zamknij

Wiadomości

Początek gotowości strajkowej w kopalniach. Związkowcy zapowiadają demonstrację

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zdecydował o odwieszeniu czynnej akcji protestacyjno-strajkowej. 1 października we wszystkich kopalniach węgla kamiennego zaczął obowiązywać stan gotowości strajkowej, a 5 października górnicy przyjadą do Brzeszcz, gdzie odbędzie się demonstracja.

Reklama

Niezadowolenie górników wynika z nie spełnieniem deklaracji, jakich podjął się rząd względem kopalni „Brzeszcze”. - W porozumieniu i jego zapisach, jak i podczas uzgodnień, których byłem uczestnikiem i świadkiem, było powiedziane, że kopalnia "Brzeszcze" ma być sprzedana czy też wydzielona do spółki Skarbu Państwa, do spółki o powiązaniach kapitałowych energetycznych, a wymieniało się wtedy spółkę Tauron Wydobycie. Wymieniał ją pan minister Kowalczyk, pan minister Baniak, pan marszałek Sowa i wielu innych polityków, którzy pod tym porozumieniem i pod załącznikiem numer 2 w kwestii "Brzeszcz" się podpisali. Dzisiaj, na etapie negocjacji, pozostał tylko jeden potencjalny kontrahent, który nic wspólnego z porozumieniem nie ma. Ja chcę podkreślić, że tam swoje udziały i to w dość dużym stopniu wniosła firma prywatna, a więc jasno i wyraźnie jest pokazane, że te działania, które są w obecnej chwili robione, zmierzają w kierunku - tak naprawdę - likwidacji kopalni "Brzeszcze". I nie obawiam się powtórzyć tego słowa po raz kolejny, z racji tego, że ta firma prywatna ma na celu tylko jedno - wydobywanie metanu. Oni nigdy i nigdzie nie powiedzieli, że interesują się rozwiązaniem problemów kopalni "Brzeszcze" – wyjaśnił Stanisław Kłysz, szef zakładowej „Solidarności”.

- Porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy MKPS-em a stroną rządową 17 stycznia jest w każdym calu przez stronę rządową złamane. (...) Rozpoczynamy czynną akcję protestacyjną tam, gdzie wszystko się zaczęło, zimą tego roku, czyli na kopalni "Brzeszcze" (...), demonstracją górniczą, żeby wyrazić swoje niezadowolenie z tego, że ktoś oszukał Śląsk, oszukał górników - tłumaczył decyzję MKPS przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zakończeniu obrad Komitetu. - Mieszkańcy Śląska muszą mieć świadomość, że zostali oszukani podwójnie. (...) Wszystkie te protesty, z którymi mieliśmy do czynienia zimą i wiosną tego roku, nie dotyczyły tylko i wyłącznie samych górników, ale dotyczyły też egzystencji Śląska. Przypomnę, że w porozumieniu mieliśmy zapisy mówiące o kontrakcie dla Śląska. Przypomnę, że w porozumieniu mieliśmy zapisy o zakładach energochłonnych. Przypomnę, że w porozumieniu mieliśmy zapisy o zakładach zbrojeniowych Bumar w Gliwicach. Z tych zapisów nie zostało zrealizowane dokładnie nic - podkreślał lider śląsko-dąbrowskich struktur Związku.
O kolejnych etapach czynnej akcji protestacyjnej związkowcy zamierzają informować na bieżąco. Już teraz jednak wiadomo, że ostatni etap odbędzie się najprawdopodobniej w Warszawie, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Jak stwierdził Dominik Kolorz, nadrzędnym celem akcji będzie uświadomienie wyborcom, „żeby nigdy nie zagłosowali już na władzę, która oszukuje; żeby już nigdy pani premier Ewa Kopacz niczego nie podpisywała, bo jest po prostu niewiarygodna; z jej ust Śląsk słyszał w ostatnim czasie same kłamstwa”.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zastrzegł, że czynna akcja protestacyjna może zaistnieć w sytuacji, gdyby Kompania Węglowa nie mogła wypłacić górnikom wynagrodzeń.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~daro 2015-10-01
  11:09:36

  63 0

  to na Warszawę szczęśliwej drogi już czas tylko nie blokujcie dróg bo swego tira nie będę zatrzymywał wy dbacie o swój interes a ja swój Powodzenia

 • ~Amerykanin009 2015-10-01
  11:21:09

  51 0

  Co tak słabo? Proponuję całkowite zatrzymanie wydobycia i strajk głodowy obejmujący wszystkich bez żadnych wyjątków. Na pewno Wam się wtedy poprawi ;)

 • ~blackboy_aj 2015-10-01
  11:28:16

  41 0

  Czyli związki bawią się w politykę "kosztem" górników :) Na JSW usunęli Zagórowskiego, wszyscy wiemy jak to się ostatnio skończyło dla górników tej spółki, a teraz chcą wymienić rząd licząc, że nowy otworzy dla nich worek z pieniędzmi. Spokojnie po wyborach nie ważne jaki będzie rząd, ale jego zainteresowanie górnictwem spadnie. No może jakieś referendum zrobią :)
  P.S. Panie Kolorz śląsk to nie tylko kopalnie i nie jesteście pępkiem tego kraju, a Wasze protesty na pewno sprawią, że reszta społeczeństwa jeszcze bardziej Was pokocha.

 • ~waldus 2015-10-01
  11:29:54

  24 0

  w polskim gornictwie panuje komuna i trzeba gonic ile wlezie, a wziazkowcow lac po dup... . gonic, gonic, gonic. sprzedac kopalnie prywatnym wlascicielom, zeby zrobili porzadek, zwiekszyli wydajnosc pracy i pogonili zlodziei. co to gornik lepszy niz kto inny? generalnie im szybciej to padnie tym lepiej dla wszystkich , lacznie z gornikami.

 • ~halupczok1 2015-10-01
  11:40:06

  30 0

  Jak już pisałem wcześniej nie mam nic do pracujących górników ale do tego jak dają sobą sterować. GÓRNICY OTWÓRZCIE OCZY PARA/ZWIĄZEK - GÓRNIK + ZWIĄZKOWIEC = MAKSYMALNA PORAŻKA skutek/wynik obecnej sytuacji. dlaczego żaden wielki związkowiec nie wprowadza w życie tego co mówi ,jak to no by naprawił górnictwo- DROGA WOLNA NIECH DZIAŁA.JESTEM PRZEKONANY NA 100% ,ŻE JAKBY JEDEN Z DRUGIM MIELI MOŻLIWOŚĆ KIEROWANIA KOPANIOM TO Z ZAŁOGĄ BY GADALI INACZEJ NIŻ TERAZ .

 • ~tuptyś 2015-10-01
  12:10:47

  15 0

  brawo górnicy!!! należy walczyć zaciekle o swoje przywileje!!! wypracowane ciężką pracą!!!!wasza gospodarność, pracowitość, jakość i walka o dobro zakładu pracy, pod gospodarskim okiem kolegów związkowców nie znalazła uznania Klientów i właściciela kopalń. Kopalnie w końcu upadną i zostaną zamknięte. Przypłyną statki z tańszym i lepszym węglem z RPA. Podatnicy (właściciele kopalń) przestaną was finansować. Klienci kupować węgiel. Kopalnie staną. Bez strajku, bez zadym i palenia opon. Nastanie nowa era. era ekonomii i odpowiedzialności za swoje czyny.

 • ~siwy_rybnik 2015-10-01
  12:50:31

  45 0

  Górnicy hipokryci. Sytuacja z JSW Was niczego nie nauczyła? Wielka afera była jaki to zły był Pan Zagórowski i dopieliście swego - gościu odszedł. Wielkie płaczki, związki zawodowe Was nakręcały jaki to jest zły Pan Zagórowski, jak chce dla Was źle itd. I co teraz mają górnicy z JSW po kilku miesiącach od odejścia Pana Zagórowskiego? Te same związki zawodowe wynegocjowały dla górników likwidacje przywilejów dla pracujących górników oraz emerytów. I kto zrobił "w konia" górników z JSW? Zagórowski czy związki zawodowe? Związkowcy tylko dbają o swój interes, aby doić max. kopalnie oraz państwo na swoje dodatki, górników mają tak na prawdę gdzieś. Gdyby było inaczej to by nie odpuścili ws. JSW. Tylko tym razem nie Zagórowski ich straszył, tylko bank zażądał od JSW wielkiej kasy za obligacje jeśli w JSW się nie zrobi porządku. A bankowi już się nie da podskoczy, gdyż to nie jest instytuacja państwowa/rządowa. A Zagórowski przestrzegał po dobroci czym to się skończy jeśli nie zrobi się porządku w JSW. I chłopina miał rację. A teraz idioci myślą, że za chwilę wybory i dzięki różnym akcjom uda się zmienić rząd i będzie Wam lepiej? Nikt nie uratuje polskiego górnictwa, gdyż wszelkie reformy oraz dotacje dla górnictwa muszą odbyć się za zgodę UE. Dzisiaj się już takich decyzji w Warszawie nie podejmuje, tylko w Brukseli. Tylko szkoda, że górnicy dają się nabierać na tanie chwyty związków zawodowych. Oni tylko dbają o swój interes polityczny oraz finansowy, nic wiecej.

 • ~5motylek 2015-10-01
  14:42:53

  25 0

  Ciekawe kiedy doczekam czasu kiedy to związki zawodowe będą na siebie pracowały. Pozdrawiam wszystkich pracujących górników. Nowy rząd "spełni" wszystkie wasze zachcianki.

 • ~eloo 2015-10-01
  15:07:08

  8 1

  Efektywnej roboty sie chycic a nie strajkowac.Strajkujcie se ale na grubie bo jak mi jakis ryl stanie na drodze to wyciagom bozepomogej z bagaznika i mo prosto z dzban

 • ~ariss19 2015-10-01
  17:35:33

  1 19

  Eloo ciekawe co ty takiego efektywnego w tej pracy robisz ! chodź na dół ze mną i przenieśmy 5 ton żelastwa do przodka na barku to zobaczymy czy taki mądry będziesz

 • ~hehehe 2015-10-01
  18:09:31

  8 1

  ~ariss19 -> a zadam takie pytanie: Po co tak ciężko pracować - skoro i tak nie przynosi to zysków?... iii nie wnikam dlaczego nie przynosi. Jednak w obecnej sytuacji ekonomi nie oszukasz ... życzę jak najlepiej i mam nadzieję, że w końcu Ktoś znajdzie "zdrowe" wyjście z sytuacji. Bo to co się dzieje aktualnie w KW czy JSW to tzw. reanimacja trupa, podsypiemy $$$ -> żeby było na wypłaty przed wyborami ... ale co dalej ->? Jakie są plany naprawcze, długofalowe perspektywy? ... Aktualnie to mydlenie oczu. I wcale nie mam pretensji, że dokładam czy nie dokładam do górnictwa .... wole dołożyć na górnika, niż na ośmiorniczki w SOWIE.

 • ~hehehe 2015-10-01
  18:12:00

  3 0

  ... a i miało być ekonomii -> jakby ktoś miał z tym problem :-)

 • ~siwy_rybnik 2015-10-01
  18:41:59

  8 0

  @hehehe - ja też dobrze życzę polskiemu górnictwu, ale niestety górnictwo to jedna z niewielu branż, gdzie ludzie prezentują ciągle tok myślenia z czasów komuny. Górnictwo kompletnie zostało w tyle za kapitalizmem. Gdyby nie było tego bałaganu, kolesiostwa oraz dojenia państwa na potęgę, to górnictwo mogłoby mieć jeszcze przyszłość na jakieś kilka lat. Świat się zmienia, a węgiel generalnie staje się coraz mniej potrzebny. A bardzo drogi węgiel z PL to już w ogóle nie przyciąga chętnych. Jeśli ktoś interesuje się trendami zmieniającymi się na rynkach "energetycznych", to łatwo dostrzec pewną tendecję, polegającą na tym, że za 10 lat węgiel kamienny nie będzie praktycznie potrzebny. Wielcy "odbiorcy" węgla będą korzystać głównie z odnawialnych źródeł energii (za 10 lat będą one dużo tańsze niż węgiel), również palenia węglem w domach przestanie być opłacalne. Podobny los czeka ropę naftową, lecz za ok. 15 lat. Nieważne czego by się nie zrobiło, popytu na węgiel za 10 lat po prostu nie będzie, za 10 lat będzie się powszechnie wykorzystywało o wiele tańsze oraz bardziej ekologiczne źródła energii. Po prostu kopalnie nie mają szans na przetrwanie, gdyż trendy na rynku energetycznym ulegają ogromnej zmianie. Po co za kilka lat będą nam potrzebne kopalnie, skoro węgiel nie będzie nikomu potrzebny? Sorry, ale jeśli za kilka lat będziesz miał do wyboru węgiel lub odnawialne źródło energii (kilka razy tańsze niż węgiel), to co myślący człowiek wybierze?

 • ~wulkanizacja 2015-10-01
  19:28:55

  0 0

  eloo jo ci stana na drodze

 • ~Mark44 2015-10-01
  19:50:34

  14 0

  Ludzie mylą górnictwo ze związkowcami , co za paranoja, odróżnijcie wreście debilnych krzykaczy od ludzi pracujących na dole !!!

 • ~eloo 2015-10-01
  19:54:34

  0 0

  ty Blady to se mozesz stanyc z banerym na drodze i zapraszac ludzi na wymiana opon bo sezon sie zblizo a podobno robisz nowosc w rybniku- pompowanie kół metanem po kerym sie mo zryty łeb

 • ~ariss19 2015-10-01
  19:59:16

  5 0

  dziwne że moja kopalnia fedruje 12 tyś ton i to sprzedaje a zysków nie widać bo się pompuje kasę na inne kopalnie które się nie opłacają a jak tak chcecie zamknąć górnictwo to zobaczymy co będziecie pisać jak wam węgiel z importu pójdzie w górę i nie będzie to 600 zł jak teraz na śląsku i za gaz będziemy płacić dużo więcej i jak byście poczytali więcej to węgiel będzie jeszcze długo jedynym źródłem energii dziwne że Niemcy tak chcą kopalnie a ponoć się nie opłaca

 • ~hehehe 2015-10-01
  20:24:49

  0 0

  Mówisz Niemcy tak? Wpisz sobie w Google "Plany energetyczne Niemiec 2015 plan. Gabriela" Cyt. "Kto zyska na planie Gabriela? Przede wszystkim elektrownie na gaz, które ostatnio w Niemczech były „Czarnym Piotrusiem”. Wysokie ceny gazu w połączeniu z niskimi cenami uprawnień do emisji wypychały te elektrownie z rynku. Na gazówki stawiał największy niemiecki koncern energetyczny E.ON, który od dawna apelował o zwiększenie cen uprawnień." Mało tego kto dziś podpisał umowę z Gazpromem? -> Cyt. "Ale dziś Gazprom umocnił swoją pozycję w Niemczech, a jednocześnie zyskał nowe możliwości wpływania na rynki gazowe Unii Europejskiej, przede wszystkim w Europie Środkowej. W czwartek rosyjski gigant gazowy sfinalizował zapowiadaną od trzech lat wymianę aktywów z największym niemieckim koncernem BASF."

 • ~ariss19 2015-10-01
  20:34:06

  1 2

  dziwi mnie to że wy tylko jedziecie na górników ale nie wiem czy wy jesteście tacy ślepy jest nagranie jak pani Bieńkowska mówi kto zniszczył górnictwo a wy jak konie z opaskami na oczach nic nie widzicie dajmy PO albo tej Nowoczesnej rządzić to będziemy tynk jedli pan Petru to jest finansista tylko bogaci będą się mieć dobrze nie zwykli obywatele

 • ~ariss19 2015-10-01
  20:45:33

  4 1

  'hehehe 'poczytaj dokładnie Rosja z Niemcami maja rurociąg i gaz mają tani a co ma Polska gówno nawet nie mam skończonego zbiornika w Świnoujściu wiec mi tu nie mów o gazie którego nigdy nie będziemy mieć bo polska to jest kraj do robienia loda i inne państwa mają nas gdzieś a wracając do Niemiec dziwne że chcą wybudować kopalnie w Orzeszu a Australijczycy chcą na Lubelszczyźnie wybudować kopalnie do 2020 roku wiec nie wiem skąd ty bierzesz informacje o gazie włącz myślenie i myśl racjonalnie

 • ~hehehe 2015-10-01
  20:55:19

  3 0

  ~ariss19 -> problem jest mocno złożony i tak naprawdę tylko "zdrowa" prywatyzacja da jeszcze jakąś szansę naszemu górnictwu. Nie liczcie na związki czy rząd PO/PIS. Perspektywy są nieciekawe: Bo zalewa nas tani węgiel, na giełdach ma być niżej niż 50$ do 2018. Energetyka w Polsce zbytnio nie będzie dokładać do interesu bo sami mają problemy z infrastrukturą, która trzeba remontować i inwestować -> pokazał to w tym roku sierpień i przerwy w dostawach. Niestety ale potrzebne są pewne wyrzeczenia. U mnie jak nie zysków to firma nie wypłaca nagrody rocznej. Niestety rynek nie jest już w PRL-u, rządzi gospodarka wolnorynkowa.

 • ~hehehe 2015-10-01
  21:04:09

  0 0

  ~ariss19 -> czytaj ze zrozumieniem. Odpowiadam na twoje twierdzenie, że Niemcy opierają swoją energetykę na węglu. Pamiętaj, że to, że żyjesz w Polsce wcale nie oznacza, że interesy robione zagranicą Cię nie dotyczą. Jakie kopalnie? -> w większości jak powstaną w PL to będą odkrywkowe czyli tańsze w produkcji ... a Węgiel to przeżytek jak pisał siwy. Poczytaj o kwotach CO2 -> nie stać nas i Europy na opłaty klimatyczne przy tym sposobie "węglowym" wytwarzania energii. Energia w Polsce? Dlaczego Kulczyk planował interesy energetyczne na Ukrainie? Proste tani węgiel, tanie elektrownie, nie są w UE a blisko Polski.

 • ~hehehe 2015-10-01
  21:16:40

  0 0

  ~ariss19 -> ... i jeszcze jedno sami sobie bata ukręcicie tą kopalnią w Orzeszu czy na Lubelszczyźnie. Tam na 100% nie będzie związków zawodowych, przerośniętej administracji i dodatków. Będzie tak jak ma być. Czyli tanio i efektywnie. A czasem może coś łaskawy Pan z Niemiec czy Australii przy zyskach sypnie załodze. Więcej już nie piszę, życzę jednak powodzenia i szczęśliwego zakończenia sytuacji a także pracy i spokoju w rodzinie. Nie mam naprawdę nic do was Górników. Tak jak pisałem wole waszą pracę niż, ośmiorniczki w SOWIE.

 • ~Abisall 2015-10-01
  21:47:06

  4 0

  Krótka piłka - cena tony węgla w portach ARA ( Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) 51,05$ na teraz a kontrakty od stycznia 2016 do grudnia 2018 (sic!) są zawierane na kwoty ok 48-49$ za tonę. Samo wydobycie tej samej tony węgla w kopalniach Kompanii Węglowej to ( werble ) - ok 78$. Po raz kolejny powtórzę - podziękujcie związkom zawodowym które zyski z lat 2006-2010 kiedy kopalnie dzięki restrukturyzacjom i wysokim cenom węgla (rzędu 130-140 $ za tonę) osiągnęły wolały populistycznie durnym kopidołom dać przeżreć zamiast zainwestować w modernizację i zwiększenie efektywności. Macie coście chcieli ryle - 5 lat temu za te durne detalicznie niewielkie podwyżki spuściliście, za namową waszych związkowych "obrońców" i geniuszy ekonomii, swoje miejsca pracy w kiblu po barbórkowym ochlaju- ani trochę mi was nie żal

 • ~Arteks 2015-10-01
  21:56:34

  0 5

  @abisall - można związki zawodowe obarczać brakiem elastyczności i własną prywatą ale jeśli chodzi o sprawy gospodarcze to za to odpowiedzialność ponosi kierownictwo spółek górniczych i ich nadzorujący minister którym w latach prosperity był Tomciokiewicz (celowo zmiękczyłem nazwisko bo gość jak gadał zawsze przypominał mi jakiegoś uczniaka, a nie ministra czy polityka z poważnego regionu).

 • ~wulkanizacja 2015-10-01
  22:55:30

  0 1

  tos musiol wymiyniac umie

 • ~Eberhard Mock 2015-10-02
  06:31:30

  3 0

  @Abisal ma 100% racji. Już nieraz tu pisałem, że jak były zyski to były strajki, żeby te zyski przejeść i wieszczyłem nieraz, że jak będą straty to również będą strajki w celu utrzymania przywilejów finansowych (13, 14, barbórka i inne), co potwierdziło się już na początku tego roku. Obecna zapowiedź strajku oznacza, że związkowcy wpychają górnictwo na równię pochyłą, z której nie będzie już odwrotu.

 • ~Gryjta 2015-10-02
  07:03:33

  3 0

  Hmm :" można związki zawodowe obarczać brakiem elastyczności i własną prywatą ale jeśli chodzi o sprawy gospodarcze to za to odpowiedzialność ponosi kierownictwo spółek górniczych i ich nadzorujący minister..." a spróbujcie nierobom związkowym powiedzieć "NIE" w jakimś referendum...za całość zła w górnictwie pełna odpowiedzialność ponoszą pazerne hieny zwiazkowe

 • ~ariss19 2015-10-02
  10:06:45

  0 0

  polskie kopalnie zrujnowali prezesi i rząd a kopalnie odkrywkowe 'hehe' jak by pomyślał tom główką to są dużo gorsze bo większy teren jest do niezagospodarowania a opłaty klimatyczne narzuca unia żeby swoją gospodarkę nakręcić bo nie mają węgla i oni dbają tylko o siebie a jak w Polsce nie będzie węgla to my nie mamy żadnej swojej gospodarki i ceny będą nam narzucać i nie będzie tanio bo będziesz musiał kupić żeby czymś ogrzewać i elektrownie prąd wytwarzać

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 386