zamknij

Wiadomości

Po zalewie nie będą już śmigały skutery? Jest projekt uchwały

2020-06-15, Autor: bf

Miasto wprowadzi zakaz używania jednostek pływających z użyciem silnika spalinowego na Zalewie Rybnickim? Pojawił się taki projekt uchwały. Magistrat czeka na głosy w tej sprawie.

Reklama

Rybnicki magistrat przypomina, że tylko do środy trwają konsultacje dla organizacji pozarządowych projektu uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających z użyciem silnika spalinowego na Zbiornikach Technologicznych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik. Chodzi tu przed wszystkim o Zalew Rybnicki.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, Rada Miasta w oparciu o Prawo ochrony środowiska może w drodze uchwały ograniczyć lub zakazać używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

- Zbiorniki Technologiczne PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik należą do powierzchniowych wód płynących. Są one popularnym, często odwiedzanym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Rybnika, jak i całego regionu. W celu zapewnienia odpowiednich warunków do odpoczynku oraz bytowania ludzi na terenach wokół Zbiorników, objętych ochroną akustyczną, w treści niniejszej uchwały wprowadzono zakaz używania jednostek pływających, jak również wyszczególniono jednostki wyłączone spod ww. zakazu oraz wskazano miejsca użytkowania – czytamy.

W projekcie uchwały pojawił się zakaz pływania statkami, łodziami sportowymi i turystycznymi, motorówkami ślizgowymi, skuterami wodnymi oraz innym sprzętem pływającym z użyciem silnika spalinowego.

Przepis ten nie dotyczyłby:

1) jednostek żaglowych wyposażonych w silniki spalinowe o mocy do 15 KM,

2) jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych,

3) jednostek pływających wypornościowych służących do organizacji przewozu pasażerów, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,

4) jednostek pływających o maksymalnej mocy akustycznej nie przekraczającej wartości 105 dB, służących do organizacji pokazów, testów, szkoleń oraz egzaminów w zakresie uzyskania uprawnień motorowodnych, a także udziału w treningach sekcji motorowodnych, zawodach sportowych oraz imprezach, pod warunkiem, że odbywają się one wewnątrz wyznaczonego trasą ruchu jednostek pływających obszaru użytkowania zbiornika, zgodnie z załącznikami graficznymi do niniejszej uchwały, określającymi dopuszczalny zasięg oddziaływania akustycznego dla następujących przypadków:

a) użytkowania maksymalnie 10 jednostek pływających jednocześnie, w sposób ciągły przez 8 godzin w ciągu dnia, kolejno po sobie następujących, z przedziału czasu od godziny 6.00 do godziny 22.00

b) użytkowania maksymalnie 10 jednostek pływających jednocześnie, w sposób ciągły przez 4 godziny w ciągu dnia, kolejno po sobie następujących, z przedziału czasu od godziny 6.00 do godziny 22.00 lub użytkowania maksymalnie 5 jednostek pływających jednocześnie, w sposób ciągły przez 8 godzin w ciągu dnia, kolejno po sobie następujących, z przedziału czasu od godziny 6.00 do godziny 22.00

c) użytkowania maksymalnie 5 jednostek pływających jednocześnie, w sposób ciągły przez 4 godziny w ciągu dnia, kolejno po sobie następujących, z przedziału czasu od godziny 6.00 do godziny 22.00 - załącznik nr 3, za zgodą administratora Zbiorników lub podmiotu przez niego upoważnionego, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i regulaminem zatwierdzonym przez administratora Zbiorników.

Projekt konsultowanej uchwały:

https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=191&Id=50396&fbclid=IwAR2MqoA9ex768qzJPPUi1MmILwsqp4hsYNE15ahVhyhp0-hktPpoMSq9XtI

Opinie można składać do 17 czerwca mailowo na adres Wydziału Ekologii: ekologia@um.rybnik.pl, lub w Kancelarii Urzędu Miasta przy ul. Bolesława Chrobrego 2, według wzoru określonego w załączniku do niniejszego Zarządzenia.

Oceń publikację: + 1 + 90 - 1 - 272

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~baal-zevuv 2020-06-15
  14:51:14

  ..no wreszcie jakiś pozytywny news!
  Dla mnie to niepojętę zby wąska grupa ludzi robiła sobie rajdy blenderami kiedy nikt inny nie może. Jestem za utrzymać strefę ciszy...a jeśli nie to ma być otwarte dla wszystkich a nie tylko dla tych którzy sztuczkami wyszukali lukę w prawie (tak wiem jak to zrobili i w sumie każdy może się dowiedzieć).

 • ~ka22 2020-06-15
  15:21:24

  I dobrze, jeszcze tylko pogonić crossowców z lasów i zabronić kukuryźnikom latać ludziom nad domami.

 • ~niwa 2020-06-15
  15:41:26

  36 53

  Brawo a Policja na kajaki. Super pomysł

 • ~rob78 2020-06-15
  16:27:54

  42 56

  Ja bym wprowadził zakaz zbliżania sie do zalewu.

 • ~master4k 2020-06-15
  19:15:19

  28 53

  Hymmm. Rozumiem, że ludziom się marzy cisza na do wodą, ale z drugiej strony ten zalew jest na tyle duży, że chyba da się jakoś pogodzić interesu obu grup.

  @ ka22

  Kononowicz tak chciał. Spoiler alert - nie wypaliło.

 • ~PewienRybniczanin 2020-06-15
  20:43:52

  44 66

  Nic dobrego od miasta się spodziewać nie można. Masz jakieś hobby to źle jeśli nie jest to jazda rowerem po centrum Rybnika... To jest chore, że skuterów wodnych w ramach ochrony środowiska zakażą, a dalej będą montować światła, które na każdym kroku zmuszają do tego by zahamować i zaraz wydzielić dużo spalin bo trzeba przyspieszać. Taki samochód podczas przyspieszania ze świateł, które są ustawione przez półmózga wydziela tyle samo emisji co jechałby sobie spokojnie przez 0.5 km. Brawo miasto po raz kolejny za "wspaniałe" pomysły.
  A co do durnych komentarzy jak tych od ~ka22 to idźcie zguśnialcy mieszkać do puszczy. Pewnie najbardziej ekstremalnym sportem w waszym życiu to wypuszczanie gołębi z gołębnika. I oby więcej dźwięków dwusuwowych motocykli w pobliżu!

 • ~Roman Romanowski 2020-06-15
  20:57:24

  70 24

  Zalew Rybnicki powinien być strefą ciszy. Domagają się strefy ciszy ludzie mieszkający w pobliżu Rybnickiego Zalewu.

 • ~swistak 2020-06-15
  22:05:26

  22 44

  Ja to bym zakazał zakazać. Do kościółka idźcie. wszystko inne ... ZAKAZAĆ.

 • ~H2O 2020-06-15
  22:09:28

  44 18

  Czy ktokolwiek dokonał rzetelnych pomiarów hałasu jaki emitują skutery wodne??? Przekonany jestem, że naruszają dopuszczalne normy. Według obowiązującej uchwały zalew jest strefą ciszy i nie wolno używać sprzętu motorowodnego oprócz wyliczonych wyjątków!!! Ten projekt rozszerza uprawnienia i praktycznie likwiduje strefę ciszy! A co z zarządzeniem Wojewody o zakazie pływania na sprzęcie motorowym 100 m od brzegów. Policja zamyka od lat oczy na naruszanie obowiązującego prawa na zalewie, jąkając się, że te harce na skuterach to testowanie sprzętu. A przecież dopuszczono testowanie na zalewie z powodu testów Rosomaków! Każdy może się tak tłumaczyć??? policja nie wie co to jest testowanie? Dyskusja toczy się w obrębie rekreacji, zapomniano, że w pobliżu zalewu mieszkają ludzie, spytajcie tych co mieli nockę w pracy i chcą się wyspać, by pójść na następną wieczorem. Szkoda gadać. Niektórzy dzielą ludzi na głupich domatorów i mądrych aktywistów. można dzielić na bogatych i biednych, . Jesteśmy różni i nie powinniśmy sobie na wzajem przeszkadzać. Jednak pragnę przypomnieć, że wielkie hasła pomocy dzieciom ułomnym forowane przez ludzi od skuterów "Płyńmy Polsko" kosztowały fundację elektrowni ponad 100 tysięcy, prezesa fundacji stanowisko, a Panowie od skuterów nazbierali niecałe 5 tysięcy na pomoc dzieciom. Kasa rządzi i pewnie wbrew rozsądkowi i interesowi ogółu skutery i motorówki będą szaleć na zalewie, a władze Rybnik będą udowadniać, że to na prośbę ogółu! Po to ankieta w której weźmie udział może 1% lokalnej społeczności! A wszelkie opinie złożą wyłącznie zainteresowani. Panowie Rajcy użyjcie własnej mądrości proszę i nie likwidujcie strefy ciszy, a wymuście przestrzeganie obowiązującej uchwały.

 • ~PewienRybniczanin 2020-06-16
  07:00:37

  25 35

  Ulicę Rudzką też proponuję zamknąć wzdłuż zalewu skoro nadwrażliwym wszystko przeszkadza i nie mogą spać w środku dnia. Ile tak na prawdę godzin w przeciągu całego miesiąca tam pływają? Dla niektórych zepsutych ludzi to i śpiew ptaków jest zły.

 • ~ka22 2020-06-16
  11:03:15

  16 4

  ~PewienRybniczanin - nie projektuj synku i nie rozśmieszaj mnie, że jazda skuterkiem po zalewie jest sportem ekstremalnym

 • ~ka22 2020-06-16
  11:35:07

  9 1

  ~master4k -- no niestety, postać kononowicza nie interesuje mnie na tyle, żeby znać takie szczegóły, ale skoro mówisz, pewnie wiesz

 • ~Stanisław Nowak 2020-06-16
  11:55:16

  19 4

  Stosowna Uchwała władz czyniąca Zalew , Pniowiec z przylegąjacym tarliskiem strefą ciszy / rekreacji / była już uchwalona około pół wieku temu. Powrót do dobrych uregulowań służących ogółowi uznać należy za dobre działanie. Cisza koi nerwy leczy duszę - generalnie ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920