zamknij

Wiadomości

Postanowione: magistrat chce wybudować nowe drogi rowerowe na europejskim poziomie

2014-08-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Prezydent Adam Fudali zapowiedział, że w Rybniku mają powstać nowe drogi rowerowe. Włodarz naszego miasta przeznaczył już 130 tysięcy złotych na stworzenie koncepcji sieci dróg rowerowych, uwzględniającej obecne trasy rowerowe i komunikację z sąsiednimi gminami oraz regionami.

Reklama

W związku z możliwością pozyskania pieniędzy zewnętrznych na rozbudowę rybnickich tras i budowę nowych dróg rowerowych, a także mając na względzie rosnące zapotrzebowanie na ten sposób przemieszczania się, prezydent Rybnika postawił na opracowanie koncepcji dróg rowerowych w mieście. Magistrat zapowiedział, że już za kilka miesięcy powstanie dokument pozwalający na stworzenie rowerzystom w Rybniku warunków na europejskim poziomie. – Obecnie jesteśmy na etapie sprawdzania technicznych możliwości budowania nowych dróg rowerowych i adaptacji istniejących tras. Chciałbym, aby pierwsze efekty naszych prac rowerzyści zauważyli już przyszłym roku – mówi Adam Fudali.

Jak zdradza prezydent Rybnika, obecnie budowana jest dwukilometrowa droga rowerową wzdłuż remontowanych odcinków ulicy Rudzkiej oraz 400 metrów drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Podmiejskiej. Magistrat zamierza opierać się na rozwiązaniach sprawdzonych w Holandii. - Zapowiadane drogi rowerowe mają posiadać asfaltową nawierzchnię oraz niezbędną infrastrukturę, w tym parkingi rowerowe i centrum przesiadkowe, np. w okolicy dworca komunikacji miejskiej. Powstaną też wytyczne do projektowania nowych dróg rowerowych – zdradza Krzysztof Jaroch, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Rybniku.

Rybnik ma ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych. W większości biegną one poza terenami należącymi do miasta, a są to przede wszystkim tereny nadleśnictwa, elektrowni i osób prywatnych. - Dbając o nie, miasto przeznacza co roku około 80 tysięcy złotych na odtwarzanie oznakowania tras rowerowych, często niszczonego przez wandali. Na bieżąco prowadzone są też prace modernizacyjne szlaków na terenach miejskich – dodaje Krzysztof Jaroch.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~bolo 2014-08-10 09:04:22

  feudalny adaś prowadzi kampanię na całego.

  12 0
 • ~ 2014-08-10 09:13:51

  nieźle, w Rybniku brakuje miejsc pracy, mieliśmy aferę z elektrownią Rybnik, młodzi ludzie muszą stąd wyjeżdżać za chlebem do innego kraju, w szpitalu specjalistycznym pacjenci są traktowani gorzej niż zwierzęta, a nasz umiłowany przywódca za największy problem Rybnika uznaje brak ścieżki rowerowej. Pogratulować. Tylko nie wiem czy optymizmu czy może oderwania od rzeczywistości.

  0 29
 • ~Cwilin 2014-08-10 09:40:58

  100 km w tym 80 km wysypane jakimś gównem że jechac po tym to męka a nie jazda i ten wszędobylski kurz.Szkoda płuc.

  28 0
 • ~Dador 2014-08-10 10:10:13

  Tak jak napisał bolek123, kampania pełną parą. Coś za dużo się dzieje ostatnimi czasy w Rybniku. I nie twierdzę, że to źle, bo osobiście bardzo się cieszę z wielu inwestycji w mieście, ale jak na jeden rok (ten szczególny, bo wyborczy) to dużo. Co rusz jesteśmy zasypywani pomysłami i inwestycjami wychodzącymi z magistratu. Pewnie jak AF wygra, to na rok, dwa wszystko siądzie, bo z pustego nie naleją.

  32 0
 • ~ 2014-08-10 10:44:26

  Może to trochę nie na temat ale proponuję aby wyposażyć w rowery straż miejską. Zdecydowanie zwiększy to mobilność funkcjonariuszy, a nie bez znaczenia będzie poprawa ich kondycji fizycznej. Wtedy również mogliby wybrać się na ścieżki rowerowe i bardziej skutecznie zmierzyć się z problemam wandalizmu.

  48 0
 • ~IS 2014-08-10 11:23:36

  Sądząc po stylu w jakim napisano tego "newsa" portal rybnik.com.pl jest wyraźnie PROFUDALOWSKI :-( Najbardziej podoba mi się "włodarz naszego miasta przeznaczył 130 tys" - znak musi nasbardzo kochać skoro tak szasta prywatną kasą...

  7 0
 • ~coolyber 2014-08-10 11:30:38

  Hipokryzja w tym chorym kraju sięga totalnego dna... Wybory czy nie wybory - nareszcie zaczyna się wszystko wokół rozwijać! Skończcie biadolić na wszystko co się dzieje! Nie ma? Źle. Zaczyna się robić? Źle bo wybory, bo korki, bo ciepło, bo zimno, bo mokro... No po prostu idiotyzm... Mam 20 lat i niby od takich osobników jak wypowiadający się wyżej młodzi ludzie mają brać przykład? To do czego by wtedy kraj dążył? Czekam teraz na wypowiedzi jaśnie dojrzałych i doświadczonych obywateli... Żenada

  20 0
 • ~xenir 2014-08-10 11:35:28

  Mirek Wowra, zauważ, że chodzi o środki zewnętrzne na te ścieżki. Poza tym co, "mieliśmy aferę w Elektrowni" i dlatego ma nie być ścieżek rowerowych w Rybniku?? Zgadzam się że w Rybniku jest coraz biedniej, ale m.in. dlatego też na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Niestety nie ma dla nich za bardzo miejsca w mieście. Dlaczego nie ułatwić im i innym uczestnikom ruchu życia?

  Szkoda, że nie pomyślano o tych ścieżkach przy okazji remontów ulic Żorskiej, Wodzisławskiej czy budowy obwiedni północnej.

  8 0
 • ~ 2014-08-10 12:41:01

  Thone, przeczytaj jeszcze raz, tylko tym razem ze zrozumieniem to co napisałem. Nie mówiłem, że jestem przeciwny budowaniu dróg dla rowerów, tylko, że obecnie w Rybniku mamy o wiele większe problemy i nimi się trzeba zająć a nie PRem na potrzeby kampanii wyborczej. Bo taki PR to już nam funduje miłościwie panujący Donald Tusk i PO, którzy kraj doprowadzili do nędzy, ale w spotach na pewno nakręcą piękne nowe pływalnie, autostrady, lotniska wybudowane za nasze pieniądze, tylko jakoś nikt nie chce spojrzeć realnie na tą sytuację i dostrzec, iż obecnie mamy o wiele większe problemy niż wizerunek przed wyborami. A ja nie chcę aby Fudali zrobił z Rybnikiem to, co PO (swoją drogą, że oni nie mają wstydu i nadal kandydują) z Polską. Taki jest sens mojej wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

  0 9
 • ~rybnikus 2014-08-10 13:07:07

  Fudali robi coś, nic nie robi i zawsze jest samo wycie tych samych wyjców, którzy nigdy nic nie zrobili. Dodam nieśmiało, że ostatnio mamy co roku wybory! Dla tych wyjców jeszcze dodam, ze nie głosowałem na Fudalego oni na nikogo! Staram się tylko być uczciwy i w miarę obiektywny!

  4 0
 • ~ 2014-08-10 13:52:32

  Dla Coolyber - Młody człowieku hipokryzja to : "fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści" . Zalecam ostrożne stosowanie słów , których nie rozumiemy. A poza tym pisz co Ci wpadnie do głowy. Byle ze zrozumieniem.
  Tak na marginesie: gdyby to ode mnie zależało to zlikwidowałbym w portalu możliwość zamieszczania komentarzy anonimowych. Może byłyby one bardziej merytoryczne. A ponadto istnieje jeszcze coś takiego jak odwaga cywilna. Istnieje ?

  0 0
 • ~auralfloat 2014-08-10 14:18:05

  "Najważniejsze" w tym artykule jest to, że mówi o tym Feudali, więc wiadomo o co chodzi. Trzeba zbijać elektorat wśród rowerzystów tym razem. Co z tego, że Rybnik ma 100km szlaków rowerowych jak to nie ma nic wspólnego z drogami rowerowymi? A faktycznie drogi rowerowe to problem bo Rybnik śmierdzi, jest brudny i wiecznie zakorkowany, a tłuste parobasy wożą po jednym brzuchu w autach - stąd te korki. Niejednemu by się także w głowie poprawiło jakby przesiadł się na rower.

  18 0
 • ~ 2014-08-10 15:04:00

  130 tysięcy jakaś durna koncepcja?Przecież to jest nienormalne tak samo jak cena tych kolorowych nietoperzy na rondzie Wawok albo postaci bez głowy

  6 0
 • ~Kwinto 2014-08-10 15:30:47

  Jadąc od miejsca na zdjęciu w drugą stronę (ku kąpielisku ruda) można się nabawić wstrząsu mózgu. Cała rzeka wzdłuż szlaku była niedawno czyszczona, nie wiem jak można było zostawić takie wyboje na całym odcinku trasy. Tam się po prostu nie da jechać.
  Co do artykułu, oby nie skończyło się na obietnicach.

  8 0
 • ~czeski1 2014-08-10 15:43:38

  KOKRETNE pytanie do władz miasta (które myślą, iż damy się nabrać na ten pomysł); DLACZEGO rozbudowa dróg rowerowych nie miała miejsca przy realizowaniu ostatnich iwestycji drogoych - Żorska, Wodzisławska czy - najlepszy przykład - Wielopolska. Przecież, gdyby pomysł był przemyślany to budowane z takim trudem drogi OD RAZU byłyby wyposażone w pas dla rowerów. A tak trzeba będzie znowu zapłacić za pomysł/wykonanie. Stąd uważam, iż ten pomysł to typowa kiełbasa wyborcza i przejaw hipokryzji w stosunku do wyborców, którzy "wszystko kupią";

  12 0
 • ~hardmark 2014-08-10 18:35:02

  Zastanawiam się co jeszcze Adam F zwany przez niektórych prezydentem obieca przed wyborami. Zauważyłem działalność firm drogowych na ulicach osiedlowych. Po tylu latach wreszcie nowa nawierzchnia bez dziur. Czekam kiedy do mnie dojada. Rację mają ci co pytają dlaczego tych ścieżek nie zrobiono przy okazji remontu dróg. Byle wygrać wybory - bo to ostatnia kadencja kiedy będą do podziału fundusze unijne ,które można wykorzystać np. na budowę dziwnych rzeźb albo placyków około kościelnych.

  5 0
 • ~ 2014-08-10 19:11:20

  hardmark, teraz przed wyborami będzie jeszcze trzeba uzbroić glebę w światłowód , też nie rozumie dlaczego podczas remontu nie budowali tych ścieżek, może trzeba podczas wyborów wybrać osobę która powinna w magistracie zrobić czystki, p. Wowra a jak traktują w magistracie, ja czuję się jak insekt. Nie wiem dlaczego nie wypowiedziała się tutaj p. rzecznik Lucyna T, bardzo lubię jej komentarze są takie proste, hehe

  5 0
 • ~Arteks 2014-08-10 20:18:34

  @Mirek Wowra @tbone - nigdy mnie nie dziwią różne głupoty wypisywane przez hejterów ale dziwi mnie to co wy piszecie. Budżet Rybnika jest co raz wyższy, dochody miasta stabilne, a to ma przełożenie również w dochodach mieszkańców bo dochody miasta w dużej części opierają się na wpływach z podatku od dochodów jaki wszyscy płacimy. Zresztą nigdy w historii miasta nie powstawało tyle domów i inwestycji developerskich co obecnie co świadczy o zasobności portfeli obecnych lub przyszłych mieszkańców. Możliwe że to ma związek z kampanią wyborczą przy czym poszukajcie sobie w starych artykułach na rybnik.com.pl jak wszyscy krytykowali obecnie ścieżki rowerowe i domagaliśmy się zmian. W Rybniku ścieżki rowerowe w dużej mierze są zaniedbane, niektóre źle wytyczone (np. zamiast przez rynek to lecą jakimiś uliczkami wokół szpetnych jednorodzinnych kostek na św. Jadwigi czy Poprzecznej) z dziurami i korzeniami w lasach. Brak ścieżek w wielu miejscach. Zatem to, że UM i Fudali dał sobie wreszcie powiedzieć i chce podejść do tematu kompleksowo to dla rowerzystów bardzo dobra nowina. Do tej pory nasz Urząd Miasta był zachłyśnięty "kultem moto" i prawie wszystkie inwestycje dotyczyły wyłącznie dróg i kierowców. W tym roku robiony jest deptak - chyba pierwsza inwestycja z myślą o pieszych od wielu lat, może uporządkowane zostaną trasy rowerowe, a może wreszcie wezmą się za transport publiczny i dostosują go do Rybnika XXI wieku? Pomarzyć można, szczególnie w okresie kampanii wyborczej ;)

  0 6
 • ~ 2014-08-10 20:25:05

  drogi Arteksie, nie rozumiem dlaczego uważasz, że jeśli ktoś powie to co myśli na forum, to od razu musi być jakimś hajterem? to już w Polsce nie można się wypowiadać aby nie podlegać pod partyjną cenzurę i szuflatkowanie?

  5 0
 • ~Jan R. 2014-08-10 20:36:35

  Ktoś, kto z wiadomych względów nie może jeździć na rowerze może opierać się wyłącznie na koncepcjach. Wolałbym, żeby to zagadnienie rozwiązał inny prezydent. Czego rybniczanom gorąco życzę.

  0 1
 • ~Arteks 2014-08-10 20:37:52

  @MirekWowra - ale ja nie napisałem, że ty jesteś hejterem. Natomiast hejterzy wszystko zawsze zaszczują tylko z powodu tego, że nie lubią danego miejsca czy ludzi. I to jest niezależne od tematu artykułu. Czyżbyś rzadko bywał w necie abyś nie wiedział jak co raz powszechniejsze jest to zjawisko? Przeczytaj uważniej jeszcze raz moją wypowiedź. Wracając do głównego wątku - od takich miast jak Rybnik które mają wysokie dochody wręcz wymaga się aby wreszcie zacząć wprowadzać politykę zrównoważonego transportu tak popularnego na zachodzie i w niektórych większych miastach Polski. Obecny stan dróg rowerowych jest generalnie kiepski i mam nadzieję że ten projekt będzie profesjonalny i obejmujący całe miasto.

  0 3
 • ~Arteks 2014-08-10 20:44:08

  @Jan R. - a jeśli ktoś nie potrafi pływać nie powinien budować u siebie basenu, ten kto nie umie grać w piłkę nie powinien inwestować w sport, a ten które nie potrafi śpiewać nie powinien remontować domu kultury. ;))) Każda inwestycja i każda dobra wiadomość o Rybniku zawsze powoduje pianę twojej złośliwości. Miałeś mi podać idealnego włodarza z regionu - moglibyśmy go wtedy skonfrontować z Fudalim. Czekam...

  2 0
 • ~igoola 2014-08-11 07:27:38

  proponuję osobom odpowiedzialnym za ten projekt pierwsze kroki skierować do firmy Endomondo, w dzisiejszych czasach wiele ludzi korzysta z tej aplikacji i pewnie można wykorzystać dane tras jakimi się najczęściej poruszają do opracowania mapy tras roweropwych, które powinny powstać tylko tam gdzie są potrzebne

  2 0
 • ~Jan R. 2014-08-11 08:28:39

  Arteks Fudali popełnił wiele błędów, zbyt wiele. Powodem tego jest jego brak wiedzy na temat funkcjonowania miasta. Genialnych amatorów nie ma, albo jest ich znikoma ilość, pan Adam do nich nie należy. Po raz drugi wyjaśniam tobie, nie mam żadnych ideałów, których można by postawić jako wzór dla zarządzających miastami. Poza tym powtarzam nie mam w ogóle żadnych, żyjących wzorów do naśladowania.

  2 0
 • ~Arteks 2014-08-11 10:49:13

  @Jan R. - to że nie podajesz żadnego ideału samorządowca to najlepiej świadczy o tym, że na tym portalu potrafisz tylko hejtować. Zero merytorycznej dyskusji i jakichś przykładów z twojej strony. A jakbyś chciał zauważyć to Rybnik cały czas jest wysoko w różnego rodzaju rankingach w przeciwieństwie do wielu innych śląskich miast więc raczej Fudali to elita. Gdyby Fudali wymienił parę osób ze swoich współpracowników w dziedzinach które nieco gorzej funkcjonują byłoby pewnie jeszcze lepiej. Natomiast to, że nie masz żadnych wzorców w życiu to widać. Idziesz jakąś swoją własną aspołeczną ścieżką w której towarzyszą ci frustracje, kompleksy i złośliwości które potem wylewasz na portalu sąsiadów którzy mają lepiej. Nawet sugerujesz że koncert ze stadionu zostanie w przyszłym roku przeniesiony do innego miasta mimo, że nie ma do tego żadnych podstaw. Ot taka żmija sąsiedzka z ciebie ;)

  1 0
 • ~markrotka 2014-08-11 12:15:06

  dzisiaj wszystko chce się budować na europejskim poziomie... nawet związki między kobietą i mężczyzną. chore.

  1 0
 • ~Kajzer 2014-08-11 17:06:55

  Ja się zastanawiam kiedy będą ścieżki rowerowe po Rybniku . Dzisiaj mamy po obrzeżach etc. Jakość tych ścieżek wola o pomstę do nieba.. Remontowano niedawno ul. wodzisławską.. Dlaczego koło tej ulicy do Wodzisławia nie zbudowano ścieżki byłoby taniej niż budować teraz... Może za 10 lat ścieżki rowerowe w Rybniku będą przypominać te np. z Trójmiasta... Marzyć można..???

  4 0
 • ~Jan R. 2014-08-11 20:28:02

  Arteks zgwałciłeś mnie. Moimi wzorami burmistrza są: Joachim Wolbergs, Gertrud Maltz-Schwarzfischer i Jürgen Huber. Ale oni działają w systemie, gdzie nie za bardzo można coś spieprzyć. Gdyby przyszła im ochota na spieprzenie czegoś to system ich wypluje. A u nas w kraju bezprawia, watażki typu prezydenci miast na prawach powiatu mogą wszystko. Jest to scheda po sowieckim systemie i nic na to nie możemy poradzisz. Można by takiego watażkę przejechać ale kto się poświęci?

  0 1
 • ~ 2014-08-11 21:57:18

  Od 100lat jest problem z przebiciem przejscia pod dworcem {ruiną} Rybnik Paruszowiec.Raptem jakies 5m.Oczywiscie w projekcie{zaznaczam w projekcie}remontu znowu się przejscia nie przewiduje.A niech tam ludziska wspinają sie na nasyp albo biegają dookoła.Wiadomo że sciezka rowerowa brzmi przed wyborami lepiej niż jakies tam przejscie.Niech prezydent pokaże jak niepełnosprawny ma się dostać z ulicy Żuzlowej na tenże dworzec.

  3 0
 • ~p1chrunch 2014-09-04 18:30:17

  Europejski poziom. Kurde, jak wy się dajecie na to nabrać. Zróbmy system bezkolizyjnych autostrad rowerowych, to prześcigniemy europejskie poziomy jako Polacy.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 308