Polonia Rybnik: brąz ME po 20 latach. Trzy medale OOM w judo

2014-08-04, Autor:
W ostatnich tygodniach dżudocy Polonii Rybnik osiągnęli kilka znaczących sukcesów. Najważniejszy z nich to brązowy medal mistrzostw Europy kadetów.

Z brązowym medalem mistrzostw Europy kadetów wróciła z Aten niespełna 17-letnia Julia Kowalczyk. To pierwszy od 20 lat medalowy wynik na mistrzostwach Europy wywalczony przez dżudokę Polonii Rybnik. Poprzedni krążek, również brązowy, zdobył w 1994 roku w Portugalii obecny trener Julii Kowalczyk, Artur Kejza.

W rywalizacji o medale mistrzostw Europy w Atenach uczestniczyło 429 zawodników z 42 krajów. W kategorii wagowej do 57 kg, w której startowała Julia Kowalczyk, wzięło udział 28 zawodniczek.

Dzięki sukcesom na arenie międzynarodowej Julia Kowalczyk plasuje się na 1. miejscu w rankingu krajowym i 9. miejscu w rankingu Światowej Federacji Judo (IJF) w kat. wagowej 57 kg.

W Atenach wystąpił również inny zawodnik Polonii, Paweł Borowski. Niestety po przegranym pierwszym pojedynku odpadł on z dalszej rywalizacji.

Warto dodać, że przed mistrzostwami Europy dżudocy rybnickiego klubu wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Oleśnicy. Zdobyli w niej trzy medale. Złoto wywalczył Paweł Borowski, a srebro Julia Kowalczyk i Paweł Kejza. W OOM wystartowała jeszcze Wioletta Kuczera, ale przegrała dwie swoje walki.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 0