zamknij

Wiadomości

Policja: w Rybniku jest coraz bezpieczniej

2013-01-27, Autor: Dominika Kuśka
Z policyjnych statystyk za miniony rok wynika, że rybniccy policjanci są coraz skuteczniejsi. Jednak w naszym mieście wciąż dużym problemem są narkotyki i nietrzeźwi kierowcy.

Reklama

W 2012 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku wszczęto 5245 śledztwa, czyli o 131 mniej niż w 2011 roku. Wykrywalność przestępczości sytuowała się na poziomie 71,5% (2011 r. – 70,6%). Nieletni mieszkańcy uczestniczyli w 1123 przestępstwach, co w porównaniu z 2011 rokiem daje wzrost o 184 zdarzenia. – Cieszymy się, że ujawniamy coraz więcej czynów z udziałem nieletnich, jednak jako rodzice wiemy, że tak naprawdę cieszyć się nie ma z czego, bo coraz więcej młodych ludzi schodzi na złą drogę – komentuje insp. Teofil Marcinkowski, komendant rybnickiej policji.

>> Czy rybnicki rynek jest niebezpieczny? Właściciele knajp mówią, że tak!

 

Według statystyk wzrasta również przestępczość narkotykowa. W minionym roku wykryto 69 przestępstw, czyli o 2 więcej niż w 2011 roku. O 1% spadła również wykrywalność tego typu zdarzeń. Jak twierdzi, komendant rybnickiej policji ten problem jest szczególnie trudny i spędza sen z powiek nie tylko funkcjonariuszom.

 

>> „Turystyka narkotykowa” największym problemem pogranicza

 

Jak twierdzi rybnicka komenda, na drogach również jest bezpieczniej niż w minionych latach. Ciągły spadek ilości wypadków drogowych (130, czyli o 6 mniej) oraz kolizji (1604, czyli o 157 mniej) jest dowodem na większą ostrożności kierowców. Jednak liczba rannych wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie (160 osób). Spadła natomiast liczba ofiar śmiertelnych – w 2012 roku na drogach zginęło 5 osób, zaś w 2011 roku aż 10.

 

Rybniccy kierowcy jednak coraz częściej siadają za kółkiem po pijaku. W minionym roku funkcjonariusze zatrzymali 860 osób jadących „na gazie”. To o 100 kierowców więcej niż w roku 2011 i najwięcej od 2009 roku. – Z punktu widzenia działania policji wzrost liczby zatrzymanych jest pozytywny, jednak w odbiorze społecznym to smutna wiadomość, gdyż każdy nietrzeźwy kierowca jest potencjalnym sprawcą wypadku – mówi komendant Teofil Marcinkowski.

 

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku zmienił się komendant rybnickiej policji. Krzysztofa Sowulę zastąpił insp. Teofil Marcinkowski (czytaj więcej).

 

A co wy sądzicie o policyjnych statystykach? Czy podzielacie zdanie stróżów prawa, że w Rybniku jest bezpieczniej?

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~M&M 2013-01-27 07:09:17

  Nic dziwnego, że wzrosła ilość osób jeżdżących na "podwójnym gazie" skoro od zeszłego roku ilość kontroli na drogach drastycznie wzrosła z powodu nowych bezdotykowych alkomatów. Mam prawo jazdy od 2008 roku, a do 2010 nie miałem ani jednej kontroli trzeźwości. Dopiero jak wprowadzili w 2010 roku te nowe alkomaty zaczęto robić łapanki. W zeszłym roku miałem około 17 kontroli. Stąd te zawyżone wyniki.

  0 0
 • ~jurempus 2013-01-27 08:14:02

  Mówi sie tutaj o kolizjach które były zgłaszane.A pomyslec ile kolizji nie było zgłaszanych bo kierowcy dali sobie po stówce i odjechali w spokoju

  0 0
 • ~Ksenopita 2013-01-27 08:51:36

  Jednym ze sposobów na walkę z przestępczością rybnickiej policji jest nieprzyjmowanie zgłoszeń o przestępstwach. Miałem dwa takie przypadki, że to ja musiałem tłumaczyć policjantowi, że dany czyn jest przestępstwem, pokazując odpowiednie artykuły kodeksu karnego. Mimo tego policja z wielką niechęcią takie zgłoszenia przyjęła. Od kiedy liczą się statystyki policja przestała robić to co do niej należy, a skupia się na tym aby statystyki były dobre. Stąd zmienia się np. próbę kradzieży auta na zniszczenie mienia, albo w ogóle się takiego zgłoszenia nie przyjmuje. Sam miałem takie przypadki.

  0 0
 • ~myk 2013-01-27 10:05:07

  Zgadza się, z tym przyjmowaniem zgłoszeń jest problem. Trudno czasem przebić się przez beton, mimo oczywistej szkody jaką się poniosło. Tłumaczenie im co i jak urąga słuzbie policjanta, ale kto dziś pojmuje pracę w SŁUŻBACH mundurowych jako *służbę* właśnie? Nachapać się i na emeryturkę. Za to do pokazania zdjęcia z fotoradaru biuro nawet po godzinach otworzą.

  0 0
 • ~tymonn 2013-01-27 11:02:30

  Tytuł artykułu powinien brzmieć: "Policyjna statystyka wciąż się poprawia". Z poprawą bezpieczeństwa natomiast nie ma to niestety nic wspólnego. To są dwie różne kwestie i niech się nikt na to nie da nabrać. Policyjni "specjaliści" od kreatywnej statystyki tak podliczają te cyferki żeby zawsze było lepiej. Rzeczywistych mierników poczucia bezpieczeństwa nikt nie jest w stanie zmierzyć a już na pewno nie ktoś z policji bo nikt nie ma ku temu odpowiednich środków. Poza tym gdzie tutaj obiektywizm jeśli pomiaru dokonuje ten kto jest za to odpowiedzialny. Stan bezpieczeństwa powinien być mierzony metodą naukową przy użyciu wielu narzędzi badawczych z uwzględnieniem ogromu czynników zewnętrznych a nie przez kogoś kogo to dotyczy. Statystyka policyjna ma się ku temu tak jak teoria do praktyki. Policyjną statystykę wilcza się tak jakie jest ku temu zapotrzebowanie. Policyjni statystycy magicy mogą dosłownie wszystko, są wszechmogący. Wystarczy im tylko dać komputer do ręki i udostępnić policyjne bazy statystyczne. Wtedy hulaj dusza... czy się strzelają czy się zabijają mierniki i tak zawsze się... poprawiają.

  0 0
 • ~jojo 2013-01-27 11:11:01

  Może żle czytam i rozumie ale według danych w artykule to w Rybniku nie jest bezpieczniej niż w 20011 roku a wręcz przeciwnie,przecież więcej kierowców po pijaku czyli większe niebezpieczeństwo.A i nieletni dokonali więcej przestępstw i więcej narkotyków więc z czego się cieszyć ?

  0 0
 • ~auralfloat 2013-01-27 12:20:42

  Za to na przejściach dla pieszych jest niebezpiecznie. Wczoraj, już drugi raz w przeciągu ostatnich kilku miesięcy została potrącona osoba na przejściu dla pieszych przy ulicy Budowlanych (przy Tesco). Dlaczego ten fragment drogi nie jest oświetlony mimo że latarnie tam stoją? Będzie chryja.

  0 0
 • ~cige 2013-01-27 13:26:14

  TEORETYCZNIE TAK. ALE PANIE KOMENDANCIE - PAN SIĘ MIJA Z PRAWDĄ. Podam przykład. Moja Mama została okradziona przez kieszonkowca w autobusie linia 47 który jeździ na Boguszowice. Wystarczy by Pańscy tajniacy zainteresowali się problemem i by był efekt. Wystarczy zaobserwować. Tych gnoi co kradną można wychwytać wszystkich. Namierzyć ich idzie. Tylko chcieć trzeba. Oczywiście śledztwo zostało umorzone z powodu braku możliwości udowodnienia im winy. Sam kiedyś w tym autobusie jeździłem specjalnie. Było ich kilku. Jeden wyrwał mi się i uciekł ale w pysk dostał. Zaobserwowałem też że w autobusach (jeździłem liniami 46, 47 i 48 jeździ pewna grupa smarkaczy którzy terroryzują ludzi i piją sobie butelkę wódki. Oczywiście są znani Policji bo notowani byli (R.K i B.K oraz inni - notoryczni przeginający). Ale Policja nie robi im nic. A wystarczy patrol by złapac ich na gorącym uczynku jak pijani zaczepiają ludzi badź łamią znaki drogowe. To na razie tyle. Może zorganizować coś w rodzaju Straży Obywatelskiej skoro Policj nie daje rady z takimi smarkaczami?

  0 0
 • ~jurempus 2013-01-27 14:14:53

  Zaraz zaraz 860 kierowców którzy byli pijani.To niech Pan komendant teraz powie jak taki mądry ile w tej liczbie jest kierujących rowerami.Bedzie pieprzyc bez sensu jak policja jest wzywana to nie przyjeżdzają albo przyjada jak juz jest po wszystkim.A tam gdzie ich nie potrzeba chodza jak na sraczke.taka jest Rybnicka policja

  0 0
 • ~yaman 2013-01-27 15:17:16

  100% JP!!!!

  0 0
 • ~Gosik321 2013-01-27 16:15:38

  Tak trochę z innej beczki, ale też dotyczące policji i nieprzyjmowania zgłoszeń. Jakiś czas temu nikt z rodziny nie potrafił skontaktować się ciocią mieszkającą w Krakowie. Dzwoniliśmy do niej cały tydzień i nic. W końcu moja mama pojechała na policję, mówi jak wygląda sprawa i prosi czy żeby komenda skontaktowała się z dzielnicowym gdzie mieszka ciocia, żeby sprawdził czy coś się nie stało, zapytał sąsiadów itp. Mama usłyszała od gościa z którym rozmawiała, żeby sobie sama do Krakowa pojechała-w końcu to nie jest znowu tak daleko i niech sama sobie sprawdzi i jakby na każde takie zgłoszenie reagowali to by na inne rzeczy czasu nie mieli. Więc drodzy policjanci!!! Zacznijcie traktować nas jak ludzi a nie jak idiotów. Czasem wystarczyłby 1 telefon i zyskalibyście w naszych oczach, a tak tracicie i to dużo, bo szacunek i zaufanie.
  Btw kilka dni temu był artykuł, który opisywał, że na rybnickim rynku niebezpiecznie, że strach wieczorami do knajp chodzić...

  0 0
 • ~zorza54 2013-01-27 18:35:15

  Jak widać w Policji komunizm i propaganda sukcesu się nie skończyła. Moja szwagierka trzy razy próbowała złożyć zawiadomienie o groźbach kierowanych przez jej sąsiadkę i trzy razy spuścili ją na drzewo ( "bo i tak to umorzymy" ).I mimo usilnych prób w końcu nikt nie przyjął tego zawiadomienia. No to statystyki się poprawiają "i jest coraz bezpieczniej" ( w tabelkach ).

  0 0
 • ~ 2013-01-27 18:37:37

  Gosiaczku, ale co z ciotką ..

  0 0
 • ~yaman 2013-01-27 20:18:51

  wącha kwiaty pewnie hehe

  0 0
 • ~Benq 2013-01-27 23:09:39

  Co Wy mi tu piszecie o sprawdzaniu trzeźwości?! Jak mnie załapali na suszarę to goście byli tak podnieceni wynikiem i wyprzedaniem jakie wykinałem, że zapomnieli, że mają urządzenie do sprawdzania trzeźwości w samochodzie.

  0 0
 • ~templariusz 2013-01-27 23:45:54

  Niestety Gosik 321 ma rację. Mnie potraktowano podobnie. Jak to czytacie na Policjo to pisze: WYPŁATY MACIE Z NASZYCH PODATKÓW TO DO CHOLERY BRAĆ SIĘ DO ROBOTY LENIE JEDNE!! Mojemu bratu ukradziono telefon i go pobito. Oczywiście na Policji on został potraktowany jak jakieś zło bo to JEGO przesłuchiwali w ten sposób jak bo to on ich napadł!!! Wyobrażacie sobie to!!! A znajomego potrąciła młoda siksa autem na placu Wolności i ma kłopoty zdrowotne do dziś i jak rodzina poprosiła o nagranie z kamery - bo kamery tam SĄ !!! do cholery to usłyszeli że: nagrania nie ma bo się zepsuło. No i jak rodzina zaczęła się domagać tego definitywnie to postraszono ją że zostaną potraktowani jak by chcieli napaść na Policjanta!!! Podobnie odpowiedziano im w Straży Miejskiej która i tak powinna zostać rozwiązana.

  0 0
 • ~kenijczyk 2013-01-28 02:33:20

  Nooo tak, na rybnickim rynku nocą w weekend jest na serio bezpiecznie.

  0 0
 • ~tommi 2013-01-28 07:55:24

  zorza54, Ty taki fachowiec i niewiesz jak to zrobić? jesli policja ma z tym problem zgłaszasz do prokuratury i oni im to zlecą a to juz inna bajka, a groźby karalne mają paragraf, więc prokuratura chętnie się tym zajmie

  0 0
 • ~gorkaz55 2013-01-28 10:30:42

  Jest mniej bo POlicja tuszuje wystarczy przeprosić i wypuszcza się przestępców tok policjanci postąpili w rybniku ze złodziejami z ul Św Józefa złodzieje przeprosili i dalej kradną

  0 0
 • ~ 2013-01-28 10:40:57

  Masakra. Wielokrotność wzywania policji do tych samych pijaków, którzy codziennie nagminnie piją na klatce schodowej i nie dają spokojnie żyć i czuć się bezpiecznie w swoim domu. Policja zna ich nawet po nazwisku i nie robi nic a oni śmieją nam się w twarz.

  0 0
 • ~ 2013-01-28 11:37:45

  @PATIK - a co Twoim zdaniem niby moga zrobic? Spalowac jak zomo... a moze kara smierci jak w Iranie za spozywanie alkoholu?

  0 0
 • ~cige 2013-02-02 00:16:56

  Mała dedykacja dla Policji: zobaczcie sobie film DROGÓWKA :) i tu cytat z wywiadu z reżyserem:"Policja jest odbiciem otoczenia, jeśli zainfekowana, to złem powszechnym, uwikłana we własne absurdy ("wykrywalność ma wzrastać, a przestępczość spadać" - więc żeby wyrobić statystykę, trzeba zastawiać na kierowców pułapki, karać rowerzystów...) - jeszcze jakieś pytania?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 3044