zamknij

Wiadomości

Polacy rzucili się na deklaracje CEEB. Dopłaty do węgla skuteczniejsze niż rządowe kary

2022-07-27, Autor: Magdalena Zmysłowska

3 tys. zł dodatku na węgiel, choć niekoniecznie na węgiel - taki przywilej dostali ci Polacy, dla których ten surowiec jest głównym źródłem ogrzewania. W efekcie obywatele błyskawicznie zmieniają deklaracje o źródłach ciepła, które niedawno składali do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowa forma rządowego wsparcia może okazać się też dużo większą motywacją dla tych, którzy do tej pory deklaracji nie złożyli. Na pewno większą niż zapowiadane kary za nie wypełnienie wniosku - zwłaszcza, że te nigdy nie weszły w życie.

Reklama

Zamiast węgla za 1000 zł, 3 tysiące na węgiel

Nowy pomysł rządu – jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych - pojawił się zaraz po tym, jak niewypałem okazał się wcześniejszy "tani węgiel", w cenie maksymalnej (996,60 zł za tonę).

Każdemu gospodarstwu — po spełnieniu pewnych warunków — będzie przysługiwać 3 tys. zł. - wynika z ustawy.

Tej samej, która w żaden sposób nie precyzuje, że pieniądze te trzeba wydać akurat na węgiel. <<3 tys. dodatku węglowego niekoniecznie na węgiel. Dziurawa ustawa przegłosowana>>

Okazuje się, że 3 tysiące węglowego dodatku jest na tyle kuszące, że Polacy już zaczynają zgłaszać poprawki do złożonych deklaracji CEEB.

W Warszawie już zaczęły się zgłaszać osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe — informuje cytowany przez Business Insidera "Dziennik Gazeta Prawna".

"Dziennik" zwraca uwagę na lukę w programie, bo choć do wypłaty pieniędzy niezbędny jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to już weryfikacja złożonych deklaracji jest trudna.

Jak ustaliła gazeta, najważniejszy problem dotyczy tego, jak urzędnik może zdecydować, co jest głównym źródłem ogrzewania, bo nigdzie w deklaracji CEEB nie jest to napisane.

Jak wynika z cytowanego przez gazetę oświadczenia resortu klimatu:

W oświadczeniu sam zainteresowany będzie musiał zadeklarować – pod groźbą odpowiedzialności karnej – co jest głównym źródłem.

Tyle że - zdaniem urzędników możliwości weryfikacji są ograniczone.

CEEB. Rządowy program z mnóstwem dziur

To nie pierwsza wpadka związana z deklaracjami CEEB. O lukach w programie pisaliśmy już dwukrotnie.

Pierwsza dotyczyła faktu, że dysponując zaledwie podstawowymi danymi, możemy w systemie podejrzeć, co takiego mieści się w piwnicy naszego sąsiada i z jakich surowców korzysta, by ogrzać swój dom. <<Niedopatrzenie w CEEB? Możemy podejrzeć, czym palą nasi sąsiedzi>>

Za drugim razem sprawa dotyczyła konsekwencji za niezłożenie deklaracji w terminie. A w zasadzie... braku konsekwencji. Okazało się, że mimo zapowiadanych kar, osoby, które zlekceważyły wypełnienie wniosku, nie poniosą żadnej odpowiedzialności. <<Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie>>

CEEB. Metoda kija czy marchewki?

Wszystko wskazuje na to, że rząd znalazł w końcu sposób również na tych, którzy zalecenia do tej pory ignorowali. Bo z całą pewnością znajdą się też tacy, którzy - nawet jeśli jeszcze tego nie zrobili - teraz chętnie złożą odpowiednią deklarację. 

__

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2022-07-27
  09:42:15

  52 5

  Daj powąchać psu kość, a odgryzie ci rękę, tak się w Polsce rządzi suwerenem, wszystko w temacie ...

 • ~bolerano 2022-07-27
  09:50:04

  53 12

  A któż by się mógł spodziewać, że ustawa napisana na kolanie przez Naszych Narodowych Czempionów będzie pełna luk? Próbują ugrać ile mogą, bo wiedzą, że przez zimę dostaną po sondażach jeszcze bardziej.

 • ~pawlmesten 2022-07-27
  10:18:10

  54 10

  W całości te 11 wydrukowanych miliardów (bo tyle to kosztuje) zeżre inflacja, ale niestety jeszcze dużo wody upłynie zanim ciemny człowiek to zrozumie. Efektem będzie zrujnowana gospodarka i wysokie długi.

 • ~maxobob 2022-07-27
  10:24:01

  113 7

  Szanowna redakcjo to zdjęcie na początku artykułu jest stare, to jest Sławików nieruchomość gościa który już był zaszczuty przez was i innych działaczy aż do wymiany kotła i już dawno go wymienił, a ciągle pokazujecie jego posesje!!! więcej zdjęć nie macie-innych??? , czego oczekujecie?? aby ten człowiek dalej był piętnowany ???z wasza pomocą !! jesteście żałośni pod tym względem. Niby tacy neutralni i obiektywni , a tu szczujnia! OJ NIEŁADNIE , NIEŁADNIE.

 • ~Karolina# 2022-07-27
  11:27:33

  40 13

  tak, teraz zmiana deklaracji, potem wniosek wypłatę 3.000 zł, a zimą zbiórka, zrzutka, bo na węgiel mnie nie stać. I tak w tym kraju patologia goni patologię. Rozumiem, ok. dopłata, ale pokaż fakturę na siebie, że kupiłeś węgiel w droższej cenie, Zapomniano też dodać, że taka dopłata powinna być zweryfikowana, czy dotowany np. nie zakupił taniego węgla w PGG. Są pliki JPK, weryfikacja przez służby skarbowe byłaby błyskawiczna. A tak, to daj bo mi się należy, wydam na co chce, a potem niech MOPS mi da, jak nie mops, to zrzutka mi pomoże. Szkoda słów.

 • ~dr_Moriarty 2022-07-27
  12:38:57

  15 42

  @maxobob
  Jeśli domaganie się zaprzestania takiego zadymiania otoczenia, jak na tej fotografii, nazywasz zaszczuciem, to nie wiem do jakiej kategorii ludzi się zaliczasz. A skoro dzięki temu udało się zmusić do wymiany "kotła", to najlepszy to dowód, że taka presja jest skuteczna.

  Od początku było wiadomo, że jedynym skutecznym sposobem na walkę ze smogiem będzie walenie po kieszeni kopciuszków. Jedyny plus z tego skandalicznego ruchu rządowego z dopłatami to fakt, że węglowe "kopciuchy" za 3 tysiące cebulionów same się ujawnią. I potem będzie można skutecznie ich kontrolować z - mam nadzieję - sporymi karami pieniężnymi i zgodnie z ustawą antysmogową.

  Nie ma przymusu mieszkania w domu, którego ktoś nie potrafi ogrzać, nie trując innych. Mieszkańcy domków to w 99 procentach bogaci ludzie - sama działka z domem to obecnie kilkaset tysięcy. Przeważająca większość Polaków nie posiada takiego majątku. Mieszkania w nowym budownictwie czekają, a jeszcze sporo kasy zostanie. Znam wiele chałup praktycznie ze złota, z komina których leci czarnobury dym. Najwyższy czas zmienić tę mentalność. Obecna sytuacja to najlepsza ku temu okazja.

  Przy okazji można wyciągnąć wniosek, że większość kopcących kupowała i spalała tani, brudny, rosyjski węgiel. Po wprowadzeniu embarga nagle okazało się, że węgla do pieców domowych w ogóle w Polsce nie ma. Powinno to dać do myślenia wszystkim tym, którzy mówią, że węgiel da się w domu "ekologicznie" spalać, tylko musi być odpowiedniej jakości piec. Nic on nie pomoże kiedy ludzie dalej będą kupować ruski kamień. Powinno to być podstawą do wyeliminowania węgla z ogrzewania domowego w ogóle. Czego wszystkim życzę.

  Mam nadzieję, że efekt psychologiczny spowodowany niemożnością kupienia węgla w ogóle albo za niebotyczne pieniądze, spowoduje, że większość kopcących pójdzie po rozum do głowy i przerzuci się na inne źródło ogrzewania. Miejmy nadzieję, że chociaż nasze dzieci będą oddychać czystym powietrzem.

 • ~hub381 2022-07-27
  13:30:50

  27 4

  Mam nzdzieję,że władze miast poważnie potraktują złozone deklaracje CEEB i skontrolują tych"cwaniaków",którzy już zaczynają kombinować.
  I proszę powąchali że można uszczyknąć 3000,-zł i kombinują..Co za naród ?

 • ~leskoc 2022-07-27
  20:41:56

  20 1

  A może by tak dla tych, którym przypomniało się żeby złożyć deklarację, oraz dla tych co nagle stwierdzili, że jednak mają niezgłoszony piec i robią korektę, można by od kwoty 3000 odjąć karę za niezłożenie deklaracji w terminie.

 • ~artefaks 2022-07-28
  14:35:48

  2 2

  A co tam słychać u sąsiadów z Wodzisławia. Jakieś biuro opałowe masowo pobrało na dane swoich klientów węgiel ? Na niektórych to ponoć nawet po 11 ton ? 6 ton z Taurona i 5 z PGG

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 425