zamknij

Wiadomości

Podwyżki za odpady wycofane z sesji. Dlaczego?

2021-10-21, Autor: bf

Radni jednogłośnie wycofali projekt uchwały dotyczący wzrostu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Taki wniosek zgłosił prezydent Piotr Kuczera. Co się stało, że ten temat przesunięto w czasie?

Reklama

Dzisiaj rada miasta miała zająć się stawką opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypomnijmy, miała ona wzrosnąć od nowego roku do 29.50 zł (odpady zbierane selektywnie).

Jednak już na samym początku sesji prezydent Piotr Kuczera zgłosił wniosek o wycofanie projektu uchwały.

Trwają prace nad budżetem. W związku z danymi, które wpłynęły niecały tydzień temu z Ministerstwa Finansów, zdecydowałem wycofać opłaty. Mogę już zapowiedzieć, że będzie dodatkowa sesja. Myślę, że powinna odbyć się po dyskusjach w komisjach – wyjaśnił prezydent Rybnika.

Z kolei radny Andrzej Sączek zawnioskował, aby wycofać też punkt 17. z porządku obrad. Brzmi on tak:

Pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (2022 r.).

Ten punkt i poruszony przez prezydenta nie były procedowane na komisji gospodarki komunalnej i komisji finansów. Uważam, że wniosek jest zasadny i ponad podziałami się dogadamy. Widząc te informacje z MF i przewidywany wzrost wpływu z CIT i PIT wskutek wzrostu wynagrodzeń i rozwoju gospodarczego, myślę, że będzie możliwe utrzymanie tych opłat na poziomie takim, jaki jest w 2021 i pokrycie z przychodów tytułów PIT i CIT. Myślę, że na kolejnych komisjach decyzje zostaną podjęte – oznajmił radny.

Piotr Kuczera dodał natomiast, że zgodnie ze wskaźnikami Ministerstwa Finansów, w 2022 roku spadną dochody od osób fizycznych i to o 19 mln 384 tysiące złotych.

Oba punkty zostały wycofane przez radę miasta, ale temat o cenach za odbiór odpadów jeszcze powróci w tym roku.

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Lokalny 2021-10-21
  17:33:20

  91 3

  Dlaczego sesje są nadal online? Wszyscy inni mogą normalnie funkcjonować, ale rada miasta jak zwykle „nie da rady”.

 • ~Lokalny 2021-10-21
  17:43:06

  63 5

  Podwyżki za odpady wycofane, ale i tak przegłosowali przed chwilą, że te 6,5 mln zł ekstra zapłacą z budżetu bieżącego. Czyli de facto i tak za to jako mieszkańcy zapłacimy. Tak to się u nas po prostu dzieje. I oczywiście nic się nie stało i nikt za to nie jest odpowiedzialny.

 • ~Franz Kawka 2021-10-21
  18:12:24

  41 34

  Po wprowadzeniu nowego polskiego zadu będzie dużo ogrzej, bo akcja została wymyślona żeby odciąć samorządy od kasy. Składka zdrowotna pójdzie do Warszawy a budżety zostaną bez środków.

 • ~pawlmesten 2021-10-21
  18:30:51

  33 33

  Czyżby miała sie spełnić pisia prognoza i przegonimy resztę Jvropy ... ale w cenach.

 • ~Olaf100 2021-10-22
  00:10:09

  3 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Karolina# 2021-10-22
  08:47:00

  16 3

  przede wszystkim, uczciwy audyt, bo ankiety są niemiarodajne do analizy. A więc, po pierwsze, uaktualnić harmonogramy wywozu, nie ma potrzeby przy segregacji wywozić odpadów co 2 tygodnie, przynajmniej z posesji prywatnych. Po drugie, monitoring tras i faktycznie zbieranych odpadów w ramach opłaty (wiadomo, obsługa też człowiek, musi zarobić, więc w ramach opłat wywożone za dodatkowe premie gotówkowe odpady od niektórych). Po trzecie, nie rozumiem, dlaczego tylko 1 firma bierze udział w przetargu? Czy inne firmy przez organizatora przetargu są w jakis sposób usuwane, nieinformowane? Dlaczego tylko 1 firma bierze udział w przetargu? Czy ta firma uczciwie płaci za wykonaną pracę pracownikom? Czy pracownicy muszą dorabiać się dodatkowymi opłatami? Czy istnieją związki pomiędzy urzędnikami i tą firmą? Pytania bez odpowiedzi, bo my mieszkańcy nie jesteśmy tego wstanie sprawdzić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 434