zamknij

Wiadomości

PLK z nową aplikacją. Portal Pasażera ułatwi podróż

2019-09-05, Autor: bf

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Uruchomiły nową aplikację mobilną dla pasażerów. Oprócz rozkładu jazdy, umożliwia sprawdzenie szybkich połączeń, wybór lubionych stacji i tras, czy rzeczywisty czas jazdy pociągów.

Reklama

Narzędzie zastąpi aplikację Rozkład Kolejowy. Nowa wersja jest bardziej szczegółowa i dostosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Narzędzie jest też spójne z układem graficznym wersji internetowej portalu.

- Podróżni otrzymali więcej możliwości w planowaniu podróży koleją. Dzięki aplikacji Portal Pasażera można ustalić podróż według własnych kryteriów m.in. daty, godziny, przewoźnika, czasu na przesiadkę. Aplikacja poinformuje również o peronie i torze, z którego odjedzie pociąg. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami, a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, np. przedział biznesowy, wagon barowy czy przewóz rowerów – wyjaśnia Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK.

Pasażerowie mają również możliwość podglądu trasy pociągu w czasie rzeczywistym. Każdy użytkownik może śledzić aktualne położenie pociągu i ewentualne zmiany w podróży.

Szczegóły podróży w komórce

Wybraną relację pociągu można rozwinąć i sprawdzić czas przyjazdu do poszczególnych stacji na trasie.

- Dostępna jest opcja wygodnego planowania powrotu. Użytkownik może także zapisywać ulubione trasy oraz stacje, z których często korzysta lub skonfigurować „szybkie połączenia”, które będą stale widoczne na ekranie wyszukiwarki. Dzięki współpracy z niektórymi przewoźnikami, użytkownik może skorzystać z opcji Kup bilet, która w formie przekierowania do ich systemów sprzedażowych ułatwia zakup biletów drogą elektroniczną

- dodaje Magdalena Janus.

Aplikacja została zaprojektowana dla najszerszej grupy użytkowników – niezależnie od używanej technologii czy ograniczeń użytkownika. Twórcy dołożyli starań, aby działała możliwie dobrze w połączeniu z technologią VoiceOver na platformie iOS i TalkBack na platformie Android. Na życzenie testujących użytkowników dodano możliwość powiększania czcionki. Takie rozwiązanie jest przydatne dla osób słabowidzących lub przy słabym oświetleniu.

Aplikacja działa na systemach operacyjnych: Android oraz iOS i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obecną wersję Portalu Pasażera testowo udostępniły już w marcu 2019 r. Przez kilka miesięcy zbierano i wykorzystano uwagi użytkowników.

Aplikacja Portal Pasażera jest wizualnie zbliżona do strony portalpasazera.pl, którą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. udostępniły podróżnym w marcu 2018 r. Podobieństwo aplikacji mobilnej oraz strony www ułatwi planowanie podróży pociągiem osobom wymiennie korzystającym z obu narzędzi.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~kazo64 2019-09-05 16:27:38

  No i jak tu mieć wątpliwości co do geniuszu politycznego Jarosława i wielkości Mateusza?
  Za POPSL prawie wszystkie (te jeszcze nie sprzedane)spólki przynosiły straty i przygotowywane byly do oddania za złotówę.A tu nagle CUD !
  PLK już w rok PO odkupieniu przez Państwo przynosi zyski to samo inne Spolki Skarbu Państwa PKP,LOT,LOTOS,ORLEN.
  Jeszcze rok u władzy tych "sabotażystów i dywersantów " z PO a wszystkie te SSP byłyby oddane Angeli za bezcen.
  PO prostu to jest NIE do POjęcia jak POlszewicy GRABILI Polskę i Polaków!!!

  13 24
 • ~ 2019-09-05 16:51:01

  A kiedy zaczna jezdzic punktualnie?

  8 5
 • ~Arteks 2019-09-05 18:18:49

  Obojętnie jaki temat @kazo64 zatruwa go swoim politycznym trollingiem... @~ - myślę, że pociągi mają obecnie większą punktualność od aut. Jeśli jedziesz gdzieś autem np. 100 km to zawsze trzeba dodać z 20-30 minut od tego co podaje google maps bo prawie zawsze można trafić na korki jak nie na wjeździe/wyjeździe z autostrady to na bramkach, jak nie na bramkach to na wylotówkach, jak nie na wylotówkach to w centrach miast. W pociągu przynajmniej można coś poczytać albo obejrzeć film, w autach większość przeklina...

  10 15
 • ~ 2019-09-05 20:15:20

  Ha ha Arteks, widac, ze nie dojezdzasz na co dzien pociagami :) Wieczne spoznienia. Samochodem nigdy sie nie spozniam, ale wolalbym pociagiem - nizszy koszt i mozna sie przespac (za kierownica staram sie nie sypiac;)), ale niestety nie jest to mozliwe, za duze problemy mialem z powodu nagminnych spoznien

  7 5
 • ~Kwinto 2019-09-05 20:17:52

  Arteks tu masz rację, punktualność pociągów nawet mnie zszokowała. Fakt zdarzy się jakieś drobne opóźnienie między stacjami, (1 minutka) ale zawsze to od razu nadrabiają.
  Wiadomo pociągi dalekobieżne często łapią jakieś spóźnienia nawet do 20-30 minut ale to są składy które jadą po 10-12 godzin

  8 2
 • ~Arteks 2019-09-05 20:30:36

  @~ - spóźnienia pociągów są weryfikowalne. Można to sprawdzić na portalu PKP PLK (codziennie) na dowolnej linii w kraju. Kapitalna aplikacja działająca zresztą już z 10 lat. Jeśli chodzi o auta nikt tego nie bada. Ale z własnego doświadczenia wiem, że jak jadę autem na jakąś godzinę - zawsze muszę wyjeżdżać wcześniej i prawie nigdy nie przyjeżdżam zgodnie z gps (wyjątek to niedziele i święta lub godziny nocne). W tak gęsto zaludnionym regionie jak Śląsk - drogi osiągają swoje apogeum przewozowe. Nawet w małych miasteczkach bywają już korki. Kiedyś byłem zdziwiony przejeżdżając przez Rydułtowy gdzie utknąłem w korku czy w Czerwionce w okolicach tzw. "ratusza". @kwinto - rzeczywiście tak jest - Koleje Śląskie za I kw. tego roku mają poziom punktualności wyższy od dalekobieżnych PKP IC 90,25% vs. 81,68% ale nawet z tego zestawienia ze strony UTK wynika, że zdecydowana większość pociągów dociera do celu punktualnie. Może dlatego pociągami jeździ co raz więcej osób?

  6 7
 • ~jabibe 2019-09-05 20:45:50

  @arteks to ciekaw jestem jak ty jeździsz. Robię około 30 tyś rocznie wyłącznie po śląsku i nigdy się nie spóźniłem, nigdy też nie wyjeżdżałem wcześniej i mimo korków/zawali dróg spokojnie docierałem do celu na czas. Nie bój sie jazdy zgodnie z limitami i będzie dobrze :)

  3 2
 • ~Arteks 2019-09-05 22:57:01

  @jabibe - gdyby tak było jak piszesz to nikt nie narzekałby na ciągłe korki, a media nie publikowałyby codziennie serwisów o tym gdzie stoją kierowcy... Niestety nie ma takiej sielanki. +15, +20, +30 wobec tego co pokazuje gps to norma. A narzekania na korki, szukanie miejsc parkingowych (akurat nie w Rybniku bo u nas parkingów jest za dużo!) czy na spóźnienia to powszechność. 10 lat temu sam nie wierzyłem, że ludzie będą podjeżdżać na przystanki/stacje i zostawiać tam auta bo po co skoro można tym autem dojechać do celu... Dzisiaj przy każdej stacji/parkingu na Śląsku (tam gdzie jest dobra oferta kolei) parkuje czasami po kilkadziesiąt aut... Niektórzy mieszkają w takich miejscach gdzie kolej nie dojeżdża ale zrozumieli, że szybciej i bezpieczniej dla nich dojechać bez korku do najbliższej stacji, a dalej do centrum miast docierać koleją.

  3 7
 • ~Lateks 2019-09-05 23:53:54

  Arteks jo cie prosza, jak ty to robisz że musisz dodawać 30min na 100km skoro google maps pokazuje czas przejazdu w czasie rzeczywistym?
  Nawet jak jest gdzieś wypadek na autostradzie to akurat google maps na bieżąco pokaże którędy ten korek ominiesz i ile czasu ci to zajmie.
  Co do pociągów to wiem że są punktualne, jak po nowym rozkładzie się któryś spóźnia to będzie się spóźniać cały rok. Dziwi mnie to że nikt tego nie koryguje przez cały rok. Ale cóż Arteks nadrabia godzinę na trasie na półtorej godziny więc nic dziwnego.

  6 0
 • ~Arteks 2019-09-06 09:35:34

  @lateks - nie spodziewałbym się po tobie abyś się gdzieś daleko wybierał z powodu swojego inwentarza. ;) Ale nawet jak jeździsz po Rybniku czy okolicy to zauważ jak się powydłużały czasy jazdy i to tylko w ciągu dosłownie kilku lat - mimo ciągłej rozbudowy dróg i różnych inwestycji poprawiających przepustowość. Drogi są co raz bardziej pełne - bo występuje zjawisko kongestii. @jabibe - skoro jeździsz tylko po Śląsku to jesteś pierwszą osobą która powinna namawiać innych którzy nie są przedstawicielami handlowymi i dojeżdżają na konkretne godziny na to aby przesiedli się na pociąg. Tak to działa na zachodzie - tam ci którzy nie muszą, nie jeżdżą autami. Dzięki temu miasta się nie zapchały, a nawet polikwidowano wiele parkingów, a ulice przekształcono w deptaki.

  2 6
 • ~Arteks 2019-09-06 09:42:10

  @lateks - a żeby nie być gołosłowny to miałem tak w ostatnich tygodniach np. na trasie Wisła-Rybnik (dzień roboczy bo w weekend jechałbym pociągiem) +30, Rybnik-Jaworzno +25, Rybnik-Pszczyna +10. Spóźnienia na terenie Rybnika są na porządku dziennym. Wczoraj akurat ktoś z rodziny do mnie jechał z Gliwic +15.

  2 4
 • ~Arteks 2019-09-06 09:44:31

  Po Rybniku nawet dobrze się jeździło w okresie wakacyjnym ale już po A1/A4/Wiślance nie - bo tam w wakacje ubywa ruchu dojazdowego ale za to przybywa ten turystyczny. Jako przeciwwaga, jechałem też pociągami w ostatnich miesiącach do: Wisły, Bohumina, Poznania, Szczecina - wszędzie było planowo lub spóźnienie 2-3 minuty.

  2 4
 • ~ 2019-09-07 00:01:33

  ~Arteks
  "Po Rybniku nawet dobrze się jeździło w okresie wakacyjnym "
  czyli wakacje są receptą na rybnickie korki, a winni temu są uczniowie
  a teraz poważniej istotnie tak jest, już dawno zauważono, że pieszy pojawiający się na światłach na Kościuszki (przy Powstańcach, czy Mechaniku), co pół minuty, przez uruchomienie światel, jest w stanie skutecznie zakorkować Kościuszki, ponieważ są to najczęściej uczniowie , latem problem jest zdecydowanie mniejszy, a może iść za ciosem tunelu na Paruszowcu, pomyśleć o przejściu podziemnym, przecież nasi włodarze (czego przykladem sa chociażby kontrapasy ), nie boją się nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań

  4 0
 • ~Lateks 2019-09-07 04:58:08

  ~Arteks
  1) Jakoś mi zwierzęta nie przeszkadzają w podróżowaniu, nie rozumiem ludzi którzy nie potrafią zapewnić opieki nad własnym psem gdy nie mają możliwości zabrania go na wczasy. Wybacz ale jakoś obrazek przywiązanego psa w lesie kojarzy mi się z tępakami. Nawet w pendolino mój pies był mile witany. Chociaż PKP by mogło ujednolicić swoje regulaminy i postępowanie. Największy absurd to Poznań gdzie pies bez kagańca jest wypraszany z tramwaju. Nigdzie indziej się nie spotkałem z takim absurdem.
  2) Co do czasów przejazdu to chyba nie masz pojęcia co piszesz. Co innego gdy jedziesz w weekend nocą a co innego w godzinach szczytu. Ale zwykłe google maps pokazuje aktualny czas przejazdu. Więc jak nie zrobisz pauzy na 30min to nie pojedziesz 30 min dłużej, chyba że jakiś wypadek zdarzy się zaraz przed Tobą.
  A w pociągu, pamiętam doskonale pociąg z Przemyśla do Wrocławia co według rozkładu miał odjazd z Krakowa o 16:45 i co tydzień w niedzielę odjeżdżał 17:30 tydzień w tydzień przez cały rok...

  2 0
 • ~Lateks 2019-09-07 05:10:23

  P.s. nie wiem jak to robisz że do Wisły jedziesz 30min więcej? Tzn. Ile jechałeś? Normalnie to godzina, w godzinach szczytu to do półtorej godziny, a pociągiem bezpośrednim 2 lub z przesiadkami do 4 godzin...
  Ja tam wole kierować i nie uzależniać się od kaprysów pkp

  3 0
 • ~Arteks 2019-09-09 10:32:26

  @ursus - nie mam nic przeciwko ale oburzenie motokultystów byłoby pewnie takie same jak w przypadku tunelu na Paruszowcu bo oni tolerują tylko wydatki na inwestycje pod auta. @lateks - fajnie, że pies ci nie przeszkadza w podróży ale wspominałeś, że wykorzystujesz kompost dla inwentarza. Utkwiło mi to w pamięci bo kto mając tyle lat ile ty, mieszkając w mieście jeszcze hoduje inwentarz?! Mam pojęcie co piszę. Tak, te opóźnienia miały miejsca w dni robocze. Musiałeś dawno nie być w Wiśle, na pewno nie w tym roku. Tam co raz trudniej zaparkować, a łącznie w 5 miejscach spotkałem się z korkami (Skoczów zwężenie na wiadukcie, Ustroń przy końcu 4 pasmówki, Wisła 3 zwężenia z powodu remontu drogi). Jechałem autem w dzień roboczy na szkolenie i pociągiem w weekend na wyjazd turystyczny. Z pociągu widzieliśmy nie kończący się sznur stojących aut... Dużo osób mówiło, że pociągiem jest wygodniej i sprawniej. Ja to mogę potwierdzić tym bardziej, że KŚ stanęły na wysokości zadania i na Kubalonce puszczały nowoczesny skład. Warto np. zerknąć na FB Knurów na kolej jakie tam fajne opinie o tym pociągu wśród Knurowian. :) Natomiast można podzielić używanie auta w sytuacjach kiedy jest to konieczne, używanie innych środków transportu wtedy kiedy nie musimy korzystać z auta. To społeczne i zdroworozsądkowe podejście dzięki któremu łatwiej by się żyło - wszystkim.

  0 3
 • ~Abisall 2019-09-09 11:20:17

  W ostatnich miesiącach do Wisły samochodem jedzie się 1:20-1:40 samej jazdy - jeśli trafimy na turystyczny szczyt to dodatkowo postoimy sobie nawet i pół godziny więcej. Do tego doliczyć trzeba szukanie miejsca parkingowego jeśli jedziemy w sobotę/niedzielę a to może zająć naprawdę sporo czasu.
  Największym minusem pociągu jest niestety to że jeździ tylko w weekend, bo to że jedzie 2 godziny nie jest żadną wadą - nawet fajniej bo np ostatnio doczytałem sobie w pociągu ksiązkę która czekała na to od dłuższego czasu.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 218