zamknij

Wiadomości

Pniowiec zagracony autami i śmieciami. Wkracza straż miejska

2020-07-22, Autor: bf

Mieszkańcy sami nie potrafią zadbać o miejsce rekreacji? Straż Miejska w Rybniku otrzymuje coraz więcej zgłoszeń w tej sprawie z kąpieliska Pniowiec. Mundurowi zapowiadają kontrole w tym miejscu, a także apelują do wypoczywających.

Reklama

- Swój apel kierujemy nie tylko do kierowców, ale także do osób, które dopuszczają się wykroczeń odpoczywając na Pniowcu. Dociera do nas coraz więcej głosów o nieprawidłowym postoju pojazdów, ale także o śmieciach pozostawianych przez osoby, które korzystają z przygotowanych do rekreacji urządzeń – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Straż podkreśla, że Pniowiec to niewielki zbiornik wodny, gdzie kąpiel jest dozwolona jedynie w wyznaczonym miejscu, przy plaży, gdzie stacjonuje ratownik wodny.

Przy pozostałych zejściach do wody, ustawione są znaki mówiące o zakazie kąpieli.

- Pamiętajmy, że wchodząc do wody w miejscu do tego nie przygotowanym, świadomie narażamy swoje zdrowie, a nawet życie. Niestosowanie się do obowiązującego zakazu może grozić mandatem sięgającym nawet 500 zł – przypomina Dawid Błatoń.

Straż Miejska w Rybniku zaznacza też, że niszczenie takich urządzeń, jak ławki, stoły, tablice informacyjne, a także pozostawianie po sobie śmieci i różnego typu nieczystości, jest naruszeniem przepisów, za które również możemy zostać ukarani i zobowiązani do naprawy wyrządzonej szkody.

Przypominamy ponadto, że postój pojazdów w miejscach objętych zakazem obowiązuje także w weekendy, kiedy na Pniowcu odpoczywa wielu mieszkańców Rybnika.

- Pozostawiając samochód wzdłuż dróg objętych zakazem zatrzymywania się, świadomie narażamy przechodzących tamtędy pieszych, gdyż często parkujące po obydwu stronach drogi dojazdowej samochody, wymuszają na przechodniach przemieszczanie się drogą, gdzie odbywa się ruch pojazdów – dodaje nasz rozmówca.

W związku z tym straż miejska zwraca się do mieszkańców z apelem o zachowanie porządku w miejscu, gdzie tak ochoczo spędzamy wolny czas.

- Dbajmy o infrastrukturę, by przez wiele kolejnych sezonów służyło nam i naszym dzieciom. Przypominamy o możliwości dojazdu komunikacją miejską, co zlikwiduje problem z koniecznością znalezienia wolnego miejsca parkingowego oraz pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z naruszeniem przepisów ruchu drogowego – słyszymy.

Osobnym problemem jest jednak fakt, że połączenie autobusowe centrum Rybnika z Pniowcem nie należy do najlepszych. Wacław Wrana - redaktor naczelny portalu Rybnik.com.pl w rozmowie z Łukaszem Kosobuckim - dyrektorem ZTZ w Rybniku wskazał, że linia 43 kursuje w niedzielę tylko 5 razy. Łukasz Kosobucki nie ukrywał zakłopotania. Odpierał, że koszty komunikacji miejskiej w Tychach są większe niż w Rybniku.

Więcej dowiecie się oglądając odcinek programu Dziękuję, nie słodzę:

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~terrorist 2020-07-22 10:33:41

  Niestety, Polacy są często kompletnie niewychowani jeśli chodzi o kwestię śmiecenia. Nie rozumiem jak można przynieść pełne i zostawić puste. Cudowny wypoczynek wśród syfu i lasu papierzaków w każdym zakątku. Żeby było śmieszniej, temat ten dotyczy częściej starszych niż młodych. Wszechobecny syf na ulicach, parkach i lasach zdecydowanie wyróżnia nas na tle innych krajów.

  117 8
 • ~ka22 2020-07-22 11:10:56

  To jest ten sam typ, który w lidlu dotknie łapami każdą bułkę, zanim wybierze jedną.

  95 2
 • ~Sztyracz 2020-07-22 11:13:01

  Polecam też zwiększyć patrole w parku na przeciw UM. Nie można usiąść bo albo menele nawalone na każdej śpią, a jak nie śpią to załatwiają na tych ławkach swoje potrzeby fizjologiczne. Straż jeździ owszem, ale pozamykano w aucie bo klima chłodzi i kaj by też wylazować na taki chyc i gonić wandali !!! Trawniki nie pokoszone, fontanny zakręcone i ławki obsr..e. Piękny obraz miasta po sobie zostawia 0,49 :)

 • ~wagon 2020-07-22 11:51:16

  Zakazać możliwości wypoczynku i kąpieli i będzie cisza jak kiedyś skoro nie potrafią co po niektórzy po sobie sprzątać .

  60 8
 • ~exx 2020-07-22 11:51:21

  errorist
  Dokladnie!
  Jak widzę w lesie reklamówki z gruzem czy stary TV to bym dla takich kiepów wprowadził odstrzał.

  61 0
 • ~obserwator00 2020-07-22 12:57:19

  Kto normalny będzie się "tłukł" nad wodę autobusem? Jeszcze dajmy na to taka rodzina 2+2, no przecież to jest chore w samym założeniu. Jak ktoś nie ma samochodu to jeszcze, ale ja mając takowy, mam się kisić w tym busie z rodziną? Jaja jakieś? Po to chodzę do pracy, po to zarabiam, żeby sobie komfortowo dojechać gdzie potrzebuję, nie autobusem z 30 innymi ludźmi, który jak pamiętam z czasów szkolnych zawsze jest spóźniony ewentualnie przyjedzie wcześniej i nie raczy poczekać. Wolne żarty. Arteks pisał tekst?

  47 27
 • ~pprywatne 2020-07-22 13:19:34

  ~obserwator00
  100% racji.
  Sam wypoczynek w tym miejscu też jest raczej wątpliwy. (jak dla mnie)

  26 6
 • ~hub381 2020-07-22 14:51:47

  A walić mandatami "nieudaczników",wówczas się nauczą kultury jak należy wypoczywać i gdzie stawiać auta.

  31 2
 • ~Kwinto 2020-07-22 16:07:38

  ~hub381 2020-07-22 14:51:47
  A walić mandatami "nieudaczników",wówczas się nauczą kultury jak należy wypoczywać i gdzie stawiać auta.

  Jak już rodzice w dzieciństwie nie nauczyli kultury i sprzątania, to straż miejska też już nie nauczy. Sporo ludzi to po prostu bydło ostatnio gdzieś pod lasem leżał cały arsenał kubków i papierków z Mcdonalda było widać gdzie stało auto, a po obu stronach wywalony syf z okna. Na Pniowcu wszędzie są śmietniki ale po co tam nosić jak można wywalić byle gdzie wszak są służby które za patolą powinny sprzątać.
  Już nie raz pisałem Pniowiec tylko dla rowerów i autobusów -koniec!

  23 1
 • ~Arteks 2020-07-22 16:48:25

  Odnośnie śmieci widziałem gorsze miejsca i to nawet w niektórych krajach zachodnich. Co to moto-chaosu to w pewnym sensie pokłosie tego, że: 1) władze miasta od samego początku nie zrobiły w tej kwestii żadnego planu powiązania atrakcji turystycznej z dojazdem do niego i zorganizowania w okolicy płatnego cywilizowanego parkingu, 2) władze miasta umożliwiają zagracanie autami każdego skrawka terenu i co ciekawe - za darmochę, 3) miasto nie zapewnia alternatywnego dojazdu - 5 kursów w niedzielę to KPINA, 4) prezydent miasta nie potrafi scalić i zmusić do współpracy różne swoje podwładne jednostki. @obserwator00 @pprywatne - "tłuczenie się wszędzie autem" prędzej czy później spowoduje, kłótnie o miejsce parkingowe i korki przy wjazdach/wyjazdach. Motoryzacja niszczy klimat i spokój danego miejsca. Czy można wypoczywać w oparach smrodu spalin, smarów i lakieru aut?

  12 16
 • ~toomann 2020-07-22 19:35:38

  Szanowny Arteksie.
  Jak się ma ta "wspaniała" komunikacja miejska do poniższego przykładu. Wiem - skrajnego, ale na skrajnościach buduje się dowody naukowe.

  Mieszkaniec Rybnika-Zebrzydowic, dom w okolicach skrzyżowania ul. W. Pola i Krzywej, chce pojechać nad Pniowiec (dla pełnej orientacji - "Plaża Pniowiec 3" Google Maps).
  Wariant 1 - siada do auta, jedzie przez Jejkowice i Gzel, ma tam ok 7 km i podróż zajmuje mu ok. 17 min (wg Map Gurgula)
  Wariant 2 - korzysta z KM. Musi więc dojść do jakiegoś przystanku - w Zebrzydowicach jest to Szkoła lub Graniczna - oba oddalone ok. 1.5 km - 15 min pieszo. Potem siada do autobusu, jedzie do Policji, idzie do Urszulanek i z tego przystanku jedzie na Pniowiec. Oczywiście z przystanku idzie pieszo na plażę - znowu jakieś 1.2 km i 15 min.

  Pytanie 1 - Który wariant jest korzystniejszy?
  Pytanie 2 - Dlaczego KM w Rybniku jest do d...?

  22 1
 • ~Tilc 2020-07-23 06:55:06

  @arteks
  Jakie to ma znaczenie, że widziałeś gorsze miejsca? Ani to nikogo nie usprawiedliwia, ani to pomniejsza niczyjej wini.
  Śmieci przy drogach, w lasach, w parkach i na prywatnych posesjach to patologia, która wiele mówi o społeczeństwie w jakim żyjemy.
  A usprawiedliwienie śmiecenia tym, że ktoś inny też śmieci jest po prostu żałosne.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 478