zamknij

Wiadomości

Policjant z Rybnika Dawid Gruchała oddał osocze. Daje przykład innym ozdrowieńcom

2020-12-10, Autor: ww, źródło: KMP w Rybniku

Terapia przeciwciałami, które znajdują się w surowicy osób, które przebyły Covid-19, jest jedną z metod leczenia ciężkich przypadków zakażenia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po przebytej chorobie, ozdrowieńcy dzielili się swoim osoczem. Postawą godną do naśladowania wykazał się sierżant sztabowy Dawid Gruchała, który po wyzdrowieniu zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, gdzie oddał osocze.

Reklama

Koronawirus wciąż jest obecny, a wiele chorych osób ciężko przechodzi zakażenie. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać obostrzeń i ograniczeń, które zostały wprowadzone dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Coraz więcej osób, które pokonały Covid-19 decyduje się także na oddanie osocza.

To bardzo ważne, ponieważ osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Jest więc bardzo przydatne w leczeniu osób chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zapotrzebowanie na osocze nie spada i w dalszym ciągu wielu chorych czeka na terapię z jego wykorzystaniem.

Osocze oddają również policjanci. Wśród nich jest policjant z Wydziału Ruchu Drogowego sierż. szt. Dawid Gruchała. Mundurowy z drogówki zachorował na Covid-19. Na szczęście w jego przypadku do wyzdrowienia wystarczyła kwarantanna domowa, podczas której pokonał zakażenie.

- Wkrótce po wyzdrowieniu policjant zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, gdzie po zakwalifikowaniu w szeregi dawców, pobrano jego osocze. Stróż prawa to też honorowy dawca krwi, a także jest zarejestrowany w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. Tak niewiele trzeba, aby pomóc innym - mówi Bogusława Kobeszko - rzecznik prasowa rybnickiej policji.

A czy ktoś z Was zdecydował się już oddać osocze? Dzielcie się swoimi doświadczeniami!

 

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~foka 2020-12-10 18:28:32

  News dnia....
  Tak oddawałem osocze (już dwa razy po co idzie) Oddawałem też krew wcześniej jakoś nikt nie pisał o mnie.
  P.s osocze można też oddać w Rybniku ;)

  42 6
 • ~VeB 2020-12-10 19:14:23

  Noooo woooowww. Ależ szlachetni ci nasi policjanci...
  Normalny człowiek jak odda to co? Nie należy się pochwała na portalu?

  36 7
 • ~moratorek 2020-12-10 19:20:34

  Irytuje mnie (częste ostatnimi czasy) gloryfikowanie i robienie bohaterów w mediach z różnego rodzaju służb i innych instytucji publicznych : a to oddali krew, a to osocze, przynieśli paczki potrzebującym, eskortowali na sygnale ciężarną, uratowali kotka itp. Wielu szarych ludzi angażuje się w sprawy społeczne w dużo większy sposób, często anonimowo nie szukając poklasku i splendoru.

  49 7
 • ~ 2020-12-10 20:06:20

  W brytyjskim The Lancet zdaje się pisali że osocze ozdrowieńców nie działa.

  13 10
 • ~artefaks 2020-12-10 21:14:31

  ~moratorek. Wracamy do starych komunistycznych narracji. Milicjant , ormowiec etc. który pałował obywatela. W szkolnych czytankach dla ocieplenia wizerunku był dobrym duszkiem i przeprowadzał staruszki przez ulicę . Obecne kulsony pałują palkami teleskopowymi kobiety i dzieci. To również należy im ocieplić wizerunek. Czego dobitnym przykładem jest obecny artykuł o oddawaniu osocza

  22 16
 • ~frbro 2020-12-10 22:06:27

  Akcja wybielania trwa. Ale my pamiętamy i zapamiętamy.

  12 14
 • ~palaczzasypowy 2020-12-11 00:08:14

  Co na to Agnieszka Skupień?

  10 2
 • ~ 2020-12-11 01:17:19

  @znawca
  Nie Lancet a British Medical Journal, ale fakt to nie dziala. To jest gimmick wynaleziony przez Trumpa pod publike, kiedy nie bylo szczepionki a potrzebny byl sukces. Nie zredukowalo liczby zgonow.
  Szczegoly: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4072
  Bez medycznego zargonu: https://www.theguardian.com/world/2020/oct/23/covid-19-blood-plasma-therapy-has-limited-effect-study-finds
  Ale moga robic z granatowej policji bohaterow - zagranie wybitnie pod publiczke.

  5 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 825