zamknij

Wiadomości

Podział kultury w Niewiadomiu. Opozycja: dla „spadochroniarzy”?

2020-11-02, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Decyzją większości w radzie miasta, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu zostanie podzielone na dwie odrębne jednostki. Ta decyzja jednak nie przeszła bez echa. Opozycja zarzucała prezydentowi, że ten zamierza przygarnąć do Niewiadomia „spadochroniarzy” spoza Rybnika. Jaka jest odpowiedź magistratu?

Reklama

Na październikowej sesji Rady Miasta Rybnika pojawił się punkt dotyczący podziału samorządowej instytucji kultury na: Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu oraz Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zamiar dokonania podziału związany jest z dążeniem do jak najskuteczniejszej polityki kulturalnej miasta i podwyższeniem jakości świadczonych usług przez obie instytucje.

- Zadania związane z turystyką i promocją dziedzictwa kulturowego regionu zostaną powierzone Industrialnemu Centrum Kultury, natomiast Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu podejmie bezpośrednią pracę z lokalną społecznością za pomocą działań mających na celu dostęp do kultury, poszerzanie kompetencji kulturowych i pogłębianie procesu rewitalizacji społecznej w dzielnicy Rybnik-Niewiadom – czytamy.

Większość rady głosowała za uchwałą, ale temat nie przeszedł bez echa. Opozycyjni radni wątpili w czystość intencji władz miasta. Zarzucili prezydentowi, że ten zamierza przygarnąć na stanowiska kierownicze „spadochroniarzy”, czyli ludzi spoza Rybnika. Spotkaliśmy się też z zarzutem, że Industrialne Centrum Kultury jest „domem” dla osób nie będących rybniczanami i to właśnie ich dotujemy.

- Trudno mi komentować ten zarzut. Czasem lepiej milczeć – odpiera Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Podkreśla, że podział jest wskazany.

- Od kilku lat Zabytkowa Kopalnia Ignacy (ZKI) funkcjonuje w ramach ICK po przyłączeniu jej do DK Rybnik-Niewiadom. Przez ostatnie kilka lat, w związku z ciągle trwającym procesem inwestycyjnym było to rozwiązanie racjonalne. W roku 2021 przewidujemy rozdzielenie obu instytucji i stopniową finalizację inwestycji w związku z oddaniem kolejnych obiektów użytkownikom i turystom – wyjaśnia.

Agnieszka Skupień wskazuje, że nastąpi podział specjalizacyjny obu instytucji:

a) ZKI będzie instytucją o charakterze ponadregionalnym nastawioną na realizację celów związanych z turystyką i promocją dziedzictwa kulturowego regionu,

b) DK Rybnik-Niewiadom podejmie bezpośrednią pracę na rzecz społeczności lokalnej poprzez animację działań kulturalnych i pogłębianie procesów rewitalizacji społecznej w dzielnicy.

Ile nowych miejsc pracy w związku z tym przybędzie? Rzecznik UM w Rybniku wyjaśnia, że na ten moment nie przewiduje się zwiększenia zatrudnienia.

- O ilości miejsc pracy w samorządowych instytucjach kultury decyduje dyrektor takiej instytucji, ponieważ są to podmioty posiadające osobowość prawną i możliwość kreowania dochodów poprzez sprzedaż np. biletów – dowiadujemy się.

Zapytaliśmy też naszej rozmówczyni o koszta działania obu instytucji. Agnieszka Skupień zauważa, że w przypadku samorządowych instytucji kultury precyzyjniej jest mówić o dotacji podmiotowej otrzymywanej „z miasta” dla takich podmiotów.

- Jest tak, ponieważ wysokość tych dotacji jest rzeczywistym kosztem dla budżetu jednostki samorządu terytorialnego. I tak, w roku 2020 dotacja podmiotowa dla ICK wynosiła 1 750 000 zł.

 

W projekcie budżetu na rok 2021 dotacja dla:

 

a) ZKI przewidujemy 1 050 000 zł.

 

b) DK Rybnik-Niewiadom przewidujemy 700 000 zł.

 

razem 1 750 000 zł – wylicza.

Dowiedzieliśmy się, że stanowisko kierownicze DK Rybnik-Niewiadom będzie obsadzone przez obecnego dyrektora ICK (ciągłość funkcjonowania instytucji). Z kolei na stanowisko dyrektora ZKI zostanie ogłoszony konkurs w najbliższych tygodniach.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Veritas 2020-11-02
  09:03:06

  93 14

  Brawo Panie Prezydencie!
  Kolejne tworzenie stanowisk kierowniczych, którym później trzeba przyznawać nagrody po kilka tysięcy złotych na stanowisko. Cóż widocznie to stanowisko jest bardziej potrzebne niż etaty w przedszkolach do opieki nad przedszkolakami.

 • ~znawca 2020-11-02
  09:18:10

  34 23

  Pożyjemy - zobaczymy. Z tego co wiem prezydent od kultury i szkół Świergosz jeszcze nigdy żadnego swojego znajomego ani pociotka w konkursie nie przepuścił. U niego standardy PiSu się nie sprawdzają haha :)

 • ~zak 2020-11-02
  09:32:08

  54 18

  Na codzień w obu instytucja pojawia się śladowa ilość ludzi . Teraz w dobie pandemii robić takie ruchy ? po co ? pretensje do rządu o wszystko P.Kuczery a sam robi podobnie. Widać , ze władze Rybnika nudzą się w dobie pracy zdalnej i wymyślają nikomu niepotrzebne ruchy.

 • ~MatiW 2020-11-02
  09:52:35

  16 35

  O co PiSowi znowu chodzi. To w ich fundacji PGE w Rybniku jest już trzeci czy czwarty prezes a jedynym warunkiem awansu jest ilość zdjęć na Facebooku z Duda, Kaczyńskim czy Morawieckim. Obecna prezes z Raciborza ma chyba z wszystkimi. Podział w Niewiadomiu jest dobry, bo ma to być duża instytucja która będą odwiedzać ludzie z całego Śląska, a dom kultury to raczej taka instytucja do klejenia latawców przez dzieci.

 • ~Jan R. 2020-11-02
  09:55:00

  22 12

  Proponuję na dyrektora Krzysztofa Jarocha.

 • ~MatiW 2020-11-02
  09:55:32

  16 21

  Do Znawca: ten zastępca od kultury to Świerkosz, nie Swiergosz. I z tego co wiem raczej nawet w urzędzie nie zatrudnia się już tak jak kiedyś, czyli znajomy, siostra, kuzyn. A tych, których zatrudniła poprzednia władza przecież nikt teraz nie zwolni, bo na jakiej podstawie.

 • ~Ja_2 2020-11-02
  10:06:48

  31 10

  Sprostujcie mnie proszę czy dobrze myślę. Czy to nie obecne władze Rybnika tuż po wyborach znacząco zwiększyły zatrudnienie w jednostkach miejskich? I czy nie było tego nawet w granicach 50 etatów?

 • ~rzyt 2020-11-02
  10:19:25

  18 8

  "Nie żałuj róż, gdy płonie las..."

  P.S. Las to Rybnik, a róże to pieniądze.

 • ~Ja_2 2020-11-02
  10:36:21

  14 12

  MatiW... Hmmm a nie pracujesz może w UM w Rybniku? :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 168