konkretny system ideologiczny czy filozoficzny. Islam i chrześcijaństwo ci nie przeszkadzają? Ale faktycznie, współcześni Żydzi przeginając, roszcząc sobie prawa do wszystkiego i każdego kto nie myśli jak i oni nazywają antysemitami. Największym zagrożeniem dla Żydów są oni sami.

  0 0
 • ~trenia 2012-03-11 18:32:07

  Od 3 dni naloty na Palestynę, gina Palestyńczycy, cywile, dzieci..od wielu lat, a my ich gościmy. To tak jakby zapraszać Hitlera na wystawe zdjeć do Gdańska, i mówić mu, tak nam przykro, ześ sobie jeszcze tego nie odebrał z Polski..???

  0 0
 • ~regan 2012-03-11 18:35:04

  zaraz ktoś nam ciemnote wcismie że wszyscy jesteśmy potomkami żydów

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2012-03-11 21:10:43

  Małgosiu, to co robisz jest super. A wszystkim zakompleksionym Polakom - katolikom - zdecydowanie życzę pogody ducha i miłowanie bliźnich. Niektóre komentarze muszą pozostać bez komentarza- szkoda czasu (nie wymienię postowiczów). Dużo zdrowia i pozytywnego spojrzenia na Świat.

  0 0
 • ~KusterMaster 2012-03-11 22:27:11

  a może by tak oskarżyć żydów o :

  Za lata terroru, trwające od wielu wieków, po dzień dzisiejszy.
  Za wypędzenie ponad półtora miliona Polaków z polskich kresów.
  Za wzięcie do niewoli we wrześniu 1939 roku 450 000 oficerów, podoficerów i żołnierzy polskich.
  Za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów służb militarnych(Katyń jest jednym z kilkunastu tego typu miejsc(np. w Żytomierzu zlikwidowano około 7000 ludzi, w Tomsku kilkanaście tysięcy, w Ludwipolu około 2000, przy szosie Kostopol – Ludwipol – około 2000, większość to żołnierze września) , gdzie NKWD dokonało ludobójstwa. Rozkazy wydawali Żydzi – Stalin i Beria. Komendanci obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie też byli Żydami. Osobiście też Żydzi rozstrzeliwali Polaków w Katyniu. NKWD kojarzy się ludziom z radzieckimi bandytami, ale organizacja ta była tylko ręką, cały plan eksterminacji narodów świata ma inną genezę, o czym napiszę dalej.
  Za eksterminację ponad 350 000 Polaków po II wojnie światowej
  Za zamordowanie ponad 300 000 Polaków w bolszewickich i polskich kaźniach, w tym wielu zasłużonych dowódców wojskowych.
  Za skazanie na śmierć polskich żołnierzy w Poznaniu w 1956 roku, za odmowę strzelania do cywilów.
  Za kolaborację w czasie II wojny światowej z naszymi wrogami
  Za grabież ziem polskich i utworzenie z Polski kraju podwładnego po dzień dzisiejszy
  Za witanie w 1939 roku chlebem i solą hitlerowców i bolszewików
  Za zniszczenie polskiej religii, tradycji, kultury, sztuk

  0 0
 • ~pit75rk 2012-03-11 22:50:17

  ~trenia W 100% się z Tobą zgadzam. 14 maja 1948 roku w Tel Awiwie Dawid Ben Gurion proklamował utworzenie państwa Izrael. Wtargnęli więc na ziemie Palestyny i od tej pory mordują Palestyńczyków za przyzwoleniem USA i innych krajów. Dlaczego Hitlera nazywamy mordercą skoro tak samo chciał zagarnąć dla swojego państwa ziemie? Mieliśmy 3 rozbiory Polski i dlaczego nazywamy ich zaborcami skoro chcieli naszych ziem tak jak żydzi chcą ziem Palestyny? Dlaczego żydzi są chronieni prawem w taki sposób że nawet najmniejsze słowa krytyki są traktowane jako antysemityzm? Dlaczego 2 wojna światowa nazywana jest pogromem żydów skoro ich samych zginęło 5754400 a w całej wojnie zginęło 72707700 ludzi czyli samych żydów zginęło mniej niż 10% zabitej ludności a oni roszczą sobie prawo do tego że są najbardziej poszkodowani. Chińczyków zginęło ponad 16 mln. a tam raczej nie ma żydów a nie ubolewają nad tym jacy oni biedni. Żeby było jasne, wojna to coś najgorszego na świecie i wiem że wszyscy wtedy byli w strasznej sytuacji a nie jak żydzi chcą wmówić tylko oni byli mordowani. Jestem przeciw wojno ale i przeciw tym co bombardują Palestyńskie osiedla. Arafat był nazywany terrorystą a on po prostu bronił swoich ziem. Czy nasi żołnierze z AK też byli terrorystami? Po Żydowsku wychodzi że tak, i każdy kto broni swojego jest wg. nich terrorystą. Jeżeli ktoś powie że skoro bronię Palestyńczyków to jestem antysemitą to odpowiadam zdecydowanie TAK JESTEM.


  0 0
 • ~elazar77 2012-03-12 06:45:22

  ~pit75rk Tak jest zgadzam się !!!

  0 0
 • ~werkk 2012-03-12 07:28:19

  Większość kamienic w Rybniku wróciło do prawowitych właścicieli, napisałem większość a nie 100% bo może by się jedna znalazła co do której nie uregulowana jest własność. Dlatego nie widzę powodu do paniki.

  0 0
 • ~ 2012-03-12 08:06:33

  ~spirit-of-the-town - Hasło jest świetne nawet na dzisiejsze czasy!!!

  1 0
 • ~piotrekdec 2012-03-12 09:21:48

  pit75rk w chinach nie ma??! myslalem ze sa wszedzie i sa odpowiedzialni za wszystko, od czasu pisanej historii, co zreszta po jakze banalnych i oklepanych postach na forum widac; pojawi sie slowo "zyd" i z katolikow i ateistow (swoja droga nie rozsmieszaj mnie i nie rob ku...wy z tego slowa) wychodzi zaraza; smutne to spoleczenstwo, smutny to kraj i jak widac miasto

  0 0
 • ~pit75rk 2012-03-12 12:13:43

  ~piotrekdec Napisałem że raczej nie ma a to jest różnica. Nie robię ku...wy z tego słowa, naucz się czytać ze zrozumieniem. Sam potwierdzasz to co napisałem. Kilka słów krytyki ( w tym przypadku potwierdzonej ale niewygodnej prawdy, być może i dla ciebie) i już wychodzi że antysemita i zaraza. Jakoś nikt nie podnosi rabanu gdy ktoś przypomni że chrześcijanie mordowali na stosach czy w wyprawach krzyżowych niby w imię Boga. Tyle się natomiast mówi ile to Żydzi wycierpieli już nawet za czasów Faraonów. A może ktoś by się zastanowił dlaczego nigdy nie byli "lubiani" ? Pomyślał ktoś o tym kiedyś?

  0 0
 • ~piotrekdec 2012-03-12 13:49:04

  pit75rk odniose sie tylko do pierwszej czesc...czy ty uzyles slowa ateizm? wiec nie pisalem do ciebie, koniec tematu; a co niewygodnej "prawdy" to tak, jest to dla mnie niewygodne, nie podoba mi sie nbacjonalistyczno-rasistowski belkot na kazdym forum w tym kraju gdzie pojawia sie choc cien tematu "zydzi"; bo po chu..j piszecie cos o palestynie, nkwd, prlu, a teraz ku...a o starozytnym egipcie:)) jesli jest mowa ze w artykule ze do rybnika przyjechala starsza pani, ktorej przzodkowie wspoltworzyli to miasto, ta kulture przez lata;
  a swoja droga jesli jest potomkinią wlascicieli to prawdopodobnie tez prawowita spadkobierczynia kamienicy (ktorej wartosc oczywiscie trzeba by pomniejszyc o koszty remontow itp.); to co charakteryzuje szczekaczy o zydo-komunie to czesto myslenie rodem z dekretu bierutowskiego; swoja droga ciekawe jest ta brunatno-czerwona ciagota w przemodlonej formie;
  nie wiem czy zalapiesz o czym mowie

  0 0
 • ~piotrekdec 2012-03-12 13:52:03

  sorry za literówki

  0 0
 • ~ 2012-03-12 19:10:14

  "Jeśli byłbyś ateistą odrzuciłbyś boskie stworzenie i boską istotę, a nie konkretny system ideologiczny czy filozoficzny." A po co miałbym to robić? Pisząc o fanatykach judaizmu nie muszę od razu poruszać problemów buddyzmu czy islamu, wyznawanego przez państwa o niebo bardziej pokojowe niż faszystowski Izrael.
  "nie podoba mi sie nbacjonalistyczno-rasistowski belkot" a czyże ty się posługujesz? Antypolonizmami, sam jesteś ultra nacjonalistą tyle że z gwiazdą Dawida na czole. Pewnie gdybyś dostał pistolet to strzelałbyś w plecy dzieciom i starcom, jak to robili i nadal robią bezkarnie Żydki. Prawdy nie zaszczekasz.

  0 0
 • ~piotrekdec 2012-03-12 19:53:35

  "sam jestes...." sila argumentu przedszkolnej proweniencji:)) i nie pisz "zydki" bo mnie to wku...a

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 1168