zamknij

Wiadomości

Plotka, która wzburzyła Boguszowice. Czy władze rezygnują z budowy nowego przedszkola?

2015-06-23, Autor: bf
Na początku władze naszego miasta myślały o budowie przedszkola zeroemisyjnego, potem zrezygnowały z tego planu na rzecz placówki energooszczędnej. Mieszkańcy Boguszowic Starych nie spodziewali się jednak usłyszeć takiej informacji – nowoczesne przedszkole może w ogóle nie powstać. Zapowiedzieli walkę o swoje, w cztery dni zebrali ponad 600 podpisów pod petycją. Władze miasta dementują plotkę. - Nowa placówka dla przedszkolaków na pewno powstanie - uspokajają.

Reklama

- Jeżeli zdecydowalibyśmy się na inwestycję, bylibyśmy pierwszy miastem w Polsce, które zapoczątkuje budowę tego typu przedszkola – tak o pomyśle budowy placówki zeroemisyjnej mówił niecały rok temu ówczesny prezydent Rybnika - Adam Fudali. Warunkiem powstania takiego budynku miało być dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. >>Pierwsza tego typu inwestycja w Polsce: miasto przymierza się do budowy zeroemisyjnego przedszkola<<

Kilka miesięcy później władze Rybnika zrezygnowały z tego śmiałego pomysłu. Rzecz rozbiła się jak to bywa – o pieniądze. - Chcieliśmy wybudować budynek zeroemisyjny, który za niedługo będzie obowiązkowy w Polsce. Niestety, dofinansowanie tej inwestycji jest niekorzystne przy bardzo poważnym wzroście kosztów budowy takiego obiektu. W zasadzie dofinansowanie budynku zeroemisyjnego nie jest wcale lepsze od zasad dofinansowania do budynku niskoemisyjnego. Wobec tego zdecydowaliśmy się na budowę przedszkola energooszczędnego, a nie zeroemisyjnego – wyjaśnił 30 października 2014 roku zastępca prezydenta, Michał Śmigielski. >>Klapa z budową pierwszego zeroemisyjnego przedszkola w Polsce. Dlaczego?<<

Na tym nie koniec tematu, który ciągnie się już od 7 lat. Rodzice maluchów usłyszeli w ubiegłym tygodniu, że przedszkole może w ogóle nie powstać, a jak już – to będzie odbiegało od pierwotnego projektu. Dlaczego dla nich jest to tak ważne? Otóż przedszkolaki uczą się, ale w Szkole Podstawowej nr 16, gimnazjum i salach parafialnych. Mało tego, uczniowie podstawówki ustępując miejsca maluchom, najczęściej rozpoczynają naukę w południe i kończą ją po południu. - Ówczesne władze miasta kładły nacisk na to, by zwalniać oddziały przedszkolne dla 6-latków i „ładować” je do szkół. Problem narastał przez lata, w tym roku osiągnął apogeum. Teraz w podstawówce mamy 6 klas: cztery, gdzie są 6-latkowie i dwie 7-latków. W następnych latach będzie wyglądało podobnie. Odbija się to wszystko kosztem przedszkola – powiedział Jacek Drąszczyk, jeden z zaniepokojonych rodziców z Boguszowic Starych.

Nowa placówka  ma być więc szansą na rozwiązanie problemu. Pojawiła się jednak plotka, że inwestycja może nie zostać zrealizowana wg pierwszego projektu. Wg tej informacji miasto z oszczędności chce zbudować w zamian przedszkole modułowe, czyli bez kuchni i z mniejszą ilością oddziałów.

Sprawa została poruszona na ostatniej sesji Rady Miasta przez radnego Jana Murę. - W miniony wtorek w Boguszowicach miało miejsce spotkanie rodziców pierwszoklasistów, podczas której pojawiła się nieprawdziwa informacja mówiąca o tym, że pan prezydent wycofał się z budowy przedszkola – rozpoczął. Jako następny głos zabrał włodarz naszego miasta. - Chciałem uspokoić, miasto nie wycofuje się z budowy nowej placówki. Pojawiły się jednak okoliczności sfinansowania tej inwestycji, związane oczywiście ze środkami unijnymi. Na tym etapie jeszcze nic nie zostało postanowione, czekamy na wiążące decyzje marszałka województwa śląskiego – wyjaśnił prezydent Piotr Kuczera.

Zdenerwowanych rodziców uspokajał wczoraj pełnomocnik prezydenta Wojciech Student, który zapewnił, że miasto zamierza wybudować nowe przedszkole dla 10 oddziałów wraz z kuchnią i łazienką. - Rzeczywiście, mamy problem z sfinansowaniem przedszkola, ale nie słyszałem, żeby ktoś nie chciał go budować. Projekt jest gotowy, nic nie zostało ani na sekundę wstrzymane – powiedział Wojciech Student.

Mieszkańcy Boguszowic przynieśli ze sobą petycję z podpisami ponad 600 osób. Taką liczbę udało im się zebrać w zaledwie 4 dni! Strony uzgodniły, że zostanie ona wysłana wspólnie do marszałka województwa śląskiego. - Rozwiały się wątpliwości, ale uważam, że o np. problemach z finansami powinno się mówić oficjalnie. Ludzie oczekują jasnej deklaracji – dodał po spotkaniu Jacek Drąszczyk.

Tak więc władze miasta potwierdziły planowaną budowę nowego przedszkola w Boguszowicach Starych, choć inwestycja ta może nie otrzymać od marszałka dofinansowania. O jakiej kwocie mówimy? Szacuje się, że łączny koszt przedszkola wyniesie około 8 mln złotych. Przy dofinansowaniu, które może wynieść nawet 85%, województwo dołoży około 6,8 mln złotych. W przeciwnym razie miasto będzie musiało wyłożyć całą sumę.

W tej właśnie sprawie prezydent Piotr Kuczera zamierza spotkać się z marszałkiem województwa śląskiego. Jaki będzie efekt tych rozmów? Przekonamy się zapewne już wkrótce.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2015-06-23 08:23:46

  nie ma pieniedzy to niech pomyslą zkad je wziąsc?

  0 15
 • ~grzesnick 2015-06-23 08:40:03

  koleżanko, może trzeba ci podnieść podatek :P

  12 0
 • ~Kaziaaa 2015-06-23 09:03:01

  nowy oddział jest potrzebny, dzieci nie mogą siedzieć w szkole do 18 bo nie ma pieniędzy na nową budowę. W Polsce ciągle tylko nie ma nic i cierpieć mają zwykli ludzie a urzędasy sobie nowe furki zamawiają, budynki nowe budują a dla dzieci kasy niema i mają siedzieć i uczyć się do nocy.

  6 0
 • ~fukas1 2015-06-23 09:55:39

  He he na pierdoły na rondach kasa była, na najważniejsze co może być dla rodziców, komfort i bezpieczeństwo dzieci nie ma kasy :(

  19 0
 • ~fukas1 2015-06-23 10:02:08

  Aha i le to było wyjazdów za granice do Monachium , Cannes i co tam załatwili - ilu inwestorów sprowadzili i ile to kosztowało . Na przedszkole zabrakło :(

  11 0
 • ~gdziejestszogun 2015-06-23 10:10:06

  8 milionów ???? to jakaś abstrakcja,ile bonzów się na tej inwestycji wypasie?

  10 0
 • ~liesel 2015-06-23 11:19:54

  Może by sprzedać jakąś działaczkę pod kolejną biedronkę lub lidla i już by kilka milionów wpadło. 8 milionów na budowę budynku użyteczności publicznej? Proponuję dodać 20%. Za 400 tyś buduje się domy w tradycyjnym budownictwie o powierzchni do 100m

  4 0
 • ~Arteks 2015-06-23 13:22:03

  8 mln to dość dużo jak na budynek przedszkolny ale wiem na czym można zaoszczędzić 1,5 mln zł! Na rezygnacji z modernizacji kuchni w RCEZ na co przeznaczono tak dużą kwotę. Wydaje mi się że przedszkole jest dużo bardziej potrzebne od jakieś kuchni którą chce się wyposażyć zdaje się w złote naczynia i platynowe piekarniki.

  3 0
 • ~elegant 2015-06-23 14:22:19

  Arteks nie rób za populistę.Młodzi ludzie uczący się zawodu mają gotować na grilu?Być może dawno nie byłeś w restauracji?Nowoczesna kuchnia to nie tylko piec gazowy.

  2 0
 • ~Arteks 2015-06-23 14:27:06

  @elegant - 1,5 mln na kuchnię?! Kogoś chyba absolutnie porąbało!!!!!! Porównaj to z kwotami jakie wydaje się na remonty całych obiektów. Wiesz ile kosztował remont dwóch dużych kamienic na Hallera w zeszłym roku (elewacja, okna, drzwi, ocieplenie)? 870 tys. To w masz porównanie że w przypadku kuchni komuś po prostu odbiło, a radni po prostu to chyba przespali. Za 1,5 mln zł mielibyśmy wyremontowane kolejne 4 miejskie kamienice lub możnaby dołożyć do tego przedszkola.

  1 0
 • ~norton 2015-06-23 14:31:18

  Nie dofinansowywać drużyny piłkarskiej - parę groszy z tego będzie.

  3 0
 • ~MQ 2015-06-24 21:12:26

  Arteks popatrz taki wypas Rybnik nie ma 8 mln na przedszkole a takie wiejski Żory właśnie kończą budowę takiego obiektu za 8,5 mln. W ostatnich 5 czy 6 latach to drugi nowy tego typu obiekt w Żorach. A 8 mln to nie jest specjalnie astronomiczna kwota.
  http://www.tuzory.pl/wiadomosci,budowa-nowego-przedszkola-w-roju-juz-na-ostatniej-prostej,wia5-3273-9823.html

  1 0
 • ~Arteks 2015-06-24 21:37:22

  @MqG - co się odwlecze to nie uciecze w każdym razie w ostatnim czasie w Rybniku otwarto dwa nowe przedszkola - w Popielowie i Piaskach. To w Boguszowicach to miało być trzecie z nowych obiektów. A w Żorach jedno tak? To jakiegoś szału też nie ma...

  0 4
 • ~MQ 2015-06-25 07:56:49

  To też będzie drugie. Jak mówisz szału nie ma. Nie wspomnę, że Rybnik to miasto 2 razy większe od Żor. Więc w 100% się z tobą zgadzam jak na duże miasto to szału nie ma.

  0 0
 • ~Arteks 2015-06-25 10:54:29

  @MqG - no ale widzisz, tak wiele razy kłamałeś, że mieszkasz w Rybniku, a to że w Żorach buduje się przedszkole wiesz, a o tym że w Rybniku oddano do użytku dwa nie słyszałeś... No i po co udawać kogoś kim się nie jest? ;)

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 688