zamknij

Wiadomości

Pniowiec: powstały tablice edukacyjne. Budują też drogę do stacji kolejki

2019-07-26, Autor: bf

Wzdłuż dwukilometrowej trasy rekreacyjnej biegnącej wokół Zalewu Pniowiec pojawiło się 13 tablic edukacyjnych, prezentujących przyrodnicze walory tego miejsca. Powstaje też droga pieszo-rowerowa, która połączy Pniowiec ze stacją kolejki wąskotorowej.

- Atrakcyjna trasa spacerowo-rowerowa wytyczona wśród drzew, wzdłuż stawu, oferuje bliski kontakt z bogatą w tym miejscu fauną i florą. Można ją poznać dzięki edukacyjnym planszom, na których znajdziemy zarówno mieszkańców Pniowca – m.in. ptaki szuwaru, owady zapylające, płazy, gady czy ryby, jak i rosnące tutaj rośliny. Na zlecenie Rybnickich Służb Komunalnych tablice przygotował bydgoski przyrodnik Dawid Kilon – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Prócz wygodnie utwardzonych i oświetlonych ścieżek, nie brak tu miejsc do odpoczynku – są ławki, ławo-stoły, stojaki rowerowe, a także stanowiska biwakowe z paleniskami, umożliwiającymi rozpalenie ogniska czy grillowanie. Teraz uzupełnieniem rekreacyjnych walorów Pniowca będzie edukacja przyrodnicza.

Reklama

- To jednak nie koniec atrakcji, jakie oferuje Pniowiec – zapowiada Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Od ul. Polan przez las, w dawnym śladzie kolejki wąskotorowej powstaje droga pieszo-rowerowa, która wkrótce połączy Pniowiec z wybudowaną niedawno stacją kolejki w Rybniku-Stodołach. Wiem, że wielu mieszkańców oczekuje jej z niecierpliwością i cieszy mnie, że już wczesną jesienią będziemy mogli cieszyć się nową trasą wycieczkową – dodaje prezydent.

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2019-07-26 09:10:06

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 8
 • ~Janusz_Cebularz 2019-07-26 09:29:30

  Byłoby super gdyby na całej długości ścieżki wokół Pniowca zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Bo i owszem , siedzi się tam przyjemnie ale komary nie dają żyć :( W tym roku już nie ma sensu bo się okres lęgowy kończy ale na wiosnę za rok obowiązkowo!

  56 4
 • ~Ja_2 2019-07-26 09:29:57

  No tak. I w ten sposób nie będzie już możliwości odbudowy kolejki w tym miejscu :( ale kto by tam pytał Rybniczan :( Egon z Rybnika

  21 12
 • ~Karolina# 2019-07-26 10:29:27

  W Kamieniu pięknie odnowiony i oświetlony ośrodek, tzw. "pluskadełko" ściąga rodziców z dziećmi z całego województwa, Stodoły mają piękny teren w postaci Pniowca, naprawdę super atrakcja, również prawie dla całego wojewodztwa (głównie Gliwic), szkoda tylko, że takiego "pluskadełka" nie ma w centrum, bliżej Nowin. Nie każdy rodzic ma sposobność dojazdu z maluchem, nie każdy maluch chętnie korzysta (lub może korzystać) z samochodu. Te tereny są przepiękne, lecz niestety, mieszkańcy Rybnika z małymi dziećmi mają utrudniony dostęp. Są to miejsca głównie dla innych spoza Rybnika, zmotoryzowanych.

  6 47
 • ~Janusz_Cebularz 2019-07-26 10:53:52

  @Karolina: na Pniowiec można dostać się KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ. Dostęp jest bardzo wygodny i łatwy. Bez problemu można wybrać się z dzieckiem od takiego w wózku po trochę starszego. Wystarczy bilet i odrobina chęci. No ale madkom z bombelkami nigdy nie dogodzisz. Najlepiej, żeby coś pod blokiem otworzyli, żeby wifi było i leżaczki dla madek a wszystko w cenie uśmiechu bombelka.

  49 5
 • ~Król Janusz 2019-07-26 11:44:20

  ~Karolina# - Jesteś jawną madką bombelka, czy ktoś se jaja robi? :)

  17 1
 • ~wojto 2019-07-26 12:30:51

  Zamiast niszczyć cenne przyrodniczo tereny wokół Pniowca budując tam drogi, sztyczne światła i "przyozdabiać" naturę sztucznymi rybkami czy tablicami, można by pociągnąć drogę rowerową od Nacyny do Zalewu albo zrobić ciąg wzdłuż Chwałowickiej! Boszz

  12 7
 • ~x.treme 2019-07-26 12:48:24

  Fajna rzecz.

  Szkoda tylko że prędzej czy później patole 500+to poniszczą:( taki trochę pesymista jestem.

  ~Karolina# na Nowinach to był nie był basen, tylko szambo.
  Masz szlaki rowerowe, jest komunikacja miejska, masz 500+ albo więcej więc kombinuj a nie marudź roszczeniowa kobieto:)

  17 5
 • ~Jacek197919 2019-07-26 15:41:36

  Wszystko takie fajne i super nie jest. Jeżeli jest taka ścieżka to powinno się zadbać o czystość o jakieś toalety , zapraszam w sobotę lub niedzielę rano jak wygląda ta sciezka gdzie dużo porozbijanych butelek po alkoholu i nikt z tym nic nie robi. Nie wspomnę o zakłócaniau ciszy nocnej i głośnych imprezach do 2 w nocy w pobliżu.

  18 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 2238