zamknij

Wiadomości

Podesty przy Kościuszki zniszczone przez... rowerzystów

2019-06-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mamy lato, ciepłą i słoneczną pogodę. Mieszkańcy korzystają z tego wybierając się z dziećmi do skweru w pobliżu rybnickiej bazyliki. Problem w tym, że część podestów tam znajdujących się jest zniszczona przez rowerzystów uprawiających dirt jumping.

Reklama

Plac zabaw przy ul. Kościuszki cieszy się popularnością wśród dzieci i rodziców. Maluchy mają do dyspozycji zjeżdżalnie, huśtawki, ścianki wspinaczkowe czy karuzelę. Rodzice z kolei mogą odpoczywać na podestach z desek kompozytowych.

Nie wszystkie jednak siedziska są kompletne. Niektóre deski są wyłamane, widać dziury i okablowanie. W jednym przypadku wyrwana została cała deska boczna, ktoś ją po prostu położył na siedziska. Obraz sytuacji zobaczcie na powyższych zdjęciach.

To efekt zużycia materiałów czy efekt działalności wandali? Miasto tłumaczy, że ani jedno, ani drugie. - Zniszczenia, które widzimy na zdjęciach nie wynikają z dewastacji przez wandali, a z użytkowania tego miejsca przez rowerzystów uprawiających dirt jumping. To dyscyplina, która polega na wykonywaniu skoków i różnych ewolucji. Deski kompozytowe, które były tam do tej pory nie wytrzymują siły tego typu skoków – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Jak dodaje park, w którym znajdują się siedziska jest otwarty i ogólnodostępny. Miastu zależy na utrzymaniu jego charakteru. - Jednocześnie trudno młodym ludziom zabronić takiej aktywności. Dlatego Zarząd Zielni Miejskiej przygotowuje rozwiązanie, które powinno spowodować, że amatorzy tej dyscypliny będą mogli korzystać z tego miejsca, bez uszkodzeń infrastruktury – dodaje.

Jak dowiadujemy się, w tym roku ZZM zawarł umowę na wymianę omawianych siedzisk. Konstrukcja zostanie całkowicie wymieniona. - Zamiast deski kompozytowej pojawi się drewno egzotyczne, które będzie bardzo trwałe i powinno wystarczyć na całe lata. Warto dodać, że sukcesywnie w ramach swoich bieżących działań ZZM odnawia, wymienia leżaki, które są w tym samym parku – mówi Agnieszka Skupień.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 57

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~powiem1 2019-06-24 07:14:42

  Dla rowerzystów wykonano chyba wystarczającą ilość ścieżek rowerowych. W związku z tym należałoby wprowadzić zakaz poruszania się rowerami na placach zabaw, rynku, miejscach, gdzie panuje wzmożony ruch pieszych. Przecież czasem spokojny spacer uniemożliwiają rowerzyści "piraci", którzy stanowią naprawdę poważne zagrożenie dla pieszych.
  Warto się nad tym zastanowić.

 • ~pprywatne 2019-06-24 07:32:15

  Jak w tym parku ktoś siedzi na ławce i pije piwo, to Straż Miejska pojawia się natychmiast z mandacikiem. Dlaczego więc nie potrafi upilnować podestów?
  Inną sprawą jest to, że podesty te zostały wykonane ze słabego materiału, który prawdopodobnie był przeznaczony do tak zwanego użytku domowego, a nie do zastosowań w miejscach publicznych. Należało to przewidzieć, przecież projektował to chyba profesjonalista. No ale chyba projektant lub wykonawca poniesie teraz konsekwencje swojej fuszerki i koszta naprawy nie spadną na podatników. Albo się mylę?

 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-06-24 07:39:02

  Nie wierzę w to co czytam. Jakieś barany jeżdżąc rowerami po siedziskach, zniszczyły je a UM pod wodzą "049 zgłoś się" nie widzi w tym problemu i po naprawie dalej zamierza to tolerować. To może wybiorę się z młotkiem do UM i będę trzaskał wszystkie szyby po kolej tłumacząc że uprawiam hammerling (żeby tak z angielska było jak ten jumping ) który polega na naparzaniu młotkiem po czym się da I żeby mnie przypadkiem ktoś za wandala nie uważał bo ja przecież sportowiec!

 • ~Lateks 2019-06-24 07:43:36

  Ochrona środowiska w wydaniu UM.
  Najpierw plastik do utylizacji, teraz drewno egzotyczne które też szlag trafi. A może wystarczy od razy zainwestować w grube deski modrzewiowe. Radiostacja gliwicka jest z modrzewia i ma się dobrze tyle lat...

  106 7
 • ~aartek 2019-06-24 08:01:30

  W mieście nie ma porządnego skateparku (nawet Żory, czy Wodzisław mają lepszy), to dzieciaki szukają miejsca do jeżdżenia. BMXy, rolki, hulajnogi, deskorolki - dzieciaków na tym sprzęcie jest pełno, ale jeździć nie mają gdzie. Nikt specjalnie tego nie zepsuł, choć oczywiście szkoda.

  Inna sprawa, że np w Barcelonie, takie miejsca buduje się z myślą o ich wykorzystaniu właśnie na rolki/rowery, więc tam po prostu powstałoby to z mocniejszego materiału. Jak pierwszy raz zobaczyłem te platformy w parku, to od razu wiedziałem, że ktoś na desce/rolkach/rowerze będzie próbował tam robić sztuczki. Projektant chyba nieco oderwany od rzeczywistości, że na to nie wpadł.

  50 56
 • ~jabibe 2019-06-24 08:03:40

  pprywatne, Pewnie kupili zwykły najtańszy kompozyt bo zysk musi się zgadzać. Te siedziska już 2 lata temu wyglądały obleśnie i odstraszały a to co teraz reprezentują.... aż szkoda gadać. Szczerze nie ogarniam czemu ludzie jeszcze bawią się w te deski skoro one ewidentnie nie sprawdzają się w roli wykończenia zewnętrznego, szybko tracą kolor, wyglądają tandetnie... a w przypadku siedzisk w Rybniku tragiczny wygląd dopełnia zupełny brak wykończenia krawędzi, byle jak rozmieszczone wkręty i wieczny syf na nich.

  52 9
 • ~pprywatne 2019-06-24 08:19:44

  ~jabibe - To są właśnie efekty tej bylejakości, którą spotykamy niestety na każdym kroku.

  49 4
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-06-24 08:39:59

  @aartek
  Tak się składa że jestem przypadkowym posiadaczem niby wojskowej procy o bardzo mocnych gumach i dużym zasięgu (Chińczyk z Ali pomylił towar przy wysyłce) W Rybniku brak jest strzelnicy na której mógłbym postrzelać. Mam nadzieję że nie obrazisz się jeżeli postanowię postrzelać w okolicy Twojego domu / mieszkania i poprawię Ci wentylację. Przecież nie zrobię tego celowo bo nie chciałem w szybę a w ramę trafić. Dodatkowo strzelał będę z roweru żeby złotousta Skupień mogła mnie usprawiedliwić w mediach.
  A potem wzorem Barcelony która robi idiotoodporne ławki wstawisz sobie na swój koszt kuloodporne szyby a ja dalej sobie będę mógł postrzelać.

  73 21
 • ~wojto 2019-06-24 08:52:20

  To ja proszę także o tekst o zniszczonym deptaku od Antoniego w dół przez samochody. Oczywiście deptak od samego początku był spartolony i dziury, który były dawniej na starym asfalcie nie stanowiły takiego zagrożenia jak obecne wyrwy po kostkach.

  41 8
 • ~Arteks 2019-06-24 09:26:36

  Brak kultury, braki w wychowaniu, alkohol, głupota, brak poszanowania dla czegoś z czego mogą korzystać inni - to są przyczyny wszelakiego wandalizmu. Czasami komuś się "upiecze" ale nie zawsze. Wandala który uszkodził rzeźbę przy dworcu przecież zatrzymano. @powiem1 - nie wiem co ma wspólnego uszkodzenie podestu z ruchem rowerowym na deptakach? To trochę tak jakbyś chciał zakazać ruchu na drogach (lub na parkingu wielopoziomowym) po godzinie 22.00 z powodu driftujących kierowców albo zakazał ruchu aut w weekendy z powodu pijanych kierowców. @pprywatne - jeśli SM pojawia się od razu jak jakieś pijaczki piją piwo - to znaczy, że dobrze działa i ma określone priorytety. A co do jakości tych podestów - one mają już 5 lat. Właściwie wszystko po takim okresie wymaga konserwacji i napraw. @aartek - nic nie usprawiedliwia niszczenia czegoś co nie jest przeznaczone do innych funkcji. Ale weź przestań z tym brakiem odpowiednich miejsc bo różnych zabaw bo jedyne w okolicy pumptracki są w Rybniku, a z takich dużych skate-parków to od razu przychodzi na myśl Wiśniowiec. @wojto - oczywiście, że dostawcze auta niszczą te miejsca. Już nie mówiąc o plamach olejów silnikowych na płytkach Rynku, Zamkowej, Rynkowej i innych deptakach. Tylko w przeciwieństwie do tych zepsutych podestów nie mamy niestety żadnych deklaracji władz miasta, że je wyczyszczą i usuną.

  23 47
 • ~aartek 2019-06-24 09:26:41

  @Arkadiusz Mokrzycki jeśli będzie was 300 z tymi procami i strzelanie z procy będzie równie popularną rozrywką wśród mieszkańców, co hulajnogi/bmxy/deski/rowery, to jak najbardziej jestem za tym, żeby miasto zorganizowało wam poligon. I najlepiej gdybyście mogli na nim postrzelać do siebie nawzajem :)

  31 17
 • ~aartek 2019-06-24 09:40:53

  @Arteks, nie ma takich miejsc. Skatepark na Wiśniowcu ma chyba ponad 15 lat. Zobacz jak wyglądają skateparki w sąsiednich miastach i porównaj je z naszym. Pumptrack mamy jeden - ten w parku nad nacyną. To jest bardzo mały pumptrack stworzony z myślą o najmłodszych i świetnie się w tej roli sprawdza. Widać, że cały czas jest pełny, co tylko pokazuje jak bardzo brakuje takiego miejsca w normalnych rozmiarach.

  Ale w pełni się z Tobą zgadzam - nic nie usprawiedliwia niszczenia takich rzeczy. Tyle, że jestem pewien że zrobil to jakiś dzieciak, który nawet się nie spodziewał że to się popsuje. Serio jak to pierwszy raz w życiu zobaczyłem to pomyślałem, że fajnie, że ktoś zrobił w końcu coś do "grindowania" dla dzieciaków - jak na zachodzie. Tylko jakieś dziwne materiały użyte - pewnie się zaraz zniszczą. Nie widziałem dla tych podestów żadnej innej funkcji, bo ni to dekoracja, ni to miejsce do siedzenia. Ogarnięty architekt widziałby, że takie coś się wydarzy.

  27 7
 • ~Teddy 2019-06-24 10:13:58

  Przepraszam Pani niedoRzecznik!!!! To są siedziska czy atrakcje dla gównarzerii na dwóch kółkach??? Co jeszcze będą mogli zdemolować??? Nie ma monitoringu, nie ma patroli? Łapać i obciążać za dewastację. Dziesięć minut ten jumping tam nie trwał.

  58 7
 • ~orka 2019-06-24 12:40:00

  Czyli według obecnej narracji urzędu, na rowerze możesz wszystko, łącznie z łamaniem- prawa- przepisów - zdrowego rozsądku, rowerowy raj w Rowerniku (ech chciałam napisać Rybniku)

  32 6
 • ~Maciej Gryt 2019-06-24 14:07:47

  @aartek
  Drugi pumptrack jest chyba w Kamieniu, za kąpieliskiem. I jest chyba większy od tego w parku nad Nacyną.

  4 3
 • ~aartek 2019-06-24 15:07:04

  @Maciej Gryt z przykrością muszę powiedzieć, że to co powstało w kamieniu jest bublem. Nie ma startu do tego co mamy nad Nacyną, nie wspominając już nawet o pełnowymiarowych pumptrackach.

  6 7
 • ~Arteks 2019-06-24 15:59:59

  @aartek - no to są czy nie ma? A to, że u nas był 15 lat temu, a u sąsiadów dopiero od niedawna to chyba dobrze. Już wtedy ktoś wyczuł, że to coś potrzebnego dla młodych osób. Nie wiem czy oni się skarżą na ten skate-park na Wiśniowcu. Ilekroć tam jadę na rowerze, zawsze tam jacyś jeżdżą na rolkach. U sąsiadów z kolei nie ma gdzie za bardzo pojeździć na rolkach, nie ma takich extrem-torów zjazdowych dla rowerzystów jak nasz na Wiśniowcu czy nawet nie ma gdzie wyjść z psem... Przed bramą wybiegu dla psów koło mojego osiedla stoją auta z całego regionu. ;)

  7 14
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-06-24 17:43:26

  Skoro wybudowano kilometry w wielu przypadkach idiotycznych ścieżek rowerowych powinien być zakaz poruszani się pedalarzy po poza nimi. Taki pedalarz na rynku czy zjeżdżający od bazyliki w dół sprawia większe zagrożenie niż samochód w tym samym miejscu.
  Trafi taki jakąś hordę z kartą dużej rodziny i pośle do aniołków z dwójkę to nie dość że tamte nie przeżyją to pedalarz też bo go starzy zagryzą za to że ich pozbawił 12 koła rocznie. Strach pomyśleć co będzie jak swoich instalacji w parkach zażyczą sobie onaniści i ekshibicjoniści...

  14 8
 • ~aartek 2019-06-24 17:50:16

  Arteks, liczba pumptracków w Rybniku na sztuki się zgadza, ale na jakość niekoniecznie. Skatepark jest, działa i bardzo dobrze, że był już 15 lat temu. Tyle, że najwyższy czas na jego modernizację. Takie miejsca sprawiają, że ludzie w pewnym momencie życia mówią sobie "Wszystko tu mam pod ręką w tym Rybniku, nie muszę się stąd wyprowadzać", bo dzięki temu albo sam masz gdzie pójść, albo masz gdzie zabrać dzieciaki/wnuki.

  Zgodzę się, że u nas nie jest najgorzej jeśli chodzi o takie miejsca i miasto szczęśliwie zawsze było przychylne ich rozwojowi. Ale jako na tyle duże miasto, powinniśmy być liderem w okolicy w tego typu ofercie rekreacyjno-sportowej, a nie jesteśmy. Na ten moment Wodzisław ze swoim parkiem Trzy Wzgórza, mają lepszą ofertę rolkowo-rowerowo-hulajnogową niż Rybnik. Jeden super park w którym masz ogrom mozliwosci. Wiśniowiec ma potencjał żeby być równie atrakcyjnym miejscem i mam nadzieję, że w najbliższych latach w takie miejsce się przerodzi.

  A czy narzekają? Tak. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

  6 6
 • ~Mateusz Roogya Sopała 2019-06-27 23:02:14

  KASA KASA KASA dla kolegów KASA

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2654