zamknij

Wiadomości

Platan „Karol” liczy sobie ponad 160 lat. Właśnie został finalistą „Drzewa Roku”

Leszczyński platan „Karol” znalazł się wśród finałowych 16 drzew konkursu „Drzewo Roku 2018”. Zwycięzcę plebiscytu poznamy już w czerwcu.

Reklama

„Karol” rośnie w Leszczynach przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Nowy Dwór. Jest to platan klonolistny liczący ponad 160 lat o wysokości 18 m i obwodzie 320 cm. Objęty ochroną pomnikową od 1998 roku.

Od ponad 150 lat platan, wraz ze stojącym pod nim krzyżem, stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn. Pod platanem w 1858 roku ówczesny właściciel leszczyńskiego majątku baron Karol Henryk Ludwik von Richthofen wzniósł drewniany krzyż upamiętniający ofiary epidemii tyfusu, która tylko w 1848 roku pochłonęła ponad sto osób. Ofiary pochowano prawdopodobnie w tym miejscu w zbiorowej mogile.

Krzyż, oraz nierozerwalnie związany z nim platan Karol, mają także ogromne znaczenie dla leszczyńskich parafian. - Miejsce to bowiem corocznie odwiedzały przez lata procesje w ramach. „Dni krzyżowych” na początku maja. To dni modlitwy o urodzaj i podziękowanie za udane zbiory. Dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, w wyniku konkursu, platan zyskał imię Karol na cześć barona Karola von Richthofena, który także najprawdopodobniej posadził to rzadkie w naszym klimacie drzewo – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Ten Pomnik Przyrody jest jednym z 12 istniejących na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2009 roku utworzona została tu ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Informacje na temat „Karola” znaleźć można w przewodniku „Pomniki przyrody Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny”. Wykonana została także nowa tablica informacyjna, a sam „Karol” jest tematem plenerów malarskich.

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2018 dowiemy się już w czerwcu tego roku, podczas internetowego plebiscytu na stronie www.drzeworoku.pl. „Karol” został zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~wojto 2018-03-13 09:04:30

  Każde drzewo, starsze niż kilkanaście lat, powinno zostać drzewem roku, gdyż przetrwało tę chorą masową wycinkę z ostatnich czasów...

  33 10
 • ~Lateks 2018-03-13 10:06:03

  Ale jak to drzewo 150 lat i jeszcze nie wycięte? Przecież to stanowi zagrożenie dla ludzkości. I ten krzyż pod drzewem, kto pozwolił w publicznym miejscu na postawienie krzyża?
  A tak na poważnie to w Rybniku wycinka trwa w najlepsze, obok "starego" kościoła MBB wycinają aż żal, dworzec na Paruszowcu też ogołocony z drzew i to w dodatku po przeciwnej stronie niż planowana inwestycja, do tego wycięte drzewa które były na projektach.
  ZGM też ogołocił drzewa na łysą pałę nic tylko czekać aż je dopadnie rak bakteryjny i dendrolodzy stwierdzą że konieczna jest wycinka...
  Trochę absurd że miasto rosnący las przy ul. Sybiraków/Powstańców chce wyciąć a po przeciwnej stronie ronda sadzi stare drzewa za 850zł szt.

  19 3
 • ~donia96 2018-03-13 11:04:36

  Niech się portal zainteresuje wycinką drzew na ul mariańskiej w przedszkolu nr 5 .Tam rosły takie okazy pięknych drzew a teraz plac świeci pustkami ani jednego drzewa nie będzie.

  20 3
 • ~ka22 2018-03-13 12:19:19

  Właśnie wczoraj aż mi się serce ścisnęło na widok rzezi drzew za starym kościołem. Pusty plac został z jakimiś małymi krzaczkami. Na szczęście magnolia ocalała. Jeszcze, bo kto wie, co komu do łba strzeli. To było jedno z ładniejszych miejsc w centrum.

  17 2
 • ~Tomek_81 2018-03-13 20:37:03

  ~donia96 Tam już nie ma przedszkola. Prywatny właściciel wprowadza nowe porządki i zaczął od rzezi starych dębów. Normalni ludzie nie mogą na to patrzeć.... Co do wycinki koło kina na Paruszowcu to była afera i co? Cisza. prośba do redakcji o sprawdzenie co z tą sprawą.

  8 2
 • ~ 2018-03-13 21:49:13

  Nie wiem co ludziom odbilo z tym wycinaniem drzew. Szału dostali. Idioci, nie wiedzą co czynia

  5 0
 • ~ 2018-03-13 22:09:46

  ~Tomek_81 nie tylko tam, na przeciw Politańskiego (pomiędzy Sosnową i Kruczą) też wycięto drzewa pod "nowoczesną developerkę", gdy zrobił się szum, roboty wstrzymano, ale co miało być wycięte, wycięto, jak sprawa ucichnie, budowa zapewne ruszy

  7 1
 • ~ 2018-03-13 22:11:31

  już poprzedni prezydent popłynął, sprzedając park pod betonowy moloch, obecny widać, nie chce być gorszy

  6 2
 • ~Lateks 2018-03-13 22:53:38

  ~ ja bym nie panikował z tymi wycinkami gdyby nie jedna zasadnicza sprawa że nie sadzi się nowych drzew. Owszem wyciąć drzewa zawsze można, i rozumiem że ktoś nie chce mieć pomników przyrody na swoim podwórku za który musi płacić ciężkie podatki. Tutaj wskazane by były ulgi dla tych właścicieli którzy mają trochę rozumu w głowie.
  Jednak najbardziej przerażające jest to że nie ma w Rybniku nowych młodych zdrowych drzew. Chyba jedynie na ul. Budowlanych jest troszkę drzew posadzonych w ostatnich latach co wyglądają na zdrowe... Reszta to tragedia, zwłaszcza jeśli spojrzeć na wydatki UM w tym kierunku. Wywalono po kilka tysięcy złotych na posadzenie jednego drzewka przy ul. Kościuszki a już widać że połowa drzew jest uszkodzona, przypuszczam że do 20 lat same się przewrócą.
  Podobnie jest z akacjami o które "dbała" zieleń miejska. Tak je przycinali że na Wyzwolenia wszystkie uschły... i dziwi mnie fakt że przy rondzie z żużlowcami nie wycięto przewracającej się akacji tylko kolejny raz ją poprzycinano i wygląda jak kłoda postawiona pionowo...

  8 0
 • ~Arteks 2018-03-14 09:48:13

  Ja potrafię zrozumieć, że niektóre drzewa trzeba wyciąć, czasami aby odsłonić widok na jakiś budynek. Czasami ze względów bezpieczeństwa (np. drogi, kolej). Ale w Rybniku chyba faktycznie za dużo się wycina w ostatnich kilku latach. @lateks - nasadzeń nowych drzew jest sporo tylko, że nie rzucają się tak w oczy jak te wycięte... Z tego co tak kojarzę na szybko to nowe drzewa pojawiły się: za Kauflandem, na Budowlanych w dwóch miejscach, na Reymonta, w Chwałowicach, w parku przy Nacynie, koło bazyliki. Nie wiem dlaczego na Sybiraków/Powstańców miasto nie zrobi w tym miejscu parku. Niestety teren przeznaczony jest na inwestycje. @ursus - to efekt ustawy "lex-szyszko". Dzięki niej umożliwiono wycinkę na terenach prywatnych co skrupulatnie wykorzystano.

  7 4
 • ~Lateks 2018-03-14 10:29:02

  Arteks nie trzeba być profesorem by zobaczyć że większość tych nowo posadzonych drzew jest uszkodzona już przy sadzeniu...Jakaś urzędniczka w UM ma obsesje na punkcie tego żeby sadzić stare drzewa. "Zgoda na wycinkę pod warunkiem wykonania nowych nasadzeń gdzie sadzonka musi mieć na wysokości 1,3 m 10 cm obwodu"
  Takie drzewo ma tak ogromną bryłę korzeniową że praktycznie umiera przy przesadzeniu. Tylko to nie dociera do ich głów....

  8 0
 • ~niuti 2018-03-14 18:26:28

  jak już pojawia się temat wycinki. W przedszkolu nr 5 na "zyczenie" właściciela miasto wydało samo sobie i samo zrealizowało wycinkę (teren jest prywatny i wraca w prywatne ręce, pewnie zaraz pojawi się tam apartmentowiec). Swoją drogą ciekawe czy miasto zapłaciło z swoje kasy do swojej za wycinkę dębów? Czy portal napisze o tym , czy jednak temat niepopularny :)
  Na Paruszowcu na parkingu zniknęły stare topole, jeszcze leżą kłody. Ciekawe komu one przeszkadzały? Ile jeszcze będzie wycinek a potem konferencji, zakazów, szukania winnych i innego pi.olenia jak to mamy smog w mieście, o jakimś paleniu z góry, z dołu, węglem, flotem itp itd. Śmiem rzucić hipotezę, że nawet jeśli by połowa Rybnika opalała się "czystym paliwem" z gazu, co, prądu to i tak by smog był. :)

  5 2
 • ~ 2018-03-15 07:18:12

  tak, ociepliło się, wiec drzewa wszystkie trzeba wyciąć, przy ul. Gliwickiej w Golejowie też wycinka, a jak dotąd, to nowych nasadzeń do dnia dzisiejszego nie zrobili. Znowu drzewa komuś widok zasłaniają i na łeb im pada. A potem się dziwią, że smog, w domu pyły, oczyszczacz powietrza nie nadąża, choroby się mnożą, rak swoje żniwo zbiera, nadciśnienie po 30 prawie każdego dotyka, ale NIC się nie robi, by poprawić jakość powietrza. Rybnik zmienia się błyskawicznie w Miasto Śmierci.
  PS. Może ktoś zrobi listę wyciętych drzew z adresami i informacjami, kto wystąpił (imiennie) z wnioskiem o wycinkę (który radny?), kto podpisał zgodę? Przydałaby się, za niedługo wybory.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 864