zamknij

Wiadomości

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

2024-07-04, Autor:  Ludmiła Kamer

Grupa medialna TuPolska wraz z innymi mediami w całej Polsce apeluje do polityków.

Reklama

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.

Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe.

Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy.

Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.

Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~asla 2024-07-04
  11:35:14

  23 7

  Skoro unia chce, to co biydoki mogą zrobić, wszak prawożądność wg rozkazów unijnych ponad wszystko.
  ps. W dobie "reżimu" pisowskiego tytuł by jasno wskazał winnego, a nie tak przez bibułkę - "politycy". Ułuda dobrej zmiany jeszcze się tli, ciekawe kiedy łuski z oczu opadną.

 • ~gen 2024-07-04
  13:24:08

  22 5

  Mówmy jasno winny temu jest Tusk, Hołownia ,PSL , Lewica i reszta koalicji 13 grudnia ,bo kto teraz rządzi ? PIS ? Nie szkoda mi tych autorów , bo to w większości zwolennicy KO , PO i trzeciej nogi .Popierali ich ile mogli
  Co chcieli , na co głosowali , to mają . I nie bójcie się , to dopiero początek jeszcze wam dowalą więcej .A młodzi o wolności w internecie będą tylko mogli pomarzyć .

 • ~Rycerz 2024-07-04
  13:24:55

  22 4

  Wybraliście Tuska to macie !

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-04
  14:59:55

  4 12

  Pisomatołki . Z waszymi mózgami jest naprawdę źle. Nikomu normalnemu nie chce się z kretynami gadać

 • ~polk 2024-07-04
  19:29:26

  5 0

  "Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy."
  NIE! Media w Polsce nie bronią Państwa, bronią swoich. Media platformerskie bronią platfusów, pisowskie bronią pisiorów.
  Dawno już media nie stoją na straży wolności i prawdy, tak jak nie biorą odpowiedzialności za słowo. Piszą co poprawność polityczna wymaga, co centrala od nich wymaga, to nie jest obiektywizm.

 • ~Noname1212 2024-07-04
  21:50:27

  3 0

  Lehehehe

  Media w Polsce się samozaorały i skorumpowały od 2020r.
  Oczywiście były już wcześniej, ale od 2020r tylko głupiec tego nie widzi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 394