zamknij

Wiadomości

Politechnika Śląska chce zająć budynek po UŚ?

2013-07-17, Autor: Dominika Kuśka
Pod koniec września Uniwersytet Śląski ostatecznie wyprowadzi się z Rybnika. Z dobrze poinformowanego źródła dowiedzieliśmy się, że zainteresowanie budynkiem po UŚ póki co wyraziła Politechnika Śląska w Gliwicach, która chce w naszym mieście stworzyć centrum nowoczesnych technologii.

Reklama

Przypomnijmy, po ogłoszeniu oficjalnej decyzji UŚ o likwidacji ośrodka w Rybniku, władze miasta zapewniały, że budynek po UŚ nie zostanie pusty i zrobią wszystko, by zagospodarowała go inna uczelnia. Magistrat podkreślał też, że chce, by w Rybniku studenci kształcili się na przyszłościowych i atrakcyjnych zawodowo kierunkach (czytaj więcej).

Na wykorzystanie pomieszczeń po UŚ pierwszeństwo będę mieć dwie pozostałe uczelnie, tworzące Kampus – Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Śląska. Wszystko wskazuje na to, że ta ostatnia wprowadzi się do wolnego budynku.

 

Jak udało nam się dowiedzieć z dobrze poinformowanego źródła, Politechnika Śląska ma w planach stworzenie w

naszym mieście centrum nowoczesnych technologii. Początkowo jednak Politechnika miałaby zająć tylko część budynku po UŚ.

 

To jednak nie jedyna propozycja na zagospodarowanie budynku pozostawionego przez UŚ. Mówi się również, że zainteresowanie rybnickim Kampusem okazuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Póki co, nie udało nam się potwierdzić tych informacji.

 

Kilka miesięcy temu krążyły również pogłoski, że miejsce UŚ z naszym mieście zajmie Uniwersytet Opolski (czytaj więcej).

 
O sprawie będziemy informować na bieżąco.

 


Przypomnijmy, od początku roku krążyły pogłoski o możliwej likwidacji ośrodka UŚ w Rybniku. Władze uczelni w kwietniu zapewniały jednak studentów, że wspólnie z władzami miasta szukają rozwiązania trudnej sytuacji ośrodka. Rektor zwrócił się z prośbą do prezydenta Fudalego o maksymalnie możliwe zwiększenie dotacji miasta na rzecz UŚ. Prezydent Rybnika zgodził się, jednak dopiero wtedy gdy otrzyma pisemne zapewnienie UŚ o stworzeniu w naszym mieście wydziału. Na tę propozycję prezydent nie otrzymał jednak odpowiedzi, a kilka tygodni później rektor Banyś ogłosił oficjalną decyzję Senatu UŚ o likwidacji ośrodka w Rybniku. Studenci z Rybnika, którzy będą zmuszeni kontynuować kształcenie w Katowicach do końca walczyli o swoje prawa i nie odpuszczali władzom uczelni. Żacy zwrócili się również o pomoc do senatora Bolesława Piechy, który wciąż twierdzi, że można uratować jeszcze ośrodek UŚ w Rybniku.

 

>> Prezydent: będzie dotacja dla UŚ, ale pod warunkiem stworzenia wydziału

 

>> To koniec ośrodka UŚ w Rybniku

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Krzycho21 2013-07-17 09:38:54

  UŚ naprodukował tylko bezrobotnych. Jak można było tyle lat kształcić co roku tylu ludzi na nauczycieli polskiego(filologia polska) skoro wiadomo było, że jest niż demograficzny? W Rybniku więcej bezrobotnych jest po UŚ niż po zawodówkach. Ten kraj to parodia. Jeśli chodzi o plany Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Medycznego to jestem jak najbardziej za! Kierunki przyszłościowe i dające nadzieję.

  8 0
 • ~ 2013-07-17 12:29:03

  krzycho21, to nie wina US tylko tych którzy idą na takie pozamiejscowe oddziały, kasa misiu kasa :)

  2 0
 • ~ 2013-07-17 12:48:11

  Kierunki na PŚ są jak najbardziej na czsie, tylko rozwoj tego miasta jakby nie nadąża za światowymi trendami. Tak to jest niestety jak dla ludzi odpowiedzialnych za promocje i rozwoj miasta wyznacznikiem postępu jest ilość otwartych marketów wszelkiej maści...

  4 0
 • ~roni888 2013-07-18 01:10:44

  PŚ jak najbardziej przyszłościowa. Jestem ciekaw jak studenci będą się przemieszczać między Gliwicami a Rybnikiem, bo do Gliwic już chyba nic nie jeździ :-(

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4259