zamknij

Wiadomości

Pogotowie sytuacyjne w „Juliuszu” - trzy stowarzyszenia mają już gotowy projekt

2014-03-12, Autor: Dominika Kuśka
Pogotowie sytuacyjne, Dom Hospicyjny oraz Centrum Pomocy Rodzinie – to dzięki tym pomysłom wkrótce były oddział dermatologii szpitala „Juliusz” na nowo będzie tętnić życiem. Trzy stowarzyszenia z Rybnika, które zainicjowały zagospodarowanie tego budynku, mają już gotową dokumentację architektoniczną. Za kilka tygodni mają ruszyć pierwsze prace remontowe.

Reklama

Przypomnijmy, na początku minionego roku trzy stowarzyszenia z naszego miasta – Stowarzyszenie „Oligos”, Hospicjum Domowe oraz Stowarzyszenie „My Dzieciom” zaprezentowały pomysł na zagospodarowanie jednego z niszczejących budynków byłego szpitala „Juliusz”. Na dawnym oddziale dermatologii ma powstać pogotowie sytuacyjne, Dom Hospicyjny oraz Centrum Pomocy Rodzinie. 

>> Zobacz, jak rok temu wyglądał były oddział dermatologii "Juliusza"

Działacze stowarzyszeń podkreślają, że to miejsce będzie służyć wszystkim potrzebującym z naszego miasta, i nie tylko. – Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina osoby niepełnosprawnej musi wyjechać lub załatwić jakieś sprawy. Wtedy chorzy czy niepełnosprawni będą mogli trafić do nas, gdzie będą mieli całodobowo zapewnioną specjalistyczną opiekę. 1% podatku przekazany na ten cel pozostanie w Rybniku i będzie służył mieszkańcom – mówi Elżbieta Piotrowska, prezes Stowarzyszenia „Oligos”.

 


Oprócz pogotowia sytuacyjnego w „Juliuszu” swoją siedzibę będzie miało rybnickie hospicjum. – Póki co jesteśmy hospicjum domowym i odwiedzamy chorych. Czasami potrzebna jest jednak pomoc całodobowa. Mamy wspaniałych 30 wolontariuszy i 15 podopiecznych. To są ludzie, którzy chcą działać i pomagać. Postanowiłam, że stworzę w Rybniku hospicjum z prawdziwego zdarzenia i wierzę, że będzie to w „Juliuszu” – zapewnia Halina Karolewska z Hospicjum Domowego.


Budynek dawnej dermatologii będzie też miejscem spotkań, korepetycji i dodatkowych zajęć dla dzieci z rodzin zastępczych, którymi opiekować się będzie Stowarzyszenie „My Dzieciom”.

Działacze kilka dni temu zakończyli prace nad dokumentacją architektoniczną. - Mamy już projekt adaptacji budynku oraz instalacji. Za nami również uzgodnienia branżowe. Teraz tylko czekamy na decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i możemy ruszać z pracami remontowymi – zapowiada Rafał Wajner, wiceprezes Stowarzyszenia „Oligos”. Pierwsze prace, po przyłączeniu prądu, ruszą w przyszłym miesiącu. Będą w nie zaangażowani przede wszystkim wolontariusze i członkowie stowarzyszeń.

Przygotowanie dokumentacji kosztowało w sumie 10 tys. złotych. – To bardzo mała kwota. Nasz architekt zgodził się pracować społecznie, dzięki czemu nam udało się zaoszczędzić – podkreśla Rafał Wajner. Koszt całkowity remontu wstępnie oszacowano na 1,2 mln złotych. – Te środki będziemy chcieli pozyskać z 1% podatku. Prowadzimy też negocjacje z organizacją, która może zapewnić nam strategiczne źródło finansowania. Kiedy uda nam się uruchomić pogotowie, będzie również się starać o środki unijne – zdradza Elżbieta Piotrowska.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAM! »

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2014-03-13 01:15:02

  A jednak można stworzyć takie miejsce bez kampani wyborczej i dużego rozglosu oraz drogich wizualizacji. Sprawa godna pochwały! Zobaczymy jescze czy Larysz dotrzyma obietnicy z swoim pomysłem na Juliusza czy też skończy się na zbieraniu podpisów i przegranej w wyborach.

  7 0
 • ~markrotka 2014-03-13 08:01:56

  Panie Rafale Poźniak - a skąd masz pewność, że ktoraś z tych osób nie będzie startować w wyborach? np. z Laryszem albo Masłowskim ?!

  0 4
 • ~ 2014-03-13 09:09:39

  Larysz masłowski to kpina z Nas i fotela prezydenta

  0 1
 • ~kretek 2014-03-13 10:36:09

  Pytanie pierwsze - jak to się ma do koncepcji Larysza, czy on to konsultował z tymi, którzy tam już coś robią na terenie Juliusza ? Pytanie dwa - czy sympatycy Fudalego potrafią dyskutować merytorycznie, czy skupią się znowu na inwektywach wobec konkurencji ?

  4 0
 • ~ 2014-03-13 11:02:21

  W nawiązaniu do wcześniejszych planów zagospodarowania "JULIUSZA" przez pana Larysza oświadczam, że nikt z nami (trzema organizacjami) nie konsultował się. Nasze działania nie mają NIC wspólnego z kampanią wyborczą żadnego z kandydatów, ani jedna osoba zaangażowana w powołanie do życia dawnego budynku po dermatologii nie jest zainteresowana kandydowaniem na fotel prezydenta. Nasz jedyny cel to wsparcie osób (niepełnosprawnych, chorych - dzieci i dorosłych) a właściwie to ich opiekunów, ponieważ stworzymy warunki do całodobowej opieki w kryzysowej sytuacji tj. np. konieczność pobytu opiekuna w szpitalu itp.
  Elżbieta Piotrowska - prezes Stowarzyszenia OLIGOS.

  11 0
 • ~budulaj 2014-03-13 16:26:54

  Gratuluję. Jestem ciekaw reakcji niektórych członków stowarzyszeń na tą informację, że od kwietnia ruszają z pracami. Mam nadzieje że pieniadze będą dobrze zabezpieczone, przed osobami o podwójnym kręgosłupie moralnym. 1,2 mln pokusa wielka

  6 0
 • ~rybnikauer2013 2014-03-14 00:22:09

  ZEJDŹCIE NA ZIEMIĘ!!!! Szanuję Waszą działalność, znam wielu z Was,... ALE!... Troszkę realizmu!!!... Z trzech Stowarzyszeń przejmujących budynek w "Juliuszu" tylko OLIGOS ma statut OPP pozwalający na ubieganie się o środki z: "1-procenta"... Sprawdziłem, ile OLIGOS uzyskał z tego tytułu w 2012 roku - 17500 zł.... Jeśli remont tego budynku ma być oparty na !% - to nastąpi on za .... co najmniej 70 lat!!!! .... Tego nie da się zrobić bez STRATEGICZNEGO INWESTORA!.... A przy tym.... "SZACUN PEŁNY" dla tego, kto wyliczył kompletny remont budynku wraz z adaptacją pomieszczeń do realizacji zakładanych przez Was celów na: 1200 tyś. zł... No, ale w związku z tym, że przygotował PEŁNĄ dokumentację za 10 tysięcy.... ta kwota zwalnia tego kogoś z jakiejkolwiek odpowiedzialności.....

  0 0
 • ~ 2014-03-14 08:37:50

  Stoimy na ziemi i to twardo... z szacunkiem do ~rybnikauer2013 - ale informacje jakie pan/pani posiada są dalekie od prawdy. Jeżeli architekt robi projekt za symboliczną złotówkę nie oznacza wcale, że brak mu profesjonalizmu i odpowiedzialności !
  Poza tym środki z 1% za 2013r. ....??? znikły? nie ma pan wiedzy na ich temat? Strategiczny iwestor jest... nie wypowiadamy słów bez pokrycia.

  0 2
 • ~hub381 2014-03-14 17:25:29

  Pożyjemy,zobaczymy-życzę Stowarzyszeniu sukcesów !
  O planach p.Larysza-myślę,że to kampania przedwyborcza...

  0 1
 • ~rybnikauer2013 2014-03-14 21:38:18

  Przepraszam! Rzeczywiście może być tak, że dokumentację techniczną przygotowuje ktoś "po kosztach"... ;) ... Ale - informacje o wpływach z 1% za 2013 są po prostu na dzisiaj NIEDOSTĘPNE (nie ma ich na stronie OLIGOSU, ani w sprawozdaniach OPP - dlatego ich nie przytoczyłem ;). A na dodatek nigdzie nie znalazłem informacji, jak przekazać 1% KONKRETNIE na wsparcie akurat tej inicjatywy! OLIGOS podaje tylko numer swojego konta i nie informuje, co zrobić, żeby przekazujący miał pewność, że jego pieniądze będą wykorzystane WYŁĄCZNIE na "Juliusza". Owszem można na stronie OLIGOS znaleźć wywiad sprzed prawie roku, w którym p. Jarosław Tobiasz mówi o planach zagospodarowania "Juliusza" - i... już wtedy wymienia kwotę remontu: 1200 tyś zł! (sic!) ... Albo jest PROROKIEM, albo nie do końca jest prawdą informacja, że: "Działacze kilka dni temu zakończyli prace nad dokumentacją architektoniczną"... ;). Mimo wszystkich wątpliwości życzę powodzenia!

  1 0
 • ~rybnikauer2013 2014-03-14 22:56:23

  i na koniec: Pierwszy artykuł o "zagospodarowaniu Juliusza" ukazał się na rybnik.com.pl w październiku 2011 roku!!! (I nie było w nim mowy o OLIGOSIE!!! Stowarzyszenie OLIGOS pojawia się w artykułach na ten temat jako trzeci partner dopiero rok później.Na dodatek cyt: "Na pewno będziemy starać się o jakieś środki w ramach różnych projektów, ale też liczymy na pozyskanie sponsorów – mówi Ryszard Wróbel. – Starostwo powiatowe, które udostępniło nam to miejsce, dało nam trzy lata na otwarcie i do tego czasu musi nam się udać – mówi z optymizmem Danuta Godziek." Te trzy lata miną w październiku TEGO ROKU! Już w tamtym artykule pojawiła się kwota 1200 zł koniecznych do remontu!!!! CZYLI KOMUŚ POWINIEN ROSNĄĆ NOSEK... Kto tu jest Pinokiem? ;)... Coraz częściej myślę sobie, że tworzą Państwo: "MY DZIECIOM", "HOSPICJUM DOMOWE", "OLIGOS" jakieś "zamki na piasku".... PS. Przeglądnięcie wcześniejszych artykułów nt zagospodarowania"Juliusza" przekonuje mnie, że ten mój 1% powinien trafić gdzie indziej... :(

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 6281