Ponad stu zawodników rywalizowało w Etixx Silesiaman Triathlon Rybnik

2016-05-06, Autor:
W Rybniku po raz pierwszy zostały zorganizowane zawody z cyklu Silesiaman Triathlon.

Bazą imprezy, która została przeprowadzona w formule crosstriathlonu, był Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji “Pod Żaglami”. Dzięki wysokiej temperaturze wody Zalewu Rybnickiego (około 17 stopni Celsjusza), zawody można było przeprowadzić nie wyłączając części pływackiej.

W pierwszej kolejności do rywalizacji stanęli młodzi sportowcy. Tradycją zawodów Silesiaman Triathlon jest to, że zachęca się dzieci do aktywnego spędzania czasu i tym samym zaprasza ich do rywalizacji w duathlonie w czterech kategoriach wiekowych. Zaczęli najmłodsi do 6. roku życia. W tej grupie znalazło się nawet dziecko, które nie ukończyło 2. roku życia, ale z pomocą rodziców dzielnie dotarło do mety. Potem rywalizowała grupa w wieku 7-9 lat nazywana „kids”, a na koniec odbył się łączony start dwóch grup dzieci do 14. roku życia. Duathlon dla dzieci zaczyna się jazdą na rowerze, a kończy bieganiem (dystanse rosną proporcjonalnie do wieku). Na każde dziecko na mecie czekała nagroda w postaci pamiątkowego medalu, a najlepszej trójce z każdej z grup wiekowych zostały wręczone dyplomy i upominki od sponsorów.

O bardzo wartościowe nagrody od sponsorów rywalizowali później dorośli. Strzał z pistoletu startowego dał sygnał do rozpoczęcia rywalizacji na około 750-metrowym dystansie pływania. Po tej części zawodów zarysowała się czołówka, ale jak się później okazało, ta kolejność znacznie się zmieniła w trakcie wyścigu na rowerach. 22 km jazdy w pagórkowatym terenie najszybciej pokonał Jakub Wożniak (zawodnik „Dotsport” z Krakowa). Jak przystało na jednego z czołowych triathlonistów w Polsce prowadzenia już nie oddał i z ponad dwuminutową przewagą dobiegł do mety po 5 km trasie, która była malowniczo poprowadzona na zaporze jeziora. Za nim uplasowali się Mateusz TylekKrzysztof Kostrzewski. Wśród kobiet nie miała sobie równych zwyciężczyni całego cyklu Sielesiaman Triathlon w 2014, Katarzyna Sowa reprezentująca „Diagnostix” i ”Hotel Podium”.

Warto dodać, że na 11. miejscu zawody zakończył Sławomir Szurek z Rydułtów. Najlepszy rybniczanin, Michał Szczyrbowski, uplasował się na 23. pozycji.