zamknij

Wiadomości

Po Rybniku będą jeździły autobusy na gaz i elektryki z alkomatami. Ogłoszono przetarg

2021-06-15, Autor: bf

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku (ZTZ) ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej autobusami gazowymi oraz minimum dwoma elektrycznymi przez okres 10 lat od 2022 roku. W niedalekiej przyszłości na rybnickie drogi wyjadą 23 nowe pojazdy.

Reklama

Jak dowiadujemy się w magistracie, autobusy mają być fabrycznie nowe, wyposażone między innymi w alkomat zintegrowany z pojazdem, klimatyzację, łączność bezprzewodową oraz udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

- Sukcesywnie zmieniamy oblicze naszego transportu. – mówi Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnika – Te 23 pojazdy to blisko 30% autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach. Mam nadzieję, że uda się zakontraktować solidnego operatora, który będzie świadczył usługi na wysokim poziomie dla mieszkańców.

Autobusy nie będą przypisane na stałe do konkretnych tras, natomiast rozpoczynanie i kończenie „dniówek” będzie miało miejsce w centrum miasta. Dzięki temu na etapie składania oferty każdy z przewoźników będzie mógł skalkulować kilometry dojazdowe na potrzeby oferty. Po stronie operatora jest zapewnienie zasilania gazem dla swoich autobusów.

Szczegóły przetargu dostępne są w Internecie pod adresem:

http://www.ztz.rybnik.pl/bip/index.php?pg=kom&page_id=49

oraz na

https://platformazakupowa.pl/pn/ztz.rybnik

Magistrat zwraca uwagę na punktacja ofert – minimalnym wymaganiem jest napęd gazowy z rekuperacją, ale premiowane są też pojazdy elektryczne.

- Ciekawostką jest również wymóg, że autobusy przegubowe w ramach pakietu mają posiadać troje drzwi. Rozległość miasta sprawia, że rośnie znaczenie komfortu, a ten poprawia się poprzez zwiększenie liczby miejsc siedzących. Wśród innych udogodnień dla pasażera jest też informacja o numerze linii na lewej stronie autobusu – dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~olxmff 2021-06-15 11:23:31

  Szkoda że proporcje nie są odwrotne i zamówiono tylko dwa autobusy elektryczne. Chociaż to jest podane jako minimum, to może będzie ich więcej. Kto kiedykolwiek jechał autobusem elektrycznym ten wie, jaka to jest ogromna różnica w komforcie jazdy w porównaniu do nawet najnowszych autobusów z silnikiem spalinowym. Generują one dużo mniejszy hałas i wibracje, na czym korzystają wszyscy mieszkańcy, a nie tylko ci podróżujący komunikacją miejską.

  Miejmy nadzieję, że kolejne przetargi będą zakładały coraz większe wykorzystanie pojazdów elektrycznych.

  15 15
 • ~Fenrir 2021-06-15 12:51:31

  Byle nie trzeba było do Katowic jeździć na żeby zatankować jak z Bielska ;-D
  "Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej podpisał list intencyjny z PKN Orlen w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem. Koncern paliwowy będzie też budował stację tankowania wodoru w Katowicach".

  9 4
 • ~kulfoniasty 2021-06-15 13:11:58

  Kupić autobus elektryczny żeby ładować go prądem produkowanym w elektrowni węglowej z opłatami za emisję CO2 rzędu 50 euro/tona.

  Logika jak u Arteksa którego nic nie obchodzi kto i jakim paliwem podgrzewa wodę w jego instalacji CO bo on ma ciepło z rury i jest eko :-)

  To pogadamy za 20 lat gdy będziemy mieli hałdy baterii do utylizacji.

  21 5
 • ~Abisall 2021-06-15 13:19:08

  @~Fernir
  "zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem"
  "Uwielbiam" tę wodorową ściemę...
  Obecnie wodór "napędowy" to w zdecydowanej większości wodór pozyskiwany z reformingu gazowego gdzie generuje się w cholerę gazów cieplarnianych ew z elektrolizy z wykorzystaniem energii z nieodnawialnych źródeł.
  Dodać do tego wysokie koszty transportu, składowania i dystrybucji i się okaże że ten zeroemisyjny napęd jest albo mocno emisyjny albo drogi albo jedno i drugie

  11 2
 • ~Abisall 2021-06-15 13:43:16

  "To pogadamy za 20 lat gdy będziemy mieli hałdy baterii do utylizacji."
  Już teraz recykling baterii litowo-jonowych sięga, w zależności od przyjętych szacunków, 50-65% i odzyskuje się z nich od ~90% do ~97% metali i surowców - wartości te są zależnie od materiału jaki się pozyskuje.
  Więc raczej nie grożą nam "hałdy baterii do utylizacji" bo recykling już teraz jest nie dość że możliwy, całkiem wydajny to i opłacalny.

  12 9
 • ~Arteks 2021-06-15 14:39:14

  @kulfoniasty - mnie zawsze to obchodzi. Tylko dyletanci uważają, że zamiast ogrzewać kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców jedną ciepłownią z filtrami - "lepiej" aby te kilkadziesiąt tysięcy ogrzewało się swoimi piecami bez żadnych filtrów... Tylko czy wtedy dałoby się jeszcze mieszkać w śląskich miastach? Już te chałupy i familoki które są - zdecydowanie wystarczą w psuciu powietrza i windowania do grupy najbardziej zanieczyszczonych miast. Dlaczego akurat przeszkadza ci to, że skoro prawie każde nasze urządzenie jest na prąd - autobus nie może być? Trolejbusy wymyślono chyba w latach 20. Świat jednak wybrał łatwiejszy i tani diesel by po wielu latach dojść do wniosku, że diesel to kompletny syf i trzeba wracać do prądu - który już i tak jest produkowany dużo ekologiczniej niż kilkadziesiąt lat temu. A postęp w tej dziedzinie jest taki, że świat zwyczajnie odejdzie od węgla w energetyce w ciągu 20-30 lat.

  4 20
 • ~Arteks 2021-06-15 14:40:51

  Cieszy mnie to, że Rybnik inwestuje nie tylko w nowy tabor, wreszcie także w bardziej ekologiczny ale także to, że nie zapomina o wygodzie pasażera zamawiając wysokopojemny tabor przegubowy. :) Myślenie miejskie. :)

  5 18
 • ~Fenrir 2021-06-15 14:52:05

  @Abisall
  Na wszelkiej maści bateriach akumulatorach znów zarobią rozmaite mafie aż w końcu wylądują one gdzieś w Afryce gdzie dzieci gołymi rękami będą je rozmontowywać a to czego się nie da ponownie wykorzystać trafi do morza. Powstanie więcej takich "Toxic City" jak to
  w Agbogbloshie (Ghana)

  14 5
 • ~rybnikus 2021-06-15 19:59:14

  ~Fenrir , czyli nic nie robić i niech wróci to co było! Na to nawet Arteks się nie zgodzi!

  4 11
 • ~pasażer 2021-06-15 20:21:36

  jak na razie w artykule a zwłaszcza w niektórych komentarzach mamy głównie bajki i marzenia
  jakie filtry w ciepłowni ?, te "wielokrotnie opisywane "nowoczesne", których nikt jeszcze nie widział ?
  jak miasto inwestuje w tabor? co najwyżej rozpisało przetarg z lista pobożnych życzeń, by do tego doszło musi się jeszcze zgłosić oferent któremu za wy asygnowane przez miasto środki będzie się to opłacało, a przykład innych kluczowych dla miasta przetargów, chociażby na wywóz śmieci, niekoniecznie musi być takie proste do realizacji, praktyka dowodzi że forma zakupu usług od podmiotów zewnętrznych nie musi być najlepsza, posiadanie przez miasto własnego zaplecza transportowego daje możliwość pozyskiwania wcale niemałych środków zewnętrznych na jego unowocześnienie pod szyldem ekologii, z drugiej jednak strony to kolejne kierownicze stanowiska do obsadzenia "znajomymi króliczka"

  7 3
 • ~artefaks 2021-06-15 20:35:02

  Rybnikus . Jak jest z tym programem jedynej słusznej partyi co to PKS miał powstawać w każdym mieście i dojeżdzać do każdej gminy ?
  A wierni nadal nie mogą dojechać do kościołów ?

  4 11
 • ~rybnikus 2021-06-15 20:37:49

  ~artefaks, masz rację, twoi szkodnicy z PO, zniszczyli skutecznie Polskę, teraz ciężko odbudować. Dodaj do tego dworce PKP a nawet całe linie kolejowe, posterunki policji itd.

  10 4
 • ~Fenrir 2021-06-15 20:40:58

  @Trąbalski
  Ty jesteś upośledzony czy tylko udajesz żeby intelektem od ZAKutego Łba nie odstawać?

  4 10
 • ~rybnikus 2021-06-15 20:42:45

  ~Fenrir, tuskochamskie obelgi, to wasze szkodników Polski, są jedyne argumenty,.

  7 4
 • ~Arteks 2021-06-15 20:57:15

  @rybnikus - nie do końca z tym niszczeniem kolei przez PO bo w czasach kiedy odcinano np. Jastrzębie od kolei w 2001 - u władzy była koalicja AWS-UW z której wyłonił się POPiS. Według współczesnych polskich przepisów za kolej odpowiada marszałek województwa. W czasach kiedy rządziło PO przywrócono pociągi na trasie Wodzisław-Chałupki, a nawet przedłużono je do Bohumina, zakupiono kilkadziesiąt nowych jednostek elektrycznych. PiS rządzi województwem od 2018, a nie słychać o jakimkolwiek rozwoju Kolei Śląskich. Niby w gębie dużo u polityków PiS - czynów jednak nie widać. Czemu PiS nie reaktywuje PKS Rybnik? @pasażer - prądu i internetu też nie widzimy podobnie jak filtrów. Nikt jednak nie kwestionuje ich istnienia. Za to dym z chałup czujemy, widzimy i się za niego wstydzimy. A czy dziadku węglowy ty jesteś dumny ze smrodzenia?

  3 11
 • ~rybnikus 2021-06-15 21:00:10

  ~Arteks, Śląsk to jeszcze nie Polska, tu było najmniej dewastacji więc dlatego niech wróci co było.

  6 5
 • ~pasażer 2021-06-15 21:35:01

  dewastacja kolei rozpoczęła się naprawdę na początku lat 90 i Jastrzębie jest tylko pokłosiem tych działań i wiązanie tego akurat wydarzenia z konkretnym rządem jest przykładem kompletnego oderwania od rzeczywistości czy też raczej celowej próby manipulacji, akurat 2001 rok to czas wielkiej "reformy" PKP czyli chaosu i destrukcji branży kolejowej czego skutki odczuwamy do dzisiaj, marszałek nie odpowiada za kolej tylko za pasażerskie przewozy w województwie - kolejna manipulacja, a w Kolejach Śląskich możemy zaobserwować stały rozwój, co prawda nie jest on taki dynamiczny jak kiedyś, ale dzieje się to z prostej przyczyny, skończyły się środki zewnętrzne na zakup nowego taboru, z resztą początek tej firmy też nie był najszczęśliwszy falstart spowodował pojawienie się na naszych torach egzotycznych składów, lokomotywy różnych przypadkowych prywaciarzy i stare czeskie wagony, takie obecnie można spotkać w sezonowych IC-TLK jeżdżących nad morze z Bohumina przez Rybnik
  "nikt nie kwestionuje" masz na myśli tylko siebie ? skoro o tych "nowoczesnych filtrach" w rybnickiej ciepłowni o których wielokrotnie się rozpisywałeś nie wiedzą nawet pracownicy ja obsługujący
  porównanie "wirtualnych" filtrów do prądu czy internetu świadczy tylko o poziomie jaki prezentujesz

  6 2
 • ~rybnikus 2021-06-15 21:42:08

  ~pasażer, te nowoczesne filtry są, a wyobraź sobie te nawet nie nowoczesne na przydatnych chałupach i ich koszt o sprawności nie wspomne, Dodam nieskromnie, że ja tam jakiś czas temu pracowałem więc coś wiem. Tu Arteks ma rację.

  3 6
 • ~Arteks 2021-06-15 22:12:08

  @rybnikus - to napisz coś więcej o tym bo jak sam widzisz żyją wśród nas w XXI wieku ludzie którzy podważają istnienie... filtrów w zakładach przemysłowych, bez których nie mogłyby w ogóle pracować zgodnie z przepisami jaki od lat obowiązują. @pasażer - jaka próba manipulacji. Największa rzeź połączeń kolejowych w powojennej Europie miała miejsce w Polsce w latach 1999-2001 za czasów rządów Buzka. Wtedy odcięto od świata multum małych miasteczek od kolei ale też i 100 tys. Jastrzębie jakim jeszcze wtedy było. Zawieszono również ruch między Rybnikiem, a Gliwicami. A ja wcale nie mówię, że PO robiła tylko dobre rzeczy bo blamaż ze startem Kolei Śląskich i straty spowodowały kompromitację tego pomysłu. Jednak osoby odpowiedzialne za to wyrzucono ze stanowisk. Potem udało się wyjść na proste tory, a zakupy taboru pokazały w zasadzie nowe oblicze szynowej komunikacji regionu. Powoli wzrastała praca eksploatacyjna do... 2021 kiedy marszałek ją zaczyna obcinać.

  2 10
 • ~Arteks 2021-06-15 22:13:34

  @pasażer - o poziomie nie wspominaj bo bronić pieców i kominów to poziom... piwnicy. Weź chłopie zasyp się tym węglem i brudem skoro je tak bronisz wywołując dyskusje nawet przy okazji nowych autobusów.

  4 9
 • ~pasażer 2021-06-16 00:09:19

  ~rybnkus
  gdzie są te "nowoczesne filtry" w chwałowickiej ciepłowni z których wylatuje bezwonne czyste powietrze o których pisał Arteks ?
  nie wmawiaj mi ze stosowane tam stare cyklony i elektrofiltry maja takie działanie, fizyki nie oszukasz

  8 2
 • ~pasażer 2021-06-16 00:20:28

  ~Arteks kiepsko u ciebie z pamięcią, skoro zapomniałeś że to ty najpierw wyjechałeś ze swoimi bajkami o filtrach ( wpis o godz 14.39)
  gdzie bronię "pieców i kominów" ? tylko w twoich prymitywnych urojeniach
  widać kolejny raz zabrakło argumentów, bo znowu nie mając niczego mądrego do napisania skupiasz się na jedynej rzeczy która potrafisz - prymitywnych, opartych na wynikających z własnych urojeń kłamstwach atakach na osobę , jesteś dobitnym przykładem że zamknięcie w blokowej betonowej klitce, nawet szumnie nazywanej "nowoczesnym i apartamentem" destrukcyjnie wpływa na umysł, dlatego nie dziwi postępujący proces świadomej ucieczki świadomych ludzi z bloków, który obserwujemy w ostatnich latach

  7 2
 • ~Arteks 2021-06-16 09:28:06

  @pasażer - mój wpis był odpowiedzią na sarkazm @kulfoniastego. Twoje zaczepki wynikają już tylko i wyłącznie z twojego oszołomstwa piecowego i nienawiści jaką żywisz do ludzi którzy się z ciebie nabijają. A jest z czego bo ze swoim piecem węglowym i poglądami reprezentujesz na tym portalu społeczną patologię.

  3 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 580