zamknij

Wiadomości

Po karetkę pogotowia dzwonimy teraz do... Gliwic. Co się zmieniło?

2017-03-16, Autor: Tomasz Raudner

W Jastrzębiu-Zdroju nie ma już Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej, odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń i wysyłanie do akcji karetek pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, Żorach oraz w powiatach wodzisławskim, rybnickim i raciborskim. Z dniem 7 marca zadania przejęła dyspozytornia w Gliwicach.

Reklama

Co dokładnie się zmieniło i dlaczego? 7 marca weszła w życie zatwierdzona przez ministra zdrowia aktualizacja Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

- Zgodnie z nią nastąpiło połączenie dwóch rejonów operacyjnych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (rejonu obejmującego Bytom , Gliwice, Piekary Śl., Zabrze oraz powiat tarnogórski i gliwicki z rejonem obejmującym Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory oraz powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz gminę Pawłowice). Tym samym zostały też połączone Zintegrowane Dyspozytornie Medyczne w Jastrzębiu Zdroju i Gliwicach, które tymi rejonami operacyjnymi zarządzały – wyjaśnia Wojciech Gumułka z Biura Prasowego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Od teraz mieszkańcy wzywający pomocy pod nr tel. 112 i 999 dodzwonią się do Gliwic, a nie – jak przez ostatnie trzy lata – do Jastrzębia Zdroju.

Wojciech Gumułka zapewnia, że są to wyłącznie zmiany techniczne, które w żaden sposób nie dotykają mieszkańców powiatów i miast obsługiwanych dotąd przez jastrzębską dyspozytornię. - Przeciwnie - zarządzanie z jednego miejsca większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego będzie sprawniejsze, zwłaszcza w sytuacji zdarzeń masowych – mówi przedstawiciel WPR.

Zaznacza, że w Jastrzębiu nie zmniejszyła się liczba karetek czy też miejsc ich stacjonowania. Również żaden z 18 pracowników dyspozytorni w Jastrzębiu nie stracił pracy - pracują nadal jako dyspozytorzy medyczni w Katowicach lub Gliwicach.

PAMIĘTAJMY. Dzwoniąc na numery alarmowe 112 i 999 należy w stanach zagrożenia życia i zdrowia i w celu jak najszybszego dotarcia pomocy, podawać nazwę miejscowości a nie dzielnicy albo osiedla. Aby zasięgnąć informacji dot. dyżurów w szpitalach czy przychodniach, należy dzwonić na całodobową infolinię NFZ: z telefonów stacjonarnych 801 002 903 i z komórkowych 32 790 09 03.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~master4k 2017-03-16 09:18:08

  Z takim ministrem zdrowia wypada się tylko cieszyć, że nie załapaliśmy się na dyspozytornię w Bydgoszczy.

  86 11
 • ~piotrekdec 2017-03-16 09:51:08

  dyspozytornia dzień po

  34 9
 • ~Hans Klos 2017-03-16 10:06:08

  Z artykułu wynika że ilość dyspozytorów się zmniejszyła. Jak Ci co pracowali w Jastrzebiu przeszli i do Gliwic i do Katowic. W Niemczech w stanie zagrożenia życia w przypadku jest wysyłany helikopter w kazdej wiosce znajduje się dobrze utrzymane boisko piłkarskie które spełnia również funkcje lądowiska. Procedura odbywa się w asyście policji która transportuje lekarzy do miejsca wezwania.

  38 11
 • ~Adam Borowski 2017-03-16 11:46:33

  @Hans Kłos - nie opowiadaj bajek !
  Mieszkam na niemieckiej wsi i zapewniam Cię, że ani w mojej wsi, ani w okolicznych wsiach takich jak Scheppau, Lauingen, Bornum, Boimsdorf czy Rieseberg nie wyląduje ŻADEN śmigłowiec na boisku - a wiesz dlaczego ? bo te sportplatze leżą wśród drzew.
  Oczywiście lądowanie śmigłowca nie stanowi problemu ze względu na brak tzw. "sraczki urbanistycznej" znanej w PL powodującej, że domy stoją dosłownie wszędzie, a nie tak jak w DE w skupiskach, więc miejsce do lądowania znajdzie się zawsze.
  Inna sprawa, że Niemcy karetki nie wzywają do kataru tak jak często dzieje się to w Polsce, więc i śmigłowiec niezbyt często jest potrzebny... a jeszcze inną sprawą jest to, że w DE służbo zdrowia działa i nie jest zjawiskiem odosobnionym telefon lekarza do pacjenta w celu przypomnienia o profilaktyce np. Herr Nowak nie widzieliśmy się już 3 lata, a wypadałoby zrobić badania tego, tego i tego - więc zapraszam.

  36 8
 • ~ 2017-03-16 11:48:55

  @ master4k - co to za różnica, gdzie dzwonisz? Ważniejsze jest to, że nie przenieśli aut pogotowia do Gliwic... za miedzą, czyli w Czechach, takie centra działają i nikt się o to nie pluje. Zapraszam do oblukania tzw. Integrované bezpečnostní centrum w Ostravě. Z tym, że to centrum jeszcze pełni rolę koordynatora dla wszystkich służb...

  @ Hans Klos - w Polsce też często korzysta się z LPR, Polska zamiast boiska w każdej wiosce ma Orliki. U nas też Policja jedzie z lekarzami PR jak trzeba.

  24 3
 • ~rybnikus 2017-03-16 13:23:44

  Dyspozytornia może być na Marsie byle działali sprawnie a liczy się dostęp do szybkiej pomocy.

  29 2
 • ~master4k 2017-03-16 14:59:28

  @ pääkäyttäjä

  Moim zdaniem nie jest to najlepszy dla pacjenta pomysł jednego prozaicznego powodu. Własnie po to wymyśla się rejonizację usług medycznych, w tym również ratunkowych, żeby dostępność była większa, a nie mniejsza. Wspólna centrala nadzorująca + duża ilość jednostek terenowych = lepsza opieka zdrowotna. Wspólna centrala + kilka innych central = oszczędności, a takie nigdy się dobrze dla pacjenta nie kończą.

  Masz rację, że Czesi mają to fajnie zorganizowane, tyle tylko, że z tego co zrozumiałem ze strony, to jest to wspomniana centrala nadzorująca wszystkie służby ratunkowe, która koordynuje podległymi jednostkami w terenie. U nas 112 póki co działa jak działa, więc wole mieć osobą centralę na miejscu.

  8 5
 • ~ 2017-03-16 15:57:35

  @ master4k - dzwoniąc pod 112 (tzw. CPR) masz możliwość przełączenia do dowolnego rodzaju służby ratunkowej.

  Co do clou w/w sprawy - nie ma znaczenia, gdzie dzwonisz po pogotowie. Tak samo, jak nie ma znaczenia, że dzwonisz na 112 i mówiąc, ze się pali - nie przyślą Ci karetki pogotowia. Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałeś - przeniesiona została tylko "centrala", która wydaje polecenia załogom PR - nie ma to nic wspólnego z rejonizacją. Nie powinno Cię interesować, czy dzwonisz do Gdańska czy Katowic ale skąd przyjedzie pogotowie i ile czasu im to zajmie.

  IMHO artykuł niektórym namiesza w głowach i część wystraszy, ze karetki będą teraz z Gliwic do Rybnika jeździć.

  8 2
 • ~AMP 2017-03-16 22:31:20

  Ogólnie to nie ma żadnego znaczenia gdzie jest dyspozytor. Problem z 112 jest inny. Miałem okazję 2 razy tam dzwonić. Za każdym razem to samo. Jeden z przypadkow:
  Wypadek. Autostrada. Zatrzmuję się. Ktoś udziela pomocy, ja wybrałem 112. Po 30 sekundach ktoś odbiera. Mówię rzeczowo-wypadek, 2 rannych, kierunek, nr na slupku itp. Wypytali o szczegóły.
  Odpowiedź: dziękujemy proszę czekać, przełączymy na pogotowie. Puścili muzuczkę, czekałem 2-3 min, automat tylko gada "proszę się nie rozłączać". Odbiera ktoś z pogotowia i musiałem wszystko od nowa tłumaczyć. Całe zgłoszenie wypadku trwało 15 minut (sprawdzałem na bilingu).
  Tak chyba to nie powinno działać.
  Z własnego doświadczenia: pogotowie - dzwoń od razu po staremu 999. Jak pożar- dzwonienie na 112 nie ma sensu. Niż poprzełączają, dwukrotnie zapiszą "zeznania", to nie będzie co gasić.
  Przepraszam że to piszę ale tak to w praktyce działa.

  21 0
 • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18 21:41:02

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18 21:42:29

  Życze powodzenia w szybkim powrocie do zdrowia syna i zamknieciu tego syfu

  0 1
 • ~Arkadiusz Gawroński 2018-07-18 22:27:12

  Dlaczego moj wpis zostal usuniety? Nikogo nie obrazilem napisalem tylko prawde i opinie o tym szpitalu.

  0 0
 • ~Andrzej Marciniak 2018-07-19 15:27:15

  Często jest winą że rodzące nie zabierają do porodu tatusia dziecka z różnych przyczyn wstydzą się go "może alkoholik itp.. " A taka obecność powoduje większe do pilnowanie przez personel medyczny bo mamy świadka. Mniejsze ryzyko podduszonego dziecka itd.....

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 906