zamknij

Biznes

Podróż pociągiem do Katowic jeszcze łatwiejsza. PLK odbuduje mijankę w Łaziskach

2017-08-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Zarządca linii kolejowych PKP PLK S.A. ogłosił przetarg na odbudowę mijanki Łaziska Górne Brada, położonej w ciągu linii 140 do Katowic. To ważna inwestycja dla Rybnika – dzięki niej zwiększy się elastyczność ruchu pociągów do stolicy województwa.

Reklama

Możliwość krzyżowania pociągów w kolejnym miejscu jednotorowej linii to nie tylko przyśpieszenie tych wszystkich pociągów, które dziś czekają na zwolnienie toru przez pociąg jadący z naprzeciwka, to także większa wygoda w sytuacji opóźnień. Gdy jeden pociąg będzie się opóźniał, nie będzie to wpływało na kolejne składy – te bowiem będą mogły pojechać do następnej mijanki.

- Miasto Rybnik od dłuższego czasu zabiegało o poprawę warunków prowadzenia ruchu na jednotorowej linii do Katowic. Monitowaliśmy tę kwestię na różnych gremiach, w tym także w urzędzie marszałkowskim, organizującym przewozy o charakterze wojewódzkim – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Ogłoszenie przetargu bardzo nas cieszy, dowodzi to skuteczności naszych działań, ale także zrozumienia potrzeb lokalnych – dodaje.

Choć inwestycja jest realizowana poza Rybnikiem, to właśnie dla miasta i całego subregionu zachodniego ma ona kluczowe znaczenie. Wzmacnia ona takie działania Rybnika, jak planowane: uruchomienie dodatkowych pociągów do Wodzisławia Śląskiego czy udostępnienie dojścia do przystanku w dzielnicy Paruszowiec-Piaski od drugiej strony nasypu.

Jest to też ważny argument na rzecz kierowania przez Rybnik pociągów dalekobieżnych, których rola w mieście sukcesywnie wzrasta, wraz z uruchomieniem bezpośrednich połączeń do Warszawy.

Przetarg ogłoszony przez PKP PLK kończy się 14 września 2017 roku.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2017-08-10 15:09:07

  Jakie to polskie, najpierw za grubą kasę zlikwidowano stację praktycznie "do zera", a teraz za jeszcze grubszą odtworzy się funkcjonalność przed likwidacją nazywając to szumnie " inwestycją", niestety jest to wierzchołek góry lodowej, na fali "huraoptymizmu" zlikwidowano wiele stacji, czy całych linii i innych obiektów infrastruktury, a także często unikalnych zakładów i przedsiębiorstw czy firm, których późniejsze odtworzenie jest już niestety nie możliwe.

  22 0
 • ~Arteks 2017-08-10 15:40:15

  Kolejna świetna wiadomość, która bardzo usprawni trasowanie pociągów! :D @ursus - tak było jak piszesz ale czy to jedyny przykład różnych złych decyzji decydentów? Zlikwidowano Kopalnię Dębieńsko z gigantycznymi pokładami węgla którą teraz trzeba odbudować, likwidowano żłobki, przedszkola - które teraz są potrzebne lub trzeba je budować od nowa. Tak samo z infrastrukturą kolejową - niektóre linie, stacje zostały pochopnie zamknięte. Teraz są bardzo potrzebne.

  15 7
 • ~Stanisław Nowak 2017-08-10 16:41:21

  Chyba już przed II wojną miały być dwa tory do Katowic ! Kto odpowiada za grzechy zaniechania w budowaniu infrastruktury kolejowej na Śląsku, a w istocie za jej demontaż . Kolej to mniej smogu ! Do Katowic jedzie się już mniej niż godzinę za nieco ponad dziesięć złotych bilet normalny.

  23 0
 • ~Arteks 2017-08-10 16:48:11

  @Stanisław Nowak - jeszcze taniej bo jakiś czas temu Koleje Śląskie obniżyły taryfę. Z Rybnika do Katowic bilet kosztuje tylko 9 zł. Masz rację - był okres zaniechań ale chyba mamy to za sobą. Ostatnie 4 lata to ciągłe inwestycje i rozwój oraz poprawa oferty pasażerskiego w naszym mieście i okolicy.

  11 12
 • ~ 2017-08-10 16:56:52

  Przy okazji, takiego pociągu jak na zdjęciu ilustrującym artykuł, to chyba nie zobaczymy na naszych torach :) .

  14 1
 • ~toomann 2017-08-11 00:22:17

  A co z wielkimi zapowiedziami o kursach LEO Ekspress??? Czyżby taka cisza potwierdzała to, co pisałem pod artykułami o rozpoczęciu negocjacji o przebiegu trasy????? Niestety Wirtualna Polska podała 13 lipca (artykuł "Nowi przewoźnicy na polskich torach") dokładną trasę i godziny kursowania..... Jeśli to prawda, to "Adieu LE. Nashledanou Leo!"....

  7 0
 • ~ 2017-08-17 19:54:16

  Temat przejscia pod stacją Rybnik Paruszowiec jak widać umarł jak zwykle do wyborow.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać podatek od psa?
Oddanych głosów: 1772