zamknij

Wiadomości

Pniowiec zaśmiecony. Czytelniczka musiała po kimś sprzątać

2021-05-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Można prosić i grozić, ale dopóki sami nie zmienimy swojej mentalności to nic się w tej kwestii nie zmieni. Nasza Czytelniczka pomimo niepogody postanowiła wybrać się w majówkę na Pniowiec. A tam... jak pisze - obraz nędzy i rozpaczy. Musiała z rodziną posprzątać teren po śmieciarzach.

Reklama

To nie jest nowy temat (poruszaliśmy go choćby rok temu), ale okazuje się nadal aktualny. Żyją wśród nas osoby, które za nic mają przyrodę i drugiego człowieka. To najlepiej widać na Pniowcu i terenu wokół zbiornika. W tej sprawie pisze do nas Czytelniczka Justyna.

- Chciałbym zwrócić uwagę na szacunek ludzi (mieszkańców Rybnika i okolic) do przyrody oraz do miejsc stworzonych przez Miasto Rybnik w celach rekreacyjnych. Dokładnie chodzi o ścieżkę pieszo-rowerową na Pniowcu dookoła zbiornika, a dokładnie o miejsca wyznaczone na ognisko. Majówka nie nastrajała, ale nie zrażeni - rodzinnie - postanowiliśmy 1 maja zjeść kiełbaskę z grilla. Po przybyciu na miejsce dało się zauważyć obraz nędzy i rozpaczy. Kiełbaska musiała poczekać, bo trzeba było uprzątnąć teren – pisze do naszej redakcji.

Pani Justyna przesyła też kilka zdjęć przed sprzątaniem i tuż po.

- Tematy takie są co jakiś czas poruszane, jednakże bez efektów. Także, uważam, że trzeba je do skutku nagłaśniać! - zauważa Czytelniczka.

Problem śmiecenia Pniowca to jedno. Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku zwraca uwagę, że służby miejskie otrzymują zgłoszenia o śmieciach na terenie całej gminy.

- Sporo kultury musimy się jeszcze nauczyć. Na razie zachęcamy do zgłaszania i samodzielnego sprzątania. Pojawiła bowiem się ostatnio inicjatywa – ludzie sprzątają po innych. Życzymy miłego spędzania czasu w miejscach rekreacji w Rybniku i ponoszenia odpowiedzialności za te miejsca – mówi.

Do tematu zaśmiecania Rybnika jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~romcost 2021-05-05
  10:32:59

  65 6

  Katastrofa, a takie fajne miejsce... Tylko nie ma co się dziwić skoro kosz przebiera i nikt go nie opróżnia...

 • ~nairuk 2021-05-05
  10:37:44

  74 1

  częściowo źródło problemu widoczne jest na zdjęciach. Pojemność i ilość śmietników, jest za mała. Widać że ludzie idą ze swoimi śmieciami do kosza niestety przepełnionego więc zostawiają śmieci obok a te wiatr roznosi po okolicy.

  Inną kwestią są ci którzy rzucają śmieci pod swoje nogi, to trudniejszy problem do rozwiązania - jesteśmy narodem syfiarzy i ogólnie panuje przyzwolenie na śmiecenie, wyrzucanie śmieci do śmietnika lub ich zabieranie do domu stanowi dla niektórych czynność uwłaczającą ich wybujałej godności osobistej.

 • ~nairuk 2021-05-05
  10:43:28

  50 1

  wielkie brawa dla Pani która ogarnęła ten śmietnik.

  Teraz przypomniała mi się sytuacja z piątku popołudnia 30.04.2021 godziny 16:30-18:30. W rejonie Pniowca stał patrol policji, najpierw na parkingu obok plaży, później w polnej drodze na drugiej stronie Pniowca. Nie wiem jakie mieli wydane polecenia, natomiast uważam ze zmarnowali swój czas i pieniądze podatników obserwując otaczającą Pniowiec przyrodę z wnętrza radiowozu, zamiast wykonać patrol wydłuż ścieżki i sprawdzić kto przebywa na miejscach regeneracyjnych i czy może nie śmieci. Pomijam kwestie spożywania alkoholu przez nieletnich.

 • ~Ania Gorzawska 2021-05-05
  11:07:02

  40 0

  Nie tylko tam jest tyle śmieci, ostatnio przeszłam się na spacer do lasu w Leszczynach i nie mogłam uwierzyć ile śmieci się tam znajduje i jakie. Nie rozumiem czy tak ciężko zabrać ze sobą to co się przyniosło? Z pewnością jest to o wiele lżejsze po opróżnieniu.

 • ~sjah 2021-05-05
  14:08:52

  21 0

  Porozrzucane śmieci to problem ogólnomiejski. Proszę pospacerować po Okrzeszyńcu. Ilość wyrzuconych w lesie śmieci poraża. Jest mnóstwo pięknych miejsc a sami je sobie niszczymy.

 • ~Wasz Stary 2021-05-05
  14:41:15

  17 0

  Potwierdzam, że to problem niemalże każdego podobnego miejsca w Rybniku. Na zamysłowskim rajzapunkcie wygląda to dokładnie tak samo.
  Pomijając już fakt, że ludzie to robactwo, wyraźnie da się w takich miejscach zauważyć, iż pojemniki są przepełnione - prawdopodobnie są opróżniane zbyt rzadko.

 • ~donia96 2021-05-05
  15:28:14

  19 5

  Tu nie chodzi o zwykły śmieć papierek , bo jak widzę w miejscu publicznym jest spożywany alkohol normalny człowiek coś takiego nie zrobi !! Gdzie jest straż miejska na takich terenach gdzie ludzie odpoczywają powinni co chwilę takie miejsca kontrolować i dawać takie mandaty ze im by się odechciało pic na takich terenach.

 • ~Kwinto 2021-05-05
  21:14:23

  9 0

  ~romcost czyli ty byś też pozostawił taki syf dookoła bo kosz był pełny?
  Taka jest obecna mentalność młodych ludzi, zostawię syf, bo ktoś to posprząta, bo ktoś to zrobi za mnie. W lasach przy drogach pełno jest opakowań po mc donaldach, pełno butelek czy puszek po piwie. Niestety nikt dziś nie uczy dzieci porządku i czystości w miejscach publicznych, a przykład idzie z góry.

 • ~Dador 2021-05-05
  21:58:42

  11 1

  Ukłony w stronę Pani Justyny i jej rodziny. Dobrze, że znajdzie się taka taka osoba 1 na 100, której się po prostu chce. Brawo!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497