zamknij

Wiadomości

Po sprzeciwie związków - zarząd PGG ubolewa, ale zdania nie zmienia

2020-04-24, Autor: Tomasz Raudner

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej uważa, że dziś nie ma uzasadnienia dla przygotowania planu restrukturyzacji spółki, czego domagają się związki zawodowe. I ubolewa nad odrzuceniem planu cięć, które pozwoliłyby spółce pozyskać 70 mln zł miesięcznie z tarczy antykryzysowej.

Reklama

Jak już informowaliśmy, związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej odrzuciły propozycje zmniejszenia wymiaru pracy o 20 proc., a co za tym idzie o 20 proc. pensji. Związki podkreśliły, że przede wszystkim potrzebny jest plan naprawczy spółki i gwarancje pracy, bo obecnie nie ma żadnej pewności, że wyrzeczenia, które mieliby z powodu cięć ponieść górnicy cokolwiek dają.

Zarząd PGG nie zamierza popuścić związkom

„Oczekiwanie wyrażone przez stronę społeczną, że spółka w obecnej sytuacji przygotuje plan restrukturyzacji, bez ustalenia rzeczywistego zapotrzebowania na produkowany surowiec, jest niezasadne. Nikt nie potrafi obecnie przewidzieć tego zapotrzebowania, a pierwsze miarodajne informacje rynkowe określające poziom zapotrzebowania powinny być dostępne w czerwcu tego roku.” czytamy w stanowisku zarządu.

"Spółka musi elastycznie reagować"

Szefostwo spółki zauważa, że zapotrzebowanie na energię wytwarzaną z węgla spadło już o kilkanaście procent „i spółka musi elastycznie reagować, aby nie generować nadmiernych strat finansowych na prowadzonej działalności.” Dlatego zaproponowała załodze 14 kwietnia pakiet działań zachowawczych, które „miały obniżyć koszty działalności i umożliwić firmie funkcjonowanie w sytuacji kryzysowej związanej ze zmniejszeniem zapotrzebowania na węgiel.”

Cięcia miałyby obowiązywać w maju, czerwcu i lipcu. W tym czasie, w opinii zarządu, spółka mogłaby dostać z państwa w ramach tarczy 210 mln zł. Dodatkowo przez obniżenie płac oszczędziłaby 55 mln zł miesięcznie, ograniczenie wydatków operacyjnych i inwestycyjnych przyniosłoby 70 mln zł miesięcznie a łączny efekt ekonomiczny pakietu wynosiłby ok. 195 mln zł każdego miesiąca i 585 mln zł po kwartale.

Związki skazane na porozumienie z zarządem PGG?

Zarząd przypomina jednak, że skorzystanie z tarczy wymaga zgody strony społecznej, a ponieważ jest sprzeciw, to spółka z pomocy publicznej nie skorzysta, nad czym zarząd PGG ubolewa. Jednocześnie w swoim stanowisku zarząd spółki nie daje furtki do negocjacji ze związkami obstając przy swoim. Co ciekawe, związki zawodowe dały zarządowi czas do końca kwietnia na przedstawienie planu naprawy PGG uzależniając od tego swoją zgodę na wprowadzenie cięć, ale też nie mówią, co zamierzają robić dalej, gdyby tego planu nie było.

Być może zdają sobie sprawę, że nie mają wyjścia i muszą się dogadać z zarządem, bo tym razem nie pomogą im posłowie PiS, czy rząd. Wicepremier Jacek Sasin na spotkaniu 21 kwietnia wyraźnie powiedział, że propozycja zarządu jest sensowna i liczy na zmianę podejścia związkowców.

Może warto zapytać załogę o zdanie? Na przykład w formie referendum. Na forach górniczych nie brak głosów, że lepiej się zrzec 20 proc. pensji, ale zachować pracę, niż tkwić w uporze.

Przypomnijmy, że PGG nie czekając na związki wprowadziła już część zmian, które akurat zgody strony społecznej nie wymagały. Mianowicie ograniczyła na okres miesiąca wykonanie części kontraktów na prace firm zewnętrznych w kopalniach i dzierżawę maszyn górniczych, uzasadniając to wystąpieniem siły wyższej.

Czy górnicy powinni się zgodzić na obcięcie pensji o 20 proc. na trzy miesiące dla zachowania pracy?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 295 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2020-04-24 09:54:18

  Z kasą musi być faktycznie krucho, jak rząd postawił się górnikom.

  137 6
 • ~rosthost1 2020-04-24 10:34:14

  na portalu górniczym "wnp" piszą że węgiel z importu jest 30% tańszy niz z PGG!!!! Franek 7 - teraz się dziwisz że statek płynie z Kolumbii. Kto ma milionom ludzi w Polsce do wyższej ceny prądu, może Ty??? 30% - jakby było 5-8% to rozumiem ale 1/3 ceny więcej za polski węgiel?!?!?!

 • ~obserwathor 2020-04-24 12:09:02

  " Na forach górniczych nie brak głosów, że lepiej się zrzec 20 proc. pensji, ale zachować pracę, niż tkwić w uporze."
  widać górnicy realniej podchodzą do tematu niż głośno krzyczący oderwani rzeczywistości "działacze" związkowi
  dlatego brać górnicza, w trosce o swoją przyszłość i przyszłość swoich zakładów powinna pogonić takich "działaczy" na cztery wiatry

  122 9
 • ~fixfix 2020-04-24 12:25:23

  Trzeba się wypisać ze związków które są oderwane od rzeczywistości.
  I tak też zrobię.

  120 3
 • ~Dawid Dziwoki 2020-04-24 14:13:25

  Opowiem Wam bajkę o ogórku i śrubce. Pewnego razu właściciel sklepu kupił w hurtowni 10kg ogórków po 3 zł/kg. Przyszedł do tej samej hurtowni właściciel marketu i kupił tonę ogórków za 1,50 zł/kg. Tego samego dnia do hurtowni z śrubami przyszedł Kowalski i kupił 10 śrub za 50gr/sztuka. Tego samego dnia do tej samej hurtowni przyszedł dyrektor kopalni i kupił 1000 śrub za 1,50zl sztuka. Zgoda na niższe płace może jest dobrym rozwiązaniem tylko to nic nie da... Zarząd jest nieudolny, restrukturyzacja polegająca na redukcji załogi i wysłaniu na urlopy górnicze i odprawy nie udała się dlatego że przyjęli do pracy nowych, rząd z podatkami nie odpuszcza, a wy dalej wierzycie w ich bajeczki o nieopłacalności tej branży. Zostawcie już te smrodzące kominy i szkody górnicze, górnictwo to wielopokoleniowa historia. Możemy od węgla odejść i możemy to zrobić szybciej lub wolniej, ale zróbmy to po ludzku i według planu, a nie w chaosie i ludzkiej zawiści.

  68 8
 • ~sympatykrybnika 2020-04-24 14:39:48

  Rafał Zasuń w artykule „PGG poczeka na decyzje do wyborów?” w WysokieNapiecie.pl* napisał:

  Pytanie, co zrobili związkowcy żeby pomóc „ustawić firmę pod rynek”? Politycy i menedżerowie popełnili swoje błędy. Ale NAJWIĘKSZY BRAK WYOBRAŹNI GÓRNICZYCH DZIAŁACZY, którzy przez tępy upór wobec jakichkolwiek prób rynkowych zmian w spółce (np. zamykania nierentownych kopalń czy mocnego powiązania pensji z wynikami) doprowadzili ją po raz drugi w ciągu pięciu lat na skraj upadłości. Główny błąd polityków polegał na tym, że bez przerwy ulegali związkowcom.
  No chyba, że uznamy, iż jedynym zadaniem polityka jest wygrywać wybory. Wtedy wcale nie był to błąd.

  * to informacja dla ~corona, a link https://wysokienapiecie.pl/28676-pgg-poczeka-na-decyzje-wyborow/.

  44 7
 • ~sympatykrybnika 2020-04-24 15:12:53

  PAP w „Pulsie Biznesu" przytacza stanowisko Dominika Kolorza szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności*:

  „Niestety, w obecnej sytuacji bez mocnego zaciśnięcia pasa PGG NIE PRZETRWA. Same cięcia to jednak za mało. Nie może być tak, że cenę za błędy polityków i menedżerów zapłacą tylko pracownicy. Nie ulega wątpliwości, że obecna formuła funkcjonowania PGG SIĘ WYCZERPAŁA. Trzeba tę firmę zupełnie inaczej zorganizować - ustawić ją pod zapotrzebowanie, pod rynek. Rynek, który PGG straciła zarówno w ciepłownictwie, w segmencie węgli ekologicznych, w sektorze komunalno-bytowym, jak i w energetyce.”
  Zdaniem lidera największej w Polsce regionalnej struktury "S", potrzebna jest analiza, z której wynikać będzie faktyczne zapotrzebowanie polskiej gospodarki na węgiel. "Wówczas może się okazać, że DLA JEDNEJ LUB DWÓCH KOPALŃ funkcjonujących obecnie w sektorze miejsca na dzisiejszym rynku nie ma. Jednak jest szansa, żeby to miejsce stworzyć - wystarczy w ramach tarczy antykryzysowej wreszcie zrealizować od dawna zapowiadane inwestycje w nowoczesną, niskoemisyjną energetykę węglową czy też w INSTALACJE ZGAZOWANIA WĘGLA, które zostały zapisane w Programie dla Śląska."

  * to informacja dla ~corona, a link https://www.pb.pl/kolorz-obecna-formula-funkcjonowania-pgg-sie-wyczerpala-989141.

  21 5
 • ~tf2 2020-04-24 18:35:28

  Bardzo słusznie. W sytuacji gdy wydatki górnicze dodatki i premie przewyższają przychody dziwi mnie, że tak symbolicznie (o 20%) zmniejszają stawkę.
  Zacząłbym od zmian w emeryturach - czyli zakończył cwaniactwo młodych górniczych emerytów, zrównał zasady z innymi pracującymi, często dużo cięższymi i bardziej odpowiedzialnymi zawodami.
  W Czechach górnicy idą na emeryturę po ukończeniu 63 lat. w Polsce część środków na górnicze emerytury pochodzi ze składek ludzi pracujących we wszystkich innych zawodach. Reszta dopłacana jest z budżetu państwa i jest to jedna z powodów dziury budżetowej.

  Szkoda kopalń, w wielu miejscowościach był to jedyny zakład pracy, ale dziś już w wielu miejscach na świecie nierentowny, zwłaszcza dzięki roszczeniowcom.
  Faktom trudno zaprzeczyć i sytuację tak postrzega większość, bez względu na poglądy polityczne.
  Ogromną winę ponoszą też samorządy, które przejadły i przespały, przez wiele lat nie robiąc nic w kierunku alternatywy dla węgla w tych rejonach.

  34 14
 • ~silesia-first 2020-04-24 21:17:25

  Cały koszt transformacji energetyczne ponosi obecnie niedawne dziecko PISu PGG, no cóż siedziba PGG jest w Katowicach rzadzona przez pisowskiego kolonialnego namiestnika, zaś PGE ma siedzibe w w-wie, tauron w krk, więc jest jasne, że ta firma zostanie złożona na ołtarzu by tamtym mogło się upiec, Energetyka nie będzie ponosić żadnych kosztów jeszcze dostanie dofinansowanie w ramach tarczy. PGG tego zostanie pozbawiona tak powiedział zreszta Sasin, firma została pozostawiona własnemu losowi oczywiście można obniżyć i tak skandalicznie niskie pensje o te 20%, ale co to da, może jakiś oddech na 3 - 4 miesice, a co potem, ale potem pewnie 10 maja wygra jedynie słuszna opcja i będziecie mogli misia pocałować tam gdzie wiadomo gdzie. Za ten stan rzeczy ponosza odpowiedzialność przede wszystkim Solidarność, kiedy Kutz ostrzegał ten zwizek przed nadmiernym zbrataniem się z PIS to go ignorowano, kiedy Lewica przewidywała zamknięcie kopalń w perspektywie 20 letniej to ich PIStrole hejtowali że chca zamykać górnictwo, teraz pod wodza PIS kopalnie będ zamykane na dziko po 5 latach już nie będzie co zbierać, a polski kler na Slasku pewnie zaapeluje o wyrozumiałość do rzadzacych ale czego się spodziewać jak w niektórych Slaskich wsiach, które zyja z górnictwa poprarcie dla PIS jak na podkarpaciu.

  27 17
 • ~deuter 2020-04-24 21:37:36

  Absolutnie nie powinni się zgadzać na nic, złożyć wypowiedzenia i pokazać jacy są charakterni.

  23 7
 • ~Wojtek Ch 2020-04-25 03:59:42

  I bardzo dobrze że min. Sasin pogonił ryli!!! Ci to se krzywdy nie dadzą zrobić nawet w czasie wojny atomowej, a jeszcze po 12% podwyżki będą szczekać!!! Nie musi prezes PGG zarabiać 2 mln rocznie, a związkowcy niech zmuszą zarząd do obniżki cen węgla i sprzedanie tych milionów ton ze zwałów to kondycja grupy się poprawi.
  Inni tracą pracę, siedzą na bezpłatnych urlopach, ale tyle muszą mieć podwyżki. Nosz kurka wodna!! Może jeszcze 17-tki wypłacić???
  Wpuścili zarażoną koronawirusem babę na Jankowice, która pozarażała kolejnych i teraz jest efekt, ale fedrować muszą bo przecież jak im zredukują wynagrodzenie to zdechna z głodu.
  A może by tak prokuratora tam wysłać, żeby zrobił porządek za narażenie dużej ilości osób na utratę zdrowia lub życia???

  27 10
 • ~Dawid Dziwoki 2020-04-25 12:33:55

  Wojtek Tobie to musi być ciężko samemu ze sobą. Jak Ci pomóc?

  7 8
 • ~obserwator00 2020-04-26 12:30:20

  ~Dawid Dziwoki
  Troszkę wyżej napisałeś bajkę. Skoro (podejrzewam, że Ty także) tam pracujący ludzie o tym wiedzą od lat, akceptują to i nic z tym nie robią to do kogo są pretensje o taki stan rzeczy? Mnie jako sprzedawcy koło wiesz czego wisi czy zarząd jakiejś spółki chce płacić 300% ceny rynkowej, sprzedam im na zapas. Dla mnie zysk i z mojej stronie legalny. No ale was nauczyli dawać na 6 związków, przymykać oko jak ktoś szkot wynosi do domu i teraz zbieracie jako branża żniwo. Jeżeli to prawda, że coraz więcej wśród was ludzi myślących (podobno na jakichś forach tak wychodzi) a coraz mniej ryli to róbcie coś w tym temacie bo za chwilę nie będzie już czego ratować. Bo, że nie ma Z czego to chyba każdy wie

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12300