zamknij

Wiadomości

Policja o zamieszkach: użycie przymusu uzasadnione. Może dojść do kolejnych zatrzymań

2021-01-31, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Komenda Miejska Policji w Rybniku i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach wydały wspólny komunikat dotyczący nocnych zamieszek pod klubem Face 2 Face. Przekonują, że interwencja była uzasadniona. Podają też bilans wczorajszych wydarzeń.

Reklama

AKTUALIZACJA (godz. 12.05):

Otrzymaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas wcześniej pytania. Jak zapewnia podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik KWP w Katowicach – mundurowi nie użyli gazu w środku klubu.

- Absolutnie tego nie robiliśmy wewnątrz lokalu. Nie mamy też informacji o rannych uczestnikach zamieszek. Wezwano jednak karetkę pogotowia do dziewczyny, która zasłabła, ponieważ była w stanie upojenia alkoholowego – słyszymy.

Co do osób nietrzeźwych, policjantka przyznaje, że alkomat nie był podczas zamieszek w powszechnym użyciu.

- Był pan na miejscu, widział pan, jak się ludzie zachowywali. Ich mowa, ich zachowanie wskazywały, że w wielu przypadkach mamy do czynienia z osobami pod wpływem alkoholu. To był widoczne i to potwierdzają policjanci – wyjaśnia Aleksandra Nowara.

Rzecznik śląskiej policji nie wyklucza, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

- Analizujemy nagrania, mieliśmy na miejscu też swoje kamery. Będziemy kierować wnioski do sądu. Jeżeli chodzi o właściciela, gromadzimy materiał i wyślemy do prokuratury. Oceni, czy doszło do przestępstwa – dowiadujemy się.

Policjantka ma na myśli tu artykuł dotyczący zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób.

- Będziemy sprawdzać też, czy wśród wylegitymowanych osób nie ma tych, która powinny być na kwarantannie lub nie są zakażone koronawirusem – dodaje policjantka.

Czy taka liczba mundurowych, czy takie siły w Rybniku były potrzebne? Zdaniem naszej rozmówczyni – tak.

- Policjanci byli tam, by zapewnić ład i porządek. Z początku tego ładu i porządku niestety nie było. Stad konieczność użycia takich sił. Sporo osób przyjeżdżało, by przypatrywać się temu, czy skonfrontować się z policjantami. Zatrzymano tylko 3 osoby, a więc policjanci i tak wykazali się wyjątkową cierpliwością.

Nasza rozmóczyni wskazuje, że policjanci interweniujący na miejscu spotkali się z agresją słowną i fizyczną. W ich kierunku leciało szkło, dochodziło do naruszeń nietykalności.

Wcześniej pisaliśmy:

Przypomnijmy, tej nocy doszło do niespotykanych jak dotąd wydarzeń w Rybniku. Mieszkańcy starli się bowiem ze znacznymi siłami policji z naszego miasta i Katowic. Wszystko przez to, że mundurowi wkroczyli do klubu Face 2 Face przy ul. Wiejskiej. Właściciele lokalu od minionego weekendu otworzyli klub dla mieszkańców pomimo obostrzeń >>Wojna o Face 2 Face w Rybniku. Policja ruszyła z pałkami, gazem i bronią hukową<<

Jak czytamy w komunikacie, policjanci interweniowali, ponieważ właściciel zdecydował na zorganizowanie zabawy wbrew obowiązującym przepisom.

- Wczoraj, około godziny 22.30 policjanci z rybnickiej komendy wspólnie z mundurowymi z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który był otwarty pomimo zakazu. Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego lokal został zamknięty, decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności – dowiadujemy się.

Komendy tłumaczą, że policjanci asystowali pracownikom Sanepidu w doręczeniu dokumentu właścicielowi.

- Następnie mundurowi poinformowali uczestników imprezy o zamknięciu lokalu i konieczności wyjścia z klubu. Część uczestników dobrowolnie opuściła lokal, a część osób nie chciała dostosować się do poleceń stróżów prawa – czytamy dalej.

Policja nie ustosunkowała się jednak do tego, że ich interwencja zdaniem świadków spowodowała chaos i mogła przyczynić się do obrażeń w wyniku przepychanek. Mundurowi nic nie mówią też o pryskaniu gazem pieprzowym w samym klubie.

- Na zewnątrz lokalu zebrała się grupa kilkuset osób, wśród których większość była nietrzeźwa i agresywna w stosunku do policjantów – dowiadujemy się następnie z komunikatu.

Będący na miejscu reporterzy Rybnik.com.pl nie zauważyli jednak, by ktokolwiek w tłumie był badany alkomatem. Oczywiście, były osoby, które agresywnie zachowywały się w stosunku do mundurowych, padły przekleństwa, naruszana była ich nietykalność. O tym wspomina komunikat.

- Mundurowi zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 30, 44 i 48-lat, którzy w czasie interwencji naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji. Policjanci wylegitymowali 213 uczestników tego zdarzenia. Część z nich nie przestrzegała obowiązku zakrywania twarzy, spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem oraz próbowała wprowadzić interweniujących policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe – czytamy.

Dalsza część relacji pokrywa się z tym, o czym już informowaliśmy.

- Po opuszczeniu lokalu uczestnicy byli agresywni i atakowali mundurowych niebezpiecznymi przedmiotami. Policjanci podawali komunikaty wzywające do rozejścia się, kiedy to nie przyniosło rezultatu wobec agresywnych uczestników zgromadzenia użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu, pałek służbowych, granatów hukowych, oddali także strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej.

Śląska policja podaje, że podczas wczorajszego zabezpieczenia rannych zostało dwóch policjantów, zniszczono także dwa radiowozy. Mundurowi nie wspomninają już jednak o rannych uczestnikach zamieszek. Nie ma też odniesienia do krążącej informacji o zasłabnięciu kobiety.

W zabezpieczeniu brało udział prawie 150 funkcjonariuszy KMP w Rybniku oraz OPP w Katowicach.

Dzisiaj po południu przedstawiciele Strajku Przedsiębiorców (w tym właściciele Face 2 Face) mają zorganizować konferencję prasową.

Oceń publikację: + 1 + 92 - 1 - 79

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~Lahcim 2021-01-31 11:13:35

  ***** ***
  Tak właśnie wyglada kraj w który partia rządząca ma prawo w Dudzie. Gdzie nie przejmują się konstytucją a ustanowione rozporządzenia są nieważne. Gdzie sędziowie nie są sędziami a prokurator generalny jest partyjny. A za sprzeciw spada sie ze stołka.
  Ale partyjny beton tego nie zrozumie. W TVP powiedzą ze sie nalezało pała przez kregosłup to sie należało. Zero refleksji.
  A policja z cywilizowanej, służącej obywatelom, staje się znowu podnóżkiem jedynej słusznej partii. Przykre.

 • ~Franz Kawka 2021-01-31 11:14:46

  A dlaczego nie interweniują przed kościołami gdzie gromadzą się setki emerytów?

 • ~Lateks 2021-01-31 11:16:16

  Panowie policjanci mają amnezję? Już zapomnieli jak sami strajkowali przeciw władzy? Tak bardzo im zależy by się przypodobać partii? Na co liczą ? Na podwyżki? Sami się prosicie o to by politycy Was traktowali przedmiotowo. Będziecie lepiej wytresowani niż wasze psy służbowe.
  Siad, waruj, i daj głos, czasem może przy okazji padnie podaj łapę.
  Sami dajecie świetny przykład że można wami pomiatać, a potem strajk włoski bo jesteście pomiatani przez władzę.

 • ~zak 2021-01-31 11:18:06

  Jestem mieszkańcem Rybnika i nie starłem się z policją , wypraszam sobie droga redakcjo pisać uogólnieniami - per"mieszkańcy Rybnika . Pewnie było dużo przyjezdnych .

 • ~zak 2021-01-31 11:22:23

  Znowu Rybnik pokazany ze złej strony ,mamy się czym chwalić .

 • ~Kwinto 2021-01-31 11:23:00

  Trzeba było przyjechać w południe, zamknąć lokal, założyć plomby i byłoby po sprawie, ale ktoś chciał na siłę zrobić pokazówę i podlizać się obecnej władzy. Z góry przyszedł nakaz aby jechać do klubu jak będzie pełny i zrobić pałowanie - naród ma się bać władzy.
  To że część osób podawała fałszywe dane osobowe, świadczy tylko o tym że nikt już nie traktuje was jak policję tylko chłopców na posyłki obecnej władzy.

 • ~Longina b 2021-01-31 11:24:15

  Też jestem mieszkanką Rybnika i nie byłam w tym miejscu.To nie znaczy że ci co tam byli nie są mieszkańcami Rybnika.

  84 55
 • ~Longina b 2021-01-31 11:31:11

  Mieszkańcami Rybnika nie byli ci OPP dowiezieni z Katowic

  60 53
 • ~zak 2021-01-31 11:35:35

  Policja to ma być policja , a nie chłopcy do pogaduszek , jak na jednych filmikach to widać. Przed policją trzeba czuć respekt a nie robić sobie z nimi selfi. I tak mają anielską cierpliwość. We Francji czy Niemczech nie byłoby dyskusji a zaraz pałowanie.

 • ~Rexio 2021-01-31 11:44:47

  A gdzie schowały się władze tego miasta, to oni dopuścili żeby Rybnik stał się dyskoteką regionu, a mieszkańcy Śródmieścia nie mogli sypiać po nocach. Wtedy telefon 112 się urywa z prośbami o interwencję. Cóż najlepiej schować się za służby i czekać co będzie, a potem oceniać i robić na tym polityczne procenty. A tamtych co mieli chwile na decyzje niech linczują przyjdą nowi. Tam gdzie nie ma podpalaczy z kamerkami jest ok. Nie pamiętacie strajku kobiet który popieram nikt nie podpalał i przeszli spokojnie kilka razyprzez Rybnik i nie tylko.

  75 75
 • ~Barra_cuda 2021-01-31 11:50:02

  Ja mam pytanie czy jak spotkam na mieście policjanta i każę mu wypie..ć, nazwę go kur.ą i do tego bedę popijał sobie piwko to mogę liczyć na równie delikatne potraktowanie? A jeśli nie to ilu nas musi być żeby zyskać "respekt" Policji żeby odstąpili od czynności?

  Użycie siły było uzasadnione? Z czego tu się wogóle tłumaczyć. Czy ci policjanci dostali rozkaz zachować spokój za wszelka cenę? Chyba tylko dlatego żeby nie zaognic konfliktu nie spakowali tego towarzystwa do radiowozózw. 80% tego zgromadzenia powinno siedzieć i to wcale nie za maseczki. Któryś tam pyta klnąc jak szewc, nawalony jak Messerschmitt (krzyczac bez maseczki w twarz policjantowi) za co go mogą aresztować. Jaki paragraf. To ten policjant nie wie? Nie zna odpowiedzi? Czy ma wyraźny rozkaz zgarnąć go dopiero jak go fizycznie zaatakuje?

 • ~Longina b 2021-01-31 11:52:12

  Policja ma być policją i chronić obywateli, wszystkich obywateli RP a nie tylko jednego despotę/carlito/.Inaczej są tylko narzędziem represji i przymusu.Sługusami na usługach rządzących.

  88 68
 • ~Matheo Horski 2021-01-31 11:52:54

  Wyszło podczas tej pandemii na jaw i stało się jasne, że, politycy, policja i sanepid w tym kraju to Ku.wy a nie ludzie a policja i sanepid powinni działać pod wspólną nazwą ZOMO. Trzeba w końcu się za nich wziąć i uświadomić, że oni służą nam a nie my im. Ze swojej strony każdy policjant oraz pracownica sanepidu o ktorym/ej będe wiedział, że pracuje w tych instytucjach, nie zabukuje u mnie miejsc na wypoczynek a w przypadku innych firm które prowadzę, również policja i sanepid może pożegnać się z usługami. Szczerze to aż odczułem ulgę bo ludzie powiązani z tymi instytucjami to zazwyczaj ameby intelektualne i chamy.

  79 95
 • ~Pawel Krys 2021-01-31 12:01:20

  Zak
  Ja jestem dumny z mieszkańcow Rybnika, bo skoro Emilewicz może omijać zakazy , tymbardziej suweren powinien mieć to gdzieś.
  ***** ***

 • ~terrorist 2021-01-31 12:03:46

  Wiedzcie drodzy zomowcy że nie jesteście bezkarni. To że zgodnie z prawem nie chcecie podać swoich danych niczego nie zmienia. Są specjalne programy do analizowania twarzy na podstawie samych oczu.

  62 68
 • ~zak 2021-01-31 12:04:28

  @Mateo - konkurencja jest , nie będą u ciebie , znajdą setki innych
  miejsc. Płakać nie będą . Żaden inteligentny facet nie nazwie kogoś innego amebą i chamem . Coś mi się zdaje , że ty właścicielem toy -toi jesteś
  ,

  58 45
 • ~grimHog 2021-01-31 12:06:09

  Ależ dużo komuchów obrodziło w komentarzach... Co, zatęskniło się jak tatuś w MO napierdzielał bogu ducha winnych ludzi na ulicy?

  Policja nie ma podstaw do wszczęcia jakichkolwiek akcji, tym bardziej na podstawie rozporządzeń nie mających oparcia w ustawach i ustawie zasadniczej. Zwykła pokazówka dzisiejszej milicji, powinna spotkać się ze stanowczym oporem obywateli.

  87 66
 • ~Veritas 2021-01-31 12:07:37

  Mieszkańcy Rybnika są odpowiedzialni!
  Na załączonych zdjęciach widać ludzi agresywnych, trzymających w rękach alkohol, już nie wspomnę o maseczkach itp.
  Cały świat jest świadomy obecnych zagrożeń i potrafi się zachować, a w Rybniku zebrała się grupa ludzi i twierdzi, że nie ma zagrożenia i można robić to, co się chce.

 • ~Marcin Kuczera 2021-01-31 12:15:23

  Szanowna Policjo, jeżeli bez słowa sprzeciwu wykonujecie łamiące konstytucje rozkazy płynące od człowieka na stanowisku ministra MSWiA, ułaskawionego przestępcy, to kim jesteście ?
  Jeżeli bez słowa sprzeciwu służycie okupantowi, to kim jesteście ?

  Mam nadzieję, że przynajmniej wracając do domu nie potraficie spojrzeć w oczy swoim rodzicom, małżonkom i dzieciom. Zostanie Wam to zapamiętane, kalacie mundur.

  63 85
 • ~norton 2021-01-31 12:19:20

  Nie dziwię się właścielowi, że otworzył swój przybytek bo mu się kończy kasa- ale dziwię się wszystkim którzy przyszli na ten spęd z załączoną opcją "nieśmiertelność"...
  Lawina już ruszyła - teraz będzie tylko gorzej.
  Ludzie przestają szanować wszelkie aparaty nadzoru - wszystkie instytucje państwowe tracą społeczne poparcie. Teraz władza chce zatrudnić do uprzykrzania działalności strażaków, którzy mają sprawdzać sprzęt ppoż i karać wysokimi mandatami. Jedyną służbę która służy Nam i cieszy się olbrzymim zaufaniem.
  Strażacy nie dajcie się wmanipulować w ten bałagan...

  81 35
 • ~Noname1212 2021-01-31 12:20:13

  NAJWIĘKSZYM AGRESOREM tej nocy była POLICJA, Która NADAL DZIAŁA WBREW WYROKOM SĄDÓW, PONIEWAŻ JAK SĄDY USTANOWIŁY SWOIMI WYROKAMI w takich SPRAWACH, że NIE MA ŻADNEJ PODSTAWY PRAWNEJ DO TAKICH INTERWENCJI,więc DZIAŁANIA POLICJI TRZEBA NAWZAĆ DZIAŁANIAMI BANDYCKIMI NIEZGODNYMI Z PRAWEM, I ten osobnik z góry który wydał taki rozkaz POWINIEN ZATRUDNIĆ SOBIE PRAWNIKA, aby mu tłumaczył co jest zgodne z prawem a co nie.

  DLA TYCH NIEUDACZNIKOW ŻYCIOWYCH Z POLICJI FILMIK OD MATEUSZKA: KTÓRY TŁUMACZY PORZĄDEK PRAWNY: KONSTYTUCJA--USTAWA--ROZPORZĄDZENIE

  https://www.facebook.com/aktywistaMichalWojciechowski/videos/406772593942541/

  51 81
 • ~Noname1212 2021-01-31 12:24:48

  Wyżej link do konferencji, która ma się odbyć przed komendą policji w rybniku o 16 że strajku przedsiebiorcow

  A TUTAJ MATEUSZEK TŁUMACZY NIEUDACZNIKOM Z POLICJI: 1konstytucja,2 ustawa, 3.rozporzadzenie

  https://www.facebook.com/112644370518712/videos/2712352332336589/

  23 50
 • ~Marcin Kuczera 2021-01-31 12:27:26

  @norton
  Dla mnie od dłuższego czasu administrcja publiczna tego parapaństwa jest poprostu zwykłym wrogiem

  43 42
 • ~Franek7 2021-01-31 12:30:11

  Pani Nowara to się na łby pozamieniała.

  Wydana decyzja pomimo rygoru wykonalności jest nieprawomocna. Policja nie ma prawa do egzekwowania takiej decyzji przy użyciu środków przymusu. Niedługo to nam będą zakładać maseczki przy użyciu pałek służbowych i dociskając kolanem do chodnika.
  Spożywanie alkoholu przez osoby dorosłe nie jest zabronione. Każdy z nich przyszedł tam wlasnie po to aby między innymi spożywać alkohol.

  Pani Aleksandro panią również rozliczymy za te idiotyzmy które pani wypowiada...

  56 65
 • ~zak 2021-01-31 12:42:20

  @Franek 7 - wirtualny damski bokser. ;(

  29 37
 • ~Longina b 2021-01-31 12:53:30

  Franek-Pani Nowara nie mogła pozamieniać się na łby bo jest kobietą.Natomiast jej przełożeni to już tak.Zresztą dotyczy to samo pewnego faceta w ciemnych okularach.

  18 30
 • ~jean 2021-01-31 13:11:48

  Agresję to wywołali policjanci

  31 53
 • ~kopciuch2020 2021-01-31 13:34:31

  MILICJA
  ~Zak ty też chyba milicjant

  22 33
 • ~Fidzi 2021-01-31 13:42:53

  Mam pytanie do moderacji:
  Dlaczego ten wpis, zamieszczony w poprsedim artykule o Face 2 Face, nie został usunięty pomimo dwukrotnego zgłoszenia o naruszeniu regulaminu (mowa nienawiści i znieważenie):

  "~Jacek Jędrzejewski 2021-01-31 08:18:42

  biale kaski robia laski staremu pedofilowi z Zoliborza.

  ebac pis i ebac psy, zycie was rozliczy niebieskie prostytutki predzej niz pozniej"

  Pytam się dlaczego? Usuwacie wpisy łagodniejsze w swej treści, a tu "poleciało"?
  Tak wygląda wasza lewacka "wolność słowa" w stylu Kalego: my obrażać dobrze, nas obrażać źle!

  Mam nadzieję, że po akcjach FB, TT i Instagrama w USA ludzie się obudzą i zmuszą polityków do takich regulacji, które skończą z manipulacjami portali internetowych.

  35 21
 • ~Sinner 2021-01-31 14:05:10

  Jakis cymbał pyta dlaczego nie zatrzymują emerytow pod kosciolami. A chocby dlatego, ze ludzie z kosciola nie wychodza nawaleni jak swinie i nie robią bydła wracając do domu.

  56 34
 • ~zak 2021-01-31 14:25:55

  @sinner- w punkt:)

  36 13
 • ~artefaks 2021-01-31 14:42:30

  ~Sinner 2021-01-31 14:05:10

  Jakis cymbał pyta dlaczego nie zatrzymują emerytow pod kosciolami.

  @Sinner. Nie pod kościołami a w kościołach w których to są limity osobowe i odległościowe. Podobno najbardziej narażeni są na żarażenie staruszkowie. To dlaczego sanepid nie podejmuje interwencji jeśli ma udokumentowane na nośnikach zupełne lekceważenie np, u takiego rydzyka? Czyżby to miało nie wymiar epidemiologiczny , a polityczny ? Czyli nękanie wybranych grup obywateli ?
  A wystarczyło zrobić tak niewiele . Wystarczyło ogłosić stan wyjątkowy i byłaby podstawa prawna do interwencji w F2F. Ale widać ktoś sobie tu bimba tu z prawa

  18 38
 • ~hub381 2021-01-31 15:09:46

  PiS łamie prawo na wszystkie strony nie liczą się ludzmi traktując ich jak parobków . I nie dziwię ,że szukają wolności. Afery są zakrywane pod podwójny dywan. Mamy sekretarza a nie prezydenta. TVPszczujnia podburza ludzi nie mających dostępu do innych mediów.

  17 32
 • ~hub381 2021-01-31 15:14:12

  Masz rację Logina,ten fagas to Pisowski "IDIOSZON-zak"

  6 28
 • ~zak 2021-01-31 15:14:51

  @hub - tak, tak , a w Ameryce biją murzynów :) ale sloganami jedziesz .

  25 12
 • ~ahhhrrreeecccek2710 2021-02-01 14:34:21

  Jak powiada przadawne, indiańskie przysłowie: "Gdyby kózka nie skakała, to by gazem nie dostała", czy "Dwa słowa mniej, a za to w galotach sucho" - idealnie odzwierciedla zdjęcie nr 2 i 3 z galerii artkułu. Oczywiście, wszyscy niewinni...

  5 1
 • ~Wiesław Rolbiecki 2021-02-05 18:38:58

  Zamykanie działalności jest nielegalne potwierdził to Morawiecki
  https://www.cda.pl/video/657042216

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy władze Rybnika powinny zwiększać nakład oraz koszty wydawania "Gazety Rybnickiej"?
Oddanych głosów: 547