zamknij

Wiadomości

Policja likwiduje posterunek w Niedobczycach. Radni chcą wiedzieć dlaczego

2012-05-25, Autor: ww
Rybnicka policja tnie koszty. Zlikwidowany ma zostać posterunek w Niedobczycach oraz siedziba Rewiru Dzielnicowych na Nowinach. Czy takie zmiany są możliwe bez uszczerbku dla bezpieczeństwa mieszkańców?

Reklama

W przesłanej do mediów informacji rzecznik rybnickiej policji Aleksandra Nowara tłumaczy, że reorganizacja jednostki ma poprawić jej funkcjonowanie. Zlikwidowana zostanie jedynie posterunek policji w Niedobczycach oraz siedziba Rewiru Dzielnicowych przy ul. Zebrzydowickiej. Zaś policyjne etaty zostaną włączone do Wydziału Prewencji rybnickiej komendy.

- Funkcjonujący posterunek liczy kilka etatów, łącznie z kierownikiem. Dotychczasowa struktura powoduje absolutną niewydolność tej jednostki. Włączając do tego usprawiedliwione nieobecności jak np. urlopy, szkolenia czy też zwolnienia lekarskie, powoduje to zachwianie ciągłości realizacji zadań, prowadząc do sytuacji braku możliwości zorganizowania służby patrolowej nawet w ilości jednego patrolu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że dzielnicowi nadal będą pełnić służbę w dotychczasowych rejonach a uwolnione etaty ze zlikwidowanego posterunku pozwolą na faktyczne i planowane kierowanie do służby większej ilości patroli prewencyjnych – wylicza Aleksandra Nowara.

 

Wpływ na takie decyzje miały również aktualne możliwości finansowe komendy. Radny z Niedobczyc – Henryk Cebula obawia się, że to właśnie oszczędności są głównym powodem likwidacji posterunku w jego dzielnicy. - Nie potrafię sobie inaczej wytłumaczyć decyzji, która burzy coś, co od 20 lat doskonale się sprawdza. Nie wierzę, że taka zmiana nie wpłynie negatywnie na poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Nie podoba mi się taka decyzja komendy, tym bardziej, że miasto zawsze jest otwarte na współpracę z policją i finansowo wspiera wiele jej działań – mówi radny.

 

Henryk Cebula zwołał Komisję Samorządu i Bezpieczeństwa Rady Miasta Rybnika, na którą zaprosił rybnickiego komendanta. - Chcemy bezpośrednio od komendanta dowiedzieć się, jakie są prawdziwe przyczyny takich decyzji – informuje radny.

 

Być może w sukurs przyjdzie miasto. - Zaproponowana została nowa lokalizacja dla siedziby policji w Niedobczycach, która miałaby się mieścić w Domu Kultury, w pomieszczeniu rady dzielnicy - zdradza prezydent, Adam Fudali.

 

Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadła.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2012-05-25 14:05:44

  kto to jest Ola Noara? dziewczynka ze Ola ?:) to raz, a dwa zle nazwisko
  nadkomisarz Aleksandra NOWARA

  0 0
 • ~ 2012-05-25 14:10:14

  sory, skasujcie mojego maila. red, juz poprawiła błedy

  0 0
 • ~ 2012-05-25 14:49:31

  Zlikwidować Straż Miejską w Rybniku a pieniądze przeznaczyć na Policję w każdej dzielnicy. Posterunki w dzielnicach są bardzo potrzebne. Panie Cebula siedzi Pan w tej radzie już tak długo, nic nie robiąc a potem niby wypowiada mądre słowa. Czy Pan wie kto jest w Komisję Samorządu i Bezpieczeństwa Rady Miasta Rybnika? Populistyczne słowa i nic więcej. Szefem tej komisji jest Adam Fudali i o ile dobrze pamiętamy członkami są np. Szef Prokuratury Rejonowej pan Jacek Sławik jest wśród członków również wysoko postawiony policjant Rybnickiej Policji pan Szweda. Patrząc na całość jedynym wyjściem jest likwidacja Straży Miejskiej i podanie pomocnej dłoni w finansowaniu szefowi policji w Katowicach.

  0 0
 • ~czarny_julek 2012-05-25 16:19:13

  Ty masz człowieku (Likwidacja Straży Miejskiej) jednak nie po kolei z głową. Pewnie zeszłotygodniowym przymrozkom też winna była ta cała straż miejska..? Do kogo masz w końcu pretensje o to, co złego się dzieje w naszym mieście - do straży, Prokuratury rejonowej, Adama Fudalego, czy bogu ducha winnego p. Szwedy..? Otrząśnij się trochę z tymi swoimi prostackimi zawołaniami - w ten sposób na pewno niczego nie zwojujesz, a robisz tylko z siebie pośmiewisko. Zlikwidujmy strażników, potem policjantów, na koniec może prokuraturę i sądownictwo w całości - przecież to wszystko organy represjonujące, które nie cieszą się zbyt wielka popularnością...

  0 0
 • ~ 2012-05-25 17:54:43

  Jak widać Pan szanowny czarny_jurek nic nie zrozumiał a nawet więcej nie zrozumiał, że chcemy wspomagać pieniędzmi Policję w dzielnicach. Nigdy nie mówiliśmy o likwidacji prokuratur czy też sądów, więc nie wiemy dlaczego u Pana taka myśl autodestrukcyjna. Władze Rybnika zrobiły sobie ze Straży Miejskiej funkcjonariuszy do nabijania pieniędzy UM po przez mandaty, do tego stopnia że nawet bili oni premiowani za ilość wypisanych mandatów. Inny był cel ustawodawcy co do funkcjonowania Straży Miejski czy też wiejskich. Stoimy na stanowisku, że bardziej jest zaufana i potrzebna policja na prowincjach naszego miasta, gdyż SM się tam w ogóle nie pokazuje a policja była na miejscu. Odpowiadając Panu na "bogu ducha winnego p. Szwedy...?". Ci panowie są w Komisji Samorządu i Bezpieczeństwa Rady Miasta Rybnika, mamy do nich pretensje takie, że nie reagowali wcześniej na sprawę likwidowania policji na dzielnicach.

  0 0
 • ~alchemik 2012-05-25 18:03:24

  "Hej, Likwidacja...." czy jak ci tam dalej - coś ci się pomyliło z tą Komisją Bezpieczeństwa! Jaki Fudali? Jaki Sławik? To jest komisja Rady Miasta i siedzą w niej RADNI RADY Miasta. A dokładnie panowie (i jedna pani): Henryk Cebula, Piotr Kuczera, Michał Chmieliński, Bronisław Drabiniok, Stanisław Jaszczuk, Monika Krakowczyk-Piotrowska, Franciszek Kurpanik, Szymon Musioł
  Wojciech Piecha, Józef Piontek, Henryk Ryszka, Józef Skrzypiec i Krzysztof Szafraniec. Nietrudno znaleźć: http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=13&Id=6

  0 0
 • ~Jan R. 2012-05-25 18:09:15

  Dawno nie słyszałem, żeby w Niedobczycach ktoś kogoś zabił, dał komuś z liścia albo kogoś okradł. W tej dzielnicy po prostu panuje miłość, prawo i sprawiedliwość, więc po co tam policja? Co innego w Śródmieściu i na Maroku-Nowinach tam to dopiero się dzieje np. ostatnio pobili jednego SWD z Rydułtów, a kamery monitoringu się spiły i niedokładnie pokazywały kto zacz.

  0 1
 • ~frbro 2012-05-25 18:31:44

  to się Wrębowa ucieszy :)

  0 0
 • ~retT0 2012-05-25 22:09:41

  niech likwidują po co u nas "policja" jak nic nie potrafią zrobić ? na Nowinach ostatno w tygodniu pokradziono tyle samochodów i co? Tyle wiadomo. Dobra jak by skradziono 1 auto czy 2 ale nie tyle co się ostatnio słyszy ....

  0 0
 • ~lukaszgwsh 2012-05-25 23:47:59

  likwidator - tu coś usłyszysz, tam coś podglądniesz. Informacje przez Ciebie podawane są błędne, doucz się i nie pisz głupot.

  0 0
 • ~wojtek144 2012-05-26 12:27:23

  Likwidacja Straży Miejskiej czy jak ci tam. Populizmu ci u nas dostatek. Lansowanie swojego ugrupowania tego typu hasłami świadczy o waszej wielkiej frustracji. Chcecie zaistnieć za wszelką cenę. Straż miejska uzupełnia działania Policji skupiając się na sprawach związanych z utrzymaniem porządku i czystości w mieście. Zanim coś napiszesz nie zgaduj tylko zapoznaj się z meritum sprawy.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-05-26 22:25:56

  miasto zosatało o tym planie powiadomione w lutym - szybko reagują, nie ma co

  0 0
 • ~afryczm 2012-05-27 10:27:11

  Po co im posterunek? Przecież będą mieć kościół. Nowy proboszcz zadba o walkę z przestępczością i nie pozwoli na konkurencję.

  0 0
 • ~ 2012-05-27 14:24:07

  nowy proboszcz bedzie miał na imię Mateusz i będzie jeździł na rowerze ...

  0 0
 • ~bezbez 2012-05-28 20:33:17

  Z tego co słyszałem to wspominany Pan Szweda odchodzi z policji to może jednak zareagował....

  0 0
 • ~mniut 2012-06-04 10:58:04

  buehehehe, dobrze, moze problem kwestii niedobczyckiej sam sie rozwiaze, neich sie pozarzynaja, potem sie wypali wszystko do ziemi i postawi jakies nowe zaklady ku chwale ludzkosci.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3079