zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Polacy pracujący w Czechach piszą list do senator Gawędy: czujemy się oszukani

2020-03-26, Autor: AB

Polacy pracujący w Czechach, którzy od piątku zostaną pozbawieni dojazdu do pracy za południową granicą, napisali list otwarty do senator Ewy Gawędy. - Zostawiono nas zdanych samym sobie – to setki ludzi „na lodzie” z różnych firm - piszą oburzeni pracownicy czeskich firm.

Reklama

Czternastodniowa kwarantanna dla polskich pracowników wracających z pracy za granicą - to od wczoraj koszmar wielu mieszkańców naszego regionu. Do tej pory, mimo uszczelnienia granic, swobodnie przekraczali granicę polsko - czeską. Od piątku zostaną pozbawienie tej możliwości. 

Swoje obawy i protest przeciwko decyzji rządu pracownicy czeskich firm skierowali do senator Ewy Gawędy:

- Sytuacja w kraju jest dla wielu Rodaków skomplikowana. Wierzymy, że w trudnym czasie pandemii ograniczanie swobód obywatelskich w wielu dziedzinach życia społecznego jest dla nas koniecznością, nie godzimy jednak ze stosowaną przez Rząd polityką kryzysową w zakresie granicy Polska-Czechy - piszą Alan Szatyło, Marta Gebauer i Wojciech Pluta.

List jest reakcją na wczorajszą decyzję  Ministra Zdrowia zgodnie, z którą od piątku osoby pracujące za granicą będą objęte 14-dniową kwarantanną. 

Wodzisławianin i  mieszkańcy Jastrzębia - Zdroju prognozują przyszłość zawodową swoją i licznego grona polskich pracowników w Czechach:

- Obecna procedura prawna jest przymuszeniem do pójścia na zwolnienie lekarskie. Polski lekarz wypisze L4, zaś koszty wspomnianego zwolnienia poniesie czeski odpowiednik ZUS-u. Dla wielu z nas jest to równoznaczne z przymusem zmiany pracy, teoretyczna stawka wypłacana na chorobowym nie uwzględnia dodatków i premii od pracodawcy (stanowią one nawet 35% całości wynagrodzenia, od pozostałości ponadto pozostaje odliczyć koszt L4, stawka na L4 to ok. 60%) - tłumaczą.

Jednocześnie podają szereg argumentów za tym, że praca za granicą w promieniu 50 km od miejsca zamieszkania, w pełnym zabezpieczeniu, nie stanowi zagrożenia dla rozprzestrzeniania się pandemii:

- W przypadku naszej firmy są stosowane schematy zapobiegawcze w postaci wszechobecnych płynów dezynfekcyjnych, okularów ochronnych, maski nosimy także podczas pracy nie zdejmując ich przez cały okres pracy – wyglądem przypominamy postacie z filmów - uzasadniają autorzy listu.

W swoim dramatycznym apelu zadają oni pytanie o następstwo masowych zwolnień polskich obywateli, którzy są postrzegani jako niepewni pracownicy.

- Nie wspomniano o żadnych środkach zaradczych, żadnych rekompensatach, po prostu z dnia na dzień zamierza się nam zamknąć dostęp do pracy, zostawiono nas zdanych samym sobie – to setki ludzi „na lodzie” z różnych firm - czytamy.

Swój apel kończą żądaniem udzielenia wyjaśnień w sprawie zakazu wjazdu pracowników dojeżdżających do pracy. Pytają również o ostateczność podjętej decyzji i możliwość rekompensaty utraconych  środków.

Jednocześnie w rozmowie z redakcją podkreślają, że w żaden sposób nie czują się lepsi od polskich pracowników, natomiast obawiają się, że tak daleko idące rygory, doprowadzą do masowych zwolnień kilkuset ludzi z naszego regionu.

- Informujemy, że jeśli do końca tygodnia sprawa nie zostanie rozwiązana, to podejmiemy dalsze kroki mające na celu ochronę naszego dorobku zawodowego, czujemy się oszukani, zignorowani przez Rząd - kończą autorzy listu.

A Wy jak oceniacie decyzję rządu o zamknięciu granic dla polskich pracowników? Zgadzacie się z nią?

Oceń publikację: + 1 + 226 - 1 - 162

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~porąbaniec 2020-03-26 12:01:21

  Według Mnie rząd poprawnie zareagował.
  Jedynym minusem dla rządzących to tzw. Lot do domu
  czemu kilkadziesiąt tysięcy ludzi wraca do kraju w czasie epidemii.
  Wyjechali za zarobkiem chcieli miec lepsze życie to niech tam zostaną przynajmniej aż sytuacja się unormuje.
  Nie mówię tu o ludziach którzy byli na wakacjach,delegacjach itp.
  mówię o ludziach którzy zamieszkali za granicą.
  Teraz wygląda to tak że wracający do kraju mają kwarantannę jeśli będzie ktoś zarażony to będzie leczony przez nasze państwo i zabierał miejsce osobie zamieszkałej na stałe w kraju możliwe nawet że osobie którą wcześniej zaraził.
  Dodatkowo my podatnicy dopłacamy do biletów powrotnych,bo rząd ze swoich portfeli tego nie robi.
  A co po epidemii znowu wyjadą za chlebem ,podatki będą płacic za granicą a tych co ich leczyli znowu oleją.

 • ~hub381 2020-03-26 12:43:50

  Nie wiem czy pisanie do władz polskich ma jakiś sens.PiS szczególnie ma swoich obywateli w"perdele".Tak,tak to widać.Każą obywatelou siedzieć w domu a rząd chce narazić 30 mln.obywateli na Koronowirusa
  urządzając wybory prezydenckie .Czy to logika ?
  To po prostu lekceważenie i arogancja.

 • ~Benett 2020-03-26 12:50:44

  @~porąbaniec
  Mieszkam za granica I zgadzam sie z Toba w 100%.
  Nie ma sensu wracac do Polski. My tutaj placimy podatki a nie w Polsce.
  Ja sam nie odwiedze Polski przez CONAJMNIEJ 1.5 roku bo wydaje mi sie , ze fali tego wirusa bedzie kilka, a jestem wdzieczny za to, ze w tej chwili zyje sobie na bezludnym za.upiu, mam prace, rzad placi moim kolegom, ktorzy nie maja pracy 80% pensji. Jestem wdzieczny za lokalna osobe, ktora jest mi bliska I ktora udziela mi psychicznego wsparcia. Przewartosciowalem kilka rzeczy.
  Przyczyna, dla ktorej ludzie wracaja jest:
  1. to, ze nie nawiazali zadnych relacji z miejscowymi I czuja sie obco. Boja sie smierci na obczyznie
  2. Boja sie po prostu o swoich najblizszych w Polsce I chca byc z nimi.
  Ode mnie spracy wyjechalo kilku hiszpanow I francuzow do swoich miejsc w sam srodek niebezpieczenstwa - tez im sie dziwie. Polacy akurat zostali I sie wspieraja.

 • ~obserwator00 2020-03-26 13:16:28

  Był jakiś nakaz pracy w Czechach? Wynajmijcie sobie tam mieszkanie i pracujcie dalej. To nie jest problem nikogo w Polsce...

 • ~odl 2020-03-26 13:22:20

  tylko jeśli nie polski rząd, to wprowadzi to czeski. już to zrobili na granicy z Niemcami i Austrią - wjazd do pracy w Czechach tylko na conajmniej 3tyg "turnus", a po nim (i powrocie do domu) można wrócić pracować do CZ dopiero po 2 tyg.
  myślę, że wprowadzenie tego ograniczenia na granicy z Polską to kwstia czasu.

  102 8
 • ~Franek7 2020-03-26 14:52:45

  Oczywiście jest to kolejna idiotyczna decyzja rządu. Bezsensowne utrudnianie życia ludziom.

 • ~Jan R. 2020-03-26 15:16:40

  Rząd został zaskoczony liczbą pracujących Polaków za południowymi granicami (Czechy, Słowacja). Dzisiaj słuchałem w radiu, że w Słowacji pracują Polacy w jednej firmie polskiej, która tam działa. Jeżeli w strefie przygranicznej z Czechami i Słowacją panują podobne albo większe obostrzenia jak w Polsce to nie rozumiem decyzji naszych rządzących. Ci ludzie w przeciwieństwie do beneficjentów 500+ przywożą do Polski zarobione pieniądze wzbogacając nasz PK.

  63 28
 • ~exx 2020-03-26 15:54:11

  A dojazd do pracy w Rybniku?????
  Przecież to są kpiny. Człowiek czeka na autobus do pracy, podjeżdża i kierowca oznajmia, że ma komplet. O takiej sytuacji żaden z tych którzy dostają ciężkie pieniądze za myślenie nie miał pojęcia - norma!
  Zamiast puścić przegubowe albo więcej na jednej linii zrobili sobotni rozklad i problem z bani. Bo przecież wszyscy albo chorzy albo pracują w domu.

  68 12
 • ~zak 2020-03-26 15:56:40

  Zdrowie obywateli żyjących w kraju , jest ważniejsze niż praca za granicą i możliwe przywożenie koronawirusa ze sobą , przez osoby tam pracujące. Jakies priorytety muszą być. A Franek7 znowu swoje nadaje na rząd .Franek pozdrowienia ci ślę :)

  55 35
 • ~rzyt 2020-03-26 16:08:37

  Załóżcie Stowarzyszenie Wzburzeni Pracownicy...
  Wkurzeni Pracodawcy już byli i nic nie wskórali, a artykuł szybko zniknął z łam. Ciekawe dlaczego? Postulaty można było pociągnąć.

  33 10
 • ~Trop leminga 2020-03-26 16:22:08

  do franek lat 7 - Twoje wypowiedzi sugerują coraz większe problemy emocjonalne i chyba nie tylko. Nienawiść wolno ale systematycznie odbiera ci zdolność racjonalnego myślenia.

  25 32
 • ~Franek7 2020-03-26 16:39:11

  No widzisz ZAK w tym się różnimy. Ja uważam, że z powodu wirusa nie warto jest zarzynać gospodarki i wpędzać ludzi w nędzę. A ty że warto. Wynika to z tego, że nie masz pojęcia o gospodarce i ekonomii. Zmarło kilkanaście osób które miały poważne choroby przewlekłe. Więcej ludzi się powiesi z powodu dramatycznej sytuacji ekonomicznej bo nagle nie będzie na czynsz i ratę kredytu niż umrze z powodu wirusa. To jak walka z kornikiem w puszczy przez wycięcie lasu. To jest tak głupie że aż strach...

  50 36
 • ~Franek7 2020-03-26 16:45:22

  Tropie Leminga ja od początku tego paraliżu gospodarki mówię, że jest to bezsensie bo straty będą większe niż zyski. A jak mówisz ze jestem głupi to chyba tak samo jak prezydent największego mocarstwa na świecie który uważa dokładnie tak samo. Polecam się zapoznać:

  https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/na-swiecie/10309467/trump-przedluzanie-kwarantanny-zabije-wiecej-ludzi-niz-koronawirus.html

  24 27
 • ~zak 2020-03-26 17:18:46

  Franek7 nie tylko starzy umierają , ale i młodzi . Jeśli jesteś w stanie to zaakceptować w imię zysków to gratuluję .Nie daj Boże , żeby to spotkało kogoś z twojej rodziny ,może wtedy spojrzysz na tę sprawę inaczej.

  42 16
 • ~Arteks 2020-03-26 17:24:54

  Miejsca pracy w Czechach dla naszych obywateli mogą być na wagę złota za miesiąc lub dwa i jak skończy się epidemia. W Polsce ok. 70% właścicieli prywatnych firm planuje zwolnienia w najbliższych tygodniach... Tak piszą portale gospodarcze i raczej to nie jest teoria. W USA w ciągu tygodnia liczba bezrobotnych wzrosła o... 3 mln. A przecież tam jest dużo silniejsza gospodarka.

  43 16
 • ~mastif 2020-03-26 20:38:40

  Brawo Rzad!!!
  A dla tych dla ktorych wazniejsza praca niz zycie do widzenia!!!

  28 34
 • ~rzyt 2020-03-26 22:27:32

  @Arteks, tym razem masz 1000% racji. Ja już nie przedłużyłem umów terminowych chociaż czekałem na decyzje prezydenta miasta i rządu. Zwłoka o te parę dni to miesiąc dodatkowych kosztów na płace, a podatek za budynki i teren pod dz.gosp. trzeba płacić. Dodatkowo dochodzi koszt wieczystej dzierżawy, której nie mogłem wykupić od miasta, bo to dochód dla tegoż miasta. Kwartalnie to 93 k pln, więc bez możliwości zarabiania zabraknie bardzo szybko także na to. Potem będą pół etaty i być może z firmy o 72 pracownikach zostanie 5.
  Pozdrawiam decydentów czyli konsumentów m.in. moich podatków.

  15 11
 • ~Franek7 2020-03-26 22:47:52

  Rzyt ja rozumiem, że ty jesteś niezadowolony z braku pomocy miasta? Z pomocy rządu jesteś zadowolony bo nie słyszałem narzekań?
  Zak to ilu to tych młodych umarło na cały 38 milionowy kraj? Dwoje czy jeden bo nie pamietam.Więcej w tym czasie umarło na zakażenie ucha środkowego albo na odrę. Tu nie chodzi o żadne życie i zdrowie tylko o wybory i cyniczne wykorzystanie epidemii i strachu ludzi do partykularnych celów Dudy. Gdyby aktualna sytuacja była na niekorzyść Dudy i PiSu to już dawno byśmy zapomnieli o restrykcjach. Dlatego zaostrzone środki rzekomego bezpieczeństwa będą utrzymywane dokładnie do czasu kiedy będzie to na rękę PiSowi i ani dnia krócej czy dłużej.

  16 18
 • ~rzyt 2020-03-27 08:18:12

  @Franek7, na rząd narazie nie narzekam, bo podatku dochodowego, CIT i VAT nie płacę bo nie ma przychodów. Bardziej rząd będzie niezadowolony z moich wpłat wynoszących zero. Po jakimś czasie zwrócę się o nadpłacony VAT, którego nie rozliczę sprzedażą-brak takowej.
  System podatkowy to zespół naczyń połączonych, jak nie wlejesz to nic nie wyleci z niego.
  Gospodarka to samo, gdy raz się załamie to długo się reanimuje.
  Coraz bardziej jestem za stanem wyjątkowym łącznie z zdelegalizowaniem wszystkich partii, które obecnie tylko przeszkadzają. Mówię WSZYSTKICH!!!

  10 1
 • ~hub381 2020-03-27 09:19:48

  Szanowni Internauci !
  Komunikat jednego zakładów pogrzebowych Śląska :
  Lepiej 2 m odległości od siebie aniżeli 2 m odległości w dole.
  Jan Kopanek-kopidoł

  15 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2457