zamknij

Wiadomości

Policjanci dotarli do kierowcy autobusu, który potrącił 14-latka

2021-08-12, Autor: bf

Policjanci z Rybnika dotarli do kierowcy autobusu, który wczoraj w Chwałowicach potrącił 14-letniego rowerzystę. Jak się okazało, do wypadku doszło, kiedy mężczyzna wykonywał manewr wyprzedzania.

Reklama

O tym już Was informowaliśmy. W środę około 11.00 na ul. 1-go Maja w Rybniku, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem autobusu i rowerzysty. Mundurowi prosili świadków, by zgłaszali się do komendy. Udało im się też dotrzeć do kierowcy pojazdu.

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z rybnickiej komendy, 49-letni kierujący autobusem przegubowym komunikacji miejskiej wykonując manewr wyprzedzania, na łuku drogi w prawo, potrącił wyprzedzanego rowerzystę, który przewrócił się i doznał licznych obrażeń. Nastolatek został przewieziony przez zespół ratownictwa do szpitala w celu wykonania dalszych badań – mówi . asp. Bartosz Polak z rybnickiej policji.

Kierujący autobusem odjechał z miejsca zdarzenia, najprawdopodobniej nie zauważając, że kogoś potrącił.

- Ustalony w wyniku działań policjantów kierowca został przebadany na zawartość alkoholu z wynikiem negatywnym. Dodatkowo od mężczyzny pobrano krew, celem wykluczenia ewentualnego prowadzenia pojazdu pod wpływem innych środków odurzających. Do prowadzonego postępowania zabezpieczono także monitoring z autobusu – dodaje policjant.

Policjanci, pod nadzorem prokuratora, będą szczegółowo wyjaśniali okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Mundurowi apelują do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i rozsądek na drodze oraz o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy.

Kierowco:

- przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze rozejrzyj się i upewnij, że swoim zachowaniem nie stworzysz zagrożenia bezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg;

- przy wyprzedzaniu zachowaj szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu;

- pamiętaj, że rowerzystę należy wyprzedzać w odległości nie mniejszej niż jeden metr;

- sprawdź, czy masz dość miejsca do wykonania manewru;

- upewnij się, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a pojazd przed tobą nie zasygnalizował zamiaru manewru skrętu, wyprzedzania czy zmiany pasa ruchu;

- oceń prędkość pojazdu, który chcesz wyprzedzić, w stosunku do swoich możliwości przyspieszenia;

- zwróć uwagę na znaki, stan nawierzchni i otoczenie drogi.

Rowerzysto:

- pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem możesz odnieść poważne obrażenia;

- kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i przestrzegaj obowiązujących przepisów na drodze;

- zadbaj o stan techniczny i prawidłowe wyposażenie roweru;

- zakładaj kask ochronny i odblaski, by zadbać o swoją widoczność;

- w pierwszej kolejności korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni;

- miej na względzie to, że żaden samochód nie zatrzyma się w miejscu, dlatego zanim wjedziesz na przejazd dla rowerzystów zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, że kierujący cię dostrzegli i możesz bezpiecznie pokonać jezdnię.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~Kurt_Wallander 2021-08-12
    10:08:45

    31 12

    Niech zgadnę: nie chciało się mu "wlec" za rowerem to wyprzedzał na łuku, za blisko rowerzysty bo podwójna ciągła a zaraz wysepka? Eh...

    "- pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem możesz odnieść poważne obrażenia;"

    Przecież żaden trzeźwo myślący rowerzysta nie pcha się celowo przed auto. Powyższe zdarzenie świadczy o tym, że można jechać prawidłowo i być "zmiecionym" przez blachosmroda.

    "w pierwszej kolejności korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni;"

    Dla wielu użytkowników rowerów, chodnik to taka droga dla rowerów, na której przepędzają pieszych (obserwacja własna i niestety, także "organoleptyczna") "bo oni mają pierwszeństwo a po drodze boją się jeździć - właśnie dlatego".

  • ~rzyt 2021-08-12
    11:49:43

    18 2

    ~Kurt, sytuacja w tym miejscu jest trochę skomplikowana. Zjazd z górki pozwala rowerzystom rozwinąć znaczne prędkości, więc kierowca miał problem z właściwą oceną kiedy zakończyć manewr, którego nie powinien wogóle rozpoczynać. Znaku ograniczającego prędkość nikt nie przestrzega. A miejsce jest dość pechowe; ja pamiętam kilkanaście kolizji w tym miejscu. Dodatkowo droga jest często zabłocona przez wywrotki z hałdy co podczas deszczu daje dodatkową "atrakcję" dla próbujących hamować.

  • ~artefaks 2021-08-12
    12:47:44

    16 8

    Pisałem w poprzednim wątku o martwym polu jaki mają kierowcy dużych pojazdów po prawej stronie pojazdu. Co widać z opisu miało tu też znaczenie. Druga sprawa to ograniczenie toru jazdy rowerzysty przez krawężnik. Nawet jak rowerzysta zauważył niebezpieczeństwo zbyt blisko go wyprzedzającego pojazdu ,to z powodu krawężnika nie mógł uciec na pobocze. A nawet w skrajnym przypadku , mógł się odbić od krawężnika i wpaść na pojazd. To oczywiście tylko hipotezy.

  • ~sympatykrybnika 2021-08-12
    12:58:17

    9 4

    (...) "wlec" za rowerem to wyprzedzał na łuku (...), (...) korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni (...), (...) Dla wielu użytkowników rowerów, chodnik to taka droga dla rowerów (...), (...) sytuacja w tym miejscu jest trochę skomplikowana (...), Znaku ograniczającego prędkość nikt nie przestrzega (...), droga jest często zabłocona (...), czyli ta i tu istniejąca infrastruktura* nie odpowiada drugiej dekadzie XXI wieku.
    _________
    * Infrastruktura – podstawowe urządzenia i systemy służące państwu, miastu lub innym obszarom, w tym usługi i urządzenia niezbędne do POPRAWNEGO funkcjonowania.

  • ~PewienRybniczanin 2021-08-12
    16:23:24

    16 10

    Jak dla mnie to trzeba być samobójcą, a zarazem bezmyślnym zawalidrogą żeby jechać na rowerze po ulicy. Sam często jeżdżę rekreacyjnie ale jak jest chodnik, a nie ma ścieżki to tym chodnikiem jadę i bez problemu mijam się z pieszymi. I niech nikt nie bredzi mi tutaj, że to niebezpieczne bo poza centrum w północnych dzielnicach Rybnika rzadko ktoś chodzi chodnikiem. A co do kierowcy autobusu to przecież te bałwany same potrafią jeździć 30 km/h w miejscach gdzie jest 70 lub 90 utrudniając życie innym, a teraz nagle mu się tak bardzo spieszyło, że nie potrafił wyprzedzić rowerzysty bezpiecznie.

  • ~pprywatne 2021-08-12
    20:42:13

    5 1

    ~PewienRybniczanin masz 100% racji.

  • ~Arteks 2021-08-12
    21:02:00

    5 2

    @PewienRybniczanin - dlatego wydawajmy więcej na drogi rowerowe i budujmy jak najwięcej odcinków odseperowanych od dróg.

  • ~ 2021-08-12
    21:46:57

    8 3

    @Arteks,
    I najlepiej żeby te drogi rowerowe nie przecinały chodników oraz ulic dla samochodów. Bo to jedyne miejsca gdzie powstają konflikt z powodu ignorowania przepisów które obowiązują rowerzystów.

    Ale to miasto nie potrafi nawet egzekwować korzystania przez rowerzystów z dróg rowerowych gdy mają taki obowiązek bo przecież oni są nietykalni.

    Zresztą nie potrafi także egzekwować chodników dla pieszych gdy jest on cały zastawiony przez zaparkowany samochod.

    Jak widać nasz prezydent ma głowę zajęta ważniejszymi sprawami jak "lex TVN" niż takie przyziemne sprawy zwykłych mieszkańców.

  • ~ 2021-08-13
    00:48:49

    4 1

    @PewienRybniczanin,
    i chwała Ci za to.

    Ale inaczej sytuacja wygląda gdy rowerzyści jeżdżą dosyć szybko po chodniku na którym jednak jest dosyć sporo ludzi jak np. okolice 3-maja i Chrobrego lub jeżdżą chodnikiem podczas gdy po drugiej stronie ulicy mają drogę na rowerów w tym samym kierunku w którym jadą (np. niedawno remontowany/budowany wiadukt na ul. Żorskiej) albo gdy umyślnie ignorują znaki czy światła ustawione na drogach rowerowych.

  • ~ 2021-08-13
    00:51:23

    4 0

    @Kurt_Wallander,
    niestety ale muszę się zgodzić z tym co napisałeś odnośnie traktowania chodnika przez rowerzystów.
    A od siebie dodam że wielu kierujących samochodami chodnik traktuje jako wolne miejsce do parkowania, nawet gdyby mieli zająć całą jego szerokość a pieszy musiał się przeciskać bokiem.

  • ~Dawid Petrus 2021-08-13
    20:33:16

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?




Oddanych głosów: 995