zamknij

Wiadomości

Półmetek kadencji samorządu. Prezydenta oceniają radni

2012-12-07, Autor: ww
Wczoraj rozpoczęliśmy cykl podsumowań półmetka trwającej kadencji samorządu. Dziś publikujemy oceny prezydenta Rybnika dokonane przez szefów klubów w Radzie Miasta Rybnika. O głos poprosiliśmy zarówno koalicjantów Adama Fudalego (BSR, PiS), jak i jego opozycję (PO).

Reklama

Przed radnymi postawiliśmy trudne zadanie: sukcesy i porażki prezydenta mieli zawrzeć w 3 punktach. Ta sztuka nie udała się jedynie Janowi Murze – szefowi Bloku Samorządowego Rybnik, który wysłał nam długą listę dokonań prezydenta, dlatego poniżej publikujemy tylko pierwsze trzy pozycje z jego listy.

Co więc radni zaliczają w minionych 2 latach Adamowi Fudalemu na plus, a co na minus?

Jan Mura – szef klubu radnych Bloku Samorządowego Rybnik:

+ priorytetowym zadaniem było kontynuowanie remontu układu komunikacyjnego miasta (ul. Reymonta, ul. Kotucza, ul. Budowlanych, rondo w Kamieniu, ul. Raciborska, wiadukt nad ul. Gliwicką, ul. Podmiejska, ul. Przemysłowa).

+ organizowany w Rybniku Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych. W związku z wydarzeniem do miasta przyjechało ponad 300 przedstawicieli lokalnych i regionalnych samorządów z 31 krajów europejskich.

+ w 2012 roku Fitch Ratings podniósł krajowy rating długoterminowy Rybnika z „A(pol” do „A+(pol)”. Długoterminowa perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na pozytywną.

- problemem jest remont ul. Wodzisławskiej i ul. Żorskiej. Aktualny kryzys powoduje, że wiele firm codziennie upada oraz przepisy ustawowe o zamówieniach publicznych są powodem opóźnień. Myślę jednak, że wykonanie tych remontów będzie można zaliczyć do sukcesów.

- problemem jest również zagospodarowanie działek przy ul. 3 Maja i ul. Hallera. Kryzys europejski wstrzymał zainteresowanie inwestorów.

- mimo znacznych nakładów na termomodernizację, dotacje do kotłów ekologicznych, solarów zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście, szczególnie w okresie jesiennym jest nadmierne.


Piotr Kuczera – szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej:

+ zapoczątkowanie utwardzania parkingów oraz budowa nowego parkingu (naprzeciw ZUS)

+ współorganizacja oraz dofinansowanie wydarzeń takich imprez jak, koncerty na Stadionie Miejskim i Ryjek

+ wejście w programy rządowe „Radosna szkoła”, program „schetynówek” oraz korzystanie  z odpowiednich funduszy na termomodernizację budynków.

- brak aktywizacji i rozwoju stref ekonomicznych

- stan realizacji programu uciepłowienia miasta i walkę z niską emisją

- brak rozbudowy i rewitalizacja tras rowerowych.

 

Stanisław Jaszczuk – szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości:
 
+ zakończenie „super inwestycji” - kanalizacji sanitarnej

+ jako sukces, w których mam swój niewielki osobisty udział, uznaję powstanie kolejnych nowych boisk i dobrą postawę naszych małych i dużych piłkarzy

+ największą satysfakcję dało mi oddanie do użytku nowej siedziba "PRZYGODY" na jej 40 urodziny ! - Prezydent dotrzymał słowa!

- fatalny stan naszego powietrza i brak zadowalających efektów w walce z niską emisją, zwłaszcza teraz jesienią!

- fatalny poziom firm realizujących inwestycje drogowe powodujący przedłużanie się terminów realizacji, i związane z tym, męczące wszystkich, korki

- nadal nie udało się pozyskać inwestorów na tereny inwestycyjne, w centrum miasta.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~werkk 2012-12-07 08:02:07

  Jan Mura nie ma sensu komentować zapewne uznał by za sukces postawienie choinki na rynku. Stanisław Jaszczuk kanalizacja koszty ponieśli i poniosą mieszkańcy, brak koordynacji robót ziemnych kilkakrotna zrywana nawierzchnia dróg, Boiska w wybranych dzielnicach likwidacja boiska RYFAMA sukcesy za wielkie pieniądze nie współmierne z innymi klubami np. Judo. Przygoda fatalna lokalizacja brak parkingu nie da się przystosować sal internatu do potrzeb tancerzy ludowych tanio i źle, no i 3 ostatnie najważniejsze pozycje nie możną było inaczej napisać, wszyscy widzimy jak jest. Piotr Kuczera fakt utwardzone parkingi ale nowa zabawka wjazd wyjazd tragedia, Dofinansowanie imprez gdzieś trzeba się pokazać ludowi najlepiej na takich imprezach wystąpić na nich za pieniądze podatnika w roli głównej przed wyborami będzie więcej dofinansowań do takich imprez na których będzie możną eis promować na 5 kadencje. Termoizolacja tak ale ja bym zaczął od ciepłociągu aby każdy mieszkaniec mógł się do niego podłączyć było na to 14 lat czasu. Podsumowując nie ma się czym chwalić Inwestycje drogowe źle, brak inwestorów z prawdziwego zdarzenia, brak pomysłu na dalsze rządzenie mam nadzieje że 5 kadencji nie będzie.

  0 0
 • ~zxr9 2012-12-07 08:40:48

  ~werkk bardzo dobre uwagi! Nic dodać. Dodałbym tylko brak ścieżek rowerowych na nowo remontowanych/budowanych chodnikach :) niby pierdoła ale świadcząca o braku myslenia władz... Fudali precz

  0 0
 • ~ 2012-12-07 08:47:49

  mamy rok 2012 , XXI wiek:) , ludzie skaczą z kosmosu
  a oni sie ciesza jak dzieci z utwardzenia parkingu :D

  0 0
 • ~KusterMaster 2012-12-07 08:49:25

  Mnie również się wydaję, że pan Adam Fudali zrobił co zrobił i basta. Przyda się ktoś nowy za dużo układów układzików.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-07 08:49:52

  Zgadzam się zapomniałem o tym, dodam tylko te które są nikt nie dba, są w fatalnym stanie.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-12-07 10:35:39

  12 grudnia miało nastąpić otwarcie Castoramy - wiecie coś o tym? Piszę o tym tutaj ponieważ po mieście chodzi plotka, że część działki, którą miasto sprzedało wcale do miasta nie należało..

  0 0
 • ~ 2012-12-07 10:57:12

  grzesnick- ciekawy temat poruszyłeś ,AF tak się rozpędził w sprzedazy działek że już wszystko sprzedaje ,obojątnie jego czy nie jego? a co do radnych to niech sami siebie ocenią ! bsr i pis robią to co im PAN AF rozkarze ,a PO nieroby nieudolne bidulki mają związane ręce bo są w opozycji , i nnajlepiej niech wszyscy na nich głosują pzry następnych wyborach ....cała banda do wymiany! tylko na kogo ich wymieńić ??? jak porządni i uczciwi ludzie nie chcą mieć z tym syfem nic wspólnego!

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-07 12:32:32

  forumowicz ~pyta~ kogo masz na myśli pisząc uczciwi ludzie?Mam nadzieję,że werkk i pozostali oponenci wezmą się do roboty i pokażą nam co potrafią prócz czczej gadaniny na forach.Widocznie mają dużo czasu wolnego ,żeby komentować intensywnie każdy artykuł dotyczący Prezydenta bądź Rady Miasta.Kto dzisiaj ma tyle czasu wolnego????żeby non stop wpisywać komentarze ,zazwyczaj pseudo eksperci , inaczej, Ci co się na wszystkim znają i wiedzą wszystko o wszystkich z pierwszej lub z drugiej ręki ,prawda grzesnick,Ty wiesz?

  0 0
 • ~werkk 2012-12-07 12:56:56

  latającyholender jeśli chcemy zmienić Radnych,Prezydenta, oraz niektórych naczelników (te zmiany są w kompetencji urzędującego prezydenta) musi to zrobić większość wyborców kilka osób nie ma szans ale może masz racje może by wykorzystać do tego portale internetowe. Co do ekspertów należy ich słuchać mam na myśli ludzi znających się na konkretnym zadaniu tak jak to miało miejsce tu na forum gdzie profesor po kierunku związanym z budową dróg twierdził że nie można kłaść asfaltu poniżej +5 stopni ale fachowcy którzy się na wszystkim znają z UM uznali ze można to robić, kolejna sprawa smog że winni sa Ci co pala flotem a wystarczy zadzwonić do laboratorium i poprosić o skład chemiczny flotu np i okazuje sie ze ma mniejsza zawartość siarki i kamienia niż groszek to urzędnik może zrobić zanim się wypowie. Bardzo dobrze że jest takie forum i oby jak najwięcej ludzi tu wchodziło.

  0 0
 • ~Robin Tell 2012-12-07 12:58:43

  Największym sukcesem Adama F. przez cały okres zasiadania przy Chrobrego jest jego A U T O P R O M O C J A !!! Jest lepszy w tej dziedzinie od Donka Taska, Jarka Kaczynskiego, Pali-kota i wszystkich innych razem wziętych. Dzięki tym działaniom za pieniądze podatnika ogłupiały elektorat rybnicki godzi się jeździć po dziurawych drogach, chodzić po wykoślawionych chodnikach, stać w korkach itd., bo ów mistrz autopromocji wmówił im, że tak musi być, a oni na to przystali i niestety dają się ogłupiać nadal. Hough

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-12-07 13:25:42

  Nie można się nie zgodzić z podsumowaniem werkka, dodać należy, że Jan Mura będzie zachwalał pana pod niebiosy z prostej przyczyny. 1. Bo się go boi jak ognia. 2. Bo za długo już ze sobą współpracują. 3. Jeżeli się nie mylę to jego chrześniak jest w radzie dzielnicy północ. Do latajacyholender, strasznie Panu przeszkadza społeczeństwo obywatelskie, które zawsze powinno się interesować poczynaniami władzy a słowa których Pan użył dokładnie w tej samej formie wypowiedzi użył Jan Mura w czasie weryfikacji list za likwidacją. Można domniemywać, że to sam Jan Mura. Ostatnio obserwujemy zjawisko takie, że jak coś prezydentowi nie wyjdzie, to winne jest społeczeństwo. Zaś malutkie sukcesy rozdmuchiwane są do niebywałych rozmiarów. Ja oceniam bardzo źle rządzących, marnowanie publicznych pieniędzy, poczucie bezkarności, jak przy braniu pożyczki socjalnej, mordowanie gołębi w czasie godów, nieszczęsne światła na deptaku, nieuczciwa walka w czasie wyborów. Mieszkalnictwo pozostawione samym sobie, brak pomysłu.

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-07 13:33:23

  do werkk z tym tylko,że rzadko mamy do czynienia z merytoryczna dyskusją.Raczej lżenie dominuje!Jak ktoś ma dowody na przekręty w UM to należy udać się do CBA,Prokuratury czy innej instytucji ,a nie klepać na forum pierdoły ,prawda grzesnick?( przepraszam)Co za problem wygrać wybory ?Kto jest zdeterminowany zawsze ma szansę zostać wybranym i to nawet Prezydentem Miasta, ale nie na zasadzie jak władza to trzeba opluć ,obrzucić błotem może się coś przylepi.Widocznie w Rybniku nie ma mocnych kandydatów na Prezydenta,no może b.Minister B.Piecha, ale On jest z PiS-u, a widzę niektórzy tu nie trawią PiS z zasady bo to jest teraz TRENDY???

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-12-07 13:44:08

  "Klepanie na forum" Pan nie rozróżnia konstatacji od klepania bzdur. Fakt faktem jest, że ta determinacja o której Pan pisze doprowadziła do sytuacji, że prezydent podjął decyzję podczas wyborów, aby obwieszczeniami zaklejać plakaty innych kandydatów. Jak ktoś nie uczciwie walczy, to tak już jest, że potem też różnie bywa.

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-07 13:49:04

  Panie Dybała ,no właśnie to jest z Panem zawsze tak .Nie ma Pan wiedzy i kompetencji ,a zawsze p Pan komentuje

  0 0
 • ~ 2012-12-07 13:54:30

  latajacyholender- jak to Tadeusz Dybała nie ma wiedzy ? prawdę pisze ! a jakie ty masz kompetencje żeby móc wypowiadać się na tym forum ???

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-07 14:16:11

  p.~pyta~nie wiem czy p.Jest bratem ,czy bliskim kolegą p.Dybały ,ale to sama treść mniej więcej .Pana Dybałę miałem sposobność wysłuchać czy raczej żeby być precyzyjnym wątpliwą przyjemność wysłuchać.populistyczne hasła i nic poza tym.Nie chcę rozpisywać się na ten temat bo nie ma sensu.Nie ma to nic wspólnego z człowiekiem,który ma jakąś wizję prócz tej,żeby wszystko rozpieprzyć.Jeszcze raz przepraszam za kolokwializm.Uważam temat p.Dybały za zamknięty.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-07 14:31:21

  latającyholender Minister B. Piecha jak by kandydował wygrał by i nie ważne z jakiej jest partii, ale to inteligentny człowiek i z tego co ma nie zrezygnuje po to aby naprawiać to co zostało zepsute w Rybniku PiS wystawi G. Janika wiadomo bez szans na wygraną, co do zgłaszania przekrętów jedni próbowali np. Tadeusz Dybała i nawet odnosi sukcesy ale zapewne dużo zdrowia go to kosztuje. Tu nie chodzi o opluwanie ale władza jest dla ludzi a nie ludzie dla władzy tak jak jest w Rybniku i w tym jest problem. W 100% zgadzam sie że Prezydent Fudali na dziś nie ma godnego kontrkandydata ale to zawdzieczamy opozycji której wydaje się że 3 miesiące przed wyborami wyciągnie królika z kapelusza ja odnoszę czasami wrażenie że ta sytuacja jest dla nich wygodna. osoba chcąca zostać kandydatem na prezydenta musi już od wczoraj pracować na swój wizerunek i to w Rybniku niestety dziś nikogo takiego nie widzę.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-07 14:38:20

  latajacyholender poczytaj i zrób chociaż 1% tego uwierz mi że sprzeciwianie się władzy jest bardzo ale to bardzo trudne i kłopotliwe.
  tadeusz-dybala.blog.onet.pl/BLOG-ZOSTAL-PRZENIESIONY,2,ID425916350,n

  0 0
 • ~Gregorio 2012-12-07 14:51:31

  Ze Mura i Jaszczuk widzą prawie same plusy to nie dziwota ale ze Piotruś Kuczera zachwyca się pseudo utwardzeniem pseudo parkingu to wszystkie członki opadają. Mamy tragicznie słabą opozycję w Radzie Miasta. Teraz pół metek , za dwa lata wybory i te same tyłki na tych samych stołkach zasiądą.Ot wszystko.

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-07 15:10:18

  werkk ,dlatego nie każdy się nadaje.Sztuką jest krytykować merytorycznie na pewnym poziomie z szacunkiem dla przeciwnika.Wykrzykiwanie haseł pod publikę i bezpodstawne szkalowanie nie ma z tym nic wspólnego

  0 0
 • ~werkk 2012-12-07 16:10:14

  latającyholender skoro wygrał niektóre sprawy to moim zdaniem nie jest to szkalowanie.

  0 0
 • ~adiqq 2012-12-07 17:28:35

  jak na mój gust - to patrzenie władzy na ręce jest istotą demokracji...przecież prawdziwa cnota krytyki sie nie boi, nieprawdaż?

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-12-07 23:22:15

  Powiem tylko jedno, nie ma kandydata bo zaraz jak się ktoś wyłoni to ma kłopoty z prawem. Jeżeli tak ma wyglądać demokracja to ja stwierdzam że w Rybniku jej nie ma. Przykład Jędrośka. Przykład Makosz. Mam nadzieję, że ta feudalna władza się skończy i w pewnym momencie zostanie rozliczona tak samo zostanie rozliczony Jaszczuk i ten ciągle uśmiechający się Wojaczek, cytat z Andrzeja Wojaczka (bo to warzne).

  0 0
 • ~cige 2012-12-07 23:43:23

  OPNIE RADNYCH (NO MOZE TYCH Z PO AKURAT NIE) SĄ TYLE WAŻNE CO KUMPLI SPOD BUDKI Z PIWEM LUB JAK KTO WOLI SPOD SKLEPU Z JABOLEM.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-08 11:22:53

  www.mobilkowo.pl/i-wywiezli-go-na-taczce/

  0 0
 • ~p1chrunch 2012-12-10 13:28:30

  Muminosie, co z tego, że ludzie skaczą z kosmosu. To są zazwyczaj Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy, czyli obywatele państw, których nie lubimy.

  0 0
 • ~p1chrunch 2012-12-10 13:30:18

  Niedługo utworzę filię Narodowego Odrodzenia Polski w Rybniku. Zobaczymy, czy staniemy się alternatywą dla BSR.

  0 0
 • ~EP07-135 2012-12-18 17:23:44

  Nie sympatyzuje z PO, nawet antysympatyzuje. Ale jeżeli miałbym oddać głos, na któregoś z tych Panów, to bez zastanowienia zagłosowałbym na Pana Piotra Kuczerę. Nie ukrywam że znam Pana Piotra osobiście i jak najserdeczniej z tego miejsca chciałbym go pozdrowić ;-)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 961