zamknij

Wiadomości

PiS traci władzę w wojewódzkim sejmiku? Marszałek chce przejść do opozycji

2022-11-21, Autor: 

Cztery lata temu wolta Wojciecha Kałuży otworzyła Prawu i Sprawiedliwości drzwi do władzy w województwie śląskim. Dziś sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Gazeta Wyborcza informuje, że marszałek Jakub Chełstowski chce przejść z grupą radnych do opozycji. W sejmiku awantura o powołanie nowego wiceprzewodniczącego.

Reklama

Marszałek porzuca PiS

Dokładnie 21 listopada 2018 roku doszło do niespodziewanej wolty. Wojciech Kałuża reprezentujący Koalicję Obywatelską przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości i przyczynił się do rządów większości w Sejmiku Województwa Śląskiego. Tym razem sytuacja odwraca się o 180 stopni. Gazeta Wyborcza informuje, że marszałek Jakub Chełstowski chce przejść do opozycji. Wraz z nim PiS chcą porzucić: Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak.

To nie wszystko. Marszałek złożył wniosek o powołanie na wiceprzewodniczącego sejmiku - Stanisława Gmitruka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nastąpiła panika w szeregach PiS, a przewodniczący Jan Kawulok ogłosił przerwę do 14.00. W planach jest też bowiem odwołanie jego osoby z pełnionej funkcji w sejmiku. Z tego, co się dowiadujemy, nikt z przedstawicieli PiS nie wiedział o ruchu Jakuba Chełstowskiego aż do dzisiaj.

Jak donosi GW, zmiany w rozkładzie sił w sejmiku są już widoczne.

Wojciech Kałuża, Beata Białowąs, Dariusz Starzycki oraz Izabela Domogała, członkowie zarządu województwa opuścili przeznaczone dla nich ławy. Został tam tylko marszałek Chełstowski. Jego dotychczasowi współpracownicy usiedli razem z radnymi PiS – czytamy.

Przewodniczący nie chce poddać pod głosowanie wniosku

W sejmiku wybuchła awantura. Radni opozycyjni do PiS zarzucają Kawulokowi, że ten łamie prawo, nie dopuszczając wniosek o powołanie nowego wiceprzewodniczącego.

Jako prosty były starosta raciborski, słuchając byłych samorządowców, którzy udowadniają, że przewodniczący jest panem i carem na każdej sesji – jest daleko idącą nadinterpretacją. To my jesteśmy od przyjmowania porządku obrad. Przewodniccy odpowiada za przygotowanie programu obrad. Wzywam sejmik do opamiętania – rzucił radny Henryk Siedlaczek.

Na sali był też poseł Borys Budka.

To sejmik województwa 23 głosami może w każdej chwili o każdej czasie zmieniać procedowany porządek. Z całym szacunkiem dla przewodniczącego, musi jego władza ustąpić. Z wielką fascynacją, pokorą i zazdrością obserwowałem to, jak możecie zabierać głos, odpowiadać ad vocem, ale jak coś jest uregulowane ustawą, jeżeli pada wniosek, to większość na tej sali ma prawo to uchwalić. Nikomu 4 lata temu nie przyszło do głowy naruszyć regulaminu sejmiku – oznajmił.

„Janek, rozwalasz system”

Nerwy puściły szczególnie marszałkowi.

Cztery lata udało nam się prowadzić te obrady, ale teraz Janek rozwalasz swój autorytet w pył. Jesteś rozsądnych chopem i wiesz, że te wnioski powinieneś głosować. Możemy się nie zgadzać, ale prawo jest prawem – mówił w kierunku Jana Kawuloka.

Ten zarządził do 18.00 przerwę.

Łamie pan prawo, jest pan funkcjonariuszem publicznym, przekracza pan swoje uprawnienia. Złożymy zawiadomienie do prokuratury jak pan nie będzie wykonywał swoich obowiązków. Niech pan nie będzie tchórzem – rzucił jeden z radnych.

„Osobiście jest mi wstyd”

Rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, posłem sejmiku. Jak nam mówi, wszystko zmierza do tego, że Jakub Chełstowski faktycznie opuści PiS.

Marszałek jest w jawnej opozycji do przewodniczącego, a przewodniczący nie chce się podporządkować regulaminowi i nie chce poddać punktów pod głosowanie – zauważył.

Jak dodał, jemu osobiście jest wstyd za Jana Kawuloka.

Przez parę lat siedziałem na jego miejscu i tak bym się nie zachował – oznajmił.

Co dalej z władzą w sejmiku? Będziemy wracać do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2022-11-21
  16:45:03

  45 4

  i co sobie myślisz ??? ze będziesz fajnym Kubusiem ze swoimi kolesiami ?!. Przypominały mi sie słowa zbrodniarzy wojennych. Większość z nich powtarzała jak mantrę, że wykonywali tylko rozkazy. Nie ma zgody.

 • ~przykopa 2022-11-21
  17:13:28

  43 7

  A pan Wojciech K. co kiedyś zdradził i przeszedł do piss ?

 • ~przykopa 2022-11-21
  17:16:25

  67 22

  Jak widać podróż wielkiego wodza po Śląsku zaczyna przynosić owoce

 • ~ 2022-11-21
  18:08:20

  59 8

  Takich kabociorzy jest w pierony w Rybniku.

 • ~Kwinto 2022-11-21
  18:36:22

  56 13

  No cóż jak statek tonie to szczury przeskakują na kolejny, widziałem w filmach.
  Swoją drogą mamy chory system aby można zmieniać partię ot tak. Zacytuję prezesa: rano byłem prawicową konserwą, a od 17:00 jestem w lewicy. Mam nadzieję że piętno PIS-u zostanie z każdym takim do wyborów, a ludzie będą pamiętać kto przez ostatnie lata rujnował Polskę.

 • ~tuptyś 2022-11-21
  19:06:21

  31 19

  pan marszałeczek ucieka qrduplowi z żoliborza?

 • ~Karolina# 2022-11-21
  19:50:05

  3 5

  jak nie wiadomo o co chodzi to na ogół chodzi o pieniądze - warto poczytać:
  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (UD369), który jest na etapie opiniowania. Zmiany mają uprościć procedury planistyczne. Uchwalenie planu zagospodarowania terenu ma być poprzedzone negocjacjami gminy z inwestorem przy obecności mieszkańców.

  Projekt ustawy ma zastąpić ustawę z 5.7.2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1538), tzw. Lex Deweloper, która umożliwiała budowę inwestycji z pominięciem istniejących procedur;
  Nowelizacja jest ważnym elementem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności;
  Obszerna nowelizacja wprowadza zmiany głównie do ustawy z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 503), a także kilku innych;
  Zmiany w większości mają wejść w życie w 2023 r. Przepisy o wprowadzeniu Rejestru Urbanistycznego i cyfryzacji aktów planistycznych zaczną obowiązywać od 1.1.2026 r.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2022-11-21
  20:18:47

  21 30

  Zachował się jak einfachowy gorol.

 • ~rzyt 2022-11-22
  01:16:17

  15 1

  Kogoś to jeszcze interesuje? Te same twarze w innych garniturkach...

 • ~przykopa 2022-11-22
  08:55:08

  6 1

  Może głosować jak opozycja. Ale opozycja powinna się dobrze zastanowić czy na zdrowie wyjdą jej owoce zatrutego drzewa. O tym powinien zadecydować czas . I konieczna jest tu karencja co najmniej jednej kadencji

 • ~Ryszard 123 2022-11-22
  10:19:28

  8 0

  Czyli co teraz opluwanie ,hejtowanie i pikiety pod domem Chełsowskiego tak jak to było z radnym Kałużą ? .Bądźmy sprawiedliwi i pokażmy też drugiej stronie jak to jest robić wyborców w przysłowiowe bambuko .

 • ~Grzegorz Kies 2022-11-22
  12:31:52

  1 4

  Brawo nawet ciamajdan dał rade podmianka przeprowadzona wzorowo . Dla gawiedzi to bez znaczenia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604