zamknij

Wiadomości

Polski Alarm Smogowy: rząd nie realizuje antysmogowych obietnic

2017-11-16, Autor: 

Polski Alarm Smogowy postanowił sprawdzić, jak przebiega realizacja ogłoszonego w styczniu 2017 r. przez rząd programu Czyste Powietrze, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu. Wnioski nie napawają optymizmem.

Reklama

Program Czyste Powietrze składa się z 14 punktów. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili, jak przebiega realizacja obietnic. Po 10 miesiącach nie zrealizowano w pełni żadnego z punktów. Jedynie Ministerstwo Rozwoju wykazało się aktywną postawą.

- Do zaangażowanych w realizację programu ministerstw wystosowaliśmy zapytania o informację publiczną, w których zapytaliśmy o postępy prac nad programem. Następnie otrzymane odpowiedzi porównaliśmy z zapowiedziami i tym, co trzeba zrobić, by rozwiązać problem – mówi Anna Dworakowska i tłumaczy, że do oceny wykorzystano pięciostopniową skalę: od prace nierozpoczęte do obietnica zrealizowana. Podkreśla, że w tej ostatniej kategorii nie znalazł się ani jeden punkt programu.

Od stycznia nie udało się bowiem zrealizować żadnej z obietnic rządu. Zaledwie w jednym punkcie postęp prac zasłużył na uznanie, że prace są zaawansowane – tak oceniono postępy dokonane przez Ministerstwo Rozwoju we wdrażaniu standardów emisyjnych dla kotłów. Regulacja ta wymaga jednak uszczelnienia.

W trzech prace w ogóle nie zostały rozpoczęte. W dwóch dokonano umiarkowanych postępów, a w pozostałych dziewięciu coś zaczęto robić, ale postępy są zdecydowanie niedostateczne, a efekty niewidoczne.

Tak jak w przypadku prac nad ograniczeniem ubóstwa energetycznego, gdzie zapytane o nie Ministerstwo Energii, pochwaliło się powołaniem zespołu oraz zorganizowaniem jednego spotkania. Nie było jednak w stanie przedstawić żadnych dokumentów.

- Tempo prac budzi poważne zaniepokojenie. Od ogłoszenia programu minęło już 10 miesięcy, a wciąż w pełni nie zrealizowano żadnej z obietnic. Oznacza to, że czeka nas jeszcze wiele sezonów grzewczych ze smogiem.

Szczególnie martwi brak norm jakości dla paliw stałych, które zapowiadano na pierwszą połowę tego roku i są niezbędne, by wygrać walkę o czyste powietrze oraz programów finansowych, które powinny pomóc w wymianie źródeł ciepła, szczególnie najuboższym mieszkańcom naszego kraju – komentuje Andrzej Guła.

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego zwracają też uwagę na niewielką ilość środków zarezerwowanych w budżecie na cele związane z ochroną powietrza. - Przeznaczono na to 200 milionów złotych. To mniej niż 10 proc. szacowanych wydatków na program „Strzelnica w każdym powiecie” - mówi Dworakowska.

- Z przeprowadzonej oceny uwidacznia się nie tylko brak postępu działań w zakresie programu czyste powietrze, ale też brak koordynacji prac pomiędzy ministerstwami. Dlatego też, apelujemy do pani premier Beaty Szydło o przyspieszenie i skoordynowanie prac rządu nad programem czyste powietrze.

Mamy nadzieję, że pani premier zmobilizuje swoich ministrów do intensywniejszych działań na rzecz czystego powietrza i zapewni koordynację działań poszczególnych resortów z poziomu Kancelarii Premiera. Brak tej koordynacji w sposób ewidentny wpływa na brak znaczących postępów w realizacji Programu Czyste Powietrze, mówi Guła.

Polski Alarm Smogowy stworzył też stronę internetową, na której informuje o postępach w realizacji programu Czyste Powietrze. Można ją znaleźć pod adresem www.polskabezsmogu.pl.

Dodajmy, że na konkretne działania dotyczące walki ze smogiem czekały m.in. Marklowice. Ponieważ nie doczekały się żadnych propozycji, postanowiły wdrożyć własny, nowatorski program ograniczania niskiej emisji. Według badań smog w 52 proc. składa się z wyziewów niskiej emisji.

------

Polski Alarm Smogowy to inicjatywa skupiająca ruchy obywatelskie, m.in. Rybnicki Alarm Smogowy, zatroskane jakością powietrza w Polsce.

Uważacie, że rząd zrealizuje program Czyste Powietrze?

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
  • ~Marcin74 2017-11-16
    08:54:00

    77 14

    Rozczuliło mnie to zdanie: "Ilość środków zarezerwowanych w budżecie na cele związane z ochroną powietrza. - Przeznaczono na to 200 milionów złotych. To mniej niż 10 proc. szacowanych wydatków na program „Strzelnica w każdym powiecie” - 0.62% budżetu miejskiego - tyle jest wart w złotówkach problem smogu w Rybniku dla rybnickich urzędników . Pomimo całego tego PR-owego jazgotu, ten procent dokładnie pokazuje gdzie urzędnicy mają rybnicki smog.

  • ~dr_Moriarty 2017-11-16
    10:43:57

    43 6

    Od dobrych dwóch dób utrzymuje się średnio 6-8 krotne przekroczenie normy pyłu zawieszonego. Jest przymrozek, nie ma wiatru. Czy UM wystosował w związku z tym jakieś oświadczenie? Bo na stronie serwisu miejskiego nie mogę nic znaleźć. A może to sytuacja nie warta wzmianki?

  • ~gorgul 2017-11-16
    11:32:25

    42 7

    To dokładnie jak nasz prezydent miasta. Są dopłaty do solarów (dla bogatych) jest wymiana kopciuchów na EKO kopciuchy 5 klasy wydmuchujące wentylatorami cały popiół z pieca czyli PM2,5 PM 10 i nawet PM 5mm. To wszystko zlikwidować i rozbudowa sieci ciepłowniczej. Kochany wojewoda nakazał zlikwidować miały, to niech nakaże władzom miast budowę ciepłowni i ciepłociągów, i niech skończą z dopłatami do bogatych i do EKO kopciuchów.

  • ~halupczok1 2017-11-16
    11:46:34

    36 20

    Nie ma wiatru to jest smog - wszystko w temacie. Poza tym większość zwraca uwagę tylko na kominy nik nie chce widzieć dymiących stojących w korkach aut.

  • ~pprywatne 2017-11-16
    12:06:03

    30 12

    ~halupczok1 - Z mojej rury wydechowej leci chyba czystsze powietrze niż to zasysane do silnika... Szczególnie między godziną 18:00 a 2:00.

  • ~truman20 2017-11-16
    12:28:38

    25 7

    Czy jaśnie rząd poniesie za to jakieś konsekwencje? Czy ktoś osobiście poniesie za to jakieś konsekwencje? NIEEE. Byle podatnicy zrzucą się na ich nieróbstwo i jest wypłata, resztę mają w poważaniu. I tak od lat.

  • ~truman20 2017-11-16
    12:31:30

    27 10

    Dzisiaj rano przechodziłem przez rynek w Rydułtowach, to siekierę można było powiesić w powietrzu. Kumpel mi pisał, że w Jankowicach jego żona prawie się obuliła w pracy a resztę pracowników boli głowa od samego rana i szczypią oczy, bo ktoś wietrzył pomieszczenia przed pracą. Brawa dla (nie)rządu!

  • ~Arteks 2017-11-16
    12:42:11

    16 26

    @pprywatne - szczególnie "czyste" spaliny lecą z diesle z wymontowanymi filtrami DPF. ;) Kierowca siedzi w szczelnie zamkniętym aucie w korku i nie czuje tego, co czują piesi przechodzący obok. Tak samo jak właściciel śmieciucha w piwnicy nie widzi tego co wydostaje się z komina jego chałupy. Ok. 15-20% udział w smogu pochodzi z aut. @marcin74 - uważasz, że rozdanie 6 mln zł ludziom bez żadnych kryteriów dochodów to mało? Przecież za takie pieniądze w ciągu kilku lat możnaby zbudować super nowoczesne lodowisko? Skandaliczne jest to, że państwo toleruje bezkarne trucie innych przez bogatych ludzi. Byłem na stronie Polskiego Alarmu Smogowego i cieszy mnie to, że walczą także o wiele większą restrykcyjność w temacie - a także to o czym wielu pisze także na tym portalu - obowiązkowe podłączanie się do ciepłociągów w sytuacji kiedy biegnie blisko budynków.

  • ~Arteks 2017-11-16
    12:44:57

    18 24

    @truman20 - bo w miejscowościach w których nie ma straży miejskiej, może dochodzić jeszcze problem palenia śmieci. W Rybniku czy Wodzisławiu ludzie się trochę przestraszyli bo nalotach i karach w ostatnich latach. Zawsze jak przejeżdżam przez Jejkowice, Gaszowice, Rydułtowy, Radlin to zamykam w aucie obieg i czuję się jakbym przejeżdżał przez jakiś rezerwat wulkaniczny. Tam nikt nie oszczędza na opale, dużo domów z cegły bez tynku. Moim zdaniem to totalne piekło regionu (tak samo jak rybnickim piekiełkiem jest Popielów i Niedobczyce).

  • ~Lateks 2017-11-16
    13:09:17

    24 4

    Arteks:"Zawsze jak przejeżdżam przez Jejkowice, Gaszowice, Rydułtowy, Radlin to zamykam w aucie obieg i czuję się jakbym przejeżdżał przez jakiś rezerwat wulkaniczny. "
    Jak to jest że jeździsz autem zamiast komunikacją miejską, ba nawet pociągi tam jeżdżą.

  • ~Arteks 2017-11-16
    13:19:24

    6 22

    @lateks - korzystam z wszystkich środków lokomocji. W przypadku auta - tam gdzie nie ma dojazdu niczym innym. A ty masz coś do napisania w temacie?

  • ~pprywatne 2017-11-16
    13:36:41

    14 1

    ~Arteks - Samochody z usuniętym DPF nie mogą być dopuszczone do ruchu. Są odpowiednie służby, które powinny to kontrolować, więc to raczej nie problem.

  • ~pprywatne 2017-11-16
    13:38:34

    10 3

    ~Arteks - I tu masz rację, ja wolę siedzieć wygodnie w cieplutkim samochodzie niż iść pieszo w smrodzie.

  • ~Arteks 2017-11-16
    13:51:46

    4 17

    @pprywatne - i dlatego warto tworzyć w centrum strefy bez ruchu samochodów! Przynajmniej tam są miejsca gdzie można chodzić i nie być narażonym na smród z rur wydechowych. Odnośnie DPF to musiałbyś trafić na tzw. "krokodyli" z ITD, a ci stoją prawie wyłącznie w okolicy MOPów na autostradach i ekspresówkach i interesują się głównie ciężarówkami. Ale wiesz co ci powiem? Wszystko przed nami. Właśnie zmieniono zasady przeglądów aut. Wycieczka między stacjami w przypadku różnych gratów będzie ukrócona. Z filtrami DPF też w końcu ktoś zrobi porządek tak samo jak z opłatami parkingowymi. Wkrótce samorządy dostaną bardzo dobre narzędzie do zarabiania na wygodnickich. ;)

  • ~Marcin74 2017-11-16
    15:46:57

    12 0

    Arteks – uważam, że 0,67% z budżetu ponad stutysięcznego miasta wydane na najważniejszy problem w mieście to skandalicznie mało. Ułamek procenta pieniędzy wydawany przez miasto na problem, który dotyczy wszystkich mieszkańców miasta bez wyjątku jest jawną i totalną kpiną z mieszkańców Rybnika. Ten ułamek bez cienia wątpliwości pokazuje na którym miejscu w hierarchii ważności miejscy urzędnicy stawiają problem smogu w Rybniku. Jeśli mam wybierać między lodowiskiem, remontem rynsztoku, galerią miejską, parkingiem piętrowym, zatrudnianiem nowych urzędników, organizowaniem dni przedsiębiorczości, kongresów, debat, konferencji itd. a miastem, które nie zabija powietrzem to dla mnie wybór jest prosty i oczywisty. Dla UM priorytety są kompletnie inne. Wszystkie rzeczy, które wymieniłem są bardzo ważne ale żadna z nich nie jest ważniejsza od smogu, który zabija mieszkańców. Ułamek procenta - tyle kosztuje miasto zatkanie gęby większości mieszkańców, którzy mają dość smogu i siedzą cicho. 0.67% - tyle kosztuje miasto np.: zadowolony z działań urzędników Arteks.

  • ~MaciejK 2017-11-16
    15:54:05

    5 2

    A rząd w ogóle coś realizuje oprócz swoich chorych ambicji?

  • ~Arteks 2017-11-16
    15:59:56

    9 16

    @marcin74 - masz pretensje do Urzędu Miasta - a czemu nie do tych którzy produkują smog? Czemu domagasz się zwiększenia kwot na walkę ze smogiem z funduszy miejskich, a nie widzisz łatwego rozwiązania problemu wymiany pieców i termomodernizacji w postaci kredytów? Dlaczego ludzie nie widzą problemu w zadłużaniu się na nową lodówkę, remonty i wymianę mebli lub auta co kilka lat, a nie chcą inwestować w swoje własne domy? Pomijam starsze osoby które czasami nie mają już ani chęci ani siły na jakieś zmiany. Ale czy według ciebie jest fair, że ktoś w sile wieku wybudował w ostatnich 15 latach dom z świadomym wyborem tzw. śmieciucha i teraz Urząd Miasta (z podatków wszystkich mieszkańców i firm) ma dokładać do takiego prywatnego interesu? Skąd się bierze ciągle taka roszczeniowość i pretensjonalizm w sytuacji kiedy prezydent w ogóle nie musiałby przeznaczać na prywatne budynki jakichkolwiek pieniędzy? Ja rozumiem działania państwa zmniejszające np. akcyze itd. Ale dlaczego ktoś ma dopłacać do prywatnych domów? To jest sprawa postawiona na głowie. Na zachodzie Europy i w Ameryce ludzie mieszkają tak jak ich na to stać. Nikt nie stawia sobie nowego dużego domu - nie kalkulując czy będzie w stanie go ogrzać. W Finlandii gdzie klimat jest o wiele bardziej ostry niż u nas - w ogóle nie ma wśród młodych ludzi mody na mieszkanie w domkach. W Helsinkach czy Turku budują się całe nowe dzielnice apartamentowców - oczywiście podłączonych kompleksowo do źródeł ciepła. A u nas ludzie chcą mieć 8 pokojów, 2 łazienki, 2 balkony i 3 garaże oraz ogród - a jednocześnie chcą to ogrzewać sposobem XIX wiecznym...

  • ~Marcin74 2017-11-16
    16:29:43

    12 1

    Arteks – Mam pretensje, bo sami urzędnicy stawiają smog jako ważny problem. Bo trąbią PR-owe sukcesy w walce ze smogiem. Bo często chwalą się tym ile to nie wydano na walkę ze smogiem. A to wszystko jest kpina widząc liczbę 0.67%. To nie jest żadna walka. To rzucenie ochłapów mieszkańcom miasta. Czekam aż Prezydent lub któryś z urzędników posłucha Twojej rady i powie, że smog to nie jest problem UM ale samych mieszkańców i mieszkańcy sami mają sobie z tym problemem walczyć. A czy wg. Ciebie jest fair, ze urzędnik wydaje miliony złotych na remonty rynsztoku, galerię miejską, parking piętrowy, tężnie, ścieżki rowerowe, trasę Racibórz Pszczyna? Dlaczego nie widzisz łatwego rozwiązania tych problemów przez samych mieszkańców? Dlaczego mieliby nie mijać rynsztoka? Nie starcza galeria w teatrze? Parkować tam gdzie jest miejsce albo nie jeździć autem? Jeździć rowerem po ulicach? Postać trochę w korkach a nie jechać trasą R-P? Dlaczego nie mogliby wytrzymać bez załatwienia spraw w urzędzie do czego potrzebna jest nowa armia urzędników za 20 mln rocznie? A dlaczego ktoś ma dopłacać do rodzin alkoholików? A dlaczego ktoś ma dopłacać do rodzin wielodzietnych? A dlaczego ktoś ma dopłacać do transportu zbiorowego? A dlaczego ktoś ma dopłacać do remontu prywatnej bazylki? A dlaczego ktoś ma dopłacać do gruntu przekazanego pod nowy kościół na Chabrowej? Bo na to wszystko są wydawane pieniądze przez UM W Rybniku. Dlaczego ktoś ma dopłacać do tych wszystkich rzeczy? Spokojnie można się bez tego obejść i mocno obniżyć daniny które urzędnicy z taką chęcią pobierają. Wtedy można zmuszać mieszkańców do walki ze smogiem. Dopiero kiedy sam urzędnik udowodni, że smog to najważniejszy w mieście problem. Urzędnik ma to gdzieś. Dla rybnickiego UM wszystkie rzeczy, które wypisałem i wiele innych jest setkimilionów złotych bardziej ważne niż problem smogu. 0.67% wydatków z budżetu miejskiego. Tyle jest wart smog dla rybnickiego urzędnika.

  • ~ 2017-11-16
    16:46:11

    4 4

    Jeżeli zamknę się w kwocie 3-4 tys na sezon grzewczy gazem to z przyjemnością przerobię instalację przykro się robi że nie widzę sąsiedniej wsi tylko . przez okno nie widzę sąsiada!!!

  • ~Arteks 2017-11-16
    17:18:15

    5 10

    @marcin74 - przesadzasz bo budowa dróg, dróg rowerowych czy jakiekolwiek miejskie inwestycje to zadanie miasta. Ale nigdzie na świecie rolą miasta nie jest wyręczanie mieszkańców jeśli chodzi o utrzymanie swoich domów. Jeśli ktoś chce wybudować wielką willę czy pałac z basenami - ma do tego prawo. Ale nikt mu nie będzie tego utrzymywał!!! Słyszałeś aby gdzieś ktoś kupił komuś lodówkę, płacił rachunki za prąd albo paliwo do auta? To nie jest rola samorządów. Niestety ale chcesz na siłę robić z właścicieli domów ofiary losu... Tu już wiele osób pisało i podawało przykłady ile zaoszczędzili po termomodernizacji domu, nawet jeśli dom podłączyli do co/gazu, zamontowali pompę ciepła lub przeszli na ekogroszek czy pellet. To nawet nie chodzi o inne źródło opału - po prostu przez przestarzałe konstrukcje domów i braki w ociepleniu, przez komin idzie 2-5x tyle opału zupełnie niepotrzebnie. Rolą miasta jest budować mieszkania komunalne dla uboższych mieszkańców (niestety u nas tego zaniechano), likwidować piece węglowe w miejskich budynkach, edukować, lobbować o nowe rozwiązania ustawowe ale na pewno nie inwestować w prywatne piwnice.

  • ~Marcin74 2017-11-16
    17:55:50

    5 1

    Arteks – Urzędnicy sami określają swoją role w walce ze smogiem w naszym mieście. To urzędnik twierdzi, że robi wszystko co może w sprawie smogu w Rybniku. Urzędnik mija się z prawdą. Urzędnik wydaje 0.67% miejskiego budżetu na tą „walkę”. Urzędnik z jednej strony mówi, że mu zależy z drugiej liczby pokazują jak bardzo urzędnik ma mieszkańców gdzieś. Świetnie, że urzędnik edukuje, lobbuje ale TO ZA MAŁO i jest nieefektywne !!! Jeśli ten sam urzędnik twierdzi, że smog to problem nr1 w mieście i ten sam urzędnik przeznacza 0.67% budżetu na walkę z tym najważniejszych problemem, równocześnie wydając setki milionów na inne rzeczy to gdzieś, ktoś mija się z prawdą. Dla mnie sprawa jest oczywista: albo niech urzędnicy przyznają, że problem smogu jest dla nich trzeciorzędną drobnostką w porównaniu do inny miejskich problemów – wtedy 0.67% wydatków na problem smogu ma sens - albo jeśli urzędnik twierdzi, że smog to najważniejszy problem w miesić, to niech wydatki na walkę z tym problemem będą proporcjonalne – nawet kosztem innych, mniej ważnych problemów. Stan, który mamy teraz jest typowym urzędniczym zagraniem pod publiczkę: Dużo mówić – mało robić a ty bronisz tego stanu rzeczy tym samym wpisując się w jawne robienie z mieszkańców Rybnika ludzi nie potrafiących dodać 2 do 2. Mam nadzieję, że mieszkańcy miasta są mądrzejsi i nie dadzą nabijać się w butelkę ulotkami, bzdurnymi nieefektywnymi a przynoszącymi jedynie koszty uchwałami, wieloletnim nic nie wnoszącym lobbingiem czy zakazami bez możliwości skutecznego ich egzekwowania.

  • ~Arteks 2017-11-16
    18:14:49

    2 12

    @marcin72 - bardzo często "jadę" po urzędnikach ale smog to nie ich wina. To wina właścicieli "śmieciuchów", czasami czystej pazerności lub nieświadomości skali problemu. Np. bardzo często pojawiał się argument, że "zawsze tak było". No ale jakby tak myśleć, nie byłoby żadnego postępu. Wszyscy chcą używać pralki zamiast raszpli czy mieć telewizję cyfrową zamiast czarno białego telewizora na lampy. Dlaczego więc nie porzucić starych zwyczajów związanych z grzaniem mieszkania przez zatruwanie swojego miasta? Czy w twoim przypadku zrzucanie winy na urzędników to leczenie wyrzutów sumienia? Jeśli tak to dobrze, że takie wyrzuty masz. Kiedyś zrozumiesz, że byłeś w wielkim błędzie. Przecież przez smog twój komfort życia też cierpi czyż nie? Gdyby nadal muł był w takiej powszechnym stosowaniu jak poprzedniej zimy - mielibyśmy jeszcze gorsze piekło, chociaż już nawet teraz dobrze nie jest.

  • ~Marcin74 2017-11-16
    18:53:12

    7 2

    ~Arteks – przestałem czytać Twój wpis po słowach „bardzo często "jadę" po urzędnikach”. Skoro w pierwszym zdaniu piszesz od czapy, to reszta wypowiedzi musi mieć taką samą wartość. Sorry, ale jak czytam to co piszesz, to zaczynam mieć przed oczami taką starszą panią ubraną w różowe kimono prezentującą wiadomości w pn koreańskiej telewizji. To za mocne doświadczenie dla mnie. Bywaj ;)

  • ~romcost 2017-11-16
    18:58:10

    3 1

    ~pprywatne jak tak dalej pójdzie to nie będziemy musieli do samochodów paliwa wlewać, wystarczy to co do silnika z powietrzem wpadnie ...

  • ~laguna 670 2017-11-16
    19:09:12

    5 1

    Witam chłopu trzeba zakupić dup..e wiatraki by narobić trochę wiatru i sprawa smogu ucichnie .Chcieli by ludzie palili węglem wiec palą . Większy smród niż w zeszłym roku jest .Solary sponsorowane przez Kuczerę gówno dają pieniędzy w kasie również brak trzeba nabić kasę komuś w kieszeń i zakupić z 200 czujników pozawieszać co 100 m bedzie git wtedy .

  • ~laguna 670 2017-11-16
    19:12:25

    3 1

    BRAWO gorgul TAKA PRAWDA

  • ~romcost 2017-11-16
    19:19:30

    9 1

    ~Arteks
    Chłopie pieprzysz jakbyś smogu się nawdychał... Z naszych podatków kasa idzie nie tylko do prywatnych właścicieli domów, ale także tych, którzy mieszkają w blokach - a jak myślisz, za co spółdzielnie i wspólnoty ocieplili bloki ? Z czynszu ? Niestety, aby pozbyć się smogu zamiast srać górnikom (kopalniom) należy dofinansować i to znacząco termomodernizacje i wymianę źródeł ciepła. Wydać na to kasę raz i mieć święty spokój. Wszyscy płacimy podatki i wszyscy oddychamy tymi samymi związkami chemicznymi (bo powietrze to już chyba nie jest), dlatego w tym zakresie działania UM wspierające mieszkańców (wszystkich, także tych na blokach) mające na celu poprawę jakości powietrza powinny jednoczyć a nie dzielić i wszystkim powinno zależeć, aby wspomagać mieszkańców w działaniach, które powuoują zmniejszenie niskiej emisji.

  • ~Arteks 2017-11-16
    19:38:18

    3 18

    @romcost - bloki spółdzielcze są ocieplane wyłącznie z zasobów członków spółdzielni. Chyba że masz na myśli bloki komunalne ale... to w takim przypadku nie dziwi, bo miasto jest ich właścicielem. Przeważnie w komunalnych są małe mieszkania i zasiedlają je najbiedniejsi. Jeśli ktoś złoży wniosek mieszkaniowy to po kilku latach ma szansę na mieszkanie jeśli jego dochody nie przekraczają jakichś kwot i jeśli jest mieszkańcem naszego miasta. Natomiast w przypadku domów prywatnych nie można mówić o biedzie - raczej o pazerności, nieświadomości lub bagatelizowaniu problemów. Nikt na świecie nie buduje domu by potem produkować smog i mówić, że to "problem urzędników". Takie rzeczy tylko w Polsce. @marcin74 - bo wspomniałem o wyrzutach sumienia?

  • ~romcost 2017-11-16
    19:49:11

    10 1

    ~Arteks
    Wierz mi że z zasobów członków, to by nawet domu jednorodzinnego nie ocieplili, zainteresuj się trochę, z kąt mają kasę...

  • ~laguna 670 2017-11-16
    20:13:21

    5 2

    By wam kurka nie pobudowali tych bloków ciekawe gdzie byś cie się podziali wy lewusy jedne pod mostami chyba co trzeci czynszu nie płaci a w gębie mądry .

  • ~Arteks 2017-11-16
    20:54:11

    8 21

    @romcost - wiesz lepiej od członka spółdzielni? Sami płacimy za termomodernizację. Mało tego, pewnie nie wiesz, że w przeciwieństwie do dzielnic z domkami, familokami czy blokami ZGM, pokrywamy koszty nasadzeń i utrzymania drzew, koszenia trawników, utrzymywania parkingów, dróg osiedlowych, chodników, a nawet placów zabaw. @laguna670 - akurat mi niczego nie pobudowali bo musiałem sobie kupić mieszkanie. Ale przynajmniej nikogo nie truję tak jak ty. Nikt nie chciał, żebyście palili węglem tylko żebyście przestali palić odpady jak jakieś dzikusy.

  • ~romcost 2017-11-17
    19:41:11

    8 0

    ~Arteks
    Przez 42 lata byłem członkiem spółdzielni i wiem o czym piszę...

  • ~ 2017-11-17
    20:19:13

    7 2

    Panie arteksie :"Na sfinansowanie najlepszych projektów inwestycyjnych, czyli takich, które uzyskają najwyższą ocenę zarezerwowano ponad 28 mln zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania (intensywność wsparcia) wynosi 85 procent)"....tak było w woj. zachodniopomorskim w zeszłym roku....więc proszę nie pitol tu, że to z zasobów spółdzielni(zwłaszcza tych gdzie blisko połowa ludzi nie płaci), bo jeden króliczok termomodernizowanoby nie 2-3 miesiące, a 2-3 lata!!!

  • ~Arteks 2017-11-17
    21:06:06

    2 12

    @romcost - pewnie mieszkałeś w czasach kiedy nie znano pojęcia termomodernizacji, a więc nie mogłeś uczestniczyć finansowo w czymś czego wtedy nie realizowano. Pewnie też nie zdajesz sobie sprawy jak cieplej zimą i chłodniej latem jest w blokach po termie. Ta w RSM postępuje regularnie ale dopiero od ok. 8 lat czyli trochę później niż w innych spółdzielniach naszego kraju. Według cytatu (poniżej) w 2014 z 237 bloków, 35% było już po modernizacji. Wiadomo, że blok blokowi nierówny bo są takie gdzie jest tylko kilkanaście mieszkań, a są takie że jest nawet 150.
    Środki na to pochodzą od podwyższonych czynszów specjalnie na ten cel oraz dedykowanych "termomodernizacyjnych" kredytów jakie zaciągnęto w bankach. Możliwe, że jest jakiś niewielki wkład EU na to ale w takich projektach to może być nie więcej niż 15% i musi być tabliczka po wykonaniu, a na większości bloków czegoś takiego nie ma więc można wnioskować, że RSM w niewielkim stopniu korzysta ze środków EU. Te kredyty też będą spłacać członkowie spółdzielni. Proszę o to wywiad z członkiem zarządu gdzie to jest wyjaśnione: https://www.rybnik.com.pl/wywiady,potrzeb-jest-bardzo-duzo-i-pewnie-nigdy-nie-zostana-w-pelni-zaspokojone,wyw4-1630.html
    @scpetyk3 - SRBowski buraku - to sam sobie wyobraź teraz, że mimo tego iż jacyś lytonie nie płacą, to dzięki "solidarności" lokatorów udaje się robić takie wielkie rzeczy jak termomodernizację nawet 11 kondygnacyjnych wieloklatkowych bloków. A wy na wsiach charakteryzujecie się taką: biernością, aspołecznością, brakiem współpracy i biedą, że multum wiosek w powiecie SRB nie ma w ogóle gazociągu, nie wiecie co to ciepłociąg, ba... w wielu wioskach nadal nie ma nawet kanalizacji!!! Po prostu czyste średniowiecze.

  • ~ 2017-11-17
    21:49:06

    9 4

    arteks wystarczy ci rzucić konkretem i nerwy ci puszczają....niestety nie zniżę się do twojego prostackiego poziomu, bo tobie uchodzi KAŻDE OBRAŻANIE LUDZI, a my, aby nie dostać bana musimy omijać takie coś jak ty, bo jak mowiła moja nieżyjąca Starka : "synek nie ruszej tego, bo bydzie śmierdzieć"...to i nie ruszam

  • ~ 2017-11-17
    21:51:37

    10 3

    Arteks sind genug, um dir einen Beton zu werfen, und Nerven lassen dich gehen .... leider werde ich nicht auf dein einfaches Niveau sinken, weil du JEDER VERTEIDIGER MENSCHEN kommst, und wir müssen nicht von etwas wie dir verbannt werden, weil mein toter Oma sagte: "Ich werde es nicht bewegen, weil es stinken wird" ... und ich bewege mich nicht

  • ~Arteks 2017-11-17
    22:07:19

    4 12

    @sceptyk3 - nie rzuciłeś ani jednym konkretem. Rzuciłeś za to paroma prostackimi słowami których nie powinno się używać w mowie publicznej (a do takich należy też komentarz na poważny problem w jakimś portalu). Jakiś nieweryfikowalny przykład z zach.-pom. - ma się do RSM mniej więcej tak jak zgazyfikowany, czysty kurort nad Bałtykiem do zasyfionej smogiem wsi koło Rybnika. ;) I nie wmawiaj mi jakiegoś obrażania bo mój język chociaż cięty, nigdy nie jest chamski czy wulgarny. Za to ode mnie dostałeś konkret - jak działa solidarność i współpraca lokatorska dzięki której modernizujemy i upiększamy bloki, a potem mniej płacimy za ciepło. A u was brak jakiejkolwiek współpracy, jakiegokolwiek przyszłościowego myślenia. Napisałem nieprawdę, że w wioskach SRB ludzie nadal mają szamba zamiast kanalizacji, nie wiedzą co to ciepłociąg czy gaz? A gdyby nie znane rybnickie firmy - nie mielibyście nawet internetu... I nad tym należy ubolewać bo od czasu jak do szybkiego netu podłączono SRB - na tym portalu poziom wypowiedzi nieco spadł.

  • ~TajnyAgent 2017-11-18
    18:17:17

    5 0

    Znajdując wolną chwilę chciałbym do szanownego Pana @Arteks'a coś zakomunikować:

    Daj sobie spokój z tą swoją krucjatą przeciwko każdemu.

    Chcesz konkretów? Proszę bardzo.

    Rybnik Boguszowice, dzielnica Pekin. Od ponad 20 lat rzucane przez włodarzy są hasła, że będzie podpięcie do ciepłociągu. I co z tych haseł jest? Nic! W zeszłym roku były pytania, kto by chciał się przyłączyć do ciepłociągu. Koszt przyłącza to 6000 złotych od mieszkania (każdy to będzie spłacał w czynszu). Plus dodatkowo przeróbka instalacji wewnętrznej na własny koszt. Przy moim bloku jest to 276 tysięcy złotych. Ja jak bym chciał zarobić, to musiałbym zainwestować z własnych pieniędzy, a nie od potencjalnych klientów. Ale co ja tam wiem.

    Wyjaśnij mi, proszę, dlaczego od 20 lat nie da się pociągnąć ciepłociągu, skoro bloki przy ulicy Patriotów, ale tylko te przy Lidlu, blok przy Tesco, i całe "osiedle Południe" jest podpięte do ciepłociągu, który kończy się przy Biedronce. Dlaczego? Bo jest to nieopłacalne? Bo trzeba zainwestować? Na szybko policzyłem że jest to ponad 40 bloków.

    Ja osobiście mam to gdzieś, mam ogrzewanie gazowe. Ale z tego co rozmawiam z ludźmi, oni nie chcą ciepła "ze ściany" bo wychodzi to kosmicznie drogo. U mnie w bloku większość ma już ogrzewanie gazowe, lub elektryczne. Zostali tylko ludzie z "komunistycznym" myśleniem, że jedyne właściwe paliwo, to węgiel.

    Jeszcze raz zadam ci to pytanie: dlaczego od ponad 20 lat nie dało się podpiąć całego osiedla do ciepłociągu?

    Termomodernizacja to kolejny temat. Miasto ma to głęboko gdzieś. W wielu miejscach tworzą się wspólnoty mieszkaniowe, i sami zaczynają zarządzać swoimi pieniędzmi. Tylko przy takim projekcie niestety ale potrzebny jest kredyt, bo pieniądze nie biorą się z nieba.

    ALE! Są też bloki, które nie będą ani "sprywatyzowane" i nie powstanie tam wspólnota mieszkaniowa, bo mieszkańcy danych bloków nie płacą czynszu, a jak powszechnie wiadomo, miasto ma pewne wymagania co do tego, żeby powstała wspólnota. Co z tego, że ludzie pozadłużani na dziesiątki tysięcy złotych, jak miasto sobie z tego nic nie robi. I niech nikt nie mówi, że to przez brak pracy itp.

    Jeżeli sam przedstawisz mi konkretne argumenty odnośnie mojego pytania, to uznam to za rzeczową dyskusję. Ale mówienie ogólnikami jak nasi politycy mnie nie interesuje. KONKRETY.

  • ~TajnyAgent 2017-11-18
    18:21:56

    7 2

    @Arteks, wybacz że zajmuję jeszcze więcej twojego cennego czasu, ale przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz.

    Jeżeli okoliczne wsie tak smrodzą, to co powiesz na to, że jechałem wczoraj na centrum, około godziny 15, i jeden dom na ulicy żorskiej kopcił niczym parowóz z początku XX wieku. Pomyślałem sobie, ok, mógł dopiero rozpalić w piecu, to podymi chwilę i koniec. A tu psikus. Po załatwieniu swoich spraw, ponad godzinę później wracałem tą samą drogą, a z tego samego komina dalej się kopciło.

    BTW, przy samym rynku też są jeszcze w kamienicach budynki, które opala się węglem. PRZY SAMYM RYNKU. Rozmawiając z właścicielami budynków, to stwierdzają, że im się nie opłaca podłączyć do ciepłociągu, bo się nie wypłacą. Takie stawki ma PEC. I na prawdę, są to mądrzy ludzie, którzy woleli by nie przykładać do pieca, tylko w tym czasie siedzieć z dzieciakami i się bawić.

  • ~romcost 2017-11-19
    11:58:18

    4 0

    ~Arteks
    ja wysiadam... Skoro wiesz wszystko i to najlepiej, nic tylko kandyduj na prezydenta... Chłopie przejdź się do spółdzielni, zapytaj jak wyglądają ich finanse - winny być jawne, zapytaj z kąt mają pieniądze na termomodernizacje i może coś Cię oświeci. Wierz mi, że te inwestycje z funduszu remontowego albo inwestycyjnego nigdy by nie zzostały spłacone. Jeśli spółdzielnie nie korzystają z dofinansowań z funduszy miejskich, europejskich czy WFOSIGW (a korzystają), to proponuję czym prędzej zmieńcie zarząd, bo Waszą kasę marnują ...
    A co do kredytów, to właśnie na tej zasadzie są udzielane dofinansowania, poprzez "umorzenie" (spłatę przez instytucje j.w.) części zaciągniętego kredytu...

  • ~Arteks 2017-11-20
    11:17:42

    0 4

    @Tajnyagent - weź przestań z tą krucjatą. Chyba nie znasz znaczenia tego słowa. Oczywiście, że miasto powinno przyłączyć do sieci swoje własne budynku np. te w Boguszowicach. Absurdalne jest to, że miasto uprawia rozdawnictwo w stylu 500+ na budynki bogatych ludzi nie należące do miasta, a odkłada podłączenie swoich własnych komunalnych obiektów. Ale jakieś światełko nadziei jest: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,audyt-wykazal-zastrzezenia-zmiany-w-funkcjonowaniu-zgm-u,wia5-3266-35142.html
    @romcost - raz w roku dostajemy sprawozdania dotyczące poszczególnych budynków. Jest rozpisane co zrobiono, ile pieniędzy pozyskano z funduszu remontowego mieszkańców itd. Był czas kiedy nie byłem zadowolony z RSM ale wzięli się do roboty. Inwestycji jest naprawdę sporo, a mój blok wygląda jak apartamentowiec - tak na zewnątrz jak i w środku. Inne też tak będą wyglądać i to wkrótce. A popatrz na zabudowę jednorodzinną - nie ma możliwości dogadania się i robienia kompleksowo np. termomodernizacji i dopasowywania kolorystyki budynków do ulicy. Ba... niektórych nie można nawet namówić do wyburzenia jakichś szpecących chlewików czy pomalowania płotu.

  • ~Maciej Grabowski 2017-11-20
    20:54:19

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3560