zamknij

Wiadomości

Po Rybniku nie da się jeździć na rowerze? PO i RAŚ mają na to pomysły

2014-11-09, Autor: bf
W dobie coraz dłuższych i uciążliwych korków ulicznych najlepszym środkiem transportu może okazać się zwykły rower. Rzecz w tym, że nasza infrastruktura rowerowa (w porównaniu do krajów zachodnich) jest jeszcze w powijakach. Do dyskusji dołączyli przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska i Platformy Obywatelskiej.

Reklama

To ostatnia prosta do wyborów samorządowych. Dokładnie za siedem dni będziemy wybierać swoich przedstawicieli do rady miasta. Zdecydujemy również kto będzie przez następne lata pełnił funkcję prezydenta Rybnika. Komitety wyborcze będące opozycją do aktualnej władzy w naszym mieście poruszały już wiele problemów, z którymi musimy się zmierzyć.

Teraz przyszedł czas na ścieżki rowerowe, które zdaniem Piotra Kuczery (Platforma Obywatelska) odbiegają od ideału. – Mamy trasy przeznaczone dla jednośladów, a miasto chwali się, że jest ich około 100 kilometrów. Musimy jednak odróżnić pojęcia ścieżki rowerowej od szlaku. Rybnik składa się w głównej mierze właśnie ze szlaków, które stanowią przede wszystkim dukty leśne. To nie są ścieżki rowerowe – tłumaczy Piotr Kuczera.

Zdaniem kandydata na prezydenta kierowcy jednośladów napotykają w naszym mieście na wiele problemów:
- istnieje kilka miejsc, gdzie trasy są niewłaściwie oznaczone (rowerzysta może się pogubić);
- nawierzchnie przeznaczone dla rowerów nie zawsze są w dobrym stanie (kałuże w drodze do Stodół);
- brak jednolitej sieci ścieżek rowerowych;
- włodarze miasta remontują/modernizują drogi tylko z myślą o kierowcach samochodów.

Piotr Kuczera ma też zastrzeżenia co do deptaka na ul. Sobieskiego i Powstańców Śląskich. – Gdyby ktoś z mieszkańców chciał postawić tutaj swój pojazd, to nie zrobi tego bez stópki. Nikt tego nie przewidział, rower w przestrzeni miejskiej nie istnieje – dodaje radny Platformy Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta proponuje by brać przykład z zachodnich krajów (Holandii, Niemiec czy Danii, albo naszych czeskich sąsiadów), którzy przede wszystkim stawiają na rowery i rozwijanie infrastruktury rowerowej wraz z np. modernizacją dróg. Pojawił się też pomysł powstania wypożyczalni rowerów, który notabene – przyjął się np. w Opolu.

Tematykę jednośladów poruszył również Ruch Autonomii Śląska. Przedstawiciele tego ugrupowania wystartowali wczoraj spod dworca PKP, przejechali rowerami ul. Kościuszki, skręcili na deptak, a swoją przejażdżkę zakończyli na rybnickim rynku. Wydarzeniu temu nie sprzyjały jednak warunki atmosferyczne, choć Marcin Bartosz i Jan Fiałkowski (organizatorzy akcji) nie narzekali na ulewę. – Udało nam się przejechać, pokazaliśmy, że rower jest realną alternatywą dla samochodów nawet w taką pogodę. Jednakże byliśmy zmuszeni kilka razy zsiadać ze swoich pojazdów, robić przystanki. Wygoda podróżowania po Rybniku nie jest najwyższa. Wynika to z tego, że brakuje nam infrastruktury, a ta która istnieje nie do końca da się z niej korzystać – mam na myśli ciąg pieszo-jezdny na ul. Kościuszki – mówi Marcin Bartosz.

RAŚ proponuje zrealizować kilka rozwiązań. Chodzi o:
- stworzenie jednolitego systemu rowerowego, który uatrakcyjni ten sposób przemieszczania się. – Rower jest genialnym uzupełnieniem dla komunikacji miejskiej i samochodu. Trzeba skupić się na sensownym połączeniu wszystkich środków transportu, by uczestnicy ruchu wzajemnie sobie nie przeszkadzali – wyjaśnia Jan Fiałkowski. Przedstawiciele RAŚ-u są zdania, że rower czyni człowieka niezależnym, a jego użytkownik bez trudu może poruszać się po mieście nawet w godzinach szczytu. – Rozsądna polityka transportowa wobec rowerów pozwala drastycznie zmniejszyć ruch samochodów zwiększając konkurencyjność roweru na tzw. krótkich dojazdach, do 2-3 kilometrów – zdradza Marcin Bartosz.

- miejsca, w których potencjalny rowerzysta będzie mógł odpocząć, czy schronić się przed deszczem. RAŚ sugeruje aby stworzyć kilka przystanków rowerowych w niedalekim sąsiedztwie centrum miasta.

- integrację miast subregionu zachodniego. – Wystarczy sobie wyobrazić jak miło byłoby dojeżdżać do Żor czy Jastrzębia na rowerze, korzystając z bezpieczniej i wygodnej drogi rowerowej. Politycy muszą przestać się bać narazić kierowcom samochodów osobowych i inwestować więcej w transport rowerowy – dodaje Marcin Bartosz.

Czy zgadzacie się z powyższymi opiniami?

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~ 2014-11-09 09:42:39

  wszyscy głosujemy na RAŚ,wiadomo na siebie,nie na obcych,my jesteśmy stąd

  0 6
 • ~Anonymous 2014-11-09 09:58:29

  Temat ścieżek jest poruszany co jakiś czas i w sumie dobrze, bo może w końcu po kilku latach gadania, ktoś się weźmie do roboty w tej sprawie. Pan Kuczera dobrze określił problem, mamy w rybniku dużo szlaków rowerowych (i dobrze bo trzeba wykorzystywać swoje drogi podmiejskie i leśne), ale ewidentnie brakuje typowych ścieżek i jakiegoś planu w tej sprawie. Jedna z rzeczy, która moim zdaniem była "zawalona" przez władze to brak ścieżki przy obwodnicy przechodzącej przez Orzepowice. Nie umiem pojąć dlaczego przy nowobudowanej drodze łączącej największe rybnickie osiedle z zalewem (czyli naszym centrum rekreacji) nie wybudowano ścieżki. Ile milionów więcej kosztowałaby ta droga? Dla miasta to grosze, a dla ludzi tyle radości... Na Raciborskiej dało się zrobić szerszy chodnik i jakąś namiastkę ścieżki (kilkaset metrów ścieżki jedną stroną, potem drogą, następnie jej brak i po kilometrze znowu się pojawia). Wyremontowano u nas prawie wszystkie drogi wylotowe, to była świetna okazja żeby połączyć centrum z obrzeżami miasta.. Szkoda, że zmarnowana..

  23 1
 • ~ 2014-11-09 10:56:56

  w sumie jezdze duzo na rowerze i nie moge nic zlego powiedziec na ten temat

  0 11
 • ~obserwathor 2014-11-09 11:37:32

  problem polega na tym, że rowery nie są traktowane przez włodarzy jako miejski środek sprawnej komunikacji, a tylko rekreacji, dlatego wszystkie powstałe ścieżki nie specjalnie nadają się do sprawnego i codziennego bezpiecznego przemieszczania się np do pracy, przykład ścieżka do Stodół, poprowadzona "wężykiem" z nawierzchnią nie specjalnie nadającą się do jazdy po deszczu, nie neguję tutaj potrzeby istnienia takiej ścieżki ( widać to po frekwencji podczas weekendów), ale brakuje tu dobrej woli widocznej szczególnie podczas remontów dróg, np ul Wielopolska, mogła mieć pasy dla rowerów, ale jest zrobiona tak, że nie ma nawet pobocza

  14 1
 • ~snowghost 2014-11-09 12:00:07

  Największa porażka to ul. Wodzisławska - tam faktycznie przejazd na rowerze to samobójstwo. Jeżdżę dużo, ale unikam ulic jak ognia. Jeśli chodzi o szlaki leśne to jest spoko. Czyli generalnie znów logika naszej władzy - rower jako zabawka, narzędzie rozrywki, a z centrum won. Ta władza rowerów nie lubi.

  18 1
 • ~Arteks 2014-11-09 13:05:07

  @Damian Tkocz - to przejedź się do Warszawy, Torunia albo Krakowa a zobaczysz co to znaczy nowoczesna ścieżka rowerowa. Nawet w Suminie powiat rybnicki potrafił zrobić fajną i wygodą leśną ścieżkę rowerową (mimo, że nasz UM twierdzi że ścieżki leśne nie należą do miasta a więc nie można w nie inwestować). Jak widać jak się chce to można... U nas wiele tras jest malowniczych, a ta przy zalewie jest oceniana jako jedna z najbardziej malowniczych na Śląsku - ale niestety jeśli chodzi o ich jakość to jest absolutny dramat. Niestety ale obecne władze Rybnika dbają wyłącznie o interes kierowców aut. Piesi, rowerzyści i korzystający z komunikacji miejskiej są na szarym końcu wszelkich potrzeb.

  25 1
 • ~Mael 2014-11-09 13:55:03

  Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów są bitumiczne pobocza wzdłuż dróg.

  28 0
 • ~fukas1 2014-11-09 14:14:24

  Jak PO było by prawdziwą opozycją , to wykonało by jakiś sensowny plan ścieżek . Pokazało by jak to wygląda gdzie indziej - zdjęcia , filmy i wizualizacje . Ale to wymagało by pracy , a tak wyjdą pogadają zrobią happening i nikt za tydzień o ty nie będzie pamiętał . Odnośnie włodarzy to też brak słów . Do rybnika zgłosiła się firma z Wrocławia chcieli postawić 100 rowerów i 10 stacji(bierzesz rower z rynku zostawiasz np. na rudzie ) chcieli za to ponad 800 tysięcy - umowa miała być na 3 lata . Mają już te stacje np. Opole , Kraków i Wrocław . Tu cytat '' Pomysł nie przypadł do gustu jednak włodarzom naszego miasta. Zamiast wypożyczalni rowerów, zaproponują oni rybniczanom, którzy lubią jazdę na dwóch kółkach … stojaki na ich własne rowery.
  - Niedawno zgłosił się do nas jeden z banków, który w Rybniku chce ustawić kilka specjalnych stojaków na rowery. Wszystko wskazuje na to, że zgodzimy się na ten pomysł - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika " . Fajnie nas ignorują , zadałem ostatnio prezydentowi pytanie , czy po ogromnym sukcesie rudy ( frekwencja ) miasto myśli jeszcze o jakiejś inwestycji w rekreację wodną to usłyszałem że ruda jest wystarczająca na rybnik . Proponuje więc żeby na terenie kąpieliska w kamieniu uruchomić kran z woda i miasto powinno zakupić np. 30 plastikowych misek . Każdy kto przyjedzie będzie mógł pomocyc nogi w wodzie

  10 0
 • ~fukas1 2014-11-09 14:19:17

  Jak PO było by prawdziwą opozycją , to wykonało by jakiś sensowny plan ścieżek . Pokazało by jak to wygląda gdzie indziej - zdjęcia , filmy i wizualizacje . Ale to wymagało by pracy , a tak wyjdą pogadają zrobią happening i nikt za tydzień o ty nie będzie pamiętał . Odnośnie włodarzy to też brak słów . Do rybnika zgłosiła się firma z Wrocławia chcieli postawić 100 rowerów i 10 stacji(bierzesz rower z rynku zostawiasz np. na rudzie ) chcieli za to ponad 800 tysięcy - umowa miała być na 3 lata . Mają już te stacje np. Opole , Kraków i Wrocław . Tu cytat '' Pomysł nie przypadł do gustu jednak włodarzom naszego miasta. Zamiast wypożyczalni rowerów, zaproponują oni rybniczanom, którzy lubią jazdę na dwóch kółkach … stojaki na ich własne rowery. - Niedawno zgłosił się do nas jeden z banków, który w Rybniku chce ustawić kilka specjalnych stojaków na rowery. Wszystko wskazuje na to, że zgodzimy się na ten pomysł - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika " . Fajnie nas ignorują , zadałem ostatnio prezydentowi pytanie , czy po ogromnym sukcesie rudy ( frekwencja ) miasto myśli jeszcze o jakiejś inwestycji w rekreację wodną to usłyszałem że ruda jest wystarczająca na rybnik . Ja proponuje więc żeby na terenie kąpieliska w kamieniu uruchomić kran z woda i miasto powinno zakupić np. 30 plastikowych misek . Każdy kto przyjedzie , będzie mógł pomoczyć nogi w wodzie . To tak jak z tymi stojakami , władza ma na wszystko odpowiedź :( . Ps . proszę moderatora o usunięcie postu wyżej

  4 0
 • ~ 2014-11-09 20:15:56

  Dotychczas wszyscy z tzw. nowych "kandydatów" jak i rządzący na miłosciwie naszym miastem przy wypowiedziach po prostu się w tym temacie cyklistyki kompromitują. Zamiast głupoty gadać trzeba znaleźć w swoich szergach speca co jeździ, co rozumie temat praktycznie. Proponuję ostatni numer Rowertouru. Mamy zaledwie 0,1km (!!!) prawdziwej drogi asfaltowej dla rowerów. Tu trzeba zbudować wszystko od podstaw - w potężnych ilościach. A to są naprawdę potrzebne rozwiązania. I nie marnować okazji: typu Góreckiego...gdzie mimo hektarów placu od strony osiedla jedziemy z TIRami albo ostatnio brak przejazdu pod nowo odrestaurowanym mostem nad Nacyną na Kotucza - aż się prosiło przedłużyć ścieżką, która biegnie za dworcem - tak żeby rowerzysta (w tym dzieci) i pieszy nie musieli przez niebezpieczne przejście przy rondzie do tzw. parku tematycznego się przedostawać. I postawcie sobie dzisiejsi i przyszli włodarze myśl: budujmy drogi rowerowe tak by skorzystało nawet dziecko poniżej 10 roku życia...wtedy będzie to prawdziwie i dobrze. Jedźcie na nauki do Opawy, poczytajcie o VelloOdyssey i współpracujcie z gminami sąsiednimi i miastami bo nie ma co myśleć tylko "do granicy". Wszystko musi mieć sens.

  0 0
 • ~Max 2014-11-09 20:17:58

  ....W Rybniku się jeździ na KOLE!!!

  12 0
 • ~Jan R. 2014-11-09 21:42:35

  Z wielkim bólem muszę to powiedzieć, że Adam Fudali z autopsji nie może wypowiedzieć się na temat ścieżek rowerowych, skateparków, tras Nordic Walking, pływalni itd. itp. Każda jego decyzja w ww. sprawach trafia niczym kula w płot. Pozwólmy mu odpocząć i nie wybierajmy go na prezydenta. Wybieranie go jest bez sensu. Rybnik potrzebuje świeżej krwi.

  5 0
 • ~xenir 2014-11-10 00:49:32

  No, wypadałoby coś w tym kierunku zrobić bo zostaliśmy strasznie w tyle. Władze nie dostrzegają, że rower to nie tylko rekreacja w letni weekend. Dla coraz większej ilości osób jest to po prostu środek transportu, nawet w zimowym okresie. Tak jak ktoś już wspomniał, ciężko zrozumieć dlaczego nie wykonano ścieżki wzdłuż obwodnicy przez Orzepowice. Po mieście trudno się poruszać. Wiadomo, że nie ma u nas szerokich arterii jak we Wrocławiu czy Krakowie, ale coś wykroić by się udało. Jak już ktoś cało i zdrowo dotrze do centrum, to nie ma gdzie rowerów zostawić

  3 0
 • ~ 2014-11-10 06:57:13

  WYBORY-TYLKO RUCH AUTONOMII ŚLĄSKIEJ

  0 9
 • ~fukas1 2014-11-10 08:50:31

  ''W Rybniku powstaną drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Prezydent miasta przeznaczył 130 tysięcy złotych na stworzenie koncepcji sieci dróg rowerowych, uwzględniającej obecne trasy rowerowe i komunikację z sąsiednimi gminami oraz regionami.'' Teraz parę pytań . Czy w opracowaniu tych projektów , będą mogli uczestniczyć ( pomysły , zastrzeżenia ) zwykli użytkownicy tras rowerowych . W pierwszej kolejności to Ich powinno pytać miasto co i jak . Nawet tu na stronie są ludzie którzy robią po kilkaset km. rocznie . Czy na końcu nie okaże się , że ścieżki wykona pan Mietek wysypując żwir ze swojego żuka . Przyklepie łopatą i wszyscy będą zadowoleni ( był najtańszy ) oprócz użytkowników tych ścieżek .

  3 0
 • ~pz1 2014-11-10 09:21:45

  Jakoś przed wyborami wszyscy kandydaci mają pomysły na wszystko, są w stanie niebo i ziemię poruszyć. Mają tyle pomysłów na to miasto i jego dzielnice. Szkoda tylko, że od razu po wyborach siadają na laurach i mają wszystkich w d... :) Magia wyborów :)

  3 1
 • ~birhow1 2014-11-10 13:58:45

  DROGA REDAKCJO JESTEM CIEKAW CZEMU WSZYSTKIE KOMENTARZE KRYTYKUJĄC ÓWCZESNYCH WŁODARZY NASZEGO MIASTA SĄ USUWANE BEZ PODANIA PRZYCZYNY.

  3 0
 • ~paulas 2014-11-10 19:51:37

  W mieście brak nawet stojaków na rowery a co dopiero mówić o ścieżkach. Te dwa które są leżą na ziemi, ale naturalnielepiej wydać 130 tysiaki na koncepcję ścieżek niż to naprawić.

  4 0
 • ~fanprawdy 2014-11-10 20:32:01

  Ścieżki rowerowe a potem dla hulajnóg, wrotek itd. to problem najwyższej wagi dla Rybnika, godny dysputy komitetów wyborczych zwłaszcza tej rangi jak PO i RAŚ. Gospodarka, gospodarka ,gospodarka czyli wygospodarować dochód , ściągnąć podatki , a potem je po gospodarsku , oszczędnie wydatkować to jest być albo nie być rozwoju Rybnika. Problem obrony kopalń przed likwidacją, która niesie katastrofalne skutki dla miasta oraz nadmiernych podatków ściąganych przez miasto od firm produkcyjnych , rzemiosła , drobnego handlu , właścicieli nieruchomości; dostrzega jedynie Komitet Wyborczy Nasz Wspólny Śląski Dom i to na kandydatów tego komitetu należy głosować. Sprawdźcie to sobie na www.nwsd.pl program wyborczy tego Komitetu i ocenie go poprzez analizę porównawczą z innymi programami, o ile górnolotne obietnice innych komitetów można nazwać programami.

  2 0
 • ~fukas1 2014-11-11 06:53:03

  Tak samo jak gospodarka , ważne są drogi rowerowe . Poprawa jakości powietrza , zdrowsi ludzie ( bardziej wydajni i mniej chorujący ) . To wszystko się łączy w całość . Chciałbyś same fabryki w Rybniku , a odpoczywać jeździł byś do Czech ? Przyjazne miasto powinno mieć to i to .

  1 0
 • ~wojto 2014-11-11 08:29:09

  Dopóki w Rybniku nie wykurzy się starych dziadów ze stołków, którzy poruszanie się rowerem po mieście traktują jak bezpańskiego psa i dopóki w Rybniku nie pojawi się większa grupa zapaleńców rowerowych, która by wspólnie mogła stosować formy nacisku na władzę (pisma, happeningi i przede wszystkim masy krytyczne) nic w tym mieście się nie zmieni. Podobno przy Rudzkiej buduje się pierwsze prawdziwe 2km ścieżki rowerowej. Jest doskonała okazja aby przy jej otwarciu zrobić masę krytyczną i przejechać przez Rybnik na tamę!

  2 0
 • ~fanprawdy 2014-11-11 09:20:47

  będąc fanem prawdy jestem również fanem jazdy na rowerze .Oczywistą sprawą jest , podróżowanie przy pomocy rowerów musi się w ramach popierania transportu zrównoważonego w Rybniku zwiększyć. Nie zrobią tego bogaci i starzy radni z PO, PiS, SLD jeżdżący wypasionymi limuzynami, ale przyszli radni , kandydaci z Komitetu Wyborczego Nasz Wspólny Śląski Dom ludzie społecznicy, wykształceni i w miarę młodzi.

  2 0
 • ~ 2014-11-11 11:07:26

  do fanprawdy...zajrzałem żeby przeczytać program...ale to ogólnikowe i populistyczne niestety hasełka, bałagan na stronie ii Ci "w miarę młodzi gniewni":) www.nwsd.pl/Zarzad.php.

  2 0
 • ~ 2014-11-11 21:35:02

  blok samorządowy -tylko bsr

  0 2
 • ~meksykanin 2014-11-11 22:12:06

  Witam, z powodów zawodowych spędzam sporo czasu w Belgii, kraj rowerzystów, troche mniejszy od Holandii. do wszystkich piszacych i wypowiadających opinie o problemach rowerowych w m.Rybnik. w Belgii nie ma ścieżek rowerowych, w Belgii sa drogi dla rowerów oraz prawo zezwalające wjechac rowerem niemal wszedzie np. pod prąd, zakaz ruchu, itp O ile nie ma dedykowanej drogi dla rowerów wtedy na ulicy jest wyznaczony pas na którym rowerzysta ma pierszeństwo. rowerem mozna wjechac wszedzie!!!! na drodze rowerowej nie wolno parkowac żadnych pojazdów. zresztą warto tutaj przyjechać aby to zobaczyc. dojeżdżanie rowerem po kilkanascie km do pracy to norma, nie dlatego że kogos nie stac na samochód lub komunikacje publiczna. to jest styl zycia. przyczepki holowane za rowerem dla małych dzieci. specjalne holowane za rowerem dodatkowe "ramy z siedzeniem dla maluchów. rower bez problewmu zabieram do autobusu, pociągu. sygnalizacja świetlna na skrzyzowaniach dedykowana dla rowerzystów. o stojakach juz nie wspomne. dodać jeszze cos?

  2 0
 • ~ 2014-11-12 14:44:05

  ...słusznie...ale tą potrzebę trzeba czuć i trzeba wiedzieć czym to skutkuje w dłuższej perspektywie....a to tylko pozytywy... dobrych wyborów życzę...może trafi się w końcu ktoś kto zadziała a nie będzie zajmował się koncepcjami

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2330